Bayern · Tyskland

Brauneck: sneprognose og vejret

For Brauneck viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 720 m, 0 mm i 1.100 m og 0 mm i 1.520 m i de 24 timer fra 8. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Berlin). Prognosekilde

Meldte forhold for Brauneck: Lifte: 1 af 19 åbne (Brauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and; Intermaps / Brauneck- und Wallbergbahnen; Hentet 8. nov., 14.28 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 24 åbne (Brauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and; Intermaps / Brauneck- und Wallbergbahnen; Hentet 8. nov., 14.28 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 3 cm (ved Brauneck (Schrödelstein) (1.485 m) · 1.485 m; målestation; Lawinenwarndienst Bayern; Hentet 8. nov., 14.28 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Brauneck er et skiområde ved Lenggries / Wegscheid (Bayerische Voralpen). Liftene går fra omkring 720 m i dalen til 1.520 m.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbent i dag
Lifte
1 af 19 åbneBrauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and
Pister
0 af 24 åbneBrauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and
Snedybde
3 cmved Brauneck (Schrödelstein) (1.485 m) · 1.485 m · målestation
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Denne side dækker skiområdet Brauneck, der drives af Brauneck- und Wallbergbahnen GmbH. Sudelfeld, Spitzingsee og Wallberg er selvstændige skiområder og er ikke dækket her. Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen Brauneck-Kabinenbahn.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Brauneck

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

2 – 9 °C · 1.100 m · 8. nov. – 10. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 10.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Brauneck er værdierne i 720, 1.100 og 1.520 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen Brauneck-Kabinenbahn, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Europe/Berlin · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time5,3 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°12°8. nov., 1510. nov., 14
Prognoseværdier time for time
Brauneck · 1.100 m · Europe/Berlin
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
8. nov. 2026, 15.005,30951,7
8. nov. 2026, 16.004,30951,7
8. nov. 2026, 17.003,40821,1
8. nov. 2026, 18.002,80820,9
8. nov. 2026, 19.002,30781,4
8. nov. 2026, 20.002,70781,9
8. nov. 2026, 21.002,70832,3
8. nov. 2026, 22.002,80822,2
8. nov. 2026, 23.002,80802,1
9. nov. 2026, 00.002,60762,3
9. nov. 2026, 01.002,70772,1
9. nov. 2026, 02.002,90741,8
9. nov. 2026, 03.003,10701,4
9. nov. 2026, 04.003,10641,4
9. nov. 2026, 05.003,30621,3
9. nov. 2026, 06.003,40601,4
9. nov. 2026, 07.003,30632,1
9. nov. 2026, 08.004,30641,8
9. nov. 2026, 09.005,70681,9
9. nov. 2026, 10.007,50652,3
9. nov. 2026, 11.008,30591,9
9. nov. 2026, 12.008,90562,1
9. nov. 2026, 13.009,20571,8
9. nov. 2026, 14.009,30641,4
9. nov. 2026, 15.008,30,1603,4
9. nov. 2026, 16.007,10,7754,2
9. nov. 2026, 17.006,70,9783,8
9. nov. 2026, 18.006,50,8813,5
9. nov. 2026, 19.006,41823,1
9. nov. 2026, 20.006,41,2843,1
9. nov. 2026, 21.006,31862,8
9. nov. 2026, 22.006,50,7852,9
9. nov. 2026, 23.006,40,6852,6
10. nov. 2026, 00.006,60,6842,6
10. nov. 2026, 01.006,70,5832,9
10. nov. 2026, 02.007,10,4823,1
10. nov. 2026, 03.007,10,8832,7
10. nov. 2026, 04.007,41,4822,8
10. nov. 2026, 05.007,51,8842,3
10. nov. 2026, 06.007,11,7881,4
10. nov. 2026, 07.006,81,4900,5
10. nov. 2026, 08.006,81,9911
10. nov. 2026, 09.007,72,2891,7
10. nov. 2026, 10.008,31,8881,1
10. nov. 2026, 11.008,80,9891,8
10. nov. 2026, 12.009,10,6881,3
10. nov. 2026, 13.009,10,4890,6
10. nov. 2026, 14.008,70,8930,6
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Berlin

720 m8,5°C1.100 m5,3°C1.520 m2,6°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

8. nov., 15.00 → 9. nov., 15.00

720 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.100 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.520 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

720 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 4,8°C
19—Over vurderingens grænse · 4,2°C
20—Over vurderingens grænse · 3,1°C
21—Over vurderingens grænse · 2,5°C
22—Over vurderingens grænse · 2,5°C
23—Over vurderingens grænse · 2,3°C
00—Over vurderingens grænse · 2,1°C
01—Over vurderingens grænse · 2°C
02—Over vurderingens grænse · 2,1°C
03—Over vurderingens grænse · 2°C
04—Over vurderingens grænse · 2°C
05—Over vurderingens grænse · 2,1°C
06—Over vurderingens grænse · 2°C
07—Over vurderingens grænse · 2°C
1.100 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,2°C
19—Over vurderingens grænse · 0,4°C
20—Over vurderingens grænse · 0,8°C
21—Over vurderingens grænse · 1,2°C
22—Over vurderingens grænse · 1,2°C
23—Over vurderingens grænse · 1°C
00—Over vurderingens grænse · 0,5°C
01—Over vurderingens grænse · 0,7°C
02—Over vurderingens grænse · 0,6°C
03—Over vurderingens grænse · 0,5°C
04—Over vurderingens grænse · 0,1°C
05—Over vurderingens grænse · 0,1°C
06—Over vurderingens grænse · 0,1°C
07—Over vurderingens grænse · 0,2°C
1.520 m

6 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,4°C
19✓Egnet vejr · -2,2°C
20—Over vurderingens grænse · -1,8°C
21—Over vurderingens grænse · -1,5°C
22—Over vurderingens grænse · -1,4°C
23—Over vurderingens grænse · -1,6°C
00✓Egnet vejr · -2°C
01—Over vurderingens grænse · -1,9°C
02—Over vurderingens grænse · -1,9°C
03—Over vurderingens grænse · -2°C
04✓Egnet vejr · -2,4°C
05✓Egnet vejr · -2,3°C
06✓Egnet vejr · -2,3°C
07✓Egnet vejr · -2,2°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

5,3°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time5,3 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°12°8. nov., 1510. nov., 14
1.100 m · Europe/Berlin
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
8. nov. 20262,3° / 5,3°0 mm (9 h)
9. nov. 20262,6° / 9,3°7 mm (24 h)
10. nov. 20266,6° / 9,1°17,2 mm (15 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 10.00 · Hentet: 8. nov., 12.17 · Europe/Berlin

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
720 m1.100 m1.520 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Ingen tidligere prognose til denne sammenligning.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 12.17
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Brauneck · Pister · operator map lifts and

Brauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts andMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 10.32

Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 19

Pistestatus · 0 / 24

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Operator map inventory. 0 ski routes or other non-piste items are listed separately and not counted as pistes. The map update time has no stated timezone; item observation times are not given.

Liftstatus
  • D Ahorn-4er-Sesselbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • H Draxlhang-Lift I+II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • J Zirkus-Lift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • F Streidlhang-Lift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • G Jaudenhang-Lift I+II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • I Florihang-Lift I+II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • E Milchhäusl-6er-Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • L Idealhang-Lift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • K Schneebar-Lift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • B Garland-3er-Sesselbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • A Brauneck-Kabinenbahn · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • C Schrödelstein 6er-Sesselbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Kinderland Michi Gerg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Babylift Brauneck-Tal · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Kinderland Villa Lustig · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Babylift Draxlhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • KinderSchneeLand am Draxlhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Babylift Draxlstüberl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Förderband Draxlstüberl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Pistestatus
  • 9 Jaudenhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 2 Garlandabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 16 Zirkushang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 18 Idealhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 3a Familienabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 7 Streidlhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 5 Waxensteinabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 22 Finstermünzabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 13 Florihang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 20 Schrödelsteinabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 4 Ahornabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 6 Lenggrieserhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 3 Familienabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 19 Weltcuphang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 12 Zur Finstermünz · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 1 Weltcupabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 11 Draxlhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 21 Kapellenhangabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 17 Schneebarhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 15 Buckelweg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 10 Kothang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Zubringer Idealhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 20a Schrödelsteinabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 3 Familienabfahrt bis Kotalm · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Officiel kilde ↗

Brauneck · Lawinenwarndienst Bayern Schrödelstein snow

Brauneck summit area · Schrödelstein snow plot · 1.485 mMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 14.10
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Brauneck (Schrödelstein) (1.485 m) · Målt snedybdeHS: total snow depth in centimetres from an automatic sensor, ten-minute rows. Raw data, not checked by the service. Small readings over bare ground can be sensor noise.3
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Brauneck · Pister · operator map lifts and

Brauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 10.32

Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 19

Pistestatus · 0 / 24

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Brauneck · Lawinenwarndienst Bayern Schrödelstein snow

Brauneck summit area · Schrödelstein snow plot · 1.485 m8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 14.10
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Brauneck (Schrödelstein) (1.485 m) · Målt snedybdeHS: total snow depth in centimetres from an automatic sensor, ten-minute rows. Raw data, not checked by the service. Small readings over bare ground can be sensor noise.3
Officiel kilde ↗

Nyheder fra skiområdet

Alle nyheder om skiområdet

Endnu ingen nyheder for Brauneck. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 14.28 UTC+1.

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Brauneck ?

For Brauneck viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 720 m, 0 mm i 1.100 m og 0 mm i 1.520 m i de 24 timer fra 8. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Berlin). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Brauneck ?

Snedybde: 3 cm (ved Brauneck (Schrödelstein) (1.485 m) · 1.485 m; målestation; Lawinenwarndienst Bayern; Hentet 8. nov., 14.28 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Brauneck ?

Lifte: 1 af 19 åbne (Brauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and; Intermaps / Brauneck- und Wallbergbahnen; Hentet 8. nov., 14.28 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 24 åbne (Brauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and; Intermaps / Brauneck- und Wallbergbahnen; Hentet 8. nov., 14.28 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Bayern · Tyskland

Lær bjerget at kende

Blandt liftene på operatørens liste er Brauneck-Kabinenbahn, Milchhäusl-6er-Express, Garland-3er-Sesselbahn og Schrödelstein 6er-Sesselbahn. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Top
1.555 m[8]
Kabinebanens topstation
1.520 m[3]
Prognosepunkt
Dalstationen Brauneck-Kabinenbahn[2]

Før din skidag

Hvornår kan man stå på ski i skiområdet Brauneck?

Åbningsdagene fastsættes af operatøren og afhænger af sneen. Operatørens statussider (tjekket den 8. november 2026) er referencen; siden viser deres antal lifte og pister, hvor PisteWindow kan læse dem.[5]

Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?

Lift- og pistestatus kommer fra operatørens officielle interaktive pistekort (Intermaps). Snedybden kommer fra den bayerske lavinetjenestes station Brauneck (Schrödelstein) i 1.485 m i skiområdet.[5][7]

Er prognoserne for 720, 1.100 og 1.520 m i Brauneck observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 720, 1.100 og 1.520 m, beregnet i ét repræsentativt punkt (dalstationen Brauneck-Kabinenbahn).[2]

Dækker siden også Sudelfeld, Spitzingsee og Wallberg?

Nej. Sudelfeld, Spitzingsee og Wallberg er selvstændige skiområder og er ikke dækket her; siden dækker kun Brauneck.[9]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Brauneck- und Wallbergbahnen GmbH · SkiområdeBrauneck- und Wallbergbahnen GmbH
  2. OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
  4. Alpen Plus Partner GbR · Kort over pisterneAlpen Plus Partner GbR
  5. Brauneck- und Wallbergbahnen / Intermaps · Lift- og pistestatusBrauneck- und Wallbergbahnen / Intermaps
  6. Brauneck- und Wallbergbahnen GmbH · Vejr-, lift- og pistemeldingBrauneck- und Wallbergbahnen GmbH
  7. Lawinenwarndienst Bayern · SnemeldingLawinenwarndienst Bayern
  8. Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
  9. Alpen Plus Partner GbR · Områdets afgrænsningAlpen Plus Partner GbR
  10. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo