Jämtland · Sverige
Åre Högzon: sneprognose og vejret
MET Norways prognose for Åre Högzon, udsendt 4. nov., 03.30, har færre end 24 komplette timer forude, så der vises ingen snefaldssum.
Meldte forhold for Åre Högzon: Lifte: 0 af 7 åbne (Åre · Högzon; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Högzon er Åres øvre skiområde. Prognosepunktet repræsenterer H23 Gondolens forløb, ikke en liftstation eller måler.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 7 åbneÅre · Högzon
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- 0 cmved Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · skiområdets melding
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Pisteoplysningen gælder den øvre sektor. Terrænsneen kommer fra sensoren i dalen ved Rödkulleliften, delt med Åre By; måletiden er ubekræftet.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Åre Högzon
-2 – 2 °C · 1.050 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 03.30
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Åre Högzon er værdierne i 800, 1.050 og 1.250 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet H23 Gondolen, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Delvis prognose · Tilgængelige prognosetimer: 46/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 03.30 · Europe/Stockholm · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 09.00 | 1,4 | 0 | 96,6 | 14,1 |
| 4. nov. 2026, 10.00 | 1,4 | 0 | 96,3 | 15,1 |
| 4. nov. 2026, 11.00 | 1,4 | 0 | 97 | 14,3 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 1,2 | 0 | 96 | 14,1 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 1,2 | 0 | 97,6 | 13,4 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 1,3 | 0 | 97,4 | 13 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 1,4 | 0,2 | 98,9 | 13,7 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 1,3 | 0 | 98,6 | 14,9 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 1 | 0,1 | 97,9 | 15,6 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 0,9 | 0,1 | 98,7 | 14,8 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 0,8 | 0,1 | 98,4 | 15,1 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 1,2 | 0,3 | 99 | 15,3 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 1,7 | 0,4 | 99,2 | 15,8 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 1,7 | 0 | 98,5 | 15,8 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 0,8 | 0 | 93,4 | 16,5 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -0,7 | 0 | 91,5 | 15,3 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -1,2 | 0 | 92,9 | 13,6 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -1,4 | 0 | 92 | 13,4 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -1,5 | 0 | 91,9 | 13,5 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -1,6 | 0 | 91,2 | 13,6 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -1,6 | 0 | 90,8 | 13,7 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -1,6 | 0 | 90,4 | 13,8 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -1,6 | 0 | 90,1 | 13,7 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -1,5 | 0 | 90,3 | 13,7 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | -1,5 | 0 | 90,2 | 13,7 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | -1,4 | 0 | 89,6 | 13,4 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | -1,3 | 0 | 89,4 | 12,8 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | -1,2 | 0 | 90 | 12,1 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | -1,2 | 0 | 89,7 | 11,8 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | -1,2 | 0 | 89,3 | 12,4 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | -1,2 | 0 | 89,9 | 12,8 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | -1,3 | 0 | 91,2 | 13 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | -1,3 | 0 | 91,3 | 12,6 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | -1,2 | 0 | 91,2 | 12,1 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | -1,3 | 0 | 92,6 | 10,9 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | -1,4 | 0 | 93,1 | 10,9 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | -1,6 | 0 | 92,9 | 10,8 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | -1,6 | 0 | 95,4 | 10,1 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -1,7 | 0 | 95,4 | 8,6 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -1,9 | 0 | 98,1 | 6,5 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -1,7 | 0 | 96,9 | 7,2 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -1,8 | 0 | 98,6 | 7,7 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -2 | 0 | 98,5 | 6,8 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -1,9 | 0 | 98,8 | 6,2 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -1,8 | 0 | 98,7 | 5,8 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -2 | 0 | 98,7 | 5,4 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- — mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 29/45 h
- Længste sammenhængende periode
- 29 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0 °C · 46 h
3. nov. 2026, 22.30 → 4. nov. 2026, 03.30
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Stockholm
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-0,1°C
Vind: 14,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 03.301,4°C
Vind: 14,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 03.302,6°C
Vind: 14,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 03.29Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00
800 m
— mm vandækvivalentHele perioden er utilgængelig · Dækning: 23/24 h
1.050 m
— mm vandækvivalentHele perioden er utilgængelig · Dækning: 23/24 h
1.250 m
— mm vandækvivalentHele perioden er utilgængelig · Dækning: 23/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 13/14 vurderede timer
6 h · Egnet vejr · 13/14 vurderede timer
8 h · Egnet vejr · 13/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.
Lufttemperatur
1,4°Mulighed for sneproduktion
29 / 46 hLængste kuldeperiode: 29 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 0,8° / 1,7° | 1,2 mm (15 h) |
| 5. nov. 2026 | -1,7° / -0,7° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -2° / -1,7° | 0 mm (7 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 03.30 · Hentet: 4. nov., 04.17 · Europe/Stockholm
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 07.0046 h · 1.050 m · Europe/Stockholm
Timer mellem udbyderens opdateringer5 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: -0,6 °C
Seneste prognose: -0,6 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 1,2 mm
Seneste prognose: 1,2 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- Ikke tilgængelig
- Timer med egnet vejrModelleret
- Ikke tilgængelig
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | -0,6 °C | -0,6 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 1,2 mm | 1,2 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | — | — | Ikke tilgængelig |
| Timer med egnet vejrModelleret | — | — | Ikke tilgængelig |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 3. nov. 2026, 22.30
Hentet: 3. nov. 2026, 23.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 03.30
Hentet: 4. nov. 2026, 04.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
SkiStar · Åre
Åre · HögzonMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 7
| Målested | cm |
|---|---|
| Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation | 0 |
| Högzon · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Störtloppet HZ) | 0 |
| Högzon · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Högzon · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift.
Liftstatus
- Kabinbanan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Gondolen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Stendalsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Nedre Tväråvalvsliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Nedre Tväråvalvsliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Övre Tväråvalvsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Tusenmetersliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
- Stendalsleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Åreleden Högzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Svartbergsleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Tväråleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Solravinen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Renleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Kabinleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Långsvängen högzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Störtloppet Högzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Röda Rappet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Tusenmetersbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Fjällbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Tväråvalvsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Stendalsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Långbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiStar · Åre
Åre · Högzon4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 7
| Målested | cm |
|---|---|
| Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation | 0 |
| Högzon · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Störtloppet HZ) | 0 |
| Högzon · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Högzon · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
SkiStar · Åre
Åre · Högzon3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 7
| Målested | cm |
|---|---|
| Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation | 0 |
| Högzon · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Störtloppet HZ) | 0 |
| Högzon · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Högzon · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Åre Högzon?
MET Norways prognose for Åre Högzon, udsendt 4. nov., 03.30, har færre end 24 komplette timer forude, så der vises ingen snefaldssum.
Hvor meget sne er der i Åre Högzon?
Snedybde: 0 cm (ved Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Åre Högzon?
Lifte: 0 af 7 åbne (Åre · Högzon; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Landskabet ved Åre Högzon er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.
Før din skidag
Er Åre Högzon hele skiområdet SkiStar Åre?
Nej. SkiStar Åre omfatter flere byer, og Åre Högzon er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]
Er forbindelserne omkring Åre Högzon åbne?
Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Åre Högzon. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]
Er prognoserne for 800, 1.050 og 1.250 m ved Åre Högzon observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 800, 1.050 og 1.250 m ved ét repræsentativt punkt (H23 Gondolen).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- SkiStar Åre · SkiområdeSkiStar
- H23 Gondolen · Placering og højdeOpenStreetMap
- SkiStar Åre · Meldingsdata og målestederSkiStar
- SkiStar Åre · Lift- og pistestatusSkiStar