Tyrol · Østrig
Brixen im Thale: sneprognose og vejret
For Brixen im Thale viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.300 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde
Meldte forhold for Brixen im Thale: Lifte: 0 af 13 åbne (SkiWelt Brixen im Thale · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 4. nov., 08.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Brixen im Thale ligger i 794 m højde. Byen ligger i Brixental, cirka 10 km vest for Kitzbühel.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 13 åbneSkiWelt Brixen im Thale · Opført af kilden: lifte og markerede pister
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: To gondolbaner kører fra dalstationen mod begge sider af dalen, og en gondolforbindelse fører fra byen til Westendorf og KiWest. Tallene for SkiWelt gælder hele området, ikke kun Brixen im Thale; prognosen bruger ét bypunkt.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Brixen im Thale
-3 – 11 °C · 1.300 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Værdierne i 800, 1.300 og 1.800 m er højdejusterede modelprognoser ved turistkontoret, ikke separate vejrstationer. Byens højde på operatørens kort er ikke en måling ved punktet.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Vienna · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 09.00 | 2,5 | 0 | 75 | 0,7 |
| 4. nov. 2026, 10.00 | 3,6 | 0 | 72,9 | 0,8 |
| 4. nov. 2026, 11.00 | 5,1 | 0 | 70,2 | 1 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 6,5 | 0 | 66,8 | 1,3 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 7,1 | 0 | 66,6 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 7,4 | 0 | 66,9 | 1,8 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 7,1 | 0 | 68,9 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 5,6 | 0 | 80,1 | 1,3 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 2,8 | 0 | 85,6 | 0,9 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 1,7 | 0 | 87,7 | 1 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 0,7 | 0 | 88,7 | 1,1 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -0,3 | 0 | 85,5 | 1,2 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -0,9 | 0 | 82,1 | 1,3 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -1,7 | 0 | 83,2 | 1,5 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -2,5 | 0 | 84,6 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -2,8 | 0 | 85,3 | 2 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -2,9 | 0 | 84,2 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -3,1 | 0 | 84,2 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -3,1 | 0 | 84,2 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -3,2 | 0 | 83,9 | 2 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -3,1 | 0 | 82,7 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -2,8 | 0 | 81,2 | 2 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -2,8 | 0 | 80,3 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -0,3 | 0 | 72,4 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 4,5 | 0 | 63,1 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 8,1 | 0 | 49,1 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 9,3 | 0 | 49,5 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 10,3 | 0 | 50,2 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 10,9 | 0 | 50 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 10,9 | 0 | 50,4 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 10,5 | 0 | 52,8 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 8,5 | 0 | 65,6 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 5,8 | 0 | 67,4 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 4,3 | 0 | 69,8 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 2,6 | 0 | 69,7 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 1,4 | 0 | 69,6 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 0,4 | 0 | 71 | 1 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0 | 0 | 70,7 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 0 | 0 | 67,4 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 0,5 | 0 | 62,2 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 0,7 | 0 | 58,1 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 0,5 | 0 | 56,2 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 0,6 | 0 | 54,8 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 0,3 | 0 | 55,1 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -0,1 | 0 | 56,9 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -0,4 | 0 | 58,5 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -0,5 | 0 | 58,5 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 1,6 | 0 | 56,8 | 1,3 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 22/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 12 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,2 °C · 52 h
3. nov. 2026, 20.18 → 4. nov. 2026, 02.17
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Vienna
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-0,8°C
Vind: 0,7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.172,5°C
Vind: 0,7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.175,2°C
Vind: 0,7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.17Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00
800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.300 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
11 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.
Lufttemperatur
2,5°Mulighed for sneproduktion
22 / 48 hLængste kuldeperiode: 12 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -2,5° / 7,4° | 0 mm (15 h) |
| 5. nov. 2026 | -3,2° / 10,9° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -0,5° / 1,6° | 0 mm (9 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 04.17 · Europe/Vienna
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,2°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 13.0052 h · 1.300 m · Europe/Vienna
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,2 °CTidligere prognose: 3 °C
Seneste prognose: 2,8 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +4 hTidligere prognose: 18 h
Seneste prognose: 22 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 3 °C | 2,8 °C | -0,2 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 18 h | 22 h | +4 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 3. nov. 2026, 20.18
Hentet: 3. nov. 2026, 23.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 04.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
SkiWelt · Drift, afgrænset til village map
SkiWelt Brixen im Thale · Opført af kilden: lifte og markerede pisterMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun kortelementer opført af kilden. Intet observationstidspunkt pr. element og ingen verificering af adgang for skiløbere.
Liftstatus
- 1 · 6er Gondelbahn Hochbrixen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 2 · Kälbersalvenbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 3 · Zinsbergbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 4 · Poldangerlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 6 · Jochbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 7 · Filzbodenbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 8 · Würstlexpress · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 9 · Übungslift Hochbrixen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 10 · Skischullift Hochbrixen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 11 · 8er- SkiWeltbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 12 · Sonnenlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 17 · Schusterbühellift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 18 · Sonnenband · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Pistestatus
- 1 · Kaslach Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 7 · Umfahrung · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 1b · Brixen Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 1c · Tanzer Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 2 · Kälberalm Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 2a · Hochbrixen Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 2b · Kälberalm Südabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 2 · Rennstrecke Brixen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 2c · Südabfahrt-Hohe Salve · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 3 · Zinsbergabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 4 · Poldanger Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 6a · Holzalm Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 6 · Joch Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 7a · Filzboden Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 7 · Filzboden Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 7 · Geschwindigkeitsmessstrecke Brixen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 7a · Filzboden Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 9 · Übungslift Hochbrixen Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 10 · Skischullift Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 11 · Kandleralm Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 11 · Umfahrung Marast · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 16a · Götschen Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 17 · Schusterbühel Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 6a · Umfahrung Otten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiWelt · Drift, afgrænset til village map
SkiWelt Brixen im Thale · Opført af kilden: lifte og markerede pister4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗SkiWelt · Drift, afgrænset til village map
SkiWelt Brixen im Thale · Opført af kilden: lifte og markerede pister3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Brixen im Thale?
For Brixen im Thale viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.300 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Brixen im Thale?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Brixen im Thale. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Brixen im Thale?
Lifte: 0 af 13 åbne (SkiWelt Brixen im Thale · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 4. nov., 08.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Fra byen kører kabelbanen Zinsberg op til 1.667 m. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvilken lift fører fra Brixen im Thale op til pisterne?
Fra byen kører kabelbanen Zinsberg op til 1.667 m.[1]
Hvordan hænger Brixen im Thale sammen med SkiWelt?
To gondolbaner kører fra dalstationen mod begge sider af dalen, og en gondolforbindelse fører fra byen til Westendorf og KiWest.[1]
Er prognoserne for 800, 1.300 og 1.800 m ved Brixen im Thale observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 800, 1.300 og 1.800 m ved ét repræsentativt punkt (Brixen im Thale).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Brixen im Thale · SkiområdeSkiWelt
- Brixen im Thale · Placering og højdeKitzbüheler Alpen
- SkiWelt · Kort over pisterneSkiWelt
- SkiWelt · Lift- og pistestatusSkiWelt
- Brixen im Thale · Fakta og områdeinformationWikipedia