Aostadalen · Italien

Gressoney-La-Trinité: sneprognose og vejret

For Gressoney-La-Trinité viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 6. nov., 19.00, modelleret snefald på 0,8 mm i 1.800 m, 0,5 mm i 2.300 m og 0,6 mm i 2.900 m i de 24 timer fra 7. nov., 01.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Gressoney-La-Trinité og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information

Gressoney-La-Trinité er den højest beliggende landsby i Lysdalen, på cirka 1.627 m ved foden af Monte Rosa, og den midterste af de tre dale. Prognosepunktet er Stafal, landsbyen højere oppe, hvor liftene mod Passo dei Salati begynder.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding

Den seneste opdatering mislykkedes. Værdierne stammer fra en tidligere hentning.

Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Operatøren rapporterer de tre dale hver for sig, og liftene, pisterne og forbindelserne i Lysdalen er egne poster. Indren freeride og satellitområderne er ikke med i rapporten, og Monterosa Skis 180 km er ikke et Gressoney-tal.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Gressoney-La-Trinité

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Åbn skiområdets melding

Gressoney-La-Trinité

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-5 – 0 °C · 2.300 m · 7. nov. – 9. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 6. nov., 19.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Niveauerne 1.800, 2.300 og 2.900 m er modelestimater for Stafal, ikke målinger. Det laveste niveau ligger over landsbyens 1.627 m, og det højeste lige under Passo dei Salati.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 6. nov. 2026, 19.00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time-2,2 °C
Temperaturprognose time for time-7°0°3°7. nov., 019. nov., 00
Prognoseværdier time for time
Gressoney-La-Trinité · 2.300 m · Europe/Rome
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
7. nov. 2026, 01.00-2,20,4811,9
7. nov. 2026, 02.00-2,40,1801,6
7. nov. 2026, 03.00-3,30751,8
7. nov. 2026, 04.00-3,50782
7. nov. 2026, 05.00-40742
7. nov. 2026, 06.00-3,90731,7
7. nov. 2026, 07.00-4,20682,1
7. nov. 2026, 08.00-4,10661,6
7. nov. 2026, 09.00-2,90630,5
7. nov. 2026, 10.00-1,60730,5
7. nov. 2026, 11.00-1,70931
7. nov. 2026, 12.00-1,60971
7. nov. 2026, 13.00-1,10911,3
7. nov. 2026, 14.00-0,90901,7
7. nov. 2026, 15.00-1,30961,4
7. nov. 2026, 16.00-1,501001,2
7. nov. 2026, 17.00-1,90990,3
7. nov. 2026, 18.00-2,10920,4
7. nov. 2026, 19.00-2,40920,9
7. nov. 2026, 20.00-3,20791,2
7. nov. 2026, 21.00-40671,6
7. nov. 2026, 22.00-4,10781,9
7. nov. 2026, 23.00-40752,3
8. nov. 2026, 00.00-3,90652,2
8. nov. 2026, 01.00-40622,1
8. nov. 2026, 02.00-4,20662
8. nov. 2026, 03.00-4,30711,7
8. nov. 2026, 04.00-4,60791,4
8. nov. 2026, 05.00-4,90840,9
8. nov. 2026, 06.00-50620,9
8. nov. 2026, 07.00-4,60441,4
8. nov. 2026, 08.00-4,40441
8. nov. 2026, 09.00-3,50621,9
8. nov. 2026, 10.00-1,50601,9
8. nov. 2026, 11.00-0,50572,3
8. nov. 2026, 12.000,10562,5
8. nov. 2026, 13.000,30602,7
8. nov. 2026, 14.000,40652,7
8. nov. 2026, 15.000,20692,6
8. nov. 2026, 16.00-0,60772,1
8. nov. 2026, 17.00-1,90851,3
8. nov. 2026, 18.00-3,10921
8. nov. 2026, 19.00-3,50880,8
8. nov. 2026, 20.00-3,80861,2
8. nov. 2026, 21.00-3,80831,4
8. nov. 2026, 22.00-3,80801,7
8. nov. 2026, 23.00-3,70811,8
9. nov. 2026, 00.00-3,70802
Modelleret snefald · næste 24 timer
0,5 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
43/48 h
Længste sammenhængende periode
32 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,3 °C · 64 h

6. nov. 2026, 13.00 → 6. nov. 2026, 19.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Rome

1.800 m0,2°C2.300 m-2,2°C2.900 m-5,3°C0°C · ≈ 1.842 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.842 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

7. nov., 01.00 → 8. nov., 01.00

1.800 m

0,8 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.300 m

0,5 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.900 m

0,6 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.800 m

6 h · Egnet vejr · 7/7 vurderede timer

01—Over vurderingens grænse · -0,7°C
02✓Egnet vejr · -2°C
03✓Egnet vejr · -3,1°C
04✓Egnet vejr · -3°C
05✓Egnet vejr · -3,5°C
06✓Egnet vejr · -3,5°C
07✓Egnet vejr · -4,2°C
2.300 m

7 h · Egnet vejr · 7/7 vurderede timer

01✓Egnet vejr · -3,7°C
02✓Egnet vejr · -4°C
03✓Egnet vejr · -5,1°C
04✓Egnet vejr · -5,2°C
05✓Egnet vejr · -5,9°C
06✓Egnet vejr · -5,8°C
07✓Egnet vejr · -6,4°C
2.900 m

7 h · Egnet vejr · 7/7 vurderede timer

01✓Egnet vejr · -6,4°C
02✓Egnet vejr · -6,6°C
03✓Egnet vejr · -8,4°C
04✓Egnet vejr · -8,6°C
05✓Egnet vejr · -9,1°C
06✓Egnet vejr · -9,3°C
07✓Egnet vejr · -9,7°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-2,2°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

43 / 48 h

Længste kuldeperiode: 32 h

Temperaturprognose time for time-2,2 °C
Temperaturprognose time for time-7°0°3°7. nov., 019. nov., 00
2.300 m · Europe/Rome
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
7. nov. 2026-4,2° / -0,9°0,5 mm (23 h)
8. nov. 2026-5° / 0,4°0 mm (24 h)
9. nov. 2026-3,7° / -3,7°0 mm (1 h)

Udbyderens opdatering: 6. nov., 19.00 · Hentet: 6. nov., 22.17 · Europe/Rome

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.800 m2.300 m2.900 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,3°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode7. nov. 2026, 01.00 — 9. nov. 2026, 17.0064 h · 2.300 m · Europe/Rome

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,3 °CTidligere prognose: -2,7 °C
Seneste prognose: -2,4 °C
Samlet nedbørPrognose
+1,4 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 1,4 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+1 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 1 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+1 hTidligere prognose: 51 h
Seneste prognose: 52 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose-2,7 °C-2,4 °C+0,3 °C
Samlet nedbørPrognose0 mm1,4 mm+1,4 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm1 mm+1 mm
Timer med egnet vejrModelleret51 h52 h+1 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.800 mNy prognose6. nov. 2026, 19.00
2.300 mNy prognose6. nov. 2026, 19.00
2.900 mNy prognose6. nov. 2026, 19.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Monterosa Gabiet

Seneste hentning mislykkedes. Gemte meldinger nedenfor er historiske.

Ingen gemt melding. Se den officielle kilde.

Monterosa Ski · Gennemgået: eksempler fra dalen og forbindelser

Gressoney-La-Trinité · Gennemgået: eksemplerMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun udvalgte eksempler, ikke en lokal total. Observationstidspunkt og offentlig adgang er ikke verificeret. En åben lift fastslår ikke adgang for skiløbere.

Liftstatus
  • PUNTA JOLANDA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • STAFAL-GABIET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • STAFAL-SANTANNA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • SANTANNA-BETTAFORCA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • GABIET-PASSO DEI SALATI · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • JOLANDA 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • JOLANDA parte bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • JOLANDA parte alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • DIRETTA STAFAL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
COLLE BETTAFORCA · Separat opført: forbindelseMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun kildens forbindelsesmarkering. Strækninger pr. retning, observationstidspunkt og gennemkørsel er ikke verificeret.

Liftstatus
  • COLLE BETTAFORCA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
PASSO DEI SALATI · Separat opført: forbindelseMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun kildens forbindelsesmarkering. Strækninger pr. retning, observationstidspunkt og gennemkørsel er ikke verificeret.

Liftstatus
  • PASSO DEI SALATI · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Monterosa Ski · Gennemgået: eksempler fra dalen og forbindelser

Gressoney-La-Trinité · Gennemgået: eksempler7. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
COLLE BETTAFORCA · Separat opført: forbindelse7. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
PASSO DEI SALATI · Separat opført: forbindelse7. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Monterosa Ski · Gennemgået: eksempler fra dalen og forbindelser

Gressoney-La-Trinité · Gennemgået: eksempler6. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
COLLE BETTAFORCA · Separat opført: forbindelse6. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
PASSO DEI SALATI · Separat opført: forbindelse6. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Monterosa Ski · Gennemgået: eksempler fra dalen og forbindelser

Gressoney-La-Trinité · Gennemgået: eksempler5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
COLLE BETTAFORCA · Separat opført: forbindelse5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
PASSO DEI SALATI · Separat opført: forbindelse5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Monterosa Ski · Gennemgået: eksempler fra dalen og forbindelser

Gressoney-La-Trinité · Gennemgået: eksempler4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
COLLE BETTAFORCA · Separat opført: forbindelse4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
PASSO DEI SALATI · Separat opført: forbindelse4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Monterosa Ski · Gennemgået: eksempler fra dalen og forbindelser

Gressoney-La-Trinité · Gennemgået: eksempler3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
COLLE BETTAFORCA · Separat opført: forbindelse3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
PASSO DEI SALATI · Separat opført: forbindelse3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Gressoney-La-Trinité?

For Gressoney-La-Trinité viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 6. nov., 19.00, modelleret snefald på 0,8 mm i 1.800 m, 0,5 mm i 2.300 m og 0,6 mm i 2.900 m i de 24 timer fra 7. nov., 01.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Gressoney-La-Trinité?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Gressoney-La-Trinité. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Gressoney-La-Trinité?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Gressoney-La-Trinité. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Aostadalen · Italien

Lær bjerget at kende

Landsbyen er det højest beboede sted i Lysdalen, en walserbebyggelse hvis dialekt, Greschoneytitsch eller blot Titsch, deles med Gressoney-Saint-Jean. Passo dei Salati på cirka 2.980 m forbinder Lysdalen med Valsesia, og Bätt-passet forbinder den med Ayasiden. Vind kan lukke begge.

Prognosepunkt
Stafal[2]
Landsbyens højde
1.627 m · højest beboede sted i Lysdalen[5]
Lokalt sprog
Titsch (walsertysk)[5]
Passo dei Salati
Cirka 2.980 m · forbindelse til Alagna[7]

Før din skidag

Er Gressoney-La-Trinité det samme som Stafal?

Stafal er en landsby i kommunen, højere end landsbyens centrum. Vores prognosepunkt ligger i Stafal, så det laveste niveau på 1.800 m ligger over de 1.627 m, der er offentliggjort for landsbyen.[5]

Hvordan kommer jeg fra Gressoney til Alagna på ski?

Over Passo dei Salati på cirka 2.980 m, som forbinder Lysdalen med Valsesia. En svævebane har krydset det siden december 2005, og ifølge Wikipedia kan kraftig vind lukke forbindelserne mellem dalene.[6][7]

Hvorfor afviger højden for Gressoney fra landsbyens?

Landsbyen er offentliggjort på 1.627 m, men prognosen gælder Stafal. Niveauerne begynder derfor ved 1.800 m og gælder Stafal og det høje bjerg, ikke centrum af Gressoney-La-Trinité.[2][5]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Monterosa Ski · SkiområdeVisit Monterosa
  2. Gressoney-La-Trinité · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Monterosa Ski · Kort over pisterneVisit Monterosa
  4. Monterosa Ski · Lift- og pistestatusVisit Monterosa
  5. Gressoney-La-Trinité · Placering og højdeWikipedia
  6. Monterosa Ski · SkiområdeWikipedia
  7. Alagna Valsesia · ForbindelserWikipedia
  8. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo