Hautes-Alpes · Frankrig
Briançon: sneprognose og vejret
For Briançon viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.200 m, 0,3 mm i 1.900 m og 0,3 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Briançon: Lifte: Antal åbne ukendt · 8 angivet (briancon · Opført af kilden: lokale sektorer; Serre Chevalier / Websenso; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Briançon er en by og adgang til Serre Chevalier; prognosen bruger et punkt nær Prorels dalstation.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Antal åbne ukendt · 8 angivetbriancon · Opført af kilden: lokale sektorer
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Det fælles skiområde omfatter flere byer; tallene gælder ikke denne by alene. Se åbne forbindelser i den officielle melding.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Briançon
-0 – 5 °C · 1.900 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Briançon er værdierne i 1.200, 1.900 og 2.400 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Prorel, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | 1,3 | 0 | 73 | 2,8 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 1,7 | 0 | 74 | 3,1 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 2,5 | 0 | 70 | 4,6 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 2,4 | 0 | 70 | 4,4 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 2 | 0 | 72 | 4,2 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 1,5 | 0 | 74 | 4,3 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 0,8 | 0 | 76 | 4,3 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 0 | 0 | 79 | 4,5 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | -0,3 | 0 | 80 | 4,2 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -0,1 | 0 | 79 | 3,8 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -0,1 | 0 | 80 | 3,5 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -0,1 | 0 | 81 | 3,6 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 0,1 | 0 | 80 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 0 | 0 | 82 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -0,4 | 0,2 | 88 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 0,2 | 0 | 84 | 2,7 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -0,1 | 0,1 | 87 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 0,2 | 0 | 84 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 0,3 | 0 | 82 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 0 | 0 | 83 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 0 | 0 | 82 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 0,3 | 0 | 83 | 3 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 0,8 | 0 | 82 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 1,5 | 0 | 81 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 2,4 | 0 | 78 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 3,6 | 0 | 72 | 3,9 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 4,3 | 0 | 67 | 4,4 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 4,6 | 0 | 65 | 3,9 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 4 | 0 | 68 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 3,2 | 0,2 | 77 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 2,4 | 0,2 | 85 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 1,4 | 0,9 | 90 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 1,4 | 0,1 | 87 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 1,5 | 0 | 86 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 1,4 | 0,3 | 87 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0,9 | 1,3 | 91 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 0,9 | 0,7 | 90 | 2 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 1 | 0,2 | 88 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 1,2 | 0 | 85 | 2,3 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 0,1 | 0,7 | 93 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -0,1 | 1,2 | 94 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -0,3 | 3,2 | 95 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -0,4 | 1,5 | 95 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -0,2 | 1,2 | 94 | 1 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 0,2 | 0,2 | 91 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 0,2 | 0 | 89 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 1 | 0 | 92 | 1 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 2,2 | 0 | 90 | 0,1 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,3 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-2°C
Vind: 2,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.001,3°C
Vind: 2,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.006,9°C
Vind: 2,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
1.200 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.900 m
0,3 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.400 m
0,3 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
1,3°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -0,3° / 2,5° | 0 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | -0,4° / 4,6° | 4 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -0,4° / 2,2° | 8,2 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 09.18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 09.18
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Serre Chevalier · Drift, afgrænset til source
briancon · Opført af kilden: lokale sektorerMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 8Uden for driftsperioden: 8
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun sektorer opført af kilden. Kilden angiver intet verificeret observationstidsstempel. Uden for driftsperioden er ikke en aktuel åbning eller lukning.
Liftstatus
- Télécabine PROREL 1 · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Téléski STADE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Téléski TOURON · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Téléski PITCHOUNETS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Télécorde PRA LONG · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Télécabine PROREL 2 · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Télésiège CROIX LA NORE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Télésiège ROCHER BLANC · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- YETI · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CHEMIN DE RONDE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CROCUS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CROIX MICHEL · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- GRANDE GARGOUILLE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- REMPARTS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- VAUBAN · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- BERGERS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- PELVOUX · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CHAUVET · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CHEMIN · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CONDAMINE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- COULOIRS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Serre Chevalier · Drift, afgrænset til source
briancon · Opført af kilden: lokale sektorer4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 8Uden for driftsperioden: 8
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Serre Chevalier · Drift, afgrænset til source
briancon · Opført af kilden: lokale sektorer3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 8Uden for driftsperioden: 8
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Briançon?
For Briançon viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.200 m, 0,3 mm i 1.900 m og 0,3 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Briançon?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Briançon. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Briançon?
Lifte: Antal åbne ukendt · 8 angivet (briancon · Opført af kilden: lokale sektorer; Serre Chevalier / Websenso; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Landskabet ved Briançon er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.
Før din skidag
Er Briançon hele skiområdet Serre Chevalier?
Nej. Serre Chevalier omfatter flere byer, og Briançon er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]
Er forbindelserne omkring Briançon åbne?
Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Briançon. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]
Er prognoserne for 1.200, 1.900 og 2.400 m ved Briançon observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 1.200, 1.900 og 2.400 m ved ét repræsentativt punkt (Prorel).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Serre Chevalier · SkiområdeSerre Chevalier Vallée Briançon
- Briançon · Placering og højdeSerre Chevalier Vallée Briançon
- Serre Chevalier · Kort over pisterneSerre Chevalier Vallée Briançon
- Serre Chevalier · Lift- og pistestatusSerre Chevalier Vallée Briançon
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo