Sydtyrol · Italien

Carezza: sneprognose og vejret

For Carezza viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.182 m, 0 mm i 1.750 m og 0 mm i 2.350 m i de 24 timer fra 8. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde

Meldte forhold for Carezza: Lifte: 0 af 13 åbne (Carezza · operatør lift og slope lists; Consorzio impianti a fune Carezza Dolomites; Hentet 8. nov., 12.30 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 29 åbne (Carezza · operatør lift og slope lists; Consorzio impianti a fune Carezza Dolomites; Hentet 8. nov., 12.30 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Carezza ligger i Eggental under Rosengarten og Latemar, tæt på passvejen til Karersee.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 13 åbneCarezza · operatør lift og slope lists
Pister
0 af 29 åbneCarezza · operatør lift og slope lists
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Siden dækker skiområdet Carezza, som liftselskabet Carezza Dolomites opregner det, med adgang fra Nova Levante og Tires. Prognosen bruger ét punkt, dalstationen for svævebanen Nova Levante–Malga Frommer. Snedybden kommer fra provinsen Bolzanos station ved Karerpass, ved siden af terrænet; selskabets egen snetabel vises kun, når den er aktuel.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Carezza

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-3 – 6 °C · 1.750 m · 8. nov. – 10. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 10.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Carezza er 1.182, 1.750 og 2.350 m højdejusterede modelprognoser for ét punkt, dalstationen for svævebanen Nova Levante–Malga Frommer. De er ikke observationer og ikke separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time1,4 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°8°8. nov., 1310. nov., 12
Prognoseværdier time for time
Carezza · 1.750 m · Europe/Rome
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
8. nov. 2026, 13.001,40951,1
8. nov. 2026, 14.001,60951,3
8. nov. 2026, 15.001,30971,3
8. nov. 2026, 16.000,70960,7
8. nov. 2026, 17.000,30990,1
8. nov. 2026, 18.00-0,301000,6
8. nov. 2026, 19.00-0,80940,6
8. nov. 2026, 20.00-10920,7
8. nov. 2026, 21.00-1,30900,9
8. nov. 2026, 22.00-1,70921,2
8. nov. 2026, 23.00-20901
9. nov. 2026, 00.00-2,40851,4
9. nov. 2026, 01.00-2,40902,2
9. nov. 2026, 02.00-2,20902
9. nov. 2026, 03.00-2,20902
9. nov. 2026, 04.00-2,40891,9
9. nov. 2026, 05.00-2,50892
9. nov. 2026, 06.00-2,50881,9
9. nov. 2026, 07.00-2,60861,9
9. nov. 2026, 08.00-2,30851,8
9. nov. 2026, 09.00-10860,9
9. nov. 2026, 10.000,50910,5
9. nov. 2026, 11.001,40830,8
9. nov. 2026, 12.002,20781
9. nov. 2026, 13.002,60811,1
9. nov. 2026, 14.002,70801,1
9. nov. 2026, 15.002,30860,9
9. nov. 2026, 16.001,60960,5
9. nov. 2026, 17.000,601000,3
9. nov. 2026, 18.000,60900,6
9. nov. 2026, 19.000,70890,5
9. nov. 2026, 20.000,70910,6
9. nov. 2026, 21.000,70910,6
9. nov. 2026, 22.000,80910,6
9. nov. 2026, 23.000,80930,2
10. nov. 2026, 00.000,80960,4
10. nov. 2026, 01.000,90960,4
10. nov. 2026, 02.000,90960,6
10. nov. 2026, 03.001,10940,5
10. nov. 2026, 04.001,10950,6
10. nov. 2026, 05.001,20950,6
10. nov. 2026, 06.001,40940,7
10. nov. 2026, 07.001,50940,3
10. nov. 2026, 08.001,70940,4
10. nov. 2026, 09.002,40920,5
10. nov. 2026, 10.003,70920,3
10. nov. 2026, 11.004,60910,5
10. nov. 2026, 12.005,60890,9
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
13/48 h
Længste sammenhængende periode
13 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Rome

1.182 m4,9°C1.750 m1,4°C2.350 m-2,5°C0°C · ≈ 1.965 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.965 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

8. nov., 13.00 → 9. nov., 13.00

1.182 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.750 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.350 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.182 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,7°C
19—Over vurderingens grænse · 1,6°C
20—Over vurderingens grænse · 0,8°C
21—Over vurderingens grænse · 0,2°C
22—Over vurderingens grænse · -0,5°C
23—Over vurderingens grænse · -0,7°C
00—Over vurderingens grænse · -0,5°C
01—Over vurderingens grænse · -1,5°C
02—Over vurderingens grænse · -1,2°C
03—Over vurderingens grænse · -1,2°C
04—Over vurderingens grænse · -1,4°C
05—Over vurderingens grænse · -1,4°C
06—Over vurderingens grænse · -1,5°C
07—Over vurderingens grænse · -1,7°C
1.750 m

11 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,3°C
19—Over vurderingens grænse · -1,4°C
20—Over vurderingens grænse · -1,8°C
21✓Egnet vejr · -2,2°C
22✓Egnet vejr · -2,5°C
23✓Egnet vejr · -2,9°C
00✓Egnet vejr · -3,6°C
01✓Egnet vejr · -3,3°C
02✓Egnet vejr · -3,1°C
03✓Egnet vejr · -3,1°C
04✓Egnet vejr · -3,4°C
05✓Egnet vejr · -3,5°C
06✓Egnet vejr · -3,5°C
07✓Egnet vejr · -3,8°C
2.350 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -4,2°C
19✓Egnet vejr · -5,3°C
20✓Egnet vejr · -5,6°C
21✓Egnet vejr · -6,1°C
22✓Egnet vejr · -6,3°C
23✓Egnet vejr · -6,7°C
00✓Egnet vejr · -7,4°C
01✓Egnet vejr · -7,1°C
02✓Egnet vejr · -6,9°C
03✓Egnet vejr · -6,9°C
04✓Egnet vejr · -7,2°C
05✓Egnet vejr · -7,3°C
06✓Egnet vejr · -7,4°C
07✓Egnet vejr · -7,6°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

1,4°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

13 / 48 h

Længste kuldeperiode: 13 h

Temperaturprognose time for time1,4 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°8°8. nov., 1310. nov., 12
1.750 m · Europe/Rome
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
8. nov. 2026-2° / 1,6°0 mm (11 h)
9. nov. 2026-2,6° / 2,7°0 mm (24 h)
10. nov. 20260,8° / 5,6°0 mm (13 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 10.00 · Hentet: 8. nov., 12.17 · Europe/Rome

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.182 m1.750 m2.350 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Ingen tidligere prognose til denne sammenligning.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 12.17
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Carezza · operatør lift og slope lists

Carezza · operatør lift og slope listsMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13

Pistestatus · 0 / 29

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Operator lists without an observation time or timezone. Counts are source-listed items, not a verified live opening; an unrecognised status stays unknown.

Liftstatus
  • Nova Levante – Malga Frommer · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Franzin · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Golf II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Golf I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Hubertus · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Koenig Laurin 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Koenig Laurin 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Le Pope · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Nani · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Paolina · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Pra di Tori · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Tires · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Tschein · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
Pistestatus
  • Re Laurino - Variante Tires (black) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Re Laurino - Variante Tires (red) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • King Laurin (black) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • King Laurin (blue) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Frommer (red) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Frommer (blue) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Variante Frommer (red) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Messnerjoch Ski Path (blue) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Nova Levante (blue) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Variante Tschein (blue) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Variante Tschein (blue) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Tschein (red) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Tschein (blue) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Franzin (blue) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Variante Franzin (blue) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Masarè - Rosengarten (red) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Masarè - Rosengarten (black) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Variante Paolina (red) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Golf (blue) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Variante Golf (blue) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Paolina (black) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Paolina (red) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Hubertus (blue) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Pra di Tori (black) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Pra di Tori (blue) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Latemarwiesen (red) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Connection Slope Malga Latmor (blue) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Le Pope (blue) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
  • Nani Land (blue) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
Officiel kilde ↗

Carezza · operatør snow height

Carezza · operatør snow height at two stationsMelding utilgængelig

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
15. mar. 2026

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

South Tyrol open data · Sne ved stationerne Karerpass

Karerpass (Passo di Costalunga) · snedybde ved stationenArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 11.20
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Karerpass (Passo di Costalunga) (1.715 m) · Målt snedybde3
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Carezza · operatør lift og slope lists

Carezza · operatør lift og slope lists8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13

Pistestatus · 0 / 29

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Carezza · operatør snow height

Carezza · operatør snow height at two stations8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
15. mar. 2026

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

South Tyrol open data · Sne ved stationerne Karerpass

Karerpass (Passo di Costalunga) · snedybde ved stationen8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 11.20
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Karerpass (Passo di Costalunga) (1.715 m) · Målt snedybde3
Officiel kilde ↗

Nyheder fra skiområdet

Alle nyheder om skiområdet

Endnu ingen nyheder for Carezza. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 12.30 UTC+1.

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Carezza ?

For Carezza viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.182 m, 0 mm i 1.750 m og 0 mm i 2.350 m i de 24 timer fra 8. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Carezza ?

Lifte: 0 af 13 åbne (Carezza · operatør lift og slope lists; Consorzio impianti a fune Carezza Dolomites; Hentet 8. nov., 12.30 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 29 åbne (Carezza · operatør lift og slope lists; Consorzio impianti a fune Carezza Dolomites; Hentet 8. nov., 12.30 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Sydtyrol · Italien

Lær bjerget at kende

Listen går fra svævebanerne i Nova Levante og Tires op til Kong Laurin-banerne, med stolelifte og tallerkenlifte omkring Paolina, Pra di Tori og Tschein. Skematisk illustration, ikke et kort eller aktuelle forhold.

Vintersæson
4. december 2026 til 29. marts 2027 ifølge liftsiden[4]
Opførte lifte
13, inklusive løbebånd og svævebanen til Tires[4]
Operatørens snepunkter
Dal ved Nova Levante, 1.200 m, og bjerg ved Carezza, 2.350 m[5]

Før din skidag

Hvilket skiområde dækker siden?

Carezza, med liftene og pisterne på liftsiden for Carezza Dolomites. Nabo-områderne Latemar og Alpe di Siusi har egne sider.[1]

Hvor kommer liftstatus og snedybde fra?

Lift- og pistestatus læses fra selskabets lister, som ikke angiver observationstidspunkt. Snedybden kommer fra provinsen Bolzanos station Karerpass på 1.715 m via Open Data Hub og fra selskabets egen tabel med angivet opdateringsdato. Begge vises som ikke tilgængelige, når værdien ikke er aktuel; ingen af dem måler pistesne.[4][5][6]

Er prognoserne for 1.182, 1.750 og 2.350 m observationer?

Nej. De er modelværdier omregnet til de højder og beregnet i ét punkt, dalstationen for svævebanen Nova Levante–Malga Frommer.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Consorzio impianti a fune Carezza Dolomites · SkiområdeConsorzio impianti a fune Carezza Dolomites
  2. OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. Consorzio impianti a fune Carezza Dolomites · Kort over pisterneConsorzio impianti a fune Carezza Dolomites
  4. Consorzio impianti a fune Carezza Dolomites · Lift- og pistestatusConsorzio impianti a fune Carezza Dolomites
  5. Consorzio impianti a fune Carezza Dolomites · SnemeldingConsorzio impianti a fune Carezza Dolomites
  6. Provincia Autonoma di Bolzano / Open Data Hub · Meldingsdata og målestederProvincia Autonoma di Bolzano / Open Data Hub
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo