Aostadalen · Italien
Courmayeur: sneprognose og vejret
For Courmayeur viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.200 m, 0 mm i 1.700 m og 0,3 mm i 2.600 m i de 24 timer fra 8. nov., 17.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde
Meldte forhold for Courmayeur: Lifte: 0 af 4 åbne (Courmayeur · operatør live situation (Checrouit og Val Veny sides); Courmayeur Mont Blanc Funivie; Hentet 8. nov., 16.30 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 33 åbne (Courmayeur · operatør live situation (Checrouit og Val Veny sides); Courmayeur Mont Blanc Funivie; Hentet 8. nov., 16.30 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Plan Checrouit; skiområdets melding; Courmayeur Mont Blanc Funivie; Hentet 8. nov., 16.33 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Courmayeur ligger i Aostadalen på den italienske side af Mont Blanc. Skiområdet har en Checrouit-side, som nås med gondolen fra Dolonne, og en Val Veny-side. Operatørens webcams findes fra Plan Checrouit i 1.704 m til Youla i 2.624 m.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 4 åbneCourmayeur · operatør live situation (Checrouit og Val Veny sides)
- Pister
- 0 af 33 åbneCourmayeur · operatør live situation (Checrouit og Val Veny sides)
- Snedybde
- 0 cmved Plan Checrouit · skiområdets melding
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Denne side dækker skiområdet Courmayeur, som drives af Courmayeur Mont Blanc Funivie, med Checrouit- og Val Veny-siden. Svævebanen Skyway Monte Bianco til Punta Helbronner står i en egen gruppe hos operatøren og tæller ikke med som skilift her. Nabo-skiområder som La Thuile og Pila er ikke dækket. Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen i Dolonne.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
1 – 7 °C · 1.700 m · 8. nov. – 10. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 10.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Courmayeur er værdierne i 1.200, 1.700 og 2.600 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen i Dolonne, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8. nov. 2026, 17.00 | 3,4 | 0 | 77 | 2,5 |
| 8. nov. 2026, 18.00 | 3,3 | 0 | 76 | 2,8 |
| 8. nov. 2026, 19.00 | 3,3 | 0 | 77 | 2,9 |
| 8. nov. 2026, 20.00 | 3,1 | 0 | 77 | 3 |
| 8. nov. 2026, 21.00 | 3,1 | 0 | 76 | 3,1 |
| 8. nov. 2026, 22.00 | 2,7 | 0 | 80 | 3,1 |
| 8. nov. 2026, 23.00 | 2,5 | 0 | 81 | 2,7 |
| 9. nov. 2026, 00.00 | 2,3 | 0 | 82 | 2,4 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | 2,4 | 0 | 82 | 2,2 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | 2,2 | 0 | 85 | 1,5 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | 2,1 | 0 | 86 | 1,1 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 2,3 | 0 | 85 | 1,2 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 1,8 | 0 | 87 | 0,6 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 1,6 | 0 | 88 | 0,8 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 1,5 | 0 | 89 | 0,6 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 1 | 0 | 93 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 1 | 0 | 99 | 0,6 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 1,4 | 0 | 97 | 1,2 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 1,4 | 0 | 97 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 1,6 | 0 | 96 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 1,5 | 0 | 98 | 1 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 1,5 | 0 | 96 | 1,1 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 1,4 | 0 | 97 | 1 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 1,2 | 0,1 | 98 | 1,2 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 1 | 0,4 | 100 | 1,1 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 1,1 | 0,8 | 100 | 1 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 1,2 | 1,2 | 100 | 1 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 1,2 | 0,9 | 100 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 1 | 1,2 | 100 | 0,6 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 0,8 | 0,6 | 100 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 0,7 | 0 | 100 | 1 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 0,7 | 0,2 | 100 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 0,7 | 0,7 | 100 | 1,2 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 0,8 | 1,4 | 100 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 0,8 | 1,3 | 100 | 1,2 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 1,2 | 0,6 | 100 | 1,5 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 1,4 | 0,2 | 97 | 1,3 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 1,6 | 0 | 98 | 2,6 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 2,6 | 0,4 | 97 | 1,2 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 3,2 | 0,4 | 97 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 4,6 | 0 | 96 | 1,2 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 7,1 | 0 | 91 | 1,1 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 7 | 0 | 95 | 0,7 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 6,1 | 0,7 | 96 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 6,2 | 2,4 | 92 | 1,1 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 6,1 | 1,4 | 91 | 0,7 |
| 10. nov. 2026, 15.00 | 6,3 | 0,5 | 95 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 16.00 | 6,3 | 0 | 92 | 1,3 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Rome
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-2°C
Vind: 5,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.003,4°C
Vind: 2,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.004,5°C
Vind: 1,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
8. nov., 17.00 → 9. nov., 17.00
1.200 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.700 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.600 m
0,3 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
3,4°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 8. nov. 2026 | 2,5° / 3,4° | 0 mm (7 h) |
| 9. nov. 2026 | 0,7° / 2,4° | 5 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 0,7° / 7,1° | 10,2 mm (17 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 10.00 · Hentet: 8. nov., 12.17 · Europe/Rome
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Ingen tidligere prognose til denne sammenligning.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 12.17
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Courmayeur · Pister · operator live lifts and
Courmayeur · operatør live situation (Checrouit og Val Veny sides)Meldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 2. nov. 2026, 08.46
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 4
Pistestatus · 0 / 33
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Operator live page. Lifts are listed by name; piste states appear only as an open and total count unless the operator lists them.
Liftstatus
- Funivia Val Veny · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state from the operator live page; the page says its tables are a forecast until 08:20 and real time afterwards.
- Seggiovia Zerotta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state from the operator live page; the page says its tables are a forecast until 08:20 and real time afterwards.
- Telecabina Dolonne · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state from the operator live page; the page says its tables are a forecast until 08:20 and real time afterwards.
- Piscina · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state from the operator live page; the page says its tables are a forecast until 08:20 and real time afterwards.
Courmayeur · Bulletin operator snow
Courmayeur · operatør bulletin at Plan Checrouit og Col ChecrouitMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 2. nov. 2026, 08.46
| Målested | cm |
|---|---|
| Plan Checrouit · Meldt snedybdeOperator bulletin, observation method not stated | 0 |
| Plan Checrouit · Meldt snefaldOperator bulletin, period not stated | 0 |
| Col Checrouit · Meldt snedybdeOperator bulletin, observation method not stated | 0 |
| Col Checrouit · Meldt snefaldOperator bulletin, period not stated | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Courmayeur · Pister · operator live lifts and
Courmayeur · operatør live situation (Checrouit og Val Veny sides)8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 2. nov. 2026, 08.46
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 4
Pistestatus · 0 / 33
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Courmayeur · Bulletin operator snow
Courmayeur · operatør bulletin at Plan Checrouit og Col Checrouit8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 2. nov. 2026, 08.46
| Målested | cm |
|---|---|
| Plan Checrouit · Meldt snedybdeOperator bulletin, observation method not stated | 0 |
| Plan Checrouit · Meldt snefaldOperator bulletin, period not stated | 0 |
| Col Checrouit · Meldt snedybdeOperator bulletin, observation method not stated | 0 |
| Col Checrouit · Meldt snefaldOperator bulletin, period not stated | 0 |
Nyheder fra skiområdet
Alle nyheder om skiområdetEndnu ingen nyheder for Courmayeur. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 16.30 UTC+1.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Courmayeur ?
For Courmayeur viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.200 m, 0 mm i 1.700 m og 0,3 mm i 2.600 m i de 24 timer fra 8. nov., 17.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Courmayeur ?
Snedybde: 0 cm (ved Plan Checrouit; skiområdets melding; Courmayeur Mont Blanc Funivie; Hentet 8. nov., 16.33 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Courmayeur ?
Lifte: 0 af 4 åbne (Courmayeur · operatør live situation (Checrouit og Val Veny sides); Courmayeur Mont Blanc Funivie; Hentet 8. nov., 16.30 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 33 åbne (Courmayeur · operatør live situation (Checrouit og Val Veny sides); Courmayeur Mont Blanc Funivie; Hentet 8. nov., 16.30 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Gondolen fra Dolonne går fra dalen op til Plan Checrouit, hvor Checrouit-siden begynder; Val Veny-siden har sin egen svævebane, og operatøren viser webcams ved Pra Neyron, Val Veny og Youla. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvornår åbner skiområdet Courmayeur?
Operatørens side med åbningstider, tjekket den 8. november 2026, angiver en planlagt åbning fra 28. november 2026 til 11. april 2027 med faste daglige tider. Siden om den aktuelle situation viser, hvad der kører den pågældende dag.[6][4]
Er Skyway Monte Bianco med på denne side?
Nej. Operatøren fører Skyway Monte Bianco i en egen gruppe på livesiden, så den tæller ikke med som skilift her. Ifølge Wikipedia deler Courmayeur adgangen til gletsjerafsejlingen Vallée Blanche med Chamonix; den afsejling er ikke dækket af prognosen.[4][7]
Hvor kommer lift- og pistetallene fra, og hvad med snedybden?
Antallet af lifte og pister kommer fra operatørens livetside, som oplyser, at tabellerne er en prognose indtil kl. 8.20 og derefter opdateres i realtid. Der blev ikke fundet nogen snestation med bekræftet placering i skiterrænet, så snedybden vises som utilgængelig; operatørens vejrside har et felt for sne i højden uden angivet station eller højde.[4][5]
Er prognoserne for 1.200, 1.700 og 2.600 m i Courmayeur observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 1.200, 1.700 og 2.600 m, beregnet ved ét repræsentativt punkt (dalstationen i Dolonne).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Courmayeur Mont Blanc Funivie · SkiområdeCourmayeur Mont Blanc Funivie
- OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Courmayeur Mont Blanc Funivie · Kort over pisterneCourmayeur Mont Blanc Funivie
- Courmayeur Mont Blanc Funivie · Lift- og pistestatusCourmayeur Mont Blanc Funivie
- Courmayeur Mont Blanc Funivie · Vejr-, lift- og pistemeldingCourmayeur Mont Blanc Funivie
- Courmayeur Mont Blanc Funivie · Åbningstider og adgangCourmayeur Mont Blanc Funivie
- Wikipedia · Praktisk informationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo