Hallingdal · Norge
Geilo: sneprognose og vejret
For Geilo viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 04.30, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 950 m og 0 mm i 1.100 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Oslo). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Geilo og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
To fjeldsider med Geilo imellem. Vælg et udgangspunkt, sammenlign forholdene højere oppe og ved landsbyen, og sæt tid af til skibussen, når du krydser dalen.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Åbner 28. nov. · om 24 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 3. nov. 2026
Områdets dækning: Siden omfatter SkiGeilos destination, herunder Geilosiden, Slaatta, Havsdalen, Vestlia og Kikut. De modsatte dalsider er forbundet med skibus. Lia, Dagali Fjellpark og Hallingskarvet Ski Center er særskilte skiområder.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Ingen nylige lokale meldinger
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-1 – 6 °C · 950 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 04.30
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Prognoserne i 800, 950 og 1.100 m er højdejusterede modelværdier for ét repræsentativt sted i Geilo. De er ikke tre vejrstationer eller særskilte prognoser for hver dalside. Havsdalshovda når 1.178 m, over den højeste værdi.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 04.30 · Europe/Oslo · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | 5 | 0 | 75 | 4,3 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 5,8 | 0 | 73,9 | 4 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 6,3 | 0 | 72,8 | 4,5 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 6,3 | 0 | 74,9 | 5 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 5,8 | 0 | 78,9 | 4,8 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 4,9 | 0 | 84,6 | 4,4 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 4 | 0 | 88,2 | 4,5 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 3,6 | 0 | 89 | 4,4 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 3 | 0 | 90,8 | 3,6 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 2,3 | 0 | 92,4 | 3,5 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 2 | 0 | 92,8 | 3,5 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 1,7 | 0 | 93 | 3,3 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 1,6 | 0 | 90,7 | 3,6 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 1,5 | 0 | 88,3 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 1,5 | 0 | 87,3 | 4,1 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 1,3 | 0 | 86,7 | 3,9 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 1,1 | 0 | 86,1 | 3,8 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 0,9 | 0 | 84,9 | 3,8 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 0,6 | 0 | 85,4 | 3,5 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 0,3 | 0 | 84,1 | 3,6 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 0 | 0 | 82,8 | 3,4 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -0,3 | 0 | 83,7 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | -0,1 | 0 | 84,3 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 1,2 | 0 | 82 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 2,9 | 0 | 78,8 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 4,1 | 0 | 75,8 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 5,1 | 0 | 72,7 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 5,5 | 0 | 73,1 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 4,9 | 0 | 78,4 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 3,5 | 0 | 82,8 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 1,9 | 0 | 84,8 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 1,2 | 0 | 85,3 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 0,8 | 0 | 85,2 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0,4 | 0 | 85,1 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 0,1 | 0 | 84,7 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0,1 | 0 | 84 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -0,2 | 0 | 83,8 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -0,5 | 0 | 83,7 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -0,7 | 0 | 83,5 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -0,8 | 0 | 83,1 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -0,9 | 0 | 81 | 2,7 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -0,6 | 0 | 78,7 | 3 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -0,7 | 0 | 78,5 | 2,5 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -0,9 | 0 | 79,5 | 2,5 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -1,1 | 0 | 78,9 | 2,3 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -0,9 | 0 | 76,8 | 2,8 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -0,2 | 0 | 71,7 | 3,5 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 1,4 | 0 | 67,2 | 3,7 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 9/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 9 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,1 °C · 44 h
3. nov. 2026, 23.29 → 4. nov. 2026, 04.30
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Oslo
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
5°C
Vind: 4,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 04.305°C
Vind: 4,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 04.306,4°C
Vind: 4,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 04.30Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
950 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.100 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
5°Mulighed for sneproduktion
9 / 48 hLængste kuldeperiode: 9 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 1,6° / 6,3° | 0 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | -0,3° / 5,5° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -1,1° / 1,4° | 0 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 04.30 · Hentet: 4. nov., 05.17 · Europe/Oslo
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,1°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 07.0044 h · 950 m · Europe/Oslo
Timer mellem udbyderens opdateringer5 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,1 °CTidligere prognose: 1,8 °C
Seneste prognose: 1,9 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 6 h
Seneste prognose: 6 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 1,8 °C | 1,9 °C | +0,1 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 6 h | 6 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 3. nov. 2026, 23.29
Hentet: 4. nov. 2026, 00.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 04.30
Hentet: 4. nov. 2026, 05.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationIngen gemt melding for destinationen.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Geilo?
For Geilo viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 04.30, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 950 m og 0 mm i 1.100 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Oslo). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Geilo?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Geilo. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Geilo?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Geilo. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Pister går fra afrundede højder ned til dalstationer omkring landsbyen. Geiloheisen og Vestlia ligger på modsatte sider af dalen; brug det officielle kort til at finde dit udgangspunkt og skibussen ved et sideskift.
Før din skidag
Kan jeg stå direkte på ski mellem Geiloheisen og Vestlia?
Brug skibussen til at krydse dalen mellem dalstationerne. Destinationen er forbundet med bus; afsæt tid til skiftet, og tjek operatørens seneste køreplan.[3][2]
Omfatter siden Hallingskarvet Ski Center?
Nej. Hallingskarvet Ski Center i Sudndalen er særskilt ligesom Lia og Dagali Fjellpark. Deres sne- og liftmeldinger er ikke med på denne Geilo-side.[4]
Beskriver prognosen i 1.100 m hver top i Geilo?
Nej. Kortet placerer Havsdalshovda i 1.178 m og Kikuttoppen i 1.076 m. Sammenlign din piste med de nærmeste modelhøjder; værdierne deler ét sted og følger ikke hver top eller skråningsretning.[2]
Hvor tjekker jeg, hvilke lifter der er åbne i Geilo?
Brug SkiGeilos officielle lift- og pistemelding, og tjek din valgte dalstation og lift. PisteWindow viser endnu ikke en verificeret aktuel liftmelding for Geilo; en manglende værdi her betyder ikke, at skiområdet er lukket.[5]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Geilo · SkiområdeSkiGeilo
- Geilo · Kort over pisterneSkiGeilo / Visit Geilo
- Geiloheisen · Vestlia · Skibus mellem dalsiderneSkiGeilo
- Geilo · Områdets afgrænsningVisit Geilo
- Geilo · Vejr-, lift- og pistemeldingSkiGeilo
- SkiGeilo · Fnugg · Melding og datakildeFnugg
- Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo