Tyrol · Østrig

Ellmau: sneprognose og vejret

For Ellmau viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 820 m, 0 mm i 1.200 m og 0 mm i 1.550 m i de 24 timer fra 4. nov., 14.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde

Meldte forhold for Ellmau: Lifte: 1 af 19 åbne (SkiWelt Ellmau - Going · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 4. nov., 13.39 · kildetid ubekræftet). Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information

Ellmau ligger i 820 m højde. Byen ligger cirka 12 km sydøst for Kufstein og 9 km vest for St. Johann in Tirol, ved foden af Wilder Kaiser.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbent i dag

Den seneste opdatering mislykkedes. Værdierne stammer fra en tidligere hentning.

Lifte
1 af 19 åbneSkiWelt Ellmau - Going · Opført af kilden: lifte og markerede pister
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Ved Hartkaiserbahns bjergstation ligger Ellmi’s Magic World, en betalt øveeng og en børneklub, og den sorte pist Black East nævnes for området. Tallene for SkiWelt gælder hele området, ikke kun Ellmau; prognosen bruger ét bypunkt.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Ellmau

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

3 – 9 °C · 1.200 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Værdierne i 820, 1.200 og 1.550 m er højdejusterede modelprognoser ved turistkontoret, ikke separate vejrstationer. Byens højde på operatørens kort er ikke en måling ved punktet.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time7,3 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°12°4. nov., 146. nov., 13
Prognoseværdier time for time
Ellmau · 1.200 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 14.007,30720,7
4. nov. 2026, 15.0070790,5
4. nov. 2026, 16.006,20760,7
4. nov. 2026, 17.005,30770,7
4. nov. 2026, 18.004,30831,2
4. nov. 2026, 19.004,10861,4
4. nov. 2026, 20.003,90841,4
4. nov. 2026, 21.003,60821,6
4. nov. 2026, 22.003,50781,6
4. nov. 2026, 23.003,40781,6
5. nov. 2026, 00.003,50741,4
5. nov. 2026, 01.003,40721,2
5. nov. 2026, 02.003,40711,5
5. nov. 2026, 03.003,30711,5
5. nov. 2026, 04.003,30711,4
5. nov. 2026, 05.003,20701,6
5. nov. 2026, 06.003,30691,7
5. nov. 2026, 07.003,40681,7
5. nov. 2026, 08.0040681,6
5. nov. 2026, 09.005,40671,5
5. nov. 2026, 10.0070650,8
5. nov. 2026, 11.008,10670,5
5. nov. 2026, 12.008,90710,2
5. nov. 2026, 13.009,30740,1
5. nov. 2026, 14.009,20810,3
5. nov. 2026, 15.008,60850,3
5. nov. 2026, 16.007,60840,2
5. nov. 2026, 17.006,50700,3
5. nov. 2026, 18.005,90570,9
5. nov. 2026, 19.005,50601,1
5. nov. 2026, 20.005,20681,3
5. nov. 2026, 21.005,10701,6
5. nov. 2026, 22.005,10561,3
5. nov. 2026, 23.0050521,5
6. nov. 2026, 00.004,90541,8
6. nov. 2026, 01.004,90541,6
6. nov. 2026, 02.004,80531,2
6. nov. 2026, 03.004,90521,3
6. nov. 2026, 04.004,70531,5
6. nov. 2026, 05.004,60521,4
6. nov. 2026, 06.004,50511,4
6. nov. 2026, 07.004,60491,3
6. nov. 2026, 08.0050480,9
6. nov. 2026, 09.006,20480,5
6. nov. 2026, 10.007,50490,1
6. nov. 2026, 11.008,20670,3
6. nov. 2026, 12.008,50700,4
6. nov. 2026, 13.008,60630,9
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Vienna

820 m9,7°C1.200 m7,3°C1.550 m5°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 14.00 → 5. nov., 14.00

820 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.200 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.550 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

820 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 5°C
19—Over vurderingens grænse · 4,7°C
20—Over vurderingens grænse · 4,3°C
21—Over vurderingens grænse · 4°C
22—Over vurderingens grænse · 3,5°C
23—Over vurderingens grænse · 3,4°C
00—Over vurderingens grænse · 3,1°C
01—Over vurderingens grænse · 3°C
02—Over vurderingens grænse · 2,9°C
03—Over vurderingens grænse · 2,9°C
04—Over vurderingens grænse · 2,8°C
05—Over vurderingens grænse · 2,7°C
06—Over vurderingens grænse · 2,5°C
07—Over vurderingens grænse · 2,5°C
1.200 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,7°C
19—Over vurderingens grænse · 2,8°C
20—Over vurderingens grænse · 2,4°C
21—Over vurderingens grænse · 1,9°C
22—Over vurderingens grænse · 1,5°C
23—Over vurderingens grænse · 1,4°C
00—Over vurderingens grænse · 1,2°C
01—Over vurderingens grænse · 1°C
02—Over vurderingens grænse · 0,9°C
03—Over vurderingens grænse · 0,8°C
04—Over vurderingens grænse · 0,8°C
05—Over vurderingens grænse · 0,6°C
06—Over vurderingens grænse · 0,6°C
07—Over vurderingens grænse · 0,7°C
1.550 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,6°C
19—Over vurderingens grænse · 0,5°C
20—Over vurderingens grænse · 0,2°C
21—Over vurderingens grænse · -0,3°C
22—Over vurderingens grænse · -0,7°C
23—Over vurderingens grænse · -0,8°C
00—Over vurderingens grænse · -1°C
01—Over vurderingens grænse · -1,1°C
02—Over vurderingens grænse · -1,3°C
03—Over vurderingens grænse · -1,3°C
04—Over vurderingens grænse · -1,4°C
05—Over vurderingens grænse · -1,4°C
06—Over vurderingens grænse · -1,5°C
07—Over vurderingens grænse · -1,5°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

7,3°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time7,3 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°12°4. nov., 146. nov., 13
1.200 m · Europe/Vienna
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20263,4° / 7,3°0 mm (10 h)
5. nov. 20263,2° / 9,3°0 mm (24 h)
6. nov. 20264,5° / 8,6°0 mm (14 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 10.17 · Europe/Vienna

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
820 m1.200 m1.550 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 10.17
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

SkiWelt · Drift, afgrænset til village map

SkiWelt Ellmau - Going · Opført af kilden: lifte og markerede pisterMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 19

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun kortelementer opført af kilden. Intet observationstidspunkt pr. element og ingen verificering af adgang for skiløbere.

Liftstatus
  • 80 · 10er Gondelbahn Hartkaiserbahn · Meldt åben · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 81 · Marcher · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 82 · Vetterstätt Zauberteppich · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 84 · Vetterstätt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 86 · Kirchbichl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 88 · Schmiedalm · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 89a · Ellmi's Zauberteppich I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 89b · Ellmi's Zauberteppich II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 90 · Hausberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 91 · Ellmi's 6er · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 96 · Kaiserexpress · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 97 · Köglbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 98 · Almbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 99 · Tanzbodenbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 100 · Astbergbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 102 · Sonnenlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 107 · Maxilift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 108 · Zauberteppich Astberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 89c · Ellmi´s Zauberteppich III · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 80 · Talabfahrt bis Mittelstation · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · 80 Talabfahrt bis Mittelstation (Bergbahn Ellmau - Going) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 62 · nach Scheffau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 80 · Talabfahrt Hartkaiserbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 89c · Ellmi´s Zauberteppich Abfahrt III · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 80a · Harmstätt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 80b · Hartkaiserbahn Talabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 87a · Umfahrung Seppenbauer · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 87a · Umfahrung Seppenbauer · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 87 · Ranhart · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 88 · Schmiedalm · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 91 · Ellmis 6er · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 91a · Ellmis 6er · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 96 · Kaiserexpress · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 97-99 · Verbindung Eiberg - Ellmau/Going · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 96a · Kaiserexpress · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 96b · Kaiserexpress · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 78 · Verbindung Übungslift Berg - Ellmau/Going · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 99c · Verbinung Ostlift - Tanzboden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 97 · Köglbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 97b · Köglbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 97c · Köglbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 97d · Köglbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 98 · Almbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 98a · Almbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 98b · zur Almbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 99 · Tanzbodenbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 99a · Tanzboden Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 99b · Tanzbodenbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Trainingsstrecke Ellmau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 80f · Jägerhütte Umfahrung · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 97a · Asten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 81 · Marcherlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 82 · Zauberteppich Vetterstätt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 84 · Vetterstättlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 84 · Vetterstättlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 84a · nach Ellmau Zentrum · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 85 · Bärenlift / Metzger Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 86 · Kirchbichllift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 90 · Hausberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 89a · Ellmi's Zauberteppich Abfahrt I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 89b · Ellmi's Zauberteppich Abfahrt II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 100 · Astbergbahn Talabfahrt Viehap · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 100a · Astbergbahn Talabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 100b · Astbergbahn Talabfahrt Hollenau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 100c · Umfahrung Steilhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 100d · Verbindung Ellmau - Going · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 102a · Sonnenlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 102 · Sonnenlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 102b · Sonnenliftpiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 107 · Maxilift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 108 · Zauberteppich Astberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Wellenbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 99 · Abfahrt Funpark Kaiserpark · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 80a · Steilhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 80a · Speicherteich Hartkaiser rot · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Funslope · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

Hydro Tirol · Station Ellmau snow

Seneste hentning mislykkedes. Gemte meldinger nedenfor er historiske.

Station Ellmau · 762 m · snedybde på jordenArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 11.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Ellmau station (762 m) · Målt snedybde0
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiWelt · Drift, afgrænset til village map

SkiWelt Ellmau - Going · Opført af kilden: lifte og markerede pister4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 19

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SkiWelt · Drift, afgrænset til village map

SkiWelt Ellmau - Going · Opført af kilden: lifte og markerede pister3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 19

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Hydro Tirol · Station Ellmau snow

Station Ellmau · 762 m · snedybde på jorden4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 11.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Ellmau station (762 m) · Målt snedybde0
Officiel kilde ↗

Hydro Tirol · Station Ellmau snow

Station Ellmau · 762 m · snedybde på jorden3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Ellmau station (762 m) · Målt snedybde2
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Ellmau?

For Ellmau viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 820 m, 0 mm i 1.200 m og 0 mm i 1.550 m i de 24 timer fra 4. nov., 14.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Ellmau?

Lifte: 1 af 19 åbne (SkiWelt Ellmau - Going · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 4. nov., 13.39 · kildetid ubekræftet). Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Tyrol · Østrig

Lær bjerget at kende

Fra byen kører gondolbanen Hartkaiser op til cirka 1.550 m. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Byens højde
820 m[5]
Lift fra byen
Hartkaiser · cirka 1.550 m[6]
Prognosepunkt
Ellmau[2]

Før din skidag

Hvilken lift fører fra Ellmau op til pisterne?

Fra byen kører gondolbanen Hartkaiser op til cirka 1.550 m.[6]

Hvordan hænger Ellmau sammen med SkiWelt?

Ved Hartkaiserbahns bjergstation ligger Ellmi’s Magic World, en betalt øveeng og en børneklub, og den sorte pist Black East nævnes for området.[6]

Er prognoserne for 820, 1.200 og 1.550 m ved Ellmau observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 820, 1.200 og 1.550 m ved ét repræsentativt punkt (Ellmau).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Ellmau · SkiområdeSkiWelt
  2. Ellmau · Placering og højdeWilder Kaiser
  3. SkiWelt · Kort over pisterneSkiWelt
  4. SkiWelt · Lift- og pistestatusSkiWelt
  5. Ellmau · Fakta og områdeinformationWikipedia
  6. Ellmau · SkiområdeSkiWelt
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo