Veneto · Italien
Cortina d'Ampezzo: sneprognose og vejret
For Cortina d'Ampezzo viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.225 m, 0 mm i 2.100 m og 0 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 8. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde
Meldte forhold for Cortina d'Ampezzo: Snedybde: 6 cm (ved Ra Valles (2.592 m) · 2.592 m; målestation; ARPAV (open data); Hentet 8. nov., 14.29 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Cortina d’Ampezzo er en by ved floden Boite i Dolomitterne, i provinsen Belluno i Veneto. Centrum ligger på 1.224 m.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- 6 cmved Ra Valles (2.592 m) · 2.592 m · målestation
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Siden dækker skiområdet Cortina d'Ampezzo. Dolomiti Superski-liftkortet omfatter også andre områder, men de er separate skiområder og dækkes ikke her; prognosen bruger ét punkt ved dalstationen for Funivia Faloria i Cortina.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-5 – 6 °C · 2.100 m · 8. nov. – 10. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 10.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Cortina d'Ampezzo er værdierne på 1.225, 2.100 og 3.000 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet, dalstationen for Funivia Faloria i Cortina, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8. nov. 2026, 15.00 | -0,7 | 0 | 93 | 0,6 |
| 8. nov. 2026, 16.00 | -1 | 0 | 91 | 0,2 |
| 8. nov. 2026, 17.00 | -1,9 | 0 | 93 | 0,4 |
| 8. nov. 2026, 18.00 | -2,6 | 0 | 93 | 0,3 |
| 8. nov. 2026, 19.00 | -2,8 | 0 | 86 | 0,5 |
| 8. nov. 2026, 20.00 | -3,2 | 0 | 79 | 0,7 |
| 8. nov. 2026, 21.00 | -3,7 | 0 | 81 | 1,2 |
| 8. nov. 2026, 22.00 | -3,8 | 0 | 78 | 1,4 |
| 8. nov. 2026, 23.00 | -4,1 | 0 | 77 | 1,4 |
| 9. nov. 2026, 00.00 | -4,3 | 0 | 78 | 1,4 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | -4,5 | 0 | 78 | 1,2 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | -4,6 | 0 | 78 | 1,1 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | -4,7 | 0 | 76 | 1,1 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | -4,7 | 0 | 74 | 1 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | -4,6 | 0 | 70 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | -4,5 | 0 | 68 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | -4,8 | 0 | 71 | 1,2 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | -4,3 | 0 | 70 | 0,8 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | -3,3 | 0 | 71 | 0,2 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | -1,5 | 0 | 80 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | -0,7 | 0 | 79 | 0,6 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 0 | 0 | 68 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 0,5 | 0 | 70 | 1 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 0,3 | 0 | 72 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 0 | 0 | 79 | 0,5 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | -0,8 | 0 | 85 | 0,3 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | -1,9 | 0 | 92 | 1,4 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | -1,9 | 0 | 89 | 1,1 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | -1,7 | 0 | 89 | 1,2 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | -1,3 | 0 | 90 | 1,5 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | -1,3 | 0 | 92 | 1,6 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | -1,3 | 0 | 94 | 1,6 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | -1,2 | 0 | 96 | 1,5 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | -1 | 0 | 98 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | -0,9 | 0 | 99 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | -0,7 | 0 | 97 | 1 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | -0,6 | 0 | 95 | 1,2 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | -0,3 | 0 | 94 | 1,1 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 0 | 0 | 92 | 1 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 0,3 | 0 | 91 | 1 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 0,5 | 0 | 89 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 0,9 | 0 | 87 | 0,5 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 1,6 | 0 | 87 | 0,5 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 2,6 | 0 | 85 | 0,7 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 3,7 | 0 | 82 | 1,1 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 4,9 | 0 | 78 | 1,6 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 5,8 | 0 | 76 | 2 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 5,9 | 0 | 74 | 1,6 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 26/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 20 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Rome
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-6,5°C
Vind: 0,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.00-0,7°C
Vind: 0,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.005°C
Vind: 0,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
8. nov., 15.00 → 9. nov., 15.00
1.225 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.100 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
3.000 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-0,7°Mulighed for sneproduktion
26 / 48 hLængste kuldeperiode: 20 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 8. nov. 2026 | -4,1° / -0,7° | 0 mm (9 h) |
| 9. nov. 2026 | -4,8° / 0,5° | 0 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | -1° / 5,9° | 0 mm (15 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 10.00 · Hentet: 8. nov., 12.17 · Europe/Rome
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Ingen tidligere prognose til denne sammenligning.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 12.17
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
ARPAV · Cortina snow stations (Ra Valles, Passo Falzarego, village)
Cortina · ARPAV Ra Valles snow station at 2.592 mTidsangivet udbydermelding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 14.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Ra Valles (2.592 m) · Målt snedybde | 6 |
Cortina · ARPAV Passo Falzarego snow station at 1.988 mTidsangivet udbydermelding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 14.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Passo Falzarego (1.988 m) · Målt snedybde | 1 |
Cortina · ARPAV Cortina village snow station at 1.271 mTidsangivet udbydermelding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 14.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Cortina village (Gilardon) (1.271 m) · Målt snedybde | 2 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
ARPAV · Cortina snow stations (Ra Valles, Passo Falzarego, village)
Cortina · ARPAV Ra Valles snow station at 2.592 m8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 14.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Ra Valles (2.592 m) · Målt snedybde | 6 |
Cortina · ARPAV Passo Falzarego snow station at 1.988 m8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 14.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Passo Falzarego (1.988 m) · Målt snedybde | 1 |
Cortina · ARPAV Cortina village snow station at 1.271 m8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 14.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Cortina village (Gilardon) (1.271 m) · Målt snedybde | 2 |
Nyheder fra skiområdet
Alle nyheder om skiområdetEndnu ingen nyheder for Cortina d'Ampezzo. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Cortina d'Ampezzo ?
For Cortina d'Ampezzo viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.225 m, 0 mm i 2.100 m og 0 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 8. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Cortina d'Ampezzo ?
Snedybde: 6 cm (ved Ra Valles (2.592 m) · 2.592 m; målestation; ARPAV (open data); Hentet 8. nov., 14.29 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Cortina d'Ampezzo ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Cortina d'Ampezzo. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Skiområdet beskrives som tre områder: Faloria-Cristallo, Tofana-Socrepes og Cinque Torri-Lagazuoi. Skematisk illustration, ikke et kort eller aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvilket skiområde dækker siden?
Siden dækker skiområdet Cortina d'Ampezzo. Dolomiti Superski-liftkortet omfatter også andre områder, men de er separate skiområder og dækkes ikke her; prognosen bruger ét punkt ved dalstationen for Funivia Faloria i Cortina.[1][5]
Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?
Snedybden måles ved ARPAV-stationerne Ra Valles (2.592 m) og Passo Falzarego (1.988 m) samt ved en station i byen, der er mærket som dal. Hver er ét punkt, ikke en dybde for hver piste. Der er ingen maskinlæsbar lift- eller pistekilde koblet på: operatørens sider om åbne lifte og pister indlejrer en Dolomiti Superski-widget, der blokerer automatiske forespørgsler, og liftselskaberne offentliggør ingen livestatus, så lift- og pistestatus vises som utilgængelig.[4][6][7][8]
Er prognoserne for 1.225, 2.100 og 3.000 m ved Cortina d'Ampezzo observationer?
Nej. Det er højdejusterede modelværdier på 1.225, 2.100 og 3.000 m, beregnet i ét repræsentativt punkt (dalstationen for Funivia Faloria i Cortina).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Cortina Dolomiti · SkiområdeCortina Dolomiti
- OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Cortina Dolomiti · Kort over pisterneCortina Dolomiti
- Consorzio Esercenti Impianti a Fune Cortina · Lift- og pistestatusConsorzio Esercenti Impianti a Fune Cortina
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- ARPAV · SnemeldingARPAV
- ARPAV · SnemeldingARPAV
- ARPAV · SnemeldingARPAV
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo