Hautes-Alpes · Frankrig
Chantemerle · Saint-Chaffrey: sneprognose og vejret
For Chantemerle · Saint-Chaffrey viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 16.00, modelleret snefald på 0,1 mm i 1.350 m, 1,7 mm i 1.900 m og 1,7 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Chantemerle · Saint-Chaffrey: Lifte: Antal åbne ukendt · 16 angivet (chantemerle · Opført af kilden: lokale sektorer; Serre Chevalier / Websenso; Hentet 4. nov., 21.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Chantemerle · Saint-Chaffrey er en højtliggende destination i Serre Chevalier; prognosen bruger et punkt i Place du Téléphérique.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Antal åbne ukendt · 16 angivetchantemerle · Opført af kilden: lokale sektorer
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Chantemerle · Saint-Chaffrey er en by i skiområdet Serre Chevalier; områdets tal gælder ikke kun Chantemerle · Saint-Chaffrey. Se åbne forbindelser i den officielle melding.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Chantemerle · Saint-Chaffrey
-1 – 5 °C · 1.900 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 16.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Chantemerle · Saint-Chaffrey er værdierne i 1.350, 1.900 og 2.500 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Place du Téléphérique, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 16.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 22.00 | -0,5 | 0 | 79 | 1,9 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -0,5 | 0,1 | 85 | 0,3 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -0,4 | 0,4 | 91 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 0,1 | 0,4 | 86 | 0,3 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -0,1 | 0,2 | 89 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 0,1 | 0,3 | 87 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 0,4 | 0,3 | 85 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 0,5 | 0 | 82 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 0,7 | 0 | 79 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 0,7 | 0 | 78 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 0,9 | 0 | 78 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 1,7 | 0 | 78 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 2,4 | 0 | 79 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 3,3 | 0 | 77 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 4 | 0 | 77 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 4,3 | 0 | 75 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 4,9 | 0 | 70 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 4,8 | 0 | 70 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 4,5 | 0 | 68 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 3,7 | 0 | 69 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 3,1 | 0 | 75 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 2,9 | 0 | 77 | 2 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 2,8 | 0 | 77 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 2,8 | 0 | 77 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 2,8 | 0 | 79 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 2,5 | 0 | 83 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 2,2 | 0,2 | 88 | 1 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 2 | 0,5 | 92 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 2,3 | 0,1 | 91 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 2,2 | 0 | 90 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 1,6 | 0,5 | 95 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 1,9 | 0,1 | 92 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 1,7 | 0,1 | 93 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 0,9 | 0,8 | 100 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 0,7 | 2,1 | 99 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 0,7 | 0,5 | 100 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 0,8 | 0,8 | 100 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 1 | 0,5 | 99 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 1 | 0,9 | 100 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 1,6 | 0,5 | 99 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 1,2 | 0,7 | 97 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 1 | 2,5 | 95 | 3,3 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | 2,1 | 0,1 | 82 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | 1,1 | 0,5 | 95 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | 0,3 | 2,3 | 99 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | -0,4 | 1 | 99 | 0,1 |
| 6. nov. 2026, 20.00 | -0,3 | 0,2 | 96 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 21.00 | -0,3 | 0,3 | 90 | 0,6 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 1,7 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 1/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 1 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 65 h
4. nov. 2026, 13.00 → 4. nov. 2026, 16.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-4,4°C
Vind: 1,9 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 16.00-0,5°C
Vind: 1,9 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 16.002,3°C
Vind: 0,7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 16.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 22.00 → 5. nov., 22.00
1.350 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.900 m
1,7 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.500 m
1,7 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer
1 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer
10 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-0,5°Mulighed for sneproduktion
1 / 48 hLængste kuldeperiode: 1 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -0,5° / -0,5° | 0,1 mm (2 h) |
| 5. nov. 2026 | -0,4° / 4,9° | 1,6 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -0,4° / 2,3° | 15,1 mm (22 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 16.00 · Hentet: 4. nov., 19.18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 22.00 — 7. nov. 2026, 15.0065 h · 1.900 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer3 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,2 °CTidligere prognose: 0,8 °C
Seneste prognose: 1,1 °C - Samlet nedbørPrognose
- -5,9 mmTidligere prognose: 23,1 mm
Seneste prognose: 17,2 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- -2,3 mmTidligere prognose: 8,4 mm
Seneste prognose: 6,1 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- -4 hTidligere prognose: 14 h
Seneste prognose: 10 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 0,8 °C | 1,1 °C | +0,2 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 23,1 mm | 17,2 mm | -5,9 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 8,4 mm | 6,1 mm | -2,3 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 14 h | 10 h | -4 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00
Hentet: 4. nov. 2026, 15.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 16.00
Hentet: 4. nov. 2026, 19.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Serre Chevalier · Drift, afgrænset til source
chantemerle · Opført af kilden: lokale sektorerMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 16Uden for driftsperioden: 16
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun sektorer opført af kilden. Kilden angiver intet verificeret observationstidsstempel. Uden for driftsperioden er ikke en aktuel åbning eller lukning.
Liftstatus
- Télésiège GRAND SERRE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Téléski GRAND ALPE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Téléski REPLAT · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Télésiège PROREL · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Télésiège AIGUILLETTE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Téléski BOIS DES COQS 1 · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Téléski BOIS DES COQS 2 · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Téléphérique SERRE CHEVALIER · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Télécabine RATIER · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Télésiège BLETONET · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Télésiège COMBES · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Télésiège OREE DU BOIS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Téléski CHAMPCELLA · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Téléski PRE RATIER 1 · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Téléski PRE RATIER 2 · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Tapis RATIER · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- GRAND ALPE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- GRAND SERRE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- COMBES · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- EFTANIS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- VALLONS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- MUR CHEVALIER · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CELVAN · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- MYRTILLES · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- AIGUILLETTE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- BOIS DES COQS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- EDUITS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- PETIT ALPE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- SALUDES · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Arthur BAUCHET · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- BRIANCE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CHENE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- LIEVRE BLANC · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TROIS CROIX · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- MELEZES · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- DRAYE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- LUC ALPHAND · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- PYLONES · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Météo-France · Serre Chevalier stations
Station SERRE CHE-CHANTEMERLE_NIVOArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 18. apr. 2026, 10.35
| Målested | cm |
|---|---|
| SERRE CHE-CHANTEMERLE_NIVO (1.905 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Serre Chevalier · Drift, afgrænset til source
chantemerle · Opført af kilden: lokale sektorer4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 16Uden for driftsperioden: 16
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Serre Chevalier · Drift, afgrænset til source
chantemerle · Opført af kilden: lokale sektorer3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 16Uden for driftsperioden: 16
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Météo-France · Serre Chevalier stations
Station SERRE CHE-CHANTEMERLE_NIVO4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 18. apr. 2026, 10.35
| Målested | cm |
|---|---|
| SERRE CHE-CHANTEMERLE_NIVO (1.905 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Chantemerle · Saint-Chaffrey?
For Chantemerle · Saint-Chaffrey viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 16.00, modelleret snefald på 0,1 mm i 1.350 m, 1,7 mm i 1.900 m og 1,7 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Chantemerle · Saint-Chaffrey?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Chantemerle · Saint-Chaffrey. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Chantemerle · Saint-Chaffrey?
Lifte: Antal åbne ukendt · 16 angivet (chantemerle · Opført af kilden: lokale sektorer; Serre Chevalier / Websenso; Hentet 4. nov., 21.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Landskabet ved Chantemerle · Saint-Chaffrey er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.
Før din skidag
Er Chantemerle · Saint-Chaffrey hele skiområdet Serre Chevalier?
Nej. Serre Chevalier omfatter flere byer, og Chantemerle · Saint-Chaffrey er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]
Er forbindelserne omkring Chantemerle · Saint-Chaffrey åbne?
Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Chantemerle · Saint-Chaffrey. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]
Er prognoserne for 1.350, 1.900 og 2.500 m ved Chantemerle · Saint-Chaffrey observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 1.350, 1.900 og 2.500 m ved ét repræsentativt punkt (Place du Téléphérique).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Serre Chevalier · SkiområdeSerre Chevalier Vallée Briançon
- Chantemerle · Saint-Chaffrey · Placering og højdeSerre Chevalier Vallée Briançon
- Serre Chevalier · Kort over pisterneSerre Chevalier Vallée Briançon
- Serre Chevalier · Lift- og pistestatusSerre Chevalier Vallée Briançon
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo