Alta Ribagorça, Catalonien · Spanien

Boí Taüll: sneprognose og vejret

For Boí Taüll viser prognosen fra Open-Meteo · DWD ICON, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 2.040 m, 0 mm i 2.400 m og 0,1 mm i 2.751 m i de 24 timer fra 8. nov., 14.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Madrid). Prognosekilde

Meldte forhold for Boí Taüll: Lifte: Meldt lukket (Boí Taüll · operatør infoneu lifts, pistes og snow; Pirineu365 (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya); Hentet 8. nov., 13.25 · kildetid ubekræftet). Pister: Meldt lukket (Boí Taüll · operatør infoneu lifts, pistes og snow; Pirineu365 (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya); Hentet 8. nov., 13.25 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Boí Taüll er et skiområde i Alta Ribagorça i de catalanske Pyrenæer. Operatøren oplyser højder fra 2.040 m til 2.751 m.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
Meldt lukketBoí Taüll · operatør infoneu lifts, pistes og snow
Pister
Meldt lukketBoí Taüll · operatør infoneu lifts, pistes og snow
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Siden dækker skiområdet Boí Taüll (kilde: Pirineu365); prognosen bruger ét punkt ved dalstationen for liften Telecadira Resort Exprés.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Boí Taüll

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

2 – 5 °C · 2.400 m · 8. nov. – 10. nov.

Open-Meteo · DWD ICON · Udstedt 8. nov., 10.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Boí Taüll er værdierne i 2.040, 2.400 og 2.751 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet (dalstationen for liften Telecadira Resort Exprés), ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Europe/Madrid · Open-Meteo · DWD ICON

Temperaturprognose time for time5,1 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°8°8. nov., 1410. nov., 13
Prognoseværdier time for time
Boí Taüll · 2.400 m · Europe/Madrid
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
8. nov. 2026, 14.005,10762,4
8. nov. 2026, 15.0050782
8. nov. 2026, 16.004,40821,9
8. nov. 2026, 17.003,50881,4
8. nov. 2026, 18.002,20940,5
8. nov. 2026, 19.002,10850,3
8. nov. 2026, 20.0020810,3
8. nov. 2026, 21.001,90790,3
8. nov. 2026, 22.001,90770,3
8. nov. 2026, 23.001,60790,6
9. nov. 2026, 00.001,90780,3
9. nov. 2026, 01.001,60800
9. nov. 2026, 02.001,80770,4
9. nov. 2026, 03.002,60700,3
9. nov. 2026, 04.002,30720,4
9. nov. 2026, 05.002,80710,5
9. nov. 2026, 06.002,20771
9. nov. 2026, 07.002,30,1770,2
9. nov. 2026, 08.002,70770,5
9. nov. 2026, 09.003,50720,6
9. nov. 2026, 10.004,50720,7
9. nov. 2026, 11.005,20702,2
9. nov. 2026, 12.004,80,1762
9. nov. 2026, 13.004,60812,5
9. nov. 2026, 14.003,70,6923,4
9. nov. 2026, 15.003,22962,4
9. nov. 2026, 16.003,50,4973,1
9. nov. 2026, 17.003,601003,3
9. nov. 2026, 18.003,80,11003,5
9. nov. 2026, 19.003,90,11003,1
9. nov. 2026, 20.0040,51002,6
9. nov. 2026, 21.0040,31003,3
9. nov. 2026, 22.004,10,1993,4
9. nov. 2026, 23.00411003,7
10. nov. 2026, 00.003,60,21002,6
10. nov. 2026, 01.003,40,31002,4
10. nov. 2026, 02.0030,11002,2
10. nov. 2026, 03.002,701002,1
10. nov. 2026, 04.002,201001,6
10. nov. 2026, 05.0020990,7
10. nov. 2026, 06.0020,2940,9
10. nov. 2026, 07.002,20,4970,7
10. nov. 2026, 08.00201001,1
10. nov. 2026, 09.002,501000,7
10. nov. 2026, 10.003,40971,6
10. nov. 2026, 11.004,90851,7
10. nov. 2026, 12.005,30843,4
10. nov. 2026, 13.005,30892,8
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · DWD ICON · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Madrid

2.040 m7,5°C2.400 m5,1°C2.751 m2,8°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

8. nov., 14.00 → 9. nov., 14.00

2.040 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.400 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.751 m

0,1 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

2.040 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 4°C
19—Over vurderingens grænse · 3°C
20—Over vurderingens grænse · 2,5°C
21—Over vurderingens grænse · 2,4°C
22—Over vurderingens grænse · 2,2°C
23—Over vurderingens grænse · 2,1°C
00—Over vurderingens grænse · 2,3°C
01—Over vurderingens grænse · 2,2°C
02—Over vurderingens grænse · 2,1°C
03—Over vurderingens grænse · 2,3°C
04—Over vurderingens grænse · 2,2°C
05—Over vurderingens grænse · 2,5°C
06—Over vurderingens grænse · 2,5°C
07—Over vurderingens grænse · 2,5°C
2.400 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,6°C
19—Over vurderingens grænse · 0,7°C
20—Over vurderingens grænse · 0,3°C
21—Over vurderingens grænse · 0,1°C
22—Over vurderingens grænse · -0,1°C
23—Over vurderingens grænse · -0,2°C
00—Over vurderingens grænse · 0°C
01—Over vurderingens grænse · -0,1°C
02—Over vurderingens grænse · -0,2°C
03—Over vurderingens grænse · 0,1°C
04—Over vurderingens grænse · -0,1°C
05—Over vurderingens grænse · 0,3°C
06—Over vurderingens grænse · 0,2°C
07—Over vurderingens grænse · 0,3°C
2.751 m

8 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,7°C
19—Over vurderingens grænse · -1,5°C
20—Over vurderingens grænse · -1,9°C
21✓Egnet vejr · -2,1°C
22✓Egnet vejr · -2,3°C
23✓Egnet vejr · -2,4°C
00✓Egnet vejr · -2,2°C
01✓Egnet vejr · -2,3°C
02✓Egnet vejr · -2,4°C
03✓Egnet vejr · -2,1°C
04✓Egnet vejr · -2,2°C
05—Over vurderingens grænse · -1,8°C
06—Over vurderingens grænse · -2°C
07—Over vurderingens grænse · -1,9°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

5,1°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time5,1 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°8°8. nov., 1410. nov., 13
2.400 m · Europe/Madrid
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
8. nov. 20261,6° / 5,1°0 mm (10 h)
9. nov. 20261,6° / 5,2°5,3 mm (24 h)
10. nov. 20262° / 5,3°1,2 mm (14 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 10.00 · Hentet: 8. nov., 12.17 · Europe/Madrid

Open-Meteo · DWD ICON ↗
Orientering på bjerget
2.040 m2.400 m2.751 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Ingen tidligere prognose til denne sammenligning.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 12.17
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Boí Taüll · operatør infoneve lifts, pistes og snow

Boí Taüll · operatør infoneu lifts, pistes og snowMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 13.25

Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket

Pistestatus · Meldt lukket

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Boí Taüll · Meteocat XEMA station Boí snow depth at 2.537 m

Boí (2.537 m) · Meteocat station snow depthArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 12.30
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Boí (2.537 m) station (2.537 m) · Målt snedybdePoint measurement at the station; wind and slope can make it differ from the surrounding pistes.11
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Boí Taüll · operatør infoneve lifts, pistes og snow

Boí Taüll · operatør infoneu lifts, pistes og snow8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 13.25

Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket

Pistestatus · Meldt lukket

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Boí Taüll · Meteocat XEMA station Boí snow depth at 2.537 m

Boí (2.537 m) · Meteocat station snow depth8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 12.30
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Boí (2.537 m) station (2.537 m) · Målt snedybdePoint measurement at the station; wind and slope can make it differ from the surrounding pistes.11
Officiel kilde ↗

Nyheder fra skiområdet

Alle nyheder om skiområdet

Endnu ingen nyheder for Boí Taüll. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 13.25 UTC+1.

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Boí Taüll ?

For Boí Taüll viser prognosen fra Open-Meteo · DWD ICON, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 2.040 m, 0 mm i 2.400 m og 0,1 mm i 2.751 m i de 24 timer fra 8. nov., 14.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Madrid). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Boí Taüll ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Boí Taüll. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Boí Taüll ?

Lifte: Meldt lukket (Boí Taüll · operatør infoneu lifts, pistes og snow; Pirineu365 (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya); Hentet 8. nov., 13.25 · kildetid ubekræftet). Pister: Meldt lukket (Boí Taüll · operatør infoneu lifts, pistes og snow; Pirineu365 (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya); Hentet 8. nov., 13.25 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Alta Ribagorça, Catalonien · Spanien

Lær bjerget at kende

Operatøren oplyser 6 grønne, 6 blå, 15 røde og 16 sorte pister, 10 lifte og 170 snekanoner. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Liftenes højde
2.040–2.751 m[1]
Pister
45 km, 43 pister[1]
Prognosepunkt
Dalstationen for liften Telecadira Resort Exprés[2]

Før din skidag

Hvornår kan man stå på ski i Boí Taüll?

Den 8. november 2026 meldte operatørens infoneu stationen lukket og listede hverken lifte eller pister. På de sider, PisteWindow læste, stod ingen åbningsdato; den officielle statusside viser, hvad der er åbent på en given dag.[3]

Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?

Lift- og pistestatus kommer fra operatørens infoneu (Pirineu365). Når stationen åbner, viser den hver lift og hver piste, og snedybden er operatørens rapporterede interval; målepunkterne oplyses ikke. En målt snedybde kommer fra Meteocats station Boí i 2.537 m, offentliggjort på Generalitat de Catalunyas portal for åbne data.[3][4]

Er prognoserne for 2.040, 2.400 og 2.751 m i Boí Taüll observationer?

Nej. Det er højdejusterede modelprognoser for ét prognosepunkt, dalstationen for liften Telecadira Resort Exprés. De er ikke målinger og kommer ikke fra separate vejrstationer i de højder.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Pirineu365 · SkiområdePirineu365
  2. OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. Pirineu365 · Lift- og pistestatusPirineu365
  4. Meteocat / Generalitat de Catalunya · SnemeldingMeteocat / Generalitat de Catalunya
  5. Open-Meteo · DWD ICONOpen-Meteo