Jämtland · Sverige

Åre: sneprognose og vejret

For Åre viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 18.00, modelleret snefald på 0 mm i 400 m, 0 mm i 800 m og 0 mm i 1.200 m i de 24 timer fra 5. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde

Meldte forhold for Åre: Lifte: 0 af 16 åbne (Åre · Åre by; SkiStar; Hentet 4. nov., 23.07 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Åre by; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 23.07 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Fra landsbyen ved Åresjön til det åbne fjeld: se prognosen for Åre efter højde, før du vælger din skidag.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart
Lifte
0 af 16 åbneÅre · Åre by
  • Åre · Björnen 0 af 13 åbne
  • Åre · Högzon 0 af 7 åbne
Pister
Ikke meldt
Snedybde
0 cmved Åre by · skiområdets melding
Sæson
Åbner 11. dec. · om 37 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 3. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Denne side fokuserer på Åre by, Högzon og det forbundne Björnen. Duved/Tegefjäll er et særskilt område mod vest; et fælles SkiPass gør ikke prognoser eller liftmeldinger udskiftelige.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Åre

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-2 – 2 °C · 800 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 4. nov., 18.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Værdierne i 400, 800 og 1.200 m bruger ét repræsentativt punkt på 63,4125° N og 13,0335° Ø. De er højdejusterede prognoser, ikke vejrstationer eller forudsigelser for hver piste. Den højeste værdi ligger under Åreskutans top.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 18.00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic

Temperaturprognose time for time2,3 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°5°5. nov., 006. nov., 23
Prognoseværdier time for time
Åre · 800 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 00.002,309113,5
5. nov. 2026, 01.001,409111,6
5. nov. 2026, 02.001,109310,3
5. nov. 2026, 03.000,709210,3
5. nov. 2026, 04.000,809110,4
5. nov. 2026, 05.000,709010,5
5. nov. 2026, 06.000,708910,5
5. nov. 2026, 07.000,708910,6
5. nov. 2026, 08.000,808810,9
5. nov. 2026, 09.000,808711,1
5. nov. 2026, 10.000,908610,9
5. nov. 2026, 11.001,108710,6
5. nov. 2026, 12.001,108910
5. nov. 2026, 13.001,10899,8
5. nov. 2026, 14.001,108810
5. nov. 2026, 15.00108710,2
5. nov. 2026, 16.000,908910,4
5. nov. 2026, 17.000,908910,1
5. nov. 2026, 18.000,80909,2
5. nov. 2026, 19.000,70899,1
5. nov. 2026, 20.000,60898,8
5. nov. 2026, 21.000,50907,9
5. nov. 2026, 22.000,40936,8
5. nov. 2026, 23.000,30955,8
6. nov. 2026, 00.000,10965,4
6. nov. 2026, 01.00-0,20975,6
6. nov. 2026, 02.00-0,30995,9
6. nov. 2026, 03.00-0,501005,1
6. nov. 2026, 04.00-0,70994,4
6. nov. 2026, 05.00-0,90983,6
6. nov. 2026, 06.00-1,10983,3
6. nov. 2026, 07.00-1,30982,9
6. nov. 2026, 08.00-1,50982,7
6. nov. 2026, 09.00-1,40982,5
6. nov. 2026, 10.00-10962,6
6. nov. 2026, 11.00-0,60922,9
6. nov. 2026, 12.00-0,10883,2
6. nov. 2026, 13.000,30852,9
6. nov. 2026, 14.000,30852,4
6. nov. 2026, 15.00-0,10882,7
6. nov. 2026, 16.00-0,60892,5
6. nov. 2026, 17.00-0,90931,9
6. nov. 2026, 18.00-10951,7
6. nov. 2026, 19.00-0,90952,1
6. nov. 2026, 20.00-0,90952,6
6. nov. 2026, 21.00-0,70933,5
6. nov. 2026, 22.00-0,60933,6
6. nov. 2026, 23.00-0,50924,2
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0 °C · 62 h

4. nov. 2026, 13.00 → 4. nov. 2026, 18.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Stockholm

400 m6,9°C800 m2,3°C1.200 m-1°C0°C · ≈ 1.079 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.079 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 00.00 → 6. nov., 00.00

400 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.200 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

400 m

0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer

00—Over vurderingens grænse · 5,5°C
01—Over vurderingens grænse · 4,6°C
02—Over vurderingens grænse · 4,5°C
03—Over vurderingens grænse · 4,1°C
04—Over vurderingens grænse · 4,1°C
05—Over vurderingens grænse · 4°C
06—Over vurderingens grænse · 3,9°C
07—Over vurderingens grænse · 3,8°C
800 m

0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer

00—Over vurderingens grænse · 1,4°C
01—Over vurderingens grænse · 0,5°C
02—Over vurderingens grænse · 0,4°C
03—Over vurderingens grænse · -0,1°C
04—Over vurderingens grænse · -0,1°C
05—Over vurderingens grænse · -0,2°C
06—Over vurderingens grænse · -0,3°C
07—Over vurderingens grænse · -0,3°C
1.200 m

7 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer

00—Over vurderingens grænse · -1,6°C
01✓Egnet vejr · -2,8°C
02✓Egnet vejr · -3°C
03✓Egnet vejr · -3,1°C
04✓Egnet vejr · -3,3°C
05✓Egnet vejr · -3,3°C
06✓Egnet vejr · -3,3°C
07✓Egnet vejr · -3,4°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

2,3°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time2,3 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°5°5. nov., 006. nov., 23
800 m · Europe/Stockholm
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 20260,3° / 2,3°0 mm (24 h)
6. nov. 2026-1,5° / 0,3°0 mm (24 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 18.00 · Hentet: 4. nov., 19.18 · Europe/Stockholm

Open-Meteo · MET Nordic ↗
Orientering på bjerget
400 m800 m1.200 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 00.00 — 7. nov. 2026, 14.0062 h · 800 m · Europe/Stockholm

Timer mellem udbyderens opdateringer5 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0 °CTidligere prognose: 0,3 °C
Seneste prognose: 0,2 °C
Samlet nedbørPrognose
+0 mmTidligere prognose: 0,2 mm
Seneste prognose: 0,2 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
-2 hTidligere prognose: 2 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose0,3 °C0,2 °C+0 °C
Samlet nedbørPrognose0,2 mm0,2 mm+0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret2 h0 h-2 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

400 mNy prognose4. nov. 2026, 18.00
800 mNy prognose4. nov. 2026, 18.00
1.200 mNy prognose4. nov. 2026, 18.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

SkiStar · Åre

Åre · are-byMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 16

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
are-by · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
are-by · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gästrappet)0
are-by · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
are-by · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0

Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift. Pistesammendraget og de navngivne rækker stemmer ikke overens, så den opførte pisteoversigt er ufuldstændig.

Liftstatus
  • VM8:an · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Stjärnliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • VM6:an · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Hummelliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Fjällgårdsexpressen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Ullådalsliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Ullådalsliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rödkulleliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rödkulleliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Bräckeliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Tottliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rödhakeliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Ripanliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Ripanliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Bergbanan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rullband - Rödkullen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
  • Ullåmon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Ripan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Valles äventyrsbana · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Rödhaken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Ullåhöa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Ullådraget · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Långsvängen Lågzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Ripleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Röde orm · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Liten Röd · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Rödkulleleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Worldcupleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Åreleden lågzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Bräckeleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • VM leden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tottbryggan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Fjällblicken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Rödingen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Rödbäcken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Rödbranten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Lundsrappet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Gästrappet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • VMStörtloppet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Worldcupbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Månbranten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Stjärnbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Snobbrännan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tvättbrädan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Pelikansvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tottbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Bibbos brant · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Störtloppet Lågzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Slalombacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Hummelbranten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 48,46,34 Valles Ski Adventure · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Garden (belyst parkområde) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Snow Park Grön linje · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • SkiStar Snow Park Svart linje · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • SkiStar Snow Park Röd linje · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • SkiStar Snow Park Blå linje · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • SkiStar Snow Park Blå linje Pepsi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Åre · HögzonMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 7

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Högzon · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
Högzon · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Störtloppet HZ)0
Högzon · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Högzon · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0

Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift.

Liftstatus
  • Kabinbanan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Gondolen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Stendalsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Nedre Tväråvalvsliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Nedre Tväråvalvsliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Övre Tväråvalvsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Tusenmetersliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
  • Stendalsleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Åreleden Högzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Svartbergsleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tväråleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Solravinen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Renleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Kabinleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Långsvängen högzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Störtloppet Högzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Röda Rappet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tusenmetersbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Fjällbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tväråvalvsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Stendalsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Långbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Åre · BjörnenMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 13

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Björnen · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Lokattens toppstation0
Björnen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Viksvängen)0
Björnen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Björnen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0

Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift.

Liftstatus
  • Sadelexpressen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Högåsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Hermelinenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Björnenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Järvenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Vikliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Getvalsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Lokattliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Vargenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Mårdenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Nalleliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Copperhill liften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Vesslan Rullband - Björnen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
  • Hermelinbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Vargenbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Lokattsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Mårdbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Nallebacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Örnleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Örnbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Björnenleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Fröåsvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Sadelbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Sadelleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Björnbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Järvbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Järvsvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Björnlandet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Getvalsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Viksvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Högåsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiStar · Åre

Åre · are-by4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 16

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
are-by · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
are-by · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gästrappet)0
are-by · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
are-by · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗
Åre · Högzon4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 7

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Högzon · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
Högzon · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Störtloppet HZ)0
Högzon · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Högzon · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗
Åre · Björnen4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 13

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Björnen · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Lokattens toppstation0
Björnen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Viksvängen)0
Björnen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Björnen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗

SkiStar · Åre

Åre · are-by3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 16

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
are-by · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
are-by · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gästrappet)0
are-by · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
are-by · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗
Åre · Högzon3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 7

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Högzon · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
Högzon · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Störtloppet HZ)0
Högzon · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Högzon · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗
Åre · Björnen3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 13

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Björnen · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Lokattens toppstation0
Björnen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Viksvängen)0
Björnen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Björnen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗
Snedybder i Åre og Sälen

Gemte SkiStar-rapporter for udvalgte skiområder. Måletiderne er ubekræftede.

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Åre?

For Åre viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 18.00, modelleret snefald på 0 mm i 400 m, 0 mm i 800 m og 0 mm i 1.200 m i de 24 timer fra 5. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Jämtland · Sverige

Lær bjerget at kende

Åre kombinerer skiløb over landsbyen med de blidere skråninger i Björnen. Det høje fjeld, det lavere skovterræn og landsbyen ved søen giver forskellige sammenhænge for læsning af prognosen.

Fjeldets referencepunkt
Åreskutan · 1.420 m[2]
Søens højde
Åresjön · 372 m[2]
Ankomst med tog
Jernbanestation i Åre[2]
Forbundne områder
Åre by og Björnen[3]

Før din skidag

Dækker prognosen Duved og Tegefjäll?

Nej. Prognosepunktet ligger i Åre. Duved og Tegefjäll udgør et andet forbundet område mod vest. Deres fælles liftkort begrunder ikke at bruge punktprognosen for Åre dér eller lægge lifttal sammen.[3]

Hvorfor sammenligne landsbyen med det øvre fjeld?

Prognosen ændrer sig med den ønskede højde. Sammenlign samme time i 400, 800 og 1.200 m, især temperatur, vind og nedbør. Det er modellerede vejrdata, ikke målt sne.[6]

Viser liftmeldingerne, hvad der kører nu?

Den tilknyttede SkiStar-kilde tæller lifter, der er åbne for sæsonen. De gemte sektormeldinger har ikke et bekræftet observationstidspunkt. Tallene er fortsat kildeoplysninger; se SkiStars officielle side for den seneste information.[4]

Hvilket kort over pisterne skal jeg bruge?

Vælg kortet for dit område: Åre by, Björnen eller Duved/Tegefjäll. SkiStar udgiver dem særskilt. Kortet viser, hvor pister og lifter ligger; åbninger findes i operatørens statusmelding.[5]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Åre · SkiområderSkiStar
  2. Åre · Fakta og områdeinformationÅre Sweden
  3. Åre · Liftkort og områderÅre Sweden
  4. Åre · Vejr-, lift- og pistemeldingSkiStar
  5. Åre · Kort over pisterneSkiStar
  6. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo