Jämtland · Sverige

Duved–Tegefjäll: sneprognose og vejret

For Duved–Tegefjäll viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 03.29 – 4. nov., 03.30, modelleret snefald på 0 mm i 400 m, 0 mm i 650 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde

Meldte forhold for Duved–Tegefjäll: Lifte: 0 af 12 åbne (Åre · Duved Tegefjäll; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Duved Tegefjäll; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Duved–Tegefjäll er det vestlige Åre: lange, brede, velpræparerede pister med aftenskiløb under forbedret belysning og en ny varmestue med aktiviteter for unge. Prognosen beregnes ved busstoppestedet Duveds linbana.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 12 åbneÅre · Duved Tegefjäll
Pister
Ikke meldt
Snedybde
0 cmved Duved Tegefjäll · skiområdets melding
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Duved–Tegefjäll er et selvstændigt vestligt skiområde, som nås ad vej eller skibus fra Åreskutan-siden, hvor Åre By og Björnen ligger. Et destinationspas dækker begge, men et fælles pas indebærer ingen skiforbindelse.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Duved–Tegefjäll

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Åbn skiområdets melding

Duved–Tegefjäll

Vejret fremover
Prognosedækningen er ufuldstændig

1 – 7 °C · 650 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 03.30

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Tabellen angiver området til 420–794 m, så lagene 400 og 650 m omslutter bund og midte, mens laget på 1.000 m ligger langt over liftene. Alle tre er modelværdier for busstoppestedets punkt, ikke målinger.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Delvis prognose · Tilgængelige prognosetimer: 46/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 03.30 · Europe/Stockholm · MET Norway

Temperaturprognose time for time6,5 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°9°4. nov., 096. nov., 06
Prognoseværdier time for time
Duved–Tegefjäll · 650 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 09.006,5086,46,6
4. nov. 2026, 10.006,5086,47,3
4. nov. 2026, 11.006,3087,27,2
4. nov. 2026, 12.006,2088,26,3
4. nov. 2026, 13.006,2087,56,9
4. nov. 2026, 14.006,3087,37,2
4. nov. 2026, 15.0060,292,37,4
4. nov. 2026, 16.005,90,192,87,6
4. nov. 2026, 17.005,70,190,97,8
4. nov. 2026, 18.005,60,190,88
4. nov. 2026, 19.005,50,189,98,2
4. nov. 2026, 20.005,60,392,68,2
4. nov. 2026, 21.005,90,696,37,9
4. nov. 2026, 22.006,20,196,47,2
4. nov. 2026, 23.006,1085,98,6
5. nov. 2026, 00.0050807,8
5. nov. 2026, 01.004,5081,66,5
5. nov. 2026, 02.004,1080,46,4
5. nov. 2026, 03.003,9080,16,6
5. nov. 2026, 04.003,8079,66,8
5. nov. 2026, 05.003,7079,56,8
5. nov. 2026, 06.003,7079,36,8
5. nov. 2026, 07.003,7078,87
5. nov. 2026, 08.003,7079,36,9
5. nov. 2026, 09.003,8079,36,9
5. nov. 2026, 10.003,9078,86,8
5. nov. 2026, 11.004078,76,6
5. nov. 2026, 12.004078,76,4
5. nov. 2026, 13.004,1078,26,5
5. nov. 2026, 14.004,1078,96
5. nov. 2026, 15.004079,55,8
5. nov. 2026, 16.003,9080,86,1
5. nov. 2026, 17.003,90825,9
5. nov. 2026, 18.003,80835,4
5. nov. 2026, 19.003,7083,75,1
5. nov. 2026, 20.003,6085,24,5
5. nov. 2026, 21.003,4087,44
5. nov. 2026, 22.003,2087,84
5. nov. 2026, 23.003090,72,3
6. nov. 2026, 00.002,80891,5
6. nov. 2026, 01.002,1091,91,6
6. nov. 2026, 02.001,8094,12,4
6. nov. 2026, 03.001,4095,21,5
6. nov. 2026, 04.001,2096,91
6. nov. 2026, 05.001096,81
6. nov. 2026, 06.001,1095,91,1
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/46 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 46 h

3. nov. 2026, 22.30 → 4. nov. 2026, 03.30

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Stockholm

400 m7,9°C650 m6,5°C1.000 m4,4°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00

400 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

650 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.000 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

400 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 6°C
19—Over vurderingens grænse · 5,9°C
20—Over vurderingens grænse · 6,2°C
21—Over vurderingens grænse · 6,9°C
22—Over vurderingens grænse · 7,2°C
23—Over vurderingens grænse · 6,1°C
00—Over vurderingens grænse · 4,5°C
01—Over vurderingens grænse · 4,1°C
02—Over vurderingens grænse · 3,6°C
03—Over vurderingens grænse · 3,4°C
04—Over vurderingens grænse · 3,3°C
05—Over vurderingens grænse · 3,2°C
06—Over vurderingens grænse · 3,2°C
07—Over vurderingens grænse · 3,1°C
650 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 4,7°C
19—Over vurderingens grænse · 4,5°C
20—Over vurderingens grænse · 4,8°C
21—Over vurderingens grænse · 5,5°C
22—Over vurderingens grænse · 5,8°C
23—Over vurderingens grænse · 4,7°C
00—Over vurderingens grænse · 3,1°C
01—Over vurderingens grænse · 2,8°C
02—Over vurderingens grænse · 2,3°C
03—Over vurderingens grænse · 2,1°C
04—Over vurderingens grænse · 1,9°C
05—Over vurderingens grænse · 1,8°C
06—Over vurderingens grænse · 1,8°C
07—Over vurderingens grænse · 1,8°C
1.000 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,6°C
19—Over vurderingens grænse · 2,4°C
20—Over vurderingens grænse · 2,7°C
21—Over vurderingens grænse · 3,4°C
22—Over vurderingens grænse · 3,7°C
23—Over vurderingens grænse · 2,7°C
00—Over vurderingens grænse · 1,1°C
01—Over vurderingens grænse · 0,8°C
02—Over vurderingens grænse · 0,3°C
03—Over vurderingens grænse · 0,1°C
04—Over vurderingens grænse · -0,1°C
05—Over vurderingens grænse · -0,2°C
06—Over vurderingens grænse · -0,2°C
07—Over vurderingens grænse · -0,2°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

6,5°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 46 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time6,5 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°9°4. nov., 096. nov., 06
650 m · Europe/Stockholm
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20265,5° / 6,5°1,6 mm (15 h)
5. nov. 20263° / 5°0 mm (24 h)
6. nov. 20261° / 2,8°0 mm (7 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 03.30 · Hentet: 4. nov., 04.18 · Europe/Stockholm

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
400 m650 m1.000 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 07.0046 h · 650 m · Europe/Stockholm

Timer mellem udbyderens opdateringer5 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,2 °CTidligere prognose: 4 °C
Seneste prognose: 4,2 °C
Samlet nedbørPrognose
+0,2 mmTidligere prognose: 1,4 mm
Seneste prognose: 1,6 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose4 °C4,2 °C+0,2 °C
Samlet nedbørPrognose1,4 mm1,6 mm+0,2 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

400 mNy prognose4. nov. 2026, 03.30
650 mNy prognose4. nov. 2026, 03.30
1.000 mNy prognose4. nov. 2026, 03.29

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

SkiStar · Åre

Åre · Duved TegefjällMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 12

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Duved Tegefjäll · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Tegeliftens toppstation0
Duved Tegefjäll · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Hamrebacken)0
Duved Tegefjäll · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Duved Tegefjäll · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0

Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift.

Liftstatus
  • Duveds Linbana · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Tegeliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Hamreliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Leråliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Englandsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Gunnilliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Fjällvallsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Byliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Torpliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Mini Tege · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • DR1 Rullband - Duved · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • DR2 Rullband - Tegefjäll · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
  • Byspåret · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Torpbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Dalbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Minitege · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Englandsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Gunnilbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Vildmarksstigen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tegeleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Fjällbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Bergesvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Lillåleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Hamrebacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Mullfjällsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Träningsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Leråbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tegebacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tegesvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Träningsbacken Puckeln · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Skistar Snow Park · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiStar · Åre

Åre · Duved Tegefjäll4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 12

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Duved Tegefjäll · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Tegeliftens toppstation0
Duved Tegefjäll · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Hamrebacken)0
Duved Tegefjäll · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Duved Tegefjäll · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗

SkiStar · Åre

Åre · Duved Tegefjäll3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 12

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Duved Tegefjäll · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Tegeliftens toppstation0
Duved Tegefjäll · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Hamrebacken)0
Duved Tegefjäll · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Duved Tegefjäll · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Duved–Tegefjäll?

For Duved–Tegefjäll viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 03.29 – 4. nov., 03.30, modelleret snefald på 0 mm i 400 m, 0 mm i 650 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Duved–Tegefjäll?

Snedybde: 0 cm (ved Duved Tegefjäll; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Jämtland · Sverige

Lær bjerget at kende

SkiStar beskriver lange, brede, velpræparerede pister og et roligt tempo og nævner ny belysning til aftenskiløb. En tabel over områder i Jämtland angiver 20 km pister og 12 lifte. Billedet er et skema, ikke et kort over pisterne.

Højde
420 til 794 m, 374 m højdeforskel, 12 lifte ifølge tabellen[6]
Karakter
Lange, brede, velpræparerede pister; roligt tempo[5]
Ved bunden
Ny varmestue med aftenaktiviteter for unge; bedre belysning til aftenskiløb[5]

Før din skidag

Hvordan er skiløbet i Duved–Tegefjäll?

SkiStar beskriver lange, brede, velpræparerede pister og et roligt tempo i det vestlige Åre. Det lyder som behageligt cruising frem for stejlt terræn.[5]

Hvor stort er Duved–Tegefjäll i forhold til Åreskutan-siden?

En tabel fra en tredjepart angiver her 12 lifte, 20 km pister og 374 m højdeforskel mod 37 lifte og 939 m for Åre uden Duved–Tegefjäll. Det er oversigtstal, ikke en aktuel optælling.[6][2]

Er der aftenskiløb i Duved–Tegefjäll?

SkiStar nævner forbedret belysning til aftenskiløb og en ny varmestue med aftenaktiviteter for unge. Om liftene kører en bestemt aften, afhænger af operatørens plan.[5][1]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. SkiStar Åre · SkiområdeSkiStar
  2. Duved–Tegefjäll · Placering og højdeOpenStreetMap
  3. SkiStar Åre · Meldingsdata og målestederSkiStar
  4. SkiStar Åre · Lift- og pistestatusSkiStar
  5. SkiStar Åre · Guide til skiområdetSkiStar
  6. Skiresort.info · Jämtland · Fakta og områdeinformationSkiresort.info