Jämtland · Sverige
Åre Björnen: sneprognose og vejret
For Åre Björnen viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 03.30, modelleret snefald på 0 mm i 400 m, 0 mm i 650 m og 0 mm i 900 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde
Meldte forhold for Åre Björnen: Lifte: 0 af 13 åbne (Åre · Björnen; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Björnen; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Björnen er Åres blide, familieorienterede hjørne: brede lette pister, Valles skiskole, fun rides, varmestuer og ski-in/ski-out med hele Åres pistenet tæt på. Prognosen beregnes ved SkiStar Åre Björnens butik.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 13 åbneÅre · Björnen
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- 0 cmved Björnen · skiområdets melding
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Björnen ligger på Åreskutan-siden af området sammen med Åre By, mens Duved–Tegefjäll er et selvstændigt vestligt område, som nås ad vej eller skibus. Siden gælder Björnens eget begyndervenlige terræn, ikke de stejle bakker over byen.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Åre Björnen
1 – 6 °C · 650 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 03.30
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Lagene 400, 650 og 900 m når lavere end Åre Bys og stopper langt under dens 1.200 m, i tråd med et baseområde under de store toppe. De er højdejusterede modelværdier for butikkens punkt, ikke målinger på pisterne.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Delvis prognose · Tilgængelige prognosetimer: 46/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 03.30 · Europe/Stockholm · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 09.00 | 6 | 0 | 86,3 | 7,8 |
| 4. nov. 2026, 10.00 | 6 | 0 | 86 | 9,2 |
| 4. nov. 2026, 11.00 | 5,9 | 0 | 86,3 | 9,1 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 5,7 | 0 | 86,9 | 9,2 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 5,6 | 0 | 89 | 8,8 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 5,7 | 0 | 87,8 | 8,8 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 5,5 | 0 | 94,5 | 8,4 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 5,4 | 0 | 93,9 | 8,7 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 5,2 | 0 | 90,9 | 9,4 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 5 | 0,1 | 92,9 | 9,4 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 5 | 0 | 92 | 9,8 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 5,1 | 0,2 | 94 | 9,7 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 5,6 | 0,4 | 95,3 | 9,7 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 5,9 | 0,1 | 94 | 8,6 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 5,7 | 0 | 83,3 | 10,2 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 4,3 | 0 | 80,1 | 9,8 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 3,7 | 0 | 82,1 | 8,2 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 3,3 | 0 | 81,2 | 7,9 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 3 | 0 | 80,8 | 7,7 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 3 | 0 | 80 | 7,6 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 3 | 0 | 79,6 | 7,5 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 2,9 | 0 | 79,3 | 7,4 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 3 | 0 | 78,9 | 7,4 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 3 | 0 | 79,2 | 7,5 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 3,1 | 0 | 78,9 | 7,4 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 3,3 | 0 | 78,4 | 7,3 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 3,4 | 0 | 78,1 | 6,8 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 3,6 | 0 | 78,4 | 6,6 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 3,6 | 0 | 78,4 | 6,9 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 3,6 | 0 | 78,6 | 7,5 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 3,5 | 0 | 79,5 | 8 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 3,4 | 0 | 80,6 | 7,5 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 3,3 | 0 | 80,8 | 7,3 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 3,3 | 0 | 81,1 | 7,2 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 3,2 | 0 | 82,2 | 6,6 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 3,1 | 0 | 82,9 | 5,6 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 2,9 | 0 | 83,2 | 5,5 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 2,8 | 0 | 87,9 | 3,8 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 2,7 | 0 | 87,3 | 3,9 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 2,4 | 0 | 91,1 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 2,1 | 0 | 90,2 | 3,5 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 1,8 | 0 | 92,3 | 3,9 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 1,7 | 0 | 92 | 3,4 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 1,3 | 0 | 93,7 | 2,5 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 1 | 0 | 95,3 | 2,3 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 0,6 | 0 | 95,6 | 2 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/46 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,3 °C · 46 h
3. nov. 2026, 22.29 → 4. nov. 2026, 03.30
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Stockholm
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
4,5°C
Vind: 7,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 03.306°C
Vind: 7,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 03.307,5°C
Vind: 7,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 03.30Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00
400 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
650 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
900 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.
Lufttemperatur
6°Mulighed for sneproduktion
0 / 46 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 5° / 6° | 0,8 mm (15 h) |
| 5. nov. 2026 | 2,7° / 4,3° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 0,6° / 2,4° | 0 mm (7 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 03.30 · Hentet: 4. nov., 04.17 · Europe/Stockholm
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,3°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 07.0046 h · 650 m · Europe/Stockholm
Timer mellem udbyderens opdateringer5 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,3 °CTidligere prognose: 3,5 °C
Seneste prognose: 3,7 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0,1 mmTidligere prognose: 0,7 mm
Seneste prognose: 0,8 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 3,5 °C | 3,7 °C | +0,3 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0,7 mm | 0,8 mm | +0,1 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 3. nov. 2026, 22.29
Hentet: 3. nov. 2026, 23.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 03.30
Hentet: 4. nov. 2026, 04.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
SkiStar · Åre
Åre · BjörnenMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 13
| Målested | cm |
|---|---|
| Björnen · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Lokattens toppstation | 0 |
| Björnen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Viksvängen) | 0 |
| Björnen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Björnen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift.
Liftstatus
- Sadelexpressen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Högåsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Hermelinenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Björnenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Järvenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Vikliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Getvalsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Lokattliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Vargenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Mårdenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Nalleliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Copperhill liften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Vesslan Rullband - Björnen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
- Hermelinbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Vargenbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Lokattsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Mårdbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Nallebacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Örnleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Örnbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Björnenleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Fröåsvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Sadelbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Sadelleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Björnbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Järvbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Järvsvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Björnlandet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Getvalsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Viksvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Högåsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiStar · Åre
Åre · Björnen4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 13
| Målested | cm |
|---|---|
| Björnen · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Lokattens toppstation | 0 |
| Björnen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Viksvängen) | 0 |
| Björnen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Björnen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
SkiStar · Åre
Åre · Björnen3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 13
| Målested | cm |
|---|---|
| Björnen · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Lokattens toppstation | 0 |
| Björnen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Viksvängen) | 0 |
| Björnen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Björnen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Åre Björnen?
For Åre Björnen viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 03.30, modelleret snefald på 0 mm i 400 m, 0 mm i 650 m og 0 mm i 900 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Åre Björnen?
Snedybde: 0 cm (ved Björnen; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Åre Björnen?
Lifte: 0 af 13 åbne (Åre · Björnen; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Brede, blide bakker og mange børneaktiviteter sætter tonen. SkiStar beskriver det som børne- og begyndervenligt med lette pister. Billedet er et skema over området, ikke et kort over pisterne.
Før din skidag
Er Björnen et godt sted for små børn?
SkiStar kalder det børne- og begyndervenligt med lette pister, Valles skiskole, fun rides og varmestuer i rolig stemning.[5]
Hvordan adskiller Björnen sig fra Åre By?
Åre By retter sig mod avancerede skiløbere med stejle pister og off-piste; Björnen har brede blide pister og børneaktiviteter. Begge ligger på Åreskutan-siden.[5]
Hvad refererer prognosen for Björnen til?
SkiStar Åre Björnens butik, et punkt i OpenStreetMap, justeret af en model til 400, 650 og 900 m. Det er ikke en måling foretaget på begynderpisterne.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- SkiStar Åre · SkiområdeSkiStar
- Åre Björnen · Placering og højdeOpenStreetMap
- SkiStar Åre · Meldingsdata og målestederSkiStar
- SkiStar Åre · Lift- og pistestatusSkiStar
- SkiStar Åre · Guide til skiområdetSkiStar