Jämtland · Sverige

Åre By: sneprognose og vejret

For Åre By viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 08.00, modelleret snefald på 0 mm i 400 m, 0 mm i 800 m og 1,2 mm i 1.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde

Meldte forhold for Åre By: Lifte: 0 af 16 åbne (Åre · Åre by; SkiStar; Hentet 4. nov., 10.07 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 10.07 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Åre By er landsbybasen for Åres stejleste skiløb: stejle pister, off-piste-terræn og direkte adgang til Åreskutan med après-ski, restauranter og butikker inden for gåafstand. Prognosen beregnes ved torvet Åre torg.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 16 åbneÅre · Åre by
Pister
Ikke meldt
Snedybde
0 cmved Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · skiområdets melding
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Åre By og Björnen hører til Åreskutan-siden af området. Duved–Tegefjäll er et selvstændigt vestligt skiområde, som nås ad vej eller skibus; et fælles pas indebærer ingen skiforbindelse. Siden gælder kun landsbysektoren.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Åre By

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-1 – 4 °C · 800 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 4. nov., 08.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Lagene 400, 800 og 1.200 m ligger inden for spændet 380–1.319 m, som en tabel angiver for Åre-området, og dækker bybeliggenhed, midterste del og øvre terræn. De er modelværdier for torvet, ikke stationsmålinger.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 08.00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic

Temperaturprognose time for time3,8 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°6°4. nov., 116. nov., 10
Prognoseværdier time for time
Åre By · 800 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 11.003,809312,1
4. nov. 2026, 12.003,70,19112,8
4. nov. 2026, 13.003,609411,3
4. nov. 2026, 14.003,709411
4. nov. 2026, 15.003,50,19711,1
4. nov. 2026, 16.003,50,29711,4
4. nov. 2026, 17.003,20,39612
4. nov. 2026, 18.003,10,29612,2
4. nov. 2026, 19.0030,39612,8
4. nov. 2026, 20.0030,39613
4. nov. 2026, 21.003,20,49813,3
4. nov. 2026, 22.003,60,79912,7
4. nov. 2026, 23.003,70,59214,4
5. nov. 2026, 00.003,20,19112,3
5. nov. 2026, 01.002,50,18713,4
5. nov. 2026, 02.001,708812
5. nov. 2026, 03.001,308810,6
5. nov. 2026, 04.001,108910,5
5. nov. 2026, 05.001,108810,3
5. nov. 2026, 06.00108610,6
5. nov. 2026, 07.000,908610,2
5. nov. 2026, 08.000,90869,9
5. nov. 2026, 09.0010869,8
5. nov. 2026, 10.001,10859,6
5. nov. 2026, 11.001,20849,3
5. nov. 2026, 12.001,20849,1
5. nov. 2026, 13.001,20849,3
5. nov. 2026, 14.001,208510,2
5. nov. 2026, 15.00108610,6
5. nov. 2026, 16.000,908710,2
5. nov. 2026, 17.000,90879,9
5. nov. 2026, 18.000,90879,9
5. nov. 2026, 19.000,90889,9
5. nov. 2026, 20.000,70889,2
5. nov. 2026, 21.000,70898,3
5. nov. 2026, 22.000,50907,5
5. nov. 2026, 23.000,40926,5
6. nov. 2026, 00.000,40936,1
6. nov. 2026, 01.000,20926,4
6. nov. 2026, 02.00-0,30945,9
6. nov. 2026, 03.00-0,60965,4
6. nov. 2026, 04.00-0,50975,4
6. nov. 2026, 05.00-0,40974,9
6. nov. 2026, 06.00-0,70964,6
6. nov. 2026, 07.00-10964,4
6. nov. 2026, 08.00-1,10964,3
6. nov. 2026, 09.00-1,10963,8
6. nov. 2026, 10.00-0,50933,8
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Stockholm

400 m8,1°C800 m3,8°C1.200 m1,2°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00

400 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.200 m

1,2 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

400 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 6,6°C
19—Over vurderingens grænse · 6,6°C
20—Over vurderingens grænse · 6,7°C
21—Over vurderingens grænse · 6,9°C
22—Over vurderingens grænse · 7,4°C
23—Over vurderingens grænse · 7°C
00—Over vurderingens grænse · 6,7°C
01—Over vurderingens grænse · 5,6°C
02—Over vurderingens grænse · 4,8°C
03—Over vurderingens grænse · 4,5°C
04—Over vurderingens grænse · 4,2°C
05—Over vurderingens grænse · 4,2°C
06—Over vurderingens grænse · 3,9°C
07—Over vurderingens grænse · 3,8°C
800 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,6°C
19—Over vurderingens grænse · 2,5°C
20—Over vurderingens grænse · 2,5°C
21—Over vurderingens grænse · 2,9°C
22—Over vurderingens grænse · 3,4°C
23—Over vurderingens grænse · 2,9°C
00—Over vurderingens grænse · 2,3°C
01—Over vurderingens grænse · 1,3°C
02—Over vurderingens grænse · 0,6°C
03—Over vurderingens grænse · 0,2°C
04—Over vurderingens grænse · 0,1°C
05—Over vurderingens grænse · -0°C
06—Over vurderingens grænse · -0,3°C
07—Over vurderingens grænse · -0,4°C
1.200 m

5 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0°C
19—Over vurderingens grænse · -0,1°C
20—Over vurderingens grænse · -0,1°C
21—Over vurderingens grænse · 0,3°C
22—Over vurderingens grænse · 0,8°C
23—Over vurderingens grænse · 0,3°C
00—Over vurderingens grænse · -0,3°C
01—Over vurderingens grænse · -1,3°C
02—Over vurderingens grænse · -2°C
03✓Egnet vejr · -2,4°C
04✓Egnet vejr · -2,5°C
05✓Egnet vejr · -2,6°C
06✓Egnet vejr · -2,8°C
07✓Egnet vejr · -2,9°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

3,8°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time3,8 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°6°4. nov., 116. nov., 10
800 m · Europe/Stockholm
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20263° / 3,8°3,1 mm (13 h)
5. nov. 20260,4° / 3,2°0,2 mm (24 h)
6. nov. 2026-1,1° / 0,4°0 mm (11 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 08.00 · Hentet: 4. nov., 09.18 · Europe/Stockholm

Open-Meteo · MET Nordic ↗
Orientering på bjerget
400 m800 m1.200 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 4. nov. 2026, 08.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 09.18
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

SkiStar · Åre

Åre · are-byMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 16

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
are-by · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gästrappet)0
are-by · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
are-by · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0

Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift. Pistesammendraget og de navngivne rækker stemmer ikke overens, så den opførte pisteoversigt er ufuldstændig.

Liftstatus
  • VM8:an · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Stjärnliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • VM6:an · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Hummelliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Fjällgårdsexpressen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Ullådalsliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Ullådalsliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rödkulleliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rödkulleliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Bräckeliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Tottliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rödhakeliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Ripanliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Ripanliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Bergbanan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rullband - Rödkullen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
  • Ullåmon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Ripan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Valles äventyrsbana · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Rödhaken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Ullåhöa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Ullådraget · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Långsvängen Lågzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Ripleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Röde orm · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Liten Röd · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Rödkulleleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Worldcupleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Åreleden lågzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Bräckeleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • VM leden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tottbryggan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Fjällblicken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Rödingen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Rödbäcken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Rödbranten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Lundsrappet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Gästrappet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • VMStörtloppet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Worldcupbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Månbranten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Stjärnbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Snobbrännan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tvättbrädan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Pelikansvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tottbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Bibbos brant · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Störtloppet Lågzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Slalombacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Hummelbranten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 48,46,34 Valles Ski Adventure · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Garden (belyst parkområde) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Snow Park Grön linje · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • SkiStar Snow Park Svart linje · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • SkiStar Snow Park Röd linje · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • SkiStar Snow Park Blå linje · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • SkiStar Snow Park Blå linje Pepsi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiStar · Åre

Åre · are-by4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 16

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
are-by · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gästrappet)0
are-by · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
are-by · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗

SkiStar · Åre

Åre · are-by3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 16

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
are-by · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gästrappet)0
are-by · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
are-by · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Åre By?

For Åre By viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 08.00, modelleret snefald på 0 mm i 400 m, 0 mm i 800 m og 1,2 mm i 1.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Åre By?

Snedybde: 0 cm (ved Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 10.07 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Jämtland · Sverige

Lær bjerget at kende

SkiStar beskriver stejle pister og off-piste-terræn lige på Åreskutan med hele byen ved foden. Billedet er et skema over byen og bjerget, ikke et kort over pisterne.

Karakter
Stejle pister, off-piste-terræn, direkte adgang til Åreskutan[5]
Ved bunden
Après-ski, restauranter og butikker inden for gåafstand[5]
Højde
Åre-området 380–1.319 m, 939 m højdeforskel, 37 lifte ifølge tabellen[6][2]

Før din skidag

Hvem passer Åre By bedst til?

SkiStar præsenterer byen som bedst for avancerede skiløbere, der vil have livlig stemning, stejle pister, off-piste-terræn og alt inden for gåafstand.[5]

Hører de 37 lifte og 939 m højdeforskel kun til Åre By?

Nej. En tabel fra en tredjepart angiver dem for hele Åre-området uden Duved–Tegefjäll. Åre By er landsbybasen heri, og et antal lifte pr. by offentliggøres ikke.[6]

Hvor kommer prognosen for Åre By fra?

Fra Åre torg, byens torv, et punkt i OpenStreetMap. En model justerer det til 400, 800 og 1.200 m, så det er ikke en snødybdemåling.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. SkiStar Åre · SkiområdeSkiStar
  2. Åre By · Placering og højdeOpenStreetMap
  3. SkiStar Åre · Meldingsdata og målestederSkiStar
  4. SkiStar Åre · Lift- og pistestatusSkiStar
  5. SkiStar Åre · Guide til skiområdetSkiStar
  6. Skiresort.info · Jämtland · Fakta og områdeinformationSkiresort.info
  7. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo