Isère · Frankrig

Alpe d’Huez: sneprognose og vejret

For Alpe d’Huez viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 08.17, modelleret snefald på 2,2 mm i 1.800 m, 2,4 mm i 2.500 m og 2,4 mm i 3.300 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Alpe d’Huez og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Alpe d’Huez er en højtliggende destination i Alpe d’Huez Grand Domaine; prognosen bruger et punkt i 51 route de la Poste.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Alpe d’Huez er en by i skiområdet Alpe d’Huez Grand Domaine; områdets tal gælder ikke kun Alpe d’Huez. Se åbne forbindelser i den officielle melding.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Ingen nylige lokale meldinger

Skematisk bjerglandskab · Alpe d’Huez

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-6 – 2 °C · 2.500 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 08.17

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Alpe d’Huez er værdierne i 1.800, 2.500 og 3.300 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet 51 route de la Poste, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 08.17 · Europe/Paris · MET Norway

Temperaturprognose time for time-3,7 °C
Temperaturprognose time for time-9°0°5°4. nov., 096. nov., 08
Prognoseværdier time for time
Alpe d’Huez · 2.500 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 09.00-3,7082,51,7
4. nov. 2026, 10.00-20,172,22
4. nov. 2026, 11.00-1,80,372,71,9
4. nov. 2026, 12.00-1,5073,52,2
4. nov. 2026, 13.00-0,9067,42,7
4. nov. 2026, 14.00-0,8062,72,9
4. nov. 2026, 15.00-0,7058,62,6
4. nov. 2026, 16.00-1,2061,22,3
4. nov. 2026, 17.00-2,7071,42
4. nov. 2026, 18.00-3,7071,61,6
4. nov. 2026, 19.00-4,8073,81,5
4. nov. 2026, 20.00-5,1075,81,4
4. nov. 2026, 21.00-5,5078,21,4
4. nov. 2026, 22.00-5,5079,61,4
4. nov. 2026, 23.00-5,5081,51,5
5. nov. 2026, 00.00-5,40,983,51,6
5. nov. 2026, 01.00-4,50,884,31,7
5. nov. 2026, 02.00-4,50,381,11,4
5. nov. 2026, 03.00-4,2081,71,7
5. nov. 2026, 04.00-5,6081,11,6
5. nov. 2026, 05.00-6080,72
5. nov. 2026, 06.00-6,1080,92,1
5. nov. 2026, 07.00-6,4082,12
5. nov. 2026, 08.00-5,5079,72,1
5. nov. 2026, 09.00-3,2075,62,3
5. nov. 2026, 10.00-0,6067,41,9
5. nov. 2026, 11.000,90631,9
5. nov. 2026, 12.001,8061,21,8
5. nov. 2026, 13.002,3059,91,8
5. nov. 2026, 14.002,3059,71,9
5. nov. 2026, 15.001,9061,71,8
5. nov. 2026, 16.001,1064,11,7
5. nov. 2026, 17.00-1,2071,91,2
5. nov. 2026, 18.00-2,6077,31,3
5. nov. 2026, 19.00-3,5081,11,2
5. nov. 2026, 20.00-2,50,280,71,2
5. nov. 2026, 21.00-2,40,382,61,1
5. nov. 2026, 22.00-2,60,386,11,1
5. nov. 2026, 23.00-2,21,286,51,1
6. nov. 2026, 00.00-2,7190,31
6. nov. 2026, 01.00-2,90,293,81,1
6. nov. 2026, 02.00-2,70,591,81,1
6. nov. 2026, 03.00-2,70,892,90,9
6. nov. 2026, 04.00-3,11,396,20,7
6. nov. 2026, 05.00-3,33,198,50,6
6. nov. 2026, 06.00-3,32,798,60,4
6. nov. 2026, 07.00-3,41,2990,6
6. nov. 2026, 08.00-3,20,597,60,8
Modelleret snefald · næste 24 timer
2,4 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
42/48 h
Længste sammenhængende periode
26 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 58 h

4. nov. 2026, 02.17 → 4. nov. 2026, 08.17

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.800 m0,5°C2.500 m-3,7°C3.300 m-8,5°C0°C · ≈ 1.883 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.883 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00

1.800 m

2,2 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.500 m

2,4 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

3.300 m

2,4 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.800 m

10 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,8°C
19✓Egnet vejr · -2,7°C
20✓Egnet vejr · -2,8°C
21✓Egnet vejr · -3°C
22✓Egnet vejr · -2,9°C
23✓Egnet vejr · -2,8°C
00✓Egnet vejr · -2,6°C
01—Over vurderingens grænse · -1,7°C
02—Over vurderingens grænse · -1,9°C
03—Over vurderingens grænse · -1,6°C
04✓Egnet vejr · -2,9°C
05✓Egnet vejr · -3,4°C
06✓Egnet vejr · -3,4°C
07✓Egnet vejr · -3,6°C
2.500 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -5,7°C
19✓Egnet vejr · -6,6°C
20✓Egnet vejr · -6,8°C
21✓Egnet vejr · -7,1°C
22✓Egnet vejr · -7°C
23✓Egnet vejr · -6,9°C
00✓Egnet vejr · -6,7°C
01✓Egnet vejr · -5,7°C
02✓Egnet vejr · -5,9°C
03✓Egnet vejr · -5,6°C
04✓Egnet vejr · -7°C
05✓Egnet vejr · -7,4°C
06✓Egnet vejr · -7,5°C
07✓Egnet vejr · -7,7°C
3.300 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -10,2°C
19✓Egnet vejr · -11,2°C
20✓Egnet vejr · -11,4°C
21✓Egnet vejr · -11,6°C
22✓Egnet vejr · -11,6°C
23✓Egnet vejr · -11,5°C
00✓Egnet vejr · -11,3°C
01✓Egnet vejr · -10,4°C
02✓Egnet vejr · -10,5°C
03✓Egnet vejr · -10,2°C
04✓Egnet vejr · -11,6°C
05✓Egnet vejr · -12°C
06✓Egnet vejr · -12,1°C
07✓Egnet vejr · -12,3°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-3,7°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

42 / 48 h

Længste kuldeperiode: 26 h

Temperaturprognose time for time-3,7 °C
Temperaturprognose time for time-9°0°5°4. nov., 096. nov., 08
2.500 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-5,5° / -0,7°0,4 mm (15 h)
5. nov. 2026-6,4° / 2,3°4 mm (24 h)
6. nov. 2026-3,4° / -2,7°11,3 mm (9 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 08.17 · Hentet: 4. nov., 08.18 · Europe/Paris

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
1.800 m2.500 m3.300 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 19.0058 h · 2.500 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,1 °CTidligere prognose: -2,6 °C
Seneste prognose: -2,7 °C
Samlet nedbørPrognose
-5,7 mmTidligere prognose: 32,6 mm
Seneste prognose: 26,9 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-5,7 mmTidligere prognose: 32,6 mm
Seneste prognose: 26,9 mm
Timer med egnet vejrModelleret
-2 hTidligere prognose: 54 h
Seneste prognose: 52 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose-2,6 °C-2,7 °C-0,1 °C
Samlet nedbørPrognose32,6 mm26,9 mm-5,7 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret32,6 mm26,9 mm-5,7 mm
Timer med egnet vejrModelleret54 h52 h-2 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.800 mNy prognose4. nov. 2026, 08.17
2.500 mNy prognose4. nov. 2026, 08.17
3.300 mNy prognose4. nov. 2026, 08.17

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Météo-France · Alpe d’Huez area stations

Alpe d’Huez · Station ALPE-D'HUEZArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Alpe d’Huez (1.860 m) · Målt snedybde0
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Météo-France · Alpe d’Huez area stations

Alpe d’Huez · Station ALPE-D'HUEZ4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Alpe d’Huez (1.860 m) · Målt snedybde0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Alpe d’Huez?

For Alpe d’Huez viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 08.17, modelleret snefald på 2,2 mm i 1.800 m, 2,4 mm i 2.500 m og 2,4 mm i 3.300 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Alpe d’Huez?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Alpe d’Huez. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Alpe d’Huez?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Alpe d’Huez. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Isère · Frankrig

Lær bjerget at kende

Landskabet ved Alpe d’Huez er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Beliggenhed
Alpe d’Huez[1]
Skiområde
Alpe d’Huez Grand Domaine[1]
Prognosepunkt
51 route de la Poste[2]

Før din skidag

Er Alpe d’Huez hele skiområdet Alpe d’Huez Grand Domaine?

Nej. Alpe d’Huez Grand Domaine omfatter flere byer, og Alpe d’Huez er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]

Er forbindelserne omkring Alpe d’Huez åbne?

Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Alpe d’Huez. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]

Er prognoserne for 1.800, 2.500 og 3.300 m ved Alpe d’Huez observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 1.800, 2.500 og 3.300 m ved ét repræsentativt punkt (51 route de la Poste).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Alpe d’Huez Grand Domaine · SkiområdeAlpe d’Huez Grand Domaine
  2. Alpe d’Huez · Placering og højdeIsère Attractivité / Oisans Tourisme
  3. Alpe d’Huez Grand Domaine · Kort over pisterneAlpe d’Huez Grand Domaine
  4. Alpe d’Huez Grand Domaine · Lift- og pistestatusAlpe d’Huez Grand Domaine