Bayern · Tyskland
Fellhorn–Kanzelwand: sneprognose og vejret
For Fellhorn–Kanzelwand viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 920 m, 0 mm i 1.450 m og 0,2 mm i 1.960 m i de 24 timer fra 8. nov., 23.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Berlin). Prognosekilde
Meldte forhold for Fellhorn–Kanzelwand: Lifte: 0 af 13 åbne (Fellhorn/Kanzelwand ski area · operatør status page; Oberstdorf Kleinwalsertal Bergbahnen; Hentet 8. nov., 22.29 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 28 åbne (Fellhorn/Kanzelwand ski area · operatør status page; Oberstdorf Kleinwalsertal Bergbahnen; Hentet 8. nov., 22.29 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 1 cm (ved Fellhorn (1.610 m) · 1.610 m; målestation; Lawinenwarndienst Bayern; Hentet 8. nov., 22.29 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Fellhorn/Kanzelwand er et skiområde ved Oberstdorf / Riezlern (Allgäuer Alpen). Liftene går fra omkring 918 m i dalen til 1.957 m.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 13 åbneFellhorn/Kanzelwand ski area · operatør status page
- Pister
- 0 af 28 åbneFellhorn/Kanzelwand ski area · operatør status page
- Snedybde
- 1 cmved Fellhorn (1.610 m) · 1.610 m · målestation
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Denne side dækker skiområdet Fellhorn/Kanzelwand, der drives af Oberstdorf Kleinwalsertal Bergbahnen. Nebelhorn, Söllereck, Ifen, Walmendingerhorn og Heuberg er selvstændige skiområder og er ikke dækket her. Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen Fellhornbahn II. Skiområdet ligger på grænsen mellem Tyskland og Østrig. Prognosepunktet ligger i Tyskland; operatørens liftliste dækker begge sider.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
3 – 10 °C · 1.450 m · 8. nov. – 10. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 19.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Fellhorn/Kanzelwand er værdierne i 920, 1.450 og 1.960 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen Fellhornbahn II, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00 · Europe/Berlin · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8. nov. 2026, 23.00 | 2,7 | 0 | 55 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 00.00 | 3 | 0 | 55 | 2,2 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | 3,1 | 0 | 58 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | 3,2 | 0 | 61 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | 3,2 | 0 | 61 | 2,3 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 3,4 | 0 | 60 | 2,2 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 3,8 | 0 | 58 | 2,3 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 4,1 | 0 | 58 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 4,3 | 0 | 57 | 2,4 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 4,8 | 0 | 56 | 2,3 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 5,6 | 0 | 55 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 6,7 | 0 | 52 | 2 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 7,6 | 0 | 50 | 2,3 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 7,9 | 0 | 50 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 7,6 | 0 | 53 | 2,6 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 6,6 | 0,2 | 66 | 3,5 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 6,2 | 0,2 | 71 | 3,2 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 5,8 | 0,1 | 71 | 3,7 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 5,6 | 0,3 | 77 | 3,5 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 5,5 | 0,5 | 81 | 3,2 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 5,6 | 0,6 | 83 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 5,8 | 0,9 | 82 | 3,2 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 6 | 1 | 81 | 3,7 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 6,2 | 1 | 80 | 4,1 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 6,3 | 0,7 | 79 | 4,2 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 6,4 | 0,7 | 79 | 3,6 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 6,5 | 0,8 | 79 | 3,1 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 6,7 | 0,6 | 78 | 2,9 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 6,8 | 0,4 | 77 | 3,1 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 7,2 | 0,4 | 76 | 3,1 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 7,4 | 0,4 | 76 | 2,8 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 7,6 | 0,5 | 76 | 3,3 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 7,4 | 0,9 | 77 | 3,1 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 7,7 | 0,8 | 75 | 3,6 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 7,8 | 1,1 | 76 | 3,4 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 8,8 | 0,6 | 71 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 9,1 | 0,4 | 71 | 2 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 8,5 | 0,3 | 86 | 0,7 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 9,1 | 0,2 | 78 | 1,7 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 9,3 | 0,3 | 77 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 15.00 | 9,7 | 0 | 74 | 1,1 |
| 10. nov. 2026, 16.00 | 9,2 | 0 | 72 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 17.00 | 8,2 | 0 | 76 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 18.00 | 8,2 | 0 | 75 | 2,9 |
| 10. nov. 2026, 19.00 | 8,5 | 0 | 74 | 2,8 |
| 10. nov. 2026, 20.00 | 8,5 | 0 | 72 | 2,7 |
| 10. nov. 2026, 21.00 | 8,2 | 0 | 73 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 22.00 | 8 | 0 | 71 | 2,4 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 66 h
8. nov. 2026, 13.00 → 8. nov. 2026, 19.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Berlin
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-0,3°C
Vind: 2,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.002,7°C
Vind: 2,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.002,7°C
Vind: 1,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
8. nov., 23.00 → 9. nov., 23.00
920 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.450 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.960 m
0,2 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer
9 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
2,7°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 8. nov. 2026 | 2,7° / 2,7° | 0 mm (1 h) |
| 9. nov. 2026 | 3° / 7,9° | 5,5 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 6,4° / 9,7° | 8,3 mm (23 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 19.00 · Hentet: 8. nov., 22.17 · Europe/Berlin
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode8. nov. 2026, 23.00 — 11. nov. 2026, 17.0066 h · 1.450 m · Europe/Berlin
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,2 °CTidligere prognose: 7,2 °C
Seneste prognose: 7,4 °C - Samlet nedbørPrognose
- -0,7 mmTidligere prognose: 14,6 mm
Seneste prognose: 13,9 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 7,2 °C | 7,4 °C | +0,2 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 14,6 mm | 13,9 mm | -0,7 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 8. nov. 2026, 13.00
Hentet: 8. nov. 2026, 17.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00
Hentet: 8. nov. 2026, 22.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Fellhorn/Kanzelwand · operatør status lifts, pistes og stations
Fellhorn/Kanzelwand ski area · operatør status pageMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13
Pistestatus · 0 / 28
| Målested | cm |
|---|---|
| Kanzelwandbahn Bergstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Kanzelwandbahn Bergstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Fellhornbahn Gipfelstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Fellhornbahn Gipfelstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Fellhornbahn Mittelstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Fellhornbahn Mittelstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Fellhornbahn Talstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Fellhornbahn Talstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Kanzelwandbahn Talstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Kanzelwandbahn Talstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
Kildeoplysninger: Operator status page for Fellhorn/Kanzelwand. 0 ski routes are not counted as pistes. Outside winter operation the lift list can contain only the ropeways that run in summer.
Liftstatus
- Fellhornbahn I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Fellhornbahn II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Fellhorn-Gipfelbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- See-Eck Bahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Scheidtobel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Bierenwangbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Möserbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Zweiländerbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Zwerenalpbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Kanzelwandbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Kesslerlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Schwandlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Ideallift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
Pistestatus
- Faistenoy-Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Schlappold-Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Fellhorn-Steilhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Familienabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Familienabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Stieralp-Piste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Branntwein-Piste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Lifttrasse · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Heubichl-Piste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Bierenwangpiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Möser-Piste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Damenabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Katzenkopf-Piste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Obere Geren-Piste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Walsergund-Piste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- 2-Länder-Piste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Standard-Piste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Zwerenalp-Piste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Kanzelwand Talabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Kessler-Hang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Schwandlift-Piste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Ideallift-Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Buckelpiste Haushang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Route Stieralp · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Möserroute · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Route Katzenkopf · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Buckelpiste Zweiländerbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
- Skiweg Schwand-Kessler · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page carries no observation time and the live status starts at 08:30.
Fellhorn/Kanzelwand · Lawinenwarndienst Bayern Fellhorn snow
Sektor Fellhorn · Station Fellhorn · 1.610 mMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 22.10
| Målested | cm |
|---|---|
| Fellhorn (1.610 m) · Målt snedybdeHS: total snow depth in centimetres from an automatic sensor, ten-minute rows. Raw data, not checked by the service. Small readings over bare ground can be sensor noise. | 1 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Fellhorn/Kanzelwand · operatør status lifts, pistes og stations
Fellhorn/Kanzelwand ski area · operatør status page8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13
Pistestatus · 0 / 28
| Målested | cm |
|---|---|
| Kanzelwandbahn Bergstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Kanzelwandbahn Bergstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Fellhornbahn Gipfelstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Fellhornbahn Gipfelstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Fellhornbahn Mittelstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Fellhornbahn Mittelstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Fellhornbahn Talstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Fellhornbahn Talstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Kanzelwandbahn Talstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
| Kanzelwandbahn Talstation (operatør station, elevation not stated) · Meldt snedybdeOperator station table; the page gives no measurement time and does not say whether the value is measured or estimated. | 0 |
Fellhorn/Kanzelwand · Lawinenwarndienst Bayern Fellhorn snow
Sektor Fellhorn · Station Fellhorn · 1.610 m8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 22.10
| Målested | cm |
|---|---|
| Fellhorn (1.610 m) · Målt snedybdeHS: total snow depth in centimetres from an automatic sensor, ten-minute rows. Raw data, not checked by the service. Small readings over bare ground can be sensor noise. | 1 |
Nyheder fra skiområdet
Alle nyheder om skiområdetEndnu ingen nyheder for Fellhorn–Kanzelwand. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 22.29 UTC+1.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Fellhorn–Kanzelwand ?
For Fellhorn–Kanzelwand viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 920 m, 0 mm i 1.450 m og 0,2 mm i 1.960 m i de 24 timer fra 8. nov., 23.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Berlin). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Fellhorn–Kanzelwand ?
Snedybde: 1 cm (ved Fellhorn (1.610 m) · 1.610 m; målestation; Lawinenwarndienst Bayern; Hentet 8. nov., 22.29 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Fellhorn–Kanzelwand ?
Lifte: 0 af 13 åbne (Fellhorn/Kanzelwand ski area · operatør status page; Oberstdorf Kleinwalsertal Bergbahnen; Hentet 8. nov., 22.29 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 28 åbne (Fellhorn/Kanzelwand ski area · operatør status page; Oberstdorf Kleinwalsertal Bergbahnen; Hentet 8. nov., 22.29 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Blandt liftene på operatørens liste er Fellhornbahn, Fellhorn-Gipfelbahn, Kanzelwandbahn og Zweiländerbahn. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvornår kan man stå på ski i skiområdet Fellhorn/Kanzelwand?
Åbningsdagene fastsættes af operatøren og afhænger af sneen. Operatørens statussider (tjekket den 8. november 2026) er referencen; siden viser deres antal lifte og pister, hvor PisteWindow kan læse dem.[6]
Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?
Lift- og pistestatus kommer fra operatørens statusside. Snedybden kommer fra den bayerske lavinetjenestes station Fellhorn i 1.610 m i skiområdet, operatørens stationstabeller og DWD’s dalstation Oberstdorf i 806 m (dalreference).[6][7][8]
Er prognoserne for 920, 1.450 og 1.960 m i Fellhorn/Kanzelwand observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 920, 1.450 og 1.960 m, beregnet i ét repræsentativt punkt (dalstationen Fellhornbahn II).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Oberstdorf Kleinwalsertal Bergbahnen · SkiområdeOberstdorf Kleinwalsertal Bergbahnen
- OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Oberstdorf Kleinwalsertal Bergbahnen · Kort over pisterneOberstdorf Kleinwalsertal Bergbahnen
- Oberstdorf Kleinwalsertal Bergbahnen · Lift- og pistestatusOberstdorf Kleinwalsertal Bergbahnen
- Lawinenwarndienst Bayern · SnemeldingLawinenwarndienst Bayern
- Deutscher Wetterdienst · SnemeldingDeutscher Wetterdienst
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo