Aostadalen · Italien

Champoluc–Frachey: sneprognose og vejret

For Champoluc–Frachey viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0,4 mm i 1.600 m, 2,5 mm i 2.200 m og 2,5 mm i 2.700 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Champoluc–Frachey og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information

Champoluc er Val d’Ayas-enden af Monterosa Ski: en landsby på cirka 1.568 m på den brede, flade bund af den øvre Ayadal, med Crest-svævebanen direkte fra centrum.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding

Den seneste opdatering mislykkedes. Værdierne stammer fra en tidligere hentning.

Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Operatøren rapporterer de tre dale hver for sig, og liftene, pisterne og forbindelserne i Val d’Ayas er egne poster. Indren freeride og satellitområderne er ikke med i rapporten, og de 180 km for hele Monterosa Ski er ikke et Champoluc-tal.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Champoluc–Frachey

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Åbn skiområdets melding

Champoluc–Frachey

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-3 – 1 °C · 2.200 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Niveauerne 1.600, 2.200 og 2.700 m er modelestimater for landsbyen Champoluc, ikke målinger. Det laveste niveau ligger lige over landsbyens 1.568 m, og Bätt-passet på 2.676 m ligger tæt på det højeste niveau.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Rome · MET Norway

Temperaturprognose time for time-2,1 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°4°4. nov., 096. nov., 08
Prognoseværdier time for time
Champoluc–Frachey · 2.200 m · Europe/Rome
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 09.00-2,10,491,71,3
4. nov. 2026, 10.00-2,40,593,71,7
4. nov. 2026, 11.00-2,30,294,91,5
4. nov. 2026, 12.00-1,70,187,31,8
4. nov. 2026, 13.00-1,70,288,31,7
4. nov. 2026, 14.00-1,70,388,41,7
4. nov. 2026, 15.00-1,90,290,11,6
4. nov. 2026, 16.00-20,291,31,6
4. nov. 2026, 17.00-2,50,294,71,4
4. nov. 2026, 18.00-2,70,194,51,4
4. nov. 2026, 19.00-2,70,192,91,3
4. nov. 2026, 20.00-2,8090,91,2
4. nov. 2026, 21.00-2,80891,1
4. nov. 2026, 22.00-2,5086,11,1
4. nov. 2026, 23.00-2,6085,11
5. nov. 2026, 00.00-2,4084,81,2
5. nov. 2026, 01.00-2,5086,61,2
5. nov. 2026, 02.00-2,4088,11,3
5. nov. 2026, 03.00-2,5089,11,2
5. nov. 2026, 04.00-2,6089,50,9
5. nov. 2026, 05.00-2,4089,81
5. nov. 2026, 06.00-2,2089,51
5. nov. 2026, 07.00-2,4089,60,9
5. nov. 2026, 08.00-2087,21,2
5. nov. 2026, 09.00-1,1082,11
5. nov. 2026, 10.00-0,4078,51,1
5. nov. 2026, 11.0000781,2
5. nov. 2026, 12.000,3077,51,1
5. nov. 2026, 13.000,8075,21,2
5. nov. 2026, 14.001,1074,31,4
5. nov. 2026, 15.001075,51,4
5. nov. 2026, 16.000,8077,51,3
5. nov. 2026, 17.00-1,1085,40,9
5. nov. 2026, 18.00-2,4087,41,2
5. nov. 2026, 19.00-2,4086,10,9
5. nov. 2026, 20.00-30,185,21,1
5. nov. 2026, 21.00-2,5084,71,1
5. nov. 2026, 22.00-2,1083,31,1
5. nov. 2026, 23.00-1,80,382,41
6. nov. 2026, 00.00-1,30,482,81
6. nov. 2026, 01.00-1,30,585,50,9
6. nov. 2026, 02.00-10,286,40,9
6. nov. 2026, 03.00-10,187,70,9
6. nov. 2026, 04.00-1088,40,9
6. nov. 2026, 05.00-1,10,389,51
6. nov. 2026, 06.00-1,30,392,10,9
6. nov. 2026, 07.00-1,70,193,20,8
6. nov. 2026, 08.00-1,3091,81
Modelleret snefald · næste 24 timer
2,5 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
42/48 h
Længste sammenhængende periode
26 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0 °C · 52 h

3. nov. 2026, 20.17 → 4. nov. 2026, 02.17

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Rome

1.600 m1,5°C2.200 m-2,1°C2.700 m-5,1°C0°C · ≈ 1.850 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.850 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00

1.600 m

0,4 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.200 m

2,5 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.700 m

2,5 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.600 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,3°C
19—Over vurderingens grænse · 0,2°C
20—Over vurderingens grænse · -0,1°C
21—Over vurderingens grænse · -0,2°C
22—Over vurderingens grænse · -0,2°C
23—Over vurderingens grænse · -0,3°C
00—Over vurderingens grænse · -0,2°C
01—Over vurderingens grænse · -0,1°C
02—Over vurderingens grænse · 0,1°C
03—Over vurderingens grænse · 0,1°C
04—Over vurderingens grænse · 0°C
05—Over vurderingens grænse · 0,2°C
06—Over vurderingens grænse · 0,4°C
07—Over vurderingens grænse · 0,2°C
2.200 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -3,3°C
19✓Egnet vejr · -3,4°C
20✓Egnet vejr · -3,6°C
21✓Egnet vejr · -3,8°C
22✓Egnet vejr · -3,7°C
23✓Egnet vejr · -3,8°C
00✓Egnet vejr · -3,7°C
01✓Egnet vejr · -3,6°C
02✓Egnet vejr · -3,4°C
03✓Egnet vejr · -3,5°C
04✓Egnet vejr · -3,5°C
05✓Egnet vejr · -3,3°C
06✓Egnet vejr · -3,1°C
07✓Egnet vejr · -3,3°C
2.700 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -6,3°C
19✓Egnet vejr · -6,4°C
20✓Egnet vejr · -6,6°C
21✓Egnet vejr · -6,7°C
22✓Egnet vejr · -6,6°C
23✓Egnet vejr · -6,8°C
00✓Egnet vejr · -6,6°C
01✓Egnet vejr · -6,6°C
02✓Egnet vejr · -6,4°C
03✓Egnet vejr · -6,4°C
04✓Egnet vejr · -6,5°C
05✓Egnet vejr · -6,3°C
06✓Egnet vejr · -6,1°C
07✓Egnet vejr · -6,3°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-2,1°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

42 / 48 h

Længste kuldeperiode: 26 h

Temperaturprognose time for time-2,1 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°4°4. nov., 096. nov., 08
2.200 m · Europe/Rome
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-2,8° / -1,7°2,5 mm (15 h)
5. nov. 2026-3° / 1,1°0,4 mm (24 h)
6. nov. 2026-1,7° / -1°1,9 mm (9 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 04.18 · Europe/Rome

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
1.600 m2.200 m2.700 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 13.0052 h · 2.200 m · Europe/Rome

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0 °CTidligere prognose: -1,6 °C
Seneste prognose: -1,5 °C
Samlet nedbørPrognose
-0,9 mmTidligere prognose: 5,7 mm
Seneste prognose: 4,8 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-0,9 mmTidligere prognose: 5,7 mm
Seneste prognose: 4,8 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+5 hTidligere prognose: 37 h
Seneste prognose: 42 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose-1,6 °C-1,5 °C+0 °C
Samlet nedbørPrognose5,7 mm4,8 mm-0,9 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret5,7 mm4,8 mm-0,9 mm
Timer med egnet vejrModelleret37 h42 h+5 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.600 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
2.200 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
2.700 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Monterosa Aventine

Seneste hentning mislykkedes. Gemte meldinger nedenfor er historiske.

Ingen gemt melding. Se den officielle kilde.

Monterosa Ski · Gennemgået: eksempler fra dalen og forbindelser

Champoluc–Frachey · Ayas · Gennemgået: eksemplerMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun udvalgte eksempler, ikke en lokal total. Observationstidspunkt og offentlig adgang er ikke verificeret. En åben lift fastslår ikke adgang for skiløbere.

Liftstatus
  • CHAMPOLUC-CREST · Meldt åben · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • FRACHEY-ALPE CIARCERIO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • BETTAFORCA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • DEL BOSCO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
COLLE BETTAFORCA · Separat opført: forbindelseMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun kildens forbindelsesmarkering. Strækninger pr. retning, observationstidspunkt og gennemkørsel er ikke verificeret.

Liftstatus
  • COLLE BETTAFORCA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Monterosa Ski · Gennemgået: eksempler fra dalen og forbindelser

Champoluc–Frachey · Ayas · Gennemgået: eksempler4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
COLLE BETTAFORCA · Separat opført: forbindelse4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Monterosa Ski · Gennemgået: eksempler fra dalen og forbindelser

Champoluc–Frachey · Ayas · Gennemgået: eksempler3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
COLLE BETTAFORCA · Separat opført: forbindelse3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Champoluc–Frachey?

For Champoluc–Frachey viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0,4 mm i 1.600 m, 2,5 mm i 2.200 m og 2,5 mm i 2.700 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Champoluc–Frachey?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Champoluc–Frachey. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Champoluc–Frachey?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Champoluc–Frachey. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Aostadalen · Italien

Lær bjerget at kende

Over landsbyen mod øst ligger Plan du Crest på 1.975 m, nået med svævebane fra centrum; operatøren opfører gondolen Champoluc–Crest med vinterkøreplan. Bätt-passet på 2.676 m, Ayasidens højeste punkt, åbner vejen til Lysdalen og Gressoney-La-Trinité.

Prognosepunkt
Champoluc landsby[2]
Landsbyens højde
1.568 m · øvre Ayadal[5]
Plan du Crest
1.975 m · svævebane fra centrum[5][4]
Bätt-passet
2.676 m · forbindelse til Lysdalen[5]

Før din skidag

Hvilken lift starter midt i Champoluc?

Svævebanen Champoluc–Crest, en gondol som operatøren opfører med egen vinterkøreplan, tager dig fra landsbyens centrum til Plan du Crest på 1.975 m. Tjek realtidssiden, om den kører.[5]

Hvad er forskellen på Champoluc, Ayas og Antagnod?

Ayas er kommunen. Champoluc er dens mest kendte landsby, og Antagnod, hvor rådhuset ligger, og Saint-Jacques-des-Allemands er de to andre hovedbyer. Den øvre dal blev bosat af walsere og hedder stadig Tyskernes kanton.[5]

Kan jeg stå på ski fra Champoluc til Gressoney?

Ifølge Wikipedia er kun Champoluc, Gressoney-La-Trinité og Alagna direkte forbundet med lifte og pister, og Bätt-passet forbinder Ayadalen med Lysdalen. Kraftig vind kan lukke forbindelserne.[6][5]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Monterosa Ski · SkiområdeVisit Monterosa
  2. Champoluc–Frachey · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Monterosa Ski · Kort over pisterneVisit Monterosa
  4. Monterosa Ski · Lift- og pistestatusVisit Monterosa
  5. Champoluc · Placering og højdeWikipedia
  6. Monterosa Ski · SkiområdeWikipedia