Jämtland · Sverige
Björnrike: sneprognose og vejret
For Björnrike viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 03.30, modelleret snefald på 0 mm i 600 m, 0 mm i 800 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde
Meldte forhold for Björnrike: Lifte: 0 af 15 åbne (Vemdalen · Björnrike; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.23 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Björnrike; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.23 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Björnrike er Vemdalens familievenlige side: en sydvendt bakke, et stort børneområde, en snowpark og overnatning lige ved pisterne. Prognosen beregnes ved SkiStar Björnrikes idrætscenter.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 15 åbneVemdalen · Björnrike
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- 0 cmved Björnrike · skiområdets melding
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Björnrike er et selvstændigt område ved siden af Vemdalsskalet og Klövsjö–Storhogna, forbundet med dem af ét SkiPass og ad vej eller skibus, ikke på ski. Siden holder sig til Björnrikes egen bakke og service.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Björnrike
-2 – 6 °C · 800 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 03.30
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
En tabel angiver Björnrike til 506–946 m. Lagene 600, 800 og 1.000 m starter derfor 94 m over den angivne bund og slutter 54 m over toppen. Alle tre er modelleret for idrætscentret, ikke målt på bjerget.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Delvis prognose · Tilgængelige prognosetimer: 46/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 03.30 · Europe/Stockholm · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 09.00 | 5,2 | 0 | 88,5 | 3,9 |
| 4. nov. 2026, 10.00 | 5,4 | 0 | 86,4 | 4,3 |
| 4. nov. 2026, 11.00 | 5,6 | 0 | 82,4 | 5,5 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 5,9 | 0 | 80,4 | 6,5 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 6 | 0 | 79 | 7 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 5,9 | 0 | 78,5 | 6,9 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 5,5 | 0 | 78,4 | 6,8 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 4,8 | 0 | 81,4 | 5,5 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 4,1 | 0 | 86 | 4,4 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 3,7 | 0 | 89,6 | 4,1 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 3,7 | 0 | 92 | 3,8 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 3,8 | 0 | 90,3 | 4,1 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 3,9 | 0 | 89,5 | 4,3 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 4 | 0 | 88,5 | 4,7 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 4,3 | 0 | 87,5 | 5,1 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 4,6 | 0 | 85,4 | 5,4 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 4,8 | 0 | 85,7 | 5,7 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 4,9 | 0 | 75,1 | 7,1 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 3,6 | 0 | 73,4 | 6,2 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 2,5 | 0 | 77,2 | 5,4 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 1,7 | 0 | 82,8 | 4,4 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 1 | 0 | 86,1 | 3,8 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 0,7 | 0 | 86,6 | 3,5 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 0,4 | 0 | 87,2 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 0,5 | 0 | 85,7 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 1,3 | 0 | 82,3 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 2,3 | 0 | 78,3 | 3,4 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 3,1 | 0 | 72,6 | 4,6 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 3,5 | 0 | 71,6 | 4,9 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 3,3 | 0 | 72,8 | 4,9 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 2,8 | 0 | 75,3 | 4,9 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 1,8 | 0 | 80,7 | 4,3 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 1,2 | 0 | 83,6 | 4,6 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 0,9 | 0 | 85,7 | 5 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 0,8 | 0 | 87,7 | 4,7 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0,7 | 0 | 90,1 | 3,8 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 0,6 | 0 | 91,7 | 3,4 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0,4 | 0 | 92,1 | 3,4 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 0,1 | 0 | 93 | 3 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -0,1 | 0 | 92,8 | 2,8 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -0,3 | 0 | 92,8 | 2,6 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -0,7 | 0 | 92,2 | 2,5 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -1,2 | 0 | 93,2 | 2,1 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -1,6 | 0 | 94,6 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -2 | 0 | 93,8 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -2,2 | 0 | 92,3 | 1,1 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 3/46 h
- Længste sammenhængende periode
- 3 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,2 °C · 46 h
3. nov. 2026, 22.30 → 4. nov. 2026, 03.30
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Stockholm
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
4°C
Vind: 3,9 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 03.305,2°C
Vind: 3,9 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 03.306°C
Vind: 3,9 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 03.30Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00
600 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.000 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.
Lufttemperatur
5,2°Mulighed for sneproduktion
3 / 46 hLængste kuldeperiode: 3 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 3,7° / 6° | 0 mm (15 h) |
| 5. nov. 2026 | 0,1° / 4,9° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -2,2° / -0,1° | 0 mm (7 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 03.30 · Hentet: 4. nov., 04.17 · Europe/Stockholm
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,2°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 07.0046 h · 800 m · Europe/Stockholm
Timer mellem udbyderens opdateringer5 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,2 °CTidligere prognose: 2,6 °C
Seneste prognose: 2,4 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +2 hTidligere prognose: 1 h
Seneste prognose: 3 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 2,6 °C | 2,4 °C | -0,2 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 1 h | 3 h | +2 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 3. nov. 2026, 22.30
Hentet: 3. nov. 2026, 23.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 03.30
Hentet: 4. nov. 2026, 04.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
SkiStar · Vemdalen separate ski areas
Vemdalen · BjörnrikeMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 15
| Målested | cm |
|---|---|
| Björnrike · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt vid mast 2, Mittliften | 0 |
| Björnrike · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Björnstigen) | 0 |
| Björnrike · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Björnrike · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift. Pistesammendraget og de navngivne rækker stemmer ikke overens, så den opførte pisteoversigt er ufuldstændig.
Liftstatus
- Grizzly Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Gråhogna · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Hotelliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Mittliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Björnliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Björnvallsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Solliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Snigeln · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Nalleliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Bamseliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Panda · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Torgliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Grizzlyhusen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Björnvallen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Björnrike torg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
- Snigelområdet Björnvallen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Solsvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Långsvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Bamseland · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Nallesvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Hotellsvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Mittbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Björnstigen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Nedre störtloppet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Lillbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Dalbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Övre störtloppet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Kodiak · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Storslalom · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Snobben · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Riket · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Valles skogsbana · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- SkiStar Snowpark Gråhogna · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Skicross · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- SkiStar Snowpark Nallesvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiStar · Vemdalen separate ski areas
Vemdalen · Björnrike4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 15
| Målested | cm |
|---|---|
| Björnrike · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt vid mast 2, Mittliften | 0 |
| Björnrike · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Björnstigen) | 0 |
| Björnrike · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Björnrike · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
SkiStar · Vemdalen separate ski areas
Vemdalen · Björnrike3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 15
| Målested | cm |
|---|---|
| Björnrike · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt vid mast 2, Mittliften | 0 |
| Björnrike · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Björnstigen) | 0 |
| Björnrike · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Björnrike · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Björnrike?
For Björnrike viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 03.30, modelleret snefald på 0 mm i 600 m, 0 mm i 800 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Björnrike?
Snedybde: 0 cm (ved Björnrike; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.23 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Björnrike?
Lifte: 0 af 15 åbne (Vemdalen · Björnrike; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.23 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Bakken vender mod syd, og SkiStar fremhæver det store børneområde og SkiStar Snow Park. Overnatning og restauranter ligger ved pisterne. Billedet er et skema, ikke et kort over pisterne.
Før din skidag
Hvorfor vælge Björnrike til en familietur?
SkiStar fremhæver et stort børneområde, en sydvendt bakke til lange solrige dage og overnatning lige ved pisterne, hvilket sparer gåture med små børn.[5]
Er Björnrike større eller mindre end Vemdalsskalet?
En tabel fra en tredjepart giver Björnrike 15 lifte og 440 m højdeforskel mod 13 lifte og 354 m i Vemdalsskalet. Tallene er oversigtsværdier, ikke en levende opgørelse.[6]
Hvor beregnes prognosen for Björnrike?
Ved SkiStar Björnrikes idrætscenter, et punkt i OpenStreetMap, og justeres af en model til 600, 800 og 1.000 m.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået