Tyrol · Østrig
Fieberbrunn: sneprognose og vejret
For Fieberbrunn viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 836 m, 0 mm i 1.400 m og 0 mm i 1.870 m i de 24 timer fra 4. nov., 16.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Fieberbrunn og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information
Fieberbrunn ligger i 780 m højde. Fieberbrunn er den mest folkerige kommune i Pillerseetal; navnet føres tilbage til en legende om en febrekilde, og Lauchsee er badesøen.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
Den seneste opdatering mislykkedes. Værdierne stammer fra en tidligere hentning.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Åbner 27. nov. · om 23 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Områdets dækning: Fieberbrunns lifte indgår i Skicircus sammen med Saalbach Hinterglemm og Leogang; operatørens side med åbningstider dækker de lokale åbninger. Tallene for Skicircus gælder hele området, ikke kun Fieberbrunn; prognosen bruger ét bypunkt.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Fieberbrunn
3 – 9 °C · 1.400 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 13.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Højdejusterede modelestimater ved bypunktet, ikke særskilte observationer. 836 / 1.400 / 1.870 m · 47,46639° N, 12,55000° Ø.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 16.00 | 4,7 | 0 | 74 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 4,3 | 0 | 75 | 2,7 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 4 | 0 | 71 | 2 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 3,6 | 0 | 70 | 2,1 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 3,6 | 0 | 68 | 2 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 3,5 | 0 | 67 | 1,3 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 2,9 | 0 | 70 | 1,9 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 2,8 | 0 | 69 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 3,4 | 0 | 65 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 3,3 | 0 | 65 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 3,4 | 0 | 64 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 3,3 | 0 | 63 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 3 | 0 | 62 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 3,3 | 0 | 61 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 3,6 | 0 | 58 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 3,8 | 0 | 56 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 3,8 | 0 | 57 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 4,9 | 0 | 62 | 0,3 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 6,4 | 0 | 66 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 7,2 | 0 | 72 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 7,7 | 0 | 72 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 8 | 0 | 75 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 8,1 | 0 | 79 | 0,2 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 7,6 | 0 | 73 | 0,2 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 6,7 | 0 | 68 | 0,3 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 6 | 0 | 73 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 5,5 | 0 | 70 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 5,3 | 0 | 64 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 5,1 | 0 | 66 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 5,1 | 0 | 62 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 5,1 | 0 | 58 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 5 | 0 | 57 | 2,8 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 5 | 0 | 56 | 2,8 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 5 | 0 | 57 | 2,8 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 4,9 | 0 | 57 | 2,9 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 4,9 | 0 | 54 | 2,8 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 4,7 | 0 | 54 | 2,8 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 4,8 | 0 | 53 | 2,9 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 4,9 | 0 | 50 | 3 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 4,9 | 0 | 50 | 3 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 5,3 | 0 | 51 | 2,8 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 6,4 | 0 | 56 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 7,8 | 0 | 64 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 8,6 | 0 | 63 | 1 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 9,1 | 0 | 67 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 9,3 | 0 | 70 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 8,7 | 0 | 82 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 8,1 | 0 | 85 | 0,5 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,2 °C · 66 h
4. nov. 2026, 07.00 → 4. nov. 2026, 13.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Vienna
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
1,6°C
Vind: 2,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 13.004,7°C
Vind: 2,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 13.007,8°C
Vind: 1,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 13.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 16.00 → 5. nov., 16.00
836 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.400 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.870 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
12 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
4,7°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 2,8° / 4,7° | 0 mm (8 h) |
| 5. nov. 2026 | 3° / 8,1° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 4,7° / 9,3° | 0 mm (16 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 13.00 · Hentet: 4. nov., 15.18 · Europe/Vienna
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,2°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 16.00 — 7. nov. 2026, 10.0066 h · 1.400 m · Europe/Vienna
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,2 °CTidligere prognose: 4,7 °C
Seneste prognose: 4,6 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 4,7 °C | 4,6 °C | -0,2 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00
Hentet: 4. nov. 2026, 10.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00
Hentet: 4. nov. 2026, 15.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
HD Tirol · Station Fieberbrunn-Reckmoos
Seneste hentning mislykkedes. Gemte meldinger nedenfor er historiske.
Station Fieberbrunn-Reckmoos · 1.379 m · snedybde på jordenArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 05.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Fieberbrunn-Reckmoos station (1.379 m) · Målt snedybde | 0 |
Intermaps · Drift, afgrænset til Skicircus
Fieberbrunn · gennemgået kortudvalgMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 14.06
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Delvis gennemgået oversigt; gennemgåede poster der mangler i dette svar: 0. For manglende poster udledes ingen driftsstatus.
Liftstatus
- F1 Streuböden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- F2 Streuböden II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- E5 TirolS I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- E6 TirolS II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- F3 Doischberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- F4 Lärchfilzen 4er · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- E2 Reckmoos Nord II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- E1 Reckmoos Nord I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- E4 Reckmoos Süd · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- E3 Hochhörndl 4er · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- F5 Obingleitnlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- F6 Zillstattlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- F7 Gatterllift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- F8 Maiskopf 6er · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- 110 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 102 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 104 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 105 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 109 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 121 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 122 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 123 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 124 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 125 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
HD Tirol · Station Fieberbrunn-Reckmoos
Station Fieberbrunn-Reckmoos · 1.379 m · snedybde på jorden4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 05.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Fieberbrunn-Reckmoos station (1.379 m) · Målt snedybde | 0 |
HD Tirol · Station Fieberbrunn-Reckmoos
Station Fieberbrunn-Reckmoos · 1.379 m · snedybde på jorden3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Fieberbrunn-Reckmoos station (1.379 m) · Målt snedybde | 0 |
Intermaps · Drift, afgrænset til Skicircus
Fieberbrunn · gennemgået kortudvalg4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 14.06
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Intermaps · Drift, afgrænset til Skicircus
Fieberbrunn · gennemgået kortudvalg3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 15.15
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Fieberbrunn?
For Fieberbrunn viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 836 m, 0 mm i 1.400 m og 0 mm i 1.870 m i de 24 timer fra 4. nov., 16.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Fieberbrunn?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Fieberbrunn. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Fieberbrunn?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Fieberbrunn. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Streubödenbahn er Fieberbrunns lokale adgang til Skicircus; byen er også vært for big mountain-eventet SNOWFEVER, afholdt siden 2006, og snowboardeventet Lords of the Boards. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvilken lift fører fra Fieberbrunn op til pisterne?
Streubödenbahn er Fieberbrunns lokale adgang til Skicircus; byen er også vært for big mountain-eventet SNOWFEVER, afholdt siden 2006, og snowboardeventet Lords of the Boards.[1][3]
Hvordan hænger Fieberbrunn sammen med Skicircus?
Fieberbrunns lifte indgår i Skicircus sammen med Saalbach Hinterglemm og Leogang; operatørens side med åbningstider dækker de lokale åbninger.[1]
Er prognosehøjderne for Fieberbrunn målinger fra vejrstationer?
Højdejusterede modelestimater ved bypunktet, ikke særskilte observationer. 836 / 1.400 / 1.870 m · 47,46639° N, 12,55000° Ø.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Fieberbrunn · Lift- og pistestatusSaalbach / Fieberbrunn
- Fieberbrunn · Placering og højdeWikipedia
- Fieberbrunn · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo