Aragoniske Pyrenæer · Spanien
Formigal-Panticosa: sneprognose og vejret
For Formigal-Panticosa viser prognosen fra Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE, udsendt 8. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.150 m, 0 mm i 1.700 m og 0,2 mm i 2.250 m i de 24 timer fra 8. nov., 14.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Madrid). Prognosekilde
Meldte forhold for Formigal-Panticosa: Lifte: Meldt lukket (Formigal-Panticosa ski area · operatør daily snow report; Grupo Aramón; Hentet 8. nov., 13.25 · kildetid ubekræftet). Pister: Meldt lukket (Formigal-Panticosa ski area · operatør daily snow report; Grupo Aramón; Hentet 8. nov., 13.25 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Formigal-Panticosa er et skiområde i de Aragoniske Pyrenæer, drevet af Aramón. Operatøren angiver 182 km pister og lifte mellem 1.145 og 2.265 m. Det ligger over Sallent de Gállego i Tena-dalen.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Meldt lukketFormigal-Panticosa ski area · operatør daily snow report
- Pister
- Meldt lukketFormigal-Panticosa ski area · operatør daily snow report
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Denne side dækker skiområdet Formigal-Panticosa, som operatøren Aramón præsenterer det: én station med én snørapport. Sektoren Panticosa hører med og har ingen egen side. Varslet bruger ét punkt ved dalstationen for stolelift Sallent i Formigal.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
4 – 10 °C · 1.700 m · 8. nov. – 10. nov.
Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Udstedt 8. nov., 07.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Formigal-Panticosa er værdierne på 1.150, 1.700 og 2.250 m højdejusterede modelvarsler for varselspunktet dalstationen for stolelift Sallent i Formigal, ikke observationer og ikke separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 07.00 · Europe/Madrid · Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8. nov. 2026, 14.00 | 9,5 | 0 | 65 | 2,9 |
| 8. nov. 2026, 15.00 | 9,3 | 0 | 68 | 2,8 |
| 8. nov. 2026, 16.00 | 9 | 0 | 67 | 2,6 |
| 8. nov. 2026, 17.00 | 8,3 | 0 | 70 | 2,6 |
| 8. nov. 2026, 18.00 | 6,5 | 0 | 77 | 2 |
| 8. nov. 2026, 19.00 | 5,4 | 0 | 81 | 1,7 |
| 8. nov. 2026, 20.00 | 4,8 | 0 | 80 | 0,9 |
| 8. nov. 2026, 21.00 | 4,6 | 0 | 75 | 0,5 |
| 8. nov. 2026, 22.00 | 4,5 | 0 | 82 | 1,5 |
| 8. nov. 2026, 23.00 | 4,7 | 0 | 79 | 1,2 |
| 9. nov. 2026, 00.00 | 4,4 | 0 | 75 | 0,8 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | 4 | 0 | 74 | 1,4 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | 3,6 | 0 | 78 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | 3,6 | 0 | 77 | 1,8 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 3,5 | 0 | 80 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 3,8 | 0 | 82 | 1,8 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 4,1 | 0,1 | 86 | 2 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 4,4 | 0,2 | 88 | 2,2 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 4,5 | 0 | 89 | 2,5 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 5 | 0,1 | 90 | 1,7 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 6,4 | 0,1 | 89 | 1,7 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 8,1 | 0,2 | 85 | 2 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 8,7 | 0,5 | 85 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 7,5 | 0,9 | 93 | 1,9 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 7 | 3,3 | 98 | 3 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 6,8 | 2,2 | 99 | 2,3 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 6,6 | 2,4 | 99 | 2,5 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 6,5 | 0,3 | 100 | 2,2 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 6,6 | 0,1 | 100 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 6,8 | 0,2 | 100 | 2,3 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 6,9 | 0,2 | 100 | 2,5 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 7 | 0,5 | 100 | 2,4 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 7,3 | 1,5 | 100 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 7,1 | 0,5 | 100 | 3,2 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 7,4 | 0,1 | 100 | 3,8 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 7,1 | 0 | 100 | 2,6 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 7 | 0,2 | 100 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 6,6 | 0 | 100 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 6,6 | 0 | 100 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 6,5 | 0 | 100 | 2 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 6,3 | 0 | 100 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 6 | 0 | 99 | 2 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 5,7 | 0 | 96 | 1,2 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 5,9 | 0 | 95 | 2 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 7 | 0 | 95 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 8,1 | 0 | 90 | 1,7 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 8,9 | 0 | 89 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 8,7 | 0 | 91 | 2,5 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Madrid
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
5,3°C
Vind: 4,7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Prognose udstedt: 8. nov., 07.009,5°C
Vind: 2,9 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Prognose udstedt: 8. nov., 07.0013,1°C
Vind: 2,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Prognose udstedt: 8. nov., 07.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
8. nov., 14.00 → 9. nov., 14.00
1.150 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.700 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.250 m
0,2 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
9,5°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 8. nov. 2026 | 4,5° / 9,5° | 0 mm (10 h) |
| 9. nov. 2026 | 3,5° / 8,7° | 13,3 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 5,7° / 8,9° | 0,3 mm (14 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 07.00 · Hentet: 8. nov., 12.17 · Europe/Madrid
Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Ingen tidligere prognose til denne sammenligning.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 8. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 12.17
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Aramón · Formigal-Panticosa daily snow report
Formigal-Panticosa ski area · operatør daily snow reportMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. okt. 2026, 12.30
Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket
Pistestatus · Meldt lukket
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Aramón · Formigal-Panticosa daily snow report
Formigal-Panticosa ski area · operatør daily snow report8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. okt. 2026, 12.30
Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket
Pistestatus · Meldt lukket
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Nyheder fra skiområdet
Alle nyheder om skiområdetEndnu ingen nyheder for Formigal-Panticosa. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 13.25 UTC+1.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Formigal-Panticosa ?
For Formigal-Panticosa viser prognosen fra Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE, udsendt 8. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.150 m, 0 mm i 1.700 m og 0,2 mm i 2.250 m i de 24 timer fra 8. nov., 14.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Madrid). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Formigal-Panticosa ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Formigal-Panticosa. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Formigal-Panticosa ?
Lifte: Meldt lukket (Formigal-Panticosa ski area · operatør daily snow report; Grupo Aramón; Hentet 8. nov., 13.25 · kildetid ubekræftet). Pister: Meldt lukket (Formigal-Panticosa ski area · operatør daily snow report; Grupo Aramón; Hentet 8. nov., 13.25 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Operatøren angiver 147 pister (11 grønne, 40 blå, 50 røde, 41 sorte; skiruter: 5), 38 lifte og 800 snekanoner med en liftkapacitet på 53.715 skiløbere i timen. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvornår starter sæsonen i Formigal-Panticosa?
Et banner på operatørens sider, åbnet den 8. november 2026, melder sæsonstart fredag den 27. november. Den officielle snørapport viser, hvad der er åbent på en given dag.[4]
Hvor kommer lift- og pistestatus på denne side fra?
Fra operatørens daglige snørapport på aramon.com. Den 8. november 2026 var den udsendt som lukket og indeholder i den tilstand ingen lift- eller pistelister, så siden viser lifte og pister som lukkede, ikke som et antal.[4]
Hvor kommer snødybden fra?
Operatørens rapport med lukket skiområde angiver ingen snødybde, og ingen åben, nøglefri station i skiterrænet er verificeret. PisteWindow viser derfor snødybden som utilgængelig frem for at bruge en fjern station.[4]
Er varslerne for 1.150, 1.700 og 2.250 m i Formigal-Panticosa observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 1.150, 1.700 og 2.250 m og beregnet i ét repræsentativt punkt, dalstationen for stolelift Sallent i Formigal.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Aramón · SkiområdeAramón
- OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Aramón · Kort over pisterneAramón
- Aramón · Vejr-, lift- og pistemeldingAramón
- Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGEOpen-Meteo