Tyrol · Østrig
Going am Wilden Kaiser: sneprognose og vejret
For Going am Wilden Kaiser viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 22.00, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.050 m og 0 mm i 1.250 m i de 24 timer fra 5. nov., 06.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde
Meldte forhold for Going am Wilden Kaiser: Lifte: 1 af 19 åbne (SkiWelt Ellmau - Going · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 5. nov., 05.38 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Going am Wilden Kaiser ligger i 773 m højde. Byen ligger cirka 8,5 km nordvest for Kitzbühel og 5 km vest for St. Johann in Tirol, i SkiWelts østlige udkant.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 1 af 19 åbneSkiWelt Ellmau - Going · Opført af kilden: lifte og markerede pister
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Astbergs kælkebane på 4,5 km går fra bjergstationen ned til Going eller Ellmau og er oplyst om aftenen; om vinteren kører en lokal skibus. Tallene for SkiWelt gælder hele området, ikke kun Going am Wilden Kaiser; prognosen bruger ét bypunkt.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Going am Wilden Kaiser
2 – 11 °C · 1.050 m · 5. nov. – 7. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 22.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Værdierne i 800, 1.050 og 1.250 m er højdejusterede modelprognoser ved turistkontoret, ikke separate vejrstationer. Byens højde på operatørens kort er ikke en måling ved punktet.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 22.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5. nov. 2026, 06.00 | 3,4 | 0 | 75 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 3,4 | 0 | 74 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 4,5 | 0 | 71 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 5,8 | 0 | 71 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 7,2 | 0 | 68 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 8,5 | 0 | 73 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 9,3 | 0 | 81 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 9,9 | 0 | 79 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 10 | 0 | 85 | 0,1 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 9,4 | 0 | 94 | 0,2 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 8,4 | 0 | 92 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 7,6 | 0 | 69 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 7 | 0 | 65 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 6,6 | 0 | 60 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 6,3 | 0 | 65 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 6,1 | 0 | 68 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 5,7 | 0 | 70 | 1 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 5,5 | 0 | 68 | 1 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 5,5 | 0 | 63 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 5,3 | 0 | 63 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 5,1 | 0 | 64 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 5,1 | 0 | 63 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 4,8 | 0 | 64 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 4,6 | 0 | 64 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 4,6 | 0 | 61 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 4,5 | 0 | 59 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 5 | 0 | 59 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 7,1 | 0 | 62 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 8,4 | 0 | 69 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 9,4 | 0 | 80 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 10,1 | 0 | 71 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 10,7 | 0 | 73 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 11 | 0 | 76 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 10,9 | 0 | 77 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | 9,7 | 0 | 85 | 0,1 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | 7,7 | 0 | 92 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | 6,3 | 0 | 88 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | 5,3 | 0 | 84 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 20.00 | 4,6 | 0 | 83 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 21.00 | 3,9 | 0 | 85 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 22.00 | 3,4 | 0 | 87 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 23.00 | 3,1 | 0 | 87 | 0,6 |
| 7. nov. 2026, 00.00 | 2,8 | 0 | 88 | 0,5 |
| 7. nov. 2026, 01.00 | 2,4 | 0 | 89 | 0,8 |
| 7. nov. 2026, 02.00 | 2,2 | 0 | 87 | 0,7 |
| 7. nov. 2026, 03.00 | 2,1 | 0 | 87 | 0,9 |
| 7. nov. 2026, 04.00 | 2,1 | 0 | 88 | 0,6 |
| 7. nov. 2026, 05.00 | 1,9 | 0 | 88 | 0,3 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 62 h
4. nov. 2026, 16.00 → 4. nov. 2026, 22.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Vienna
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
2,1°C
Vind: 1,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 22.003,4°C
Vind: 1,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 22.002,2°C
Vind: 1,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 22.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
5. nov., 06.00 → 6. nov., 06.00
800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.050 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.250 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 2/2 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 2/2 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 2/2 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
3,4°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 5. nov. 2026 | 3,4° / 10° | 0 mm (18 h) |
| 6. nov. 2026 | 3,1° / 11° | 0 mm (24 h) |
| 7. nov. 2026 | 1,9° / 2,8° | 0 mm (6 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 22.00 · Hentet: 5. nov., 01.17 · Europe/Vienna
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 06.00 — 7. nov. 2026, 20.0062 h · 1.050 m · Europe/Vienna
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,1 °CTidligere prognose: 6 °C
Seneste prognose: 5,9 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 6 °C | 5,9 °C | -0,1 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 16.00
Hentet: 4. nov. 2026, 20.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 22.00
Hentet: 5. nov. 2026, 01.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
SkiWelt · Drift, afgrænset til village map
SkiWelt Ellmau - Going · Opført af kilden: lifte og markerede pisterMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 19
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun kortelementer opført af kilden. Intet observationstidspunkt pr. element og ingen verificering af adgang for skiløbere.
Liftstatus
- 80 · 10er Gondelbahn Hartkaiserbahn · Meldt åben · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 81 · Marcher · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 82 · Vetterstätt Zauberteppich · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 84 · Vetterstätt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 86 · Kirchbichl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 88 · Schmiedalm · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 89a · Ellmi's Zauberteppich I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 89b · Ellmi's Zauberteppich II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 90 · Hausberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 91 · Ellmi's 6er · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 96 · Kaiserexpress · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 97 · Köglbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 98 · Almbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 99 · Tanzbodenbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 100 · Astbergbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 102 · Sonnenlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 107 · Maxilift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 108 · Zauberteppich Astberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 89c · Ellmi´s Zauberteppich III · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Pistestatus
- 80 · Talabfahrt bis Mittelstation · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · 80 Talabfahrt bis Mittelstation (Bergbahn Ellmau - Going) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 62 · nach Scheffau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 80 · Talabfahrt Hartkaiserbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 89c · Ellmi´s Zauberteppich Abfahrt III · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 80a · Harmstätt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 80b · Hartkaiserbahn Talabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 87a · Umfahrung Seppenbauer · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 87a · Umfahrung Seppenbauer · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 87 · Ranhart · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 88 · Schmiedalm · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 91 · Ellmis 6er · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 91a · Ellmis 6er · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 96 · Kaiserexpress · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 97-99 · Verbindung Eiberg - Ellmau/Going · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 96a · Kaiserexpress · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 96b · Kaiserexpress · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 78 · Verbindung Übungslift Berg - Ellmau/Going · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 99c · Verbinung Ostlift - Tanzboden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 97 · Köglbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 97b · Köglbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 97c · Köglbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 97d · Köglbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 98 · Almbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 98a · Almbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 98b · zur Almbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 99 · Tanzbodenbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 99a · Tanzboden Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 99b · Tanzbodenbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Trainingsstrecke Ellmau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 80f · Jägerhütte Umfahrung · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 97a · Asten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 81 · Marcherlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 82 · Zauberteppich Vetterstätt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 84 · Vetterstättlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 84 · Vetterstättlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 84a · nach Ellmau Zentrum · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 85 · Bärenlift / Metzger Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 86 · Kirchbichllift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 90 · Hausberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 89a · Ellmi's Zauberteppich Abfahrt I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 89b · Ellmi's Zauberteppich Abfahrt II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 100 · Astbergbahn Talabfahrt Viehap · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 100a · Astbergbahn Talabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 100b · Astbergbahn Talabfahrt Hollenau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 100c · Umfahrung Steilhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 100d · Verbindung Ellmau - Going · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 102a · Sonnenlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 102 · Sonnenlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 102b · Sonnenliftpiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 107 · Maxilift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 108 · Zauberteppich Astberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Wellenbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 99 · Abfahrt Funpark Kaiserpark · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 80a · Steilhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 80a · Speicherteich Hartkaiser rot · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Funslope · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiWelt · Drift, afgrænset til village map
SkiWelt Ellmau - Going · Opført af kilden: lifte og markerede pister5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 19
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗SkiWelt · Drift, afgrænset til village map
SkiWelt Ellmau - Going · Opført af kilden: lifte og markerede pister4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 19
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗SkiWelt · Drift, afgrænset til village map
SkiWelt Ellmau - Going · Opført af kilden: lifte og markerede pister3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 19
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Going am Wilden Kaiser?
For Going am Wilden Kaiser viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 22.00, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.050 m og 0 mm i 1.250 m i de 24 timer fra 5. nov., 06.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Going am Wilden Kaiser?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Going am Wilden Kaiser. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Going am Wilden Kaiser?
Lifte: 1 af 19 åbne (SkiWelt Ellmau - Going · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 5. nov., 05.38 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Fra byen kører stoleliften Astberg op til 1.255 m. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvilken lift fører fra Going am Wilden Kaiser op til pisterne?
Fra byen kører stoleliften Astberg op til 1.255 m.[6]
Hvordan hænger Going am Wilden Kaiser sammen med SkiWelt?
Astbergs kælkebane på 4,5 km går fra bjergstationen ned til Going eller Ellmau og er oplyst om aftenen; om vinteren kører en lokal skibus.[6]
Er prognoserne for 800, 1.050 og 1.250 m ved Going am Wilden Kaiser observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 800, 1.050 og 1.250 m ved ét repræsentativt punkt (Going am Wilden Kaiser).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Going · SkiområdeSkiWelt
- Going · Placering og højdeWilder Kaiser
- SkiWelt · Kort over pisterneSkiWelt
- SkiWelt · Lift- og pistestatusSkiWelt
- Going am Wilden Kaiser · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Going · SkiområdeSkiWelt
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo