Haute-Savoie · Frankrig

Cordon: sneprognose og vejret

For Cordon viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 850 m, 0,1 mm i 1.300 m og 0,2 mm i 1.600 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Cordon og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Cordon er et skiområde med separat adgang; prognosen bruger et punkt i landsbyen.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Cordon har separat adgang. Les Contamines og Hauteluce Val Joly deler skiområde; Les Saisies er et andet område. Tjek drift og forbindelser.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Cordon

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

0 – 13 °C · 1.300 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Cordon er værdierne i 850, 1.300 og 1.600 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Cordon (landsby), ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Paris · MET Norway

Temperaturprognose time for time8,6 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°15°4. nov., 116. nov., 10
Prognoseværdier time for time
Cordon · 1.300 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 11.008,6049,32,4
4. nov. 2026, 12.009,3047,62,6
4. nov. 2026, 13.009,5047,52,4
4. nov. 2026, 14.009,6048,72,5
4. nov. 2026, 15.009,1051,52,5
4. nov. 2026, 16.008,1059,82,3
4. nov. 2026, 17.005,5068,31,7
4. nov. 2026, 18.004071,81,7
4. nov. 2026, 19.002,50751,8
4. nov. 2026, 20.001,6077,22
4. nov. 2026, 21.000,9079,52
4. nov. 2026, 22.000,50822,2
4. nov. 2026, 23.000,2082,12,3
5. nov. 2026, 00.000082,22,4
5. nov. 2026, 01.000,4081,72,3
5. nov. 2026, 02.001,40,279,92,2
5. nov. 2026, 03.001,3082,22
5. nov. 2026, 04.000,6082,72,1
5. nov. 2026, 05.000,7082,92,2
5. nov. 2026, 06.000,4081,62,3
5. nov. 2026, 07.000,4081,42,3
5. nov. 2026, 08.001,3081,32,4
5. nov. 2026, 09.005,2071,92,6
5. nov. 2026, 10.008,9055,92,5
5. nov. 2026, 11.0010,8048,42,5
5. nov. 2026, 12.0012,1044,22,2
5. nov. 2026, 13.0012,60431,9
5. nov. 2026, 14.0012,7043,61,8
5. nov. 2026, 15.0012047,61,9
5. nov. 2026, 16.0010,50632,1
5. nov. 2026, 17.008,2064,61,4
5. nov. 2026, 18.006,60,171,51,2
5. nov. 2026, 19.005,70,376,31,3
5. nov. 2026, 20.005,10,5821,1
5. nov. 2026, 21.004,50,985,31,1
5. nov. 2026, 22.0041,386,51
5. nov. 2026, 23.003,60,886,30,8
6. nov. 2026, 00.003,30,686,20,8
6. nov. 2026, 01.003,20,485,70,8
6. nov. 2026, 02.002,80,785,90,9
6. nov. 2026, 03.003,10,8890,7
6. nov. 2026, 04.003,10,789,90,7
6. nov. 2026, 05.003,2190,50,7
6. nov. 2026, 06.003,11920,9
6. nov. 2026, 07.003,10,7931
6. nov. 2026, 08.003,20,293,71,1
6. nov. 2026, 09.004,30,196,10,9
6. nov. 2026, 10.005,8092,40,6
Modelleret snefald · næste 24 timer
0,1 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0 °C · 50 h

3. nov. 2026, 20.17 → 4. nov. 2026, 02.17

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

850 m11,3°C1.300 m8,6°C1.600 m6,8°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00

850 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.300 m

0,1 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.600 m

0,2 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

850 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 4°C
19—Over vurderingens grænse · 2,9°C
20—Over vurderingens grænse · 2,2°C
21—Over vurderingens grænse · 1,7°C
22—Over vurderingens grænse · 1,6°C
23—Over vurderingens grænse · 1,3°C
00—Over vurderingens grænse · 1,1°C
01—Over vurderingens grænse · 1,4°C
02—Over vurderingens grænse · 2,3°C
03—Over vurderingens grænse · 2,3°C
04—Over vurderingens grænse · 1,7°C
05—Over vurderingens grænse · 1,8°C
06—Over vurderingens grænse · 1,4°C
07—Over vurderingens grænse · 1,4°C
1.300 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,5°C
19—Over vurderingens grænse · 0,3°C
20—Over vurderingens grænse · -0,3°C
21—Over vurderingens grænse · -0,8°C
22—Over vurderingens grænse · -1°C
23—Over vurderingens grænse · -1,3°C
00—Over vurderingens grænse · -1,5°C
01—Over vurderingens grænse · -1,2°C
02—Over vurderingens grænse · -0,3°C
03—Over vurderingens grænse · -0,3°C
04—Over vurderingens grænse · -0,9°C
05—Over vurderingens grænse · -0,8°C
06—Over vurderingens grænse · -1,2°C
07—Over vurderingens grænse · -1,2°C
1.600 m

11 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,2°C
19—Over vurderingens grænse · -1,4°C
20✓Egnet vejr · -2,1°C
21✓Egnet vejr · -2,6°C
22✓Egnet vejr · -2,8°C
23✓Egnet vejr · -3,1°C
00✓Egnet vejr · -3,3°C
01✓Egnet vejr · -2,9°C
02✓Egnet vejr · -2,1°C
03—Over vurderingens grænse · -2°C
04✓Egnet vejr · -2,6°C
05✓Egnet vejr · -2,5°C
06✓Egnet vejr · -2,9°C
07✓Egnet vejr · -2,9°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

8,6°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time8,6 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°15°4. nov., 116. nov., 10
1.300 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20260,2° / 9,6°0 mm (13 h)
5. nov. 20260° / 12,7°4,1 mm (24 h)
6. nov. 20262,8° / 5,8°6,2 mm (11 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 04.18 · Europe/Paris

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
850 m1.300 m1.600 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 13.0050 h · 1.300 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0 °CTidligere prognose: 5,1 °C
Seneste prognose: 5 °C
Samlet nedbørPrognose
+6 mmTidligere prognose: 4,3 mm
Seneste prognose: 10,3 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0,1 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0,1 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose5,1 °C5 °C+0 °C
Samlet nedbørPrognose4,3 mm10,3 mm+6 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0,1 mm+0,1 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

850 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
1.300 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
1.600 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

Cordon · Opført af kilden: sektorMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Gennemgåede sektorer opført af kilden, uden ikke-alpine stier og separat opført forbindelse. Fuldstændighed, statustidspunkt og offentlig adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • TK DARBELIN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • TK FREBOUGE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • TK HERNEY 1 & 2 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • TELECORDE DES LUTINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
Pistestatus
  • DANDRY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • LUTINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • DARBELIN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • HERNEY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • CHARS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • CONVERSES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • CROIX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • FREBOUGE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • PIROLAINE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • STADE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • FIEUX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

Cordon · Opført af kilden: sektor4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

Cordon · Opført af kilden: sektor3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Cordon?

For Cordon viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 850 m, 0,1 mm i 1.300 m og 0,2 mm i 1.600 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Haute-Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Landskabet ved Cordon er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Beliggenhed
Cordon[1]
Skiområde
Évasion Mont-Blanc[1]
Prognosepunkt
Cordon (landsby)[2]

Før din skidag

Er Cordon hele skiområdet Évasion Mont-Blanc?

Nej. Évasion Mont-Blanc omfatter flere byer, og Cordon er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]

Er forbindelserne omkring Cordon åbne?

Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Cordon. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]

Er prognoserne for 850, 1.300 og 1.600 m ved Cordon observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 850, 1.300 og 1.600 m ved ét repræsentativt punkt (Cordon, landsby).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Évasion Mont-Blanc · SkiområdeMegève Tourisme
  2. Cordon · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Évasion Mont-Blanc · Kort over pisterneMegève Tourisme
  4. Évasion Mont-Blanc · Lift- og pistestatusMegève Tourisme
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo