Jämtland · Sverige

Funäsdalsberget: sneprognose og vejret

For Funäsdalsberget viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 04.30, modelleret snefald på 0 mm i 600 m, 0 mm i 800 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Funäsdalsberget og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Funäsdalsberget er bjerget i Funäsfjällen med størst højdeforskel: operatøren kalder sine 314 m områdets største. Stejlere partier, lange brede pister og skovløjper deler skråningen, og prognosen beregnes ved punktet Funäsgondolen.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Siden gælder kun bjerget Funäsdalsberget. Det er ét af seks områder i Fjällpass og nås ad vej eller skibus fra de andre; et fælles pas betyder ikke, at områderne hænger sammen på ski.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Funäsdalsberget

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-2 – 6 °C · 800 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 04.30

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Modellagene (600, 800 og 1.000 m) er afrundede trin omkring det angivne interval 663–977 m, så det laveste og det højeste ligger lidt uden for liftterrænet. De er modelværdier for punktet Funäsgondolen, ikke stationsmålinger.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 04.30 · Europe/Stockholm · MET Norway

Temperaturprognose time for time5,6 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°8°4. nov., 116. nov., 10
Prognoseværdier time for time
Funäsdalsberget · 800 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 11.005,6082,85,5
4. nov. 2026, 12.005,6083,25,7
4. nov. 2026, 13.005,6081,26,9
4. nov. 2026, 14.005,5080,66,6
4. nov. 2026, 15.005,4079,36,2
4. nov. 2026, 16.005,3081,65,6
4. nov. 2026, 17.005,40845,6
4. nov. 2026, 18.005,1083,75,7
4. nov. 2026, 19.004,9085,45,5
4. nov. 2026, 20.004,8086,35,3
4. nov. 2026, 21.004,8085,65
4. nov. 2026, 22.004,9085,85,3
4. nov. 2026, 23.004,9086,45,3
5. nov. 2026, 00.004,9086,16,3
5. nov. 2026, 01.004,90885,1
5. nov. 2026, 02.004,8086,84,6
5. nov. 2026, 03.004,7082,45,2
5. nov. 2026, 04.004,3078,76
5. nov. 2026, 05.003,8076,26
5. nov. 2026, 06.003,2075,75,8
5. nov. 2026, 07.002,90776,2
5. nov. 2026, 08.002,5077,86
5. nov. 2026, 09.002,4077,55,7
5. nov. 2026, 10.002,6076,25,3
5. nov. 2026, 11.002,9074,45,1
5. nov. 2026, 12.003,1073,35
5. nov. 2026, 13.003,2073,34,7
5. nov. 2026, 14.003,2074,24,7
5. nov. 2026, 15.002,8076,54,7
5. nov. 2026, 16.002,4078,54,6
5. nov. 2026, 17.002,1078,64,8
5. nov. 2026, 18.001,8078,84,7
5. nov. 2026, 19.001,5079,73,1
5. nov. 2026, 20.001083,23,2
5. nov. 2026, 21.000,6087,61,6
5. nov. 2026, 22.000,40911,9
5. nov. 2026, 23.000093,80,9
6. nov. 2026, 00.00-0,2097,21,1
6. nov. 2026, 01.00-0,3097,51,1
6. nov. 2026, 02.00-0,6097,51
6. nov. 2026, 03.00-1097,60,7
6. nov. 2026, 04.00-1,6097,80,6
6. nov. 2026, 05.00-1,9097,70,5
6. nov. 2026, 06.00-2097,70,6
6. nov. 2026, 07.00-2,1097,20,7
6. nov. 2026, 08.00-2,4096,80,7
6. nov. 2026, 09.00-2,1093,50,8
6. nov. 2026, 10.00-0,6086,40,6
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
5/48 h
Længste sammenhængende periode
5 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,3 °C · 44 h

3. nov. 2026, 23.29 → 4. nov. 2026, 04.30

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Stockholm

600 m6,4°C800 m5,6°C1.000 m4°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00

600 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.000 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

600 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 4,3°C
19—Over vurderingens grænse · 4,3°C
20—Over vurderingens grænse · 4,3°C
21—Over vurderingens grænse · 4,2°C
22—Over vurderingens grænse · 4,3°C
23—Over vurderingens grænse · 4,4°C
00—Over vurderingens grænse · 4,3°C
01—Over vurderingens grænse · 4,5°C
02—Over vurderingens grænse · 4,3°C
03—Over vurderingens grænse · 3,8°C
04—Over vurderingens grænse · 3,1°C
05—Over vurderingens grænse · 2,4°C
06—Over vurderingens grænse · 1,8°C
07—Over vurderingens grænse · 1,6°C
800 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 3,5°C
19—Over vurderingens grænse · 3,5°C
20—Over vurderingens grænse · 3,5°C
21—Over vurderingens grænse · 3,4°C
22—Over vurderingens grænse · 3,5°C
23—Over vurderingens grænse · 3,6°C
00—Over vurderingens grænse · 3,6°C
01—Over vurderingens grænse · 3,7°C
02—Over vurderingens grænse · 3,5°C
03—Over vurderingens grænse · 3°C
04—Over vurderingens grænse · 2,3°C
05—Over vurderingens grænse · 1,7°C
06—Over vurderingens grænse · 1,1°C
07—Over vurderingens grænse · 0,9°C
1.000 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2°C
19—Over vurderingens grænse · 1,9°C
20—Over vurderingens grænse · 1,9°C
21—Over vurderingens grænse · 1,9°C
22—Over vurderingens grænse · 2°C
23—Over vurderingens grænse · 2°C
00—Over vurderingens grænse · 2°C
01—Over vurderingens grænse · 2,2°C
02—Over vurderingens grænse · 2°C
03—Over vurderingens grænse · 1,5°C
04—Over vurderingens grænse · 0,8°C
05—Over vurderingens grænse · 0,2°C
06—Over vurderingens grænse · -0,5°C
07—Over vurderingens grænse · -0,6°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

5,6°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

5 / 48 h

Længste kuldeperiode: 5 h

Temperaturprognose time for time5,6 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°8°4. nov., 116. nov., 10
800 m · Europe/Stockholm
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20264,8° / 5,6°0 mm (13 h)
5. nov. 20260° / 4,9°0 mm (24 h)
6. nov. 2026-2,4° / -0,2°0 mm (11 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 04.30 · Hentet: 4. nov., 05.17 · Europe/Stockholm

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
600 m800 m1.000 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,3°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 07.0044 h · 800 m · Europe/Stockholm

Timer mellem udbyderens opdateringer5 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,3 °CTidligere prognose: 3,2 °C
Seneste prognose: 2,9 °C
Samlet nedbørPrognose
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+2 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 2 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose3,2 °C2,9 °C-0,3 °C
Samlet nedbørPrognose0 mm0 mm+0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h2 h+2 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

600 mNy prognose4. nov. 2026, 04.30
800 mNy prognose4. nov. 2026, 04.30
1.000 mNy prognose4. nov. 2026, 04.30

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Funäsfjällen · Lifte · Funäsdalsberget named

Funäsdalsberget · Opført af kilden: lifteMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun lifter opført af kilden. Fuldstændighed, observationstidspunkt pr. element og offentlig adgang er ikke verificeret. Et fælles skipas fastslår ikke en skiforbindelse.

Liftstatus
  • Funäsgondolen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Kåvan Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Loliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Parkliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Röstbergsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Funäsfjällen · Lifte · Funäsdalsberget named

Funäsdalsberget · Opført af kilden: lifte4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Funäsfjällen · Lifte · Funäsdalsberget named

Funäsdalsberget · Opført af kilden: lifte3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Funäsdalsberget?

For Funäsdalsberget viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 04.30, modelleret snefald på 0 mm i 600 m, 0 mm i 800 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Funäsdalsberget?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Funäsdalsberget. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Funäsdalsberget?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Funäsdalsberget. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Jämtland · Sverige

Lær bjerget at kende

Ifølge en oversigt kører man fra omkring 663 m op til 977 m, over en blanding af stejle partier, brede cruisingpister og skovstier. Billedet er et skema over bjerget, ikke et rutekort.

Højde
663 til 977 m, 314 m højdeforskel[5][6]
Pister
Stejle partier, lange brede pister og skovløjper[6]
Lifte
5 lifte ifølge oversigten[5]

Før din skidag

Har Funäsdalsberget virkelig den største højdeforskel i Funäsfjällen?

Funäsdalens hjemmeside siger det med 314 m. En skistedsoversigt giver Tännäskröket 327 m, så se det som operatørens egen formulering og ikke en kontrolleret rangliste.[6][5]

Hvor mange pister har Funäsdalsberget?

Operatørens egen side oplyser 15 pister, men en farvefordeling der giver 18, så siden angiver ikke ét enkelt tal. Kortet over pisterne viser opbygningen.[6]

Er prognosehøjderne på Funäsdalsberget bundet til liftene?

Nogenlunde. Lagene 600, 800 og 1.000 m er runde trin omkring det angivne interval 663–977 m, beregnet for et punkt nær gondolen og ikke målt på bjerget.[2][5]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Funäsfjällen · SkiområdeFunäsfjällen
  2. Funäsdalsberget · Placering og højdeOpenStreetMap
  3. Funäsfjällen · Meldingsdata og målestederFunäsfjällen
  4. Funäsfjällen · Lift- og pistestatusFunäsfjällen
  5. Skiresort.info · Funäsfjällen · Fakta og områdeinformationSkiresort.info
  6. Funäsdalen · SkiløbFunäsdalen
  7. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo