Haute-Savoie · Frankrig

Flaine: sneprognose og vejret

For Flaine viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.600 m, 0 mm i 2.000 m og 0 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Flaine og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Flaine er en højtliggende destination i Grand Massif; prognosen bruger et punkt i Flaine Forêt.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Flaine er en by i skiområdet Grand Massif; områdets tal gælder ikke kun Flaine. Se åbne forbindelser i den officielle melding.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Ingen nylige lokale meldinger

Skematisk bjerglandskab · Flaine

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-3 – 9 °C · 2.000 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Flaine er værdierne i 1.600, 2.000 og 2.500 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Flaine Forêt · Bissac, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Paris · MET Norway

Temperaturprognose time for time-0,3 °C
Temperaturprognose time for time-6°0°11°4. nov., 096. nov., 08
Prognoseværdier time for time
Flaine · 2.000 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 09.00-0,3075,61,7
4. nov. 2026, 10.002,3063,61,3
4. nov. 2026, 11.003,9053,61,3
4. nov. 2026, 12.005049,31,5
4. nov. 2026, 13.005,5047,91,6
4. nov. 2026, 14.005,4048,71,7
4. nov. 2026, 15.005,3049,91,5
4. nov. 2026, 16.004,3055,81,3
4. nov. 2026, 17.001,7066,71,3
4. nov. 2026, 18.000,4069,81,5
4. nov. 2026, 19.00-0,9070,31,7
4. nov. 2026, 20.00-1,8068,31,9
4. nov. 2026, 21.00-2,5068,21,9
4. nov. 2026, 22.00-3069,11,9
4. nov. 2026, 23.00-3,2069,71,9
5. nov. 2026, 00.00-3,1069,82
5. nov. 2026, 01.00-2,9069,72,1
5. nov. 2026, 02.00-2,2068,32
5. nov. 2026, 03.00-2,3069,41,9
5. nov. 2026, 04.00-2,4069,41,9
5. nov. 2026, 05.00-2,60701,9
5. nov. 2026, 06.00-2,9070,32
5. nov. 2026, 07.00-3070,82
5. nov. 2026, 08.00-2069,62,3
5. nov. 2026, 09.001,2061,52,3
5. nov. 2026, 10.004,4052,31,9
5. nov. 2026, 11.006,8045,51,4
5. nov. 2026, 12.008,1041,81,2
5. nov. 2026, 13.008,60411,4
5. nov. 2026, 14.008,6041,61,7
5. nov. 2026, 15.008,1043,41,8
5. nov. 2026, 16.006,60561,6
5. nov. 2026, 17.003,8065,61,1
5. nov. 2026, 18.002,8069,91,3
5. nov. 2026, 19.002,10,272,31,4
5. nov. 2026, 20.001,4175,11,4
5. nov. 2026, 21.000,80,178,81,5
5. nov. 2026, 22.000,30,379,31,1
5. nov. 2026, 23.00-0,10,279,60,9
6. nov. 2026, 00.00-0,40,880,50,8
6. nov. 2026, 01.00-0,90,682,10,8
6. nov. 2026, 02.00-1,40,381,81
6. nov. 2026, 03.00-0,80,781,40,7
6. nov. 2026, 04.00-0,80,482,90,8
6. nov. 2026, 05.00-0,80,784,41
6. nov. 2026, 06.00-0,81,185,21
6. nov. 2026, 07.00-0,80,686,20,9
6. nov. 2026, 08.00-0,50,386,81,1
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
23/48 h
Længste sammenhængende periode
14 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,1 °C · 52 h

4. nov. 2026, 00.17 → 4. nov. 2026, 02.17

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.600 m2,1°C2.000 m-0,3°C2.500 m-3,3°C0°C · ≈ 1.950 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.950 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00

1.600 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.000 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.500 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.600 m

11 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,2°C
19—Over vurderingens grænse · -0,9°C
20—Over vurderingens grænse · -1,9°C
21✓Egnet vejr · -2,6°C
22✓Egnet vejr · -3°C
23✓Egnet vejr · -3,1°C
00✓Egnet vejr · -3°C
01✓Egnet vejr · -2,8°C
02✓Egnet vejr · -2,3°C
03✓Egnet vejr · -2,3°C
04✓Egnet vejr · -2,4°C
05✓Egnet vejr · -2,5°C
06✓Egnet vejr · -2,8°C
07✓Egnet vejr · -2,9°C
2.000 m

13 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -2°C
19✓Egnet vejr · -3,2°C
20✓Egnet vejr · -4,1°C
21✓Egnet vejr · -4,8°C
22✓Egnet vejr · -5,2°C
23✓Egnet vejr · -5,3°C
00✓Egnet vejr · -5,3°C
01✓Egnet vejr · -5,1°C
02✓Egnet vejr · -4,5°C
03✓Egnet vejr · -4,5°C
04✓Egnet vejr · -4,6°C
05✓Egnet vejr · -4,8°C
06✓Egnet vejr · -5°C
07✓Egnet vejr · -5,1°C
2.500 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -4,8°C
19✓Egnet vejr · -6°C
20✓Egnet vejr · -6,9°C
21✓Egnet vejr · -7,6°C
22✓Egnet vejr · -8°C
23✓Egnet vejr · -8,1°C
00✓Egnet vejr · -8°C
01✓Egnet vejr · -7,9°C
02✓Egnet vejr · -7,3°C
03✓Egnet vejr · -7,3°C
04✓Egnet vejr · -7,4°C
05✓Egnet vejr · -7,6°C
06✓Egnet vejr · -7,8°C
07✓Egnet vejr · -7,9°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-0,3°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

23 / 48 h

Længste kuldeperiode: 14 h

Temperaturprognose time for time-0,3 °C
Temperaturprognose time for time-6°0°11°4. nov., 096. nov., 08
2.000 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-3,2° / 5,5°0 mm (15 h)
5. nov. 2026-3,1° / 8,6°1,8 mm (24 h)
6. nov. 2026-1,4° / -0,4°5,5 mm (9 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 05.17 · Europe/Paris

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
1.600 m2.000 m2.500 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 13.0052 h · 2.000 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer2 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,1 °CTidligere prognose: 1,2 °C
Seneste prognose: 1,2 °C
Samlet nedbørPrognose
+4,1 mmTidligere prognose: 3,2 mm
Seneste prognose: 7,3 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+3,9 mmTidligere prognose: 3,2 mm
Seneste prognose: 7,1 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 23 h
Seneste prognose: 23 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose1,2 °C1,2 °C+0,1 °C
Samlet nedbørPrognose3,2 mm7,3 mm+4,1 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret3,2 mm7,1 mm+3,9 mm
Timer med egnet vejrModelleret23 h23 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.600 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
2.000 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
2.500 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Météo-France · Grand Massif NIVO stations

Station FlaineArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
19. apr. 2026, 07.30
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Flaine (1.620 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.20
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Météo-France · Grand Massif NIVO stations

Station Flaine4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
19. apr. 2026, 07.30
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Flaine (1.620 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.20
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Flaine?

For Flaine viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.600 m, 0 mm i 2.000 m og 0 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Haute-Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Landskabet ved Flaine er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Beliggenhed
Flaine[1]
Skiområde
Grand Massif[1]
Prognosepunkt
Flaine Forêt · Bissac[2]

Før din skidag

Er Flaine hele skiområdet Grand Massif?

Nej. Grand Massif omfatter flere byer, og Flaine er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]

Er forbindelserne omkring Flaine åbne?

Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Flaine. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]

Er prognoserne for 1.600, 2.000 og 2.500 m ved Flaine observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 1.600, 2.000 og 2.500 m ved ét repræsentativt punkt (Flaine Forêt · Bissac).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Grand Massif · SkiområdeGrand Massif
  2. Flaine Forêt · Placering og højdeESI Grand Massif
  3. Grand Massif · Kort over pisterneGrand Massif
  4. Grand Massif · Lift- og pistestatusGrand Massif