Haute-Savoie · Frankrig
Combloux: sneprognose og vejret
For Combloux viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 950 m, 0,2 mm i 1.400 m og 0,2 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Combloux og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
Combloux er en landsby over Arve-dalen, med en kommunehøjde mellem 720 og 1.784 m, og en af indgangene til området Portes du Mont-Blanc.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Prognosepunktet er landsbyen på omkring 950 m. Le Jaillet og La Giettaz er de to andre indgange og har egne sider; pisterne ovenfor ligger langt over 1.400 m.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Combloux
-1 – 12 °C · 1.400 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Værdierne for 950, 1.400 og 1.900 m er modelestimater for landsbypunktet; landsbyen La Cry ligger på 1.194 m, og ingen værdi er en måling fra en lift i Combloux.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Paris · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | 7,6 | 0 | 49,3 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 8,3 | 0 | 47,6 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 8,5 | 0 | 47,5 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 8,6 | 0 | 48,7 | 2,5 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 8,1 | 0 | 51,5 | 2,5 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 7,1 | 0 | 59,8 | 2,3 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 4,5 | 0 | 68,3 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 3 | 0 | 71,8 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 1,5 | 0 | 75 | 1,8 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 0,6 | 0 | 77,2 | 2 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -0,1 | 0 | 79,5 | 2 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -0,5 | 0 | 82 | 2,2 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -0,8 | 0 | 82,1 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -1 | 0 | 82,2 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -0,6 | 0 | 81,7 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 0,4 | 0,2 | 79,9 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 0,3 | 0 | 82,2 | 2 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -0,4 | 0 | 82,7 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -0,3 | 0 | 82,9 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -0,6 | 0 | 81,6 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -0,6 | 0 | 81,4 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 0,3 | 0 | 81,3 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 4,2 | 0 | 71,9 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 7,9 | 0 | 55,9 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 9,8 | 0 | 48,4 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 11,1 | 0 | 44,2 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 11,6 | 0 | 43 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 11,7 | 0 | 43,6 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 11 | 0 | 47,6 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 9,5 | 0 | 63 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 7,2 | 0 | 64,6 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 5,6 | 0,1 | 71,5 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 4,7 | 0,3 | 76,3 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 4,1 | 0,5 | 82 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 3,5 | 0,9 | 85,3 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 3 | 1,3 | 86,5 | 1 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 2,6 | 0,8 | 86,3 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 2,3 | 0,6 | 86,2 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 2,2 | 0,4 | 85,7 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 1,8 | 0,7 | 85,9 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 2,1 | 0,8 | 89 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 2,1 | 0,7 | 89,9 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 2,2 | 1 | 90,5 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 2,1 | 1 | 92 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 2,1 | 0,7 | 93 | 1 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 2,2 | 0,2 | 93,7 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 3,3 | 0,1 | 96,1 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 4,8 | 0 | 92,4 | 0,6 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,2 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 6/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 4 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0 °C · 50 h
3. nov. 2026, 20.17 → 4. nov. 2026, 02.17
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
5°C
Vind: 2,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.177,6°C
Vind: 2,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.1710,7°C
Vind: 2,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.17Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
950 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.400 m
0,2 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.900 m
0,2 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
6 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
13 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
7,6°Mulighed for sneproduktion
6 / 48 hLængste kuldeperiode: 4 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -0,8° / 8,6° | 0 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | -1° / 11,7° | 4,1 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 1,8° / 4,8° | 6,2 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 04.18 · Europe/Paris
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 13.0050 h · 1.400 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: 4,1 °C
Seneste prognose: 4 °C - Samlet nedbørPrognose
- +6 mmTidligere prognose: 4,3 mm
Seneste prognose: 10,3 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0,4 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0,4 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +3 hTidligere prognose: 3 h
Seneste prognose: 6 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 4,1 °C | 4 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 4,3 mm | 10,3 mm | +6 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0,4 mm | +0,4 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 3 h | 6 h | +3 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 3. nov. 2026, 20.17
Hentet: 3. nov. 2026, 23.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 04.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser
Combloux · Beauregard liftMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Udvalgte eksempler på lifter og pister opført af kilden, ikke en lokal total. Statustidspunkt og adgang er ikke verificeret. Uden for driftsperioden er ukendt.
Liftstatus
- TC BEAUREGARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
Pistestatus
- LA CROIX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
LIAISON SKI JAILLET > COMBLOUXMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Separat opført kildeforbindelse. Retning og alle afhængige strækninger skal kontrolleres. Statustidspunkt og adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- LIAISON SKI JAILLET > COMBLOUX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser
Combloux · Beauregard lift4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗LIAISON SKI JAILLET > COMBLOUX4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser
Combloux · Beauregard lift3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗LIAISON SKI JAILLET > COMBLOUX3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Combloux?
For Combloux viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 950 m, 0,2 mm i 1.400 m og 0,2 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Combloux?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Combloux. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Combloux?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Combloux. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Wikipedia angiver Portes du Mont-Blanc til omkring 100 km pister, som deles af Combloux, Le Jaillet og La Giettaz. Tegningen er skematisk, ikke et kort over pisterne.
Før din skidag
Er Combloux forbundet med Megève?
Den deler Portes du Mont-Blanc med Le Jaillet, som ligger i Megève, og det bredere net Évasion. Om en forbindelse er åben den pågældende dag, fremgår af den officielle liftrapport og ikke af denne side.[5][4]
Hvor stort er skiområdet omkring Combloux?
Wikipedia angiver omkring 100 km pister for hele gruppen Portes du Mont-Blanc, fordelt på tre indgange. Det er det fælles tal og ikke en optælling af Combloux’ egne nedfarter.[5]
Passer landsbyprognosen til pisterne over Combloux?
Kun delvist. Punktet ligger på 950 m, under pisterne, så rækkerne 1.400 og 1.900 m er en bedre vejledning til skiløb, og alle tre er stadig modelværdier.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Portes du Mont-Blanc · SkiområdeMegève Tourisme
- Combloux · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
- Portes du Mont-Blanc · Kort over pisterneMegève Tourisme
- Portes du Mont-Blanc · Lift- og pistestatusMegève Tourisme
- Combloux · Fakta og områdeinformationWikipédia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo