Val d'Aran, Catalonien · Spanien

Baqueira-Beret: sneprognose og vejret

For Baqueira-Beret viser prognosen fra Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE, udsendt 8. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.500 m, 0 mm i 2.050 m og 0 mm i 2.610 m i de 24 timer fra 8. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Madrid). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Baqueira-Beret og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Baqueira-Beret er et skiområde i Val d'Aran i de catalanske Pyrenæer. Ifølge Wikipedia strækker skiområdet sig fra 1.500 m til 2.610 m.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Siden dækker skiområdet Baqueira-Beret (kilde: Wikipedia); prognosen bruger ét punkt ved dalstationen for liften TC Baqueira I.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Ingen nylige lokale meldinger

Skematisk bjerglandskab · Baqueira-Beret

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

2 – 11 °C · 2.050 m · 8. nov. – 10. nov.

Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Udstedt 8. nov., 13.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Baqueira-Beret er værdierne i 1.500, 2.050 og 2.610 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet (dalstationen for liften TC Baqueira I), ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 13.00 · Europe/Madrid · Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE

Temperaturprognose time for time3,9 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°14°8. nov., 2210. nov., 21
Prognoseværdier time for time
Baqueira-Beret · 2.050 m · Europe/Madrid
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
8. nov. 2026, 22.003,90502
8. nov. 2026, 23.003,50532,1
9. nov. 2026, 00.003,80541,4
9. nov. 2026, 01.003,80601,8
9. nov. 2026, 02.003,60671,8
9. nov. 2026, 03.0040672,2
9. nov. 2026, 04.003,90673
9. nov. 2026, 05.004,20663,1
9. nov. 2026, 06.004,10653,3
9. nov. 2026, 07.004,20703
9. nov. 2026, 08.004,30712,7
9. nov. 2026, 09.005,90673,2
9. nov. 2026, 10.008,70593,1
9. nov. 2026, 11.0010,30533,2
9. nov. 2026, 12.0011,20513,8
9. nov. 2026, 13.0011,30515,6
9. nov. 2026, 14.009,30594,8
9. nov. 2026, 15.007,80703,1
9. nov. 2026, 16.0070772,1
9. nov. 2026, 17.007,20813,9
9. nov. 2026, 18.005,60872,6
9. nov. 2026, 19.004,60862,7
9. nov. 2026, 20.003,80873,1
9. nov. 2026, 21.004,50882
9. nov. 2026, 22.004,90902,7
9. nov. 2026, 23.005,10912,9
10. nov. 2026, 00.004,70,1893,8
10. nov. 2026, 01.004,90934
10. nov. 2026, 02.0040883,3
10. nov. 2026, 03.002,80931,4
10. nov. 2026, 04.0030901,8
10. nov. 2026, 05.002,40831,8
10. nov. 2026, 06.002,10822,1
10. nov. 2026, 07.0020812,2
10. nov. 2026, 08.002,10792,2
10. nov. 2026, 09.004,20781,9
10. nov. 2026, 10.007,10671,2
10. nov. 2026, 11.008,30600,7
10. nov. 2026, 12.009,80571,4
10. nov. 2026, 13.0010,40585,3
10. nov. 2026, 14.0010,10554,2
10. nov. 2026, 15.009,70523,6
10. nov. 2026, 16.0090542,8
10. nov. 2026, 17.007,60632,1
10. nov. 2026, 18.005,90631,5
10. nov. 2026, 19.004,90680,8
10. nov. 2026, 20.004,20760,9
10. nov. 2026, 21.003,30881,1
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 62 h

8. nov. 2026, 07.00 → 8. nov. 2026, 13.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Madrid

1.500 m7,5°C2.050 m3,9°C2.610 m0,3°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

8. nov., 22.00 → 9. nov., 22.00

1.500 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.050 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.610 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.500 m

0 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer

22—Over vurderingens grænse · 2,8°C
23—Over vurderingens grænse · 2,4°C
00—Over vurderingens grænse · 2,4°C
01—Over vurderingens grænse · 2,8°C
02—Over vurderingens grænse · 3,4°C
03—Over vurderingens grænse · 3,9°C
04—Over vurderingens grænse · 4°C
05—Over vurderingens grænse · 4,1°C
06—Over vurderingens grænse · 3,9°C
07—Over vurderingens grænse · 4,6°C
2.050 m

0 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer

22—Over vurderingens grænse · -0,1°C
23—Over vurderingens grænse · -0,3°C
00—Over vurderingens grænse · 0°C
01—Over vurderingens grænse · 0,5°C
02—Over vurderingens grænse · 0,8°C
03—Over vurderingens grænse · 1,1°C
04—Over vurderingens grænse · 1,1°C
05—Over vurderingens grænse · 1,3°C
06—Over vurderingens grænse · 1,1°C
07—Over vurderingens grænse · 1,6°C
2.610 m

9 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer

22✓Egnet vejr · -3,2°C
23✓Egnet vejr · -3,4°C
00✓Egnet vejr · -3,1°C
01✓Egnet vejr · -2,8°C
02✓Egnet vejr · -2,6°C
03✓Egnet vejr · -2,2°C
04✓Egnet vejr · -2,3°C
05✓Egnet vejr · -2,1°C
06✓Egnet vejr · -2,3°C
07—Over vurderingens grænse · -1,8°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

3,9°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time3,9 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°14°8. nov., 2210. nov., 21
2.050 m · Europe/Madrid
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
8. nov. 20263,5° / 3,9°0 mm (2 h)
9. nov. 20263,6° / 11,3°0 mm (24 h)
10. nov. 20262° / 10,4°0,1 mm (22 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 13.00 · Hentet: 8. nov., 17.17 · Europe/Madrid

Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE ↗
Orientering på bjerget
1.500 m2.050 m2.610 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode8. nov. 2026, 22.00 — 11. nov. 2026, 12.0062 h · 2.050 m · Europe/Madrid

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,2 °CTidligere prognose: 5,2 °C
Seneste prognose: 5,4 °C
Samlet nedbørPrognose
+5 mmTidligere prognose: 0,3 mm
Seneste prognose: 5,3 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose5,2 °C5,4 °C+0,2 °C
Samlet nedbørPrognose0,3 mm5,3 mm+5 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.500 mNy prognose8. nov. 2026, 13.00
2.050 mNy prognose8. nov. 2026, 13.00
2.610 mNy prognose8. nov. 2026, 13.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Ingen gemt melding for destinationen.

Nyheder fra skiområdet

Alle nyheder om skiområdet

Der er endnu ingen nyhedskilde for dette skiområde.

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Baqueira-Beret ?

For Baqueira-Beret viser prognosen fra Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE, udsendt 8. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.500 m, 0 mm i 2.050 m og 0 mm i 2.610 m i de 24 timer fra 8. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Madrid). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Baqueira-Beret ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Baqueira-Beret. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Baqueira-Beret ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Baqueira-Beret. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Val d'Aran, Catalonien · Spanien

Lær bjerget at kende

Ifølge Wikipedia ligger skiområdet i dalene Aran og Àneu i Catalonien. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Liftenes højde
1.500–2.610 m[1]
Pister
Cirka 161 km (Wikipedia)[1]
Prognosepunkt
Dalstationen for liften TC Baqueira I[2]

Før din skidag

Hvornår kan man stå på ski i Baqueira-Beret?

Wikipedia beskriver den typiske skisæson som november til slutningen af april. PisteWindow har ikke læst åbningsdatoerne for 2026/27 hos operatøren, så den officielle statusside viser, hvad der er åbent på en given dag.[1]

Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?

PisteWindow har endnu ingen verificeret kilde til lifte, pister eller sne i Baqueira-Beret: operatørens websted tillod ikke automatisk adgang, da siden blev gennemgået. Siden viser derfor forholdene som utilgængelige og linker i stedet til operatørens statusside.[1]

Er prognoserne for 1.500, 2.050 og 2.610 m i Baqueira-Beret observationer?

Nej. Det er højdejusterede modelprognoser for ét prognosepunkt, dalstationen for liften TC Baqueira I. De er ikke målinger og kommer ikke fra separate vejrstationer i de højder.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
  2. OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGEOpen-Meteo