Savoie · Frankrig

Hauteluce Val Joly: sneprognose og vejret

For Hauteluce Val Joly viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.250 m, 0 mm i 1.800 m og 0 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for Hauteluce Val Joly: Snedybde: 0 cm (ved La Ruelle (1.600 m); målestation; Les Contamines / Hauteluce ski area; Hentet 4. nov., 12.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Hauteluce er en landsby på omkring 1.150 m i sydøstvendte skråninger, hvis skiområde Val Joly starter i landsbyen Belleville og når Les Contamines over Col du Joly.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
0 cmved La Ruelle (1.600 m) · målestation
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Prognosepunktet er Belleville, basen for Val Joly. Les Saisies, omkring 1.650 m på passet, hører til det separate Espace Diamant og beskrives ikke af disse værdier.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Hauteluce Val Joly

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Åbn skiområdets melding

Hauteluce Val Joly

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

2 – 9 °C · 1.800 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Værdierne for 1.250, 1.800 og 2.400 m er modelestimater for punktet Belleville; kommunen går fra 780 til 2.555 m, og ingen værdi er en måling ved en lift i Val Joly.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time4,3 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°4. nov., 136. nov., 12
Prognoseværdier time for time
Hauteluce Val Joly · 1.800 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 13.004,30578,9
4. nov. 2026, 14.004,40598,4
4. nov. 2026, 15.004,50589,5
4. nov. 2026, 16.004,30598,5
4. nov. 2026, 17.003,60628,5
4. nov. 2026, 18.003,50618,7
4. nov. 2026, 19.003,40619,5
4. nov. 2026, 20.003,40619,8
4. nov. 2026, 21.003,306010,1
4. nov. 2026, 22.003,605710,7
4. nov. 2026, 23.003,506010,3
5. nov. 2026, 00.003,705910,1
5. nov. 2026, 01.003,706110,2
5. nov. 2026, 02.003,806110,9
5. nov. 2026, 03.003,406511,4
5. nov. 2026, 04.003,606211
5. nov. 2026, 05.003,406411
5. nov. 2026, 06.003,606310
5. nov. 2026, 07.003,90608,4
5. nov. 2026, 08.0040597,6
5. nov. 2026, 09.004,70567,3
5. nov. 2026, 10.005,90506,5
5. nov. 2026, 11.006,80486,3
5. nov. 2026, 12.007,50465,9
5. nov. 2026, 13.008,10444,8
5. nov. 2026, 14.008,50433,7
5. nov. 2026, 15.008,40433
5. nov. 2026, 16.007,30481,8
5. nov. 2026, 17.006,50511,2
5. nov. 2026, 18.006,20520,8
5. nov. 2026, 19.0060511,5
5. nov. 2026, 20.005,90581,8
5. nov. 2026, 21.005,80571,6
5. nov. 2026, 22.005,90561,8
5. nov. 2026, 23.005,80571,8
6. nov. 2026, 00.005,60581,2
6. nov. 2026, 01.004,90641,6
6. nov. 2026, 02.004,60661,2
6. nov. 2026, 03.003,80741,6
6. nov. 2026, 04.002,80,1871,5
6. nov. 2026, 05.002,40,5901,8
6. nov. 2026, 06.002,11,6921,5
6. nov. 2026, 07.002,21,2941,6
6. nov. 2026, 08.002,10,9941,2
6. nov. 2026, 09.003,10,3911,7
6. nov. 2026, 10.004,20861,7
6. nov. 2026, 11.004,90872,1
6. nov. 2026, 12.004,80912,4
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.250 m8,2°C1.800 m4,3°C2.400 m0,4°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 13.00 → 5. nov., 13.00

1.250 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.400 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.250 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,4°C
19—Over vurderingens grænse · 2,3°C
20—Over vurderingens grænse · 2,4°C
21—Over vurderingens grænse · 2,3°C
22—Over vurderingens grænse · 2,4°C
23—Over vurderingens grænse · 2,7°C
00—Over vurderingens grænse · 3°C
01—Over vurderingens grænse · 3°C
02—Over vurderingens grænse · 3,2°C
03—Over vurderingens grænse · 3,2°C
04—Over vurderingens grænse · 3,3°C
05—Over vurderingens grænse · 3,3°C
06—Over vurderingens grænse · 3,3°C
07—Over vurderingens grænse · 3,3°C
1.800 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,3°C
19—Over vurderingens grænse · 0,2°C
20—Over vurderingens grænse · 0,2°C
21—Over vurderingens grænse · 0°C
22—Over vurderingens grænse · 0,1°C
23—Over vurderingens grænse · 0,2°C
00—Over vurderingens grænse · 0,3°C
01—Over vurderingens grænse · 0,4°C
02—Over vurderingens grænse · 0,5°C
03—Over vurderingens grænse · 0,4°C
04—Over vurderingens grænse · 0,4°C
05—Over vurderingens grænse · 0,4°C
06—Over vurderingens grænse · 0,5°C
07—Over vurderingens grænse · 0,5°C
2.400 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -3,3°C
19✓Egnet vejr · -3,4°C
20✓Egnet vejr · -3,4°C
21✓Egnet vejr · -3,5°C
22✓Egnet vejr · -3,4°C
23✓Egnet vejr · -3,3°C
00✓Egnet vejr · -3,2°C
01✓Egnet vejr · -3,1°C
02✓Egnet vejr · -3°C
03✓Egnet vejr · -3,1°C
04✓Egnet vejr · -3,1°C
05✓Egnet vejr · -3,2°C
06✓Egnet vejr · -3,1°C
07✓Egnet vejr · -3°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

4,3°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time4,3 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°4. nov., 136. nov., 12
1.800 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20263,3° / 4,5°0 mm (11 h)
5. nov. 20263,4° / 8,5°0 mm (24 h)
6. nov. 20262,1° / 5,6°4,6 mm (13 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 10.18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.250 m1.800 m2.400 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 10.18
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Hauteluce Val Joly · Station La Ruelle automatic snow

Hauteluce Val Joly · Automatisk station La RuelleMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 12.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
La Ruelle (1.600 m) · Målt snedybdeAutomatisk målt samlet snedybde ved La Ruelle (1.600 m), som betegnet af operatøren. Det viste måletidspunkt har ingen verificeret tidszone. Det er ikke den separate værdi for nysne på 24 timer.0
Officiel kilde ↗

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

Hauteluce Val Joly · Opført af kilden: sektorMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Gennemgåede sektorer opført af kilden, uden ikke-alpine stier og separat opført forbindelse. Fuldstændighed, statustidspunkt og offentlig adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • TC DE LA RUELLE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • TK DE LA RUELLE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • TK DU CHOTON · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • TK DU PLAN · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
Pistestatus
  • LA RUELLE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • ROUTE COL RUELLE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • LA CROIX · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • LE COL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • LES CHOUCAS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • BELLEVILLE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • BOUQUETINS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • CHOTON · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • LES MARMOTTES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • LES PLANS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • LES PRES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
Officiel kilde ↗
TSD du Col · forbindelseskontekstMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Separat forbindelseskontekst. Denne lift alene fastslår hverken gennemkørsel eller hele ruten i retningen.

Liftstatus
  • TSD DU COL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus uden verificeret observationstidspunkt eller adgang.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Hauteluce Val Joly · Station La Ruelle automatic snow

Hauteluce Val Joly · Automatisk station La Ruelle4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 12.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
La Ruelle (1.600 m) · Målt snedybdeAutomatisk målt samlet snedybde ved La Ruelle (1.600 m), som betegnet af operatøren. Det viste måletidspunkt har ingen verificeret tidszone. Det er ikke den separate værdi for nysne på 24 timer.0
Officiel kilde ↗

Hauteluce Val Joly · Station La Ruelle automatic snow

Hauteluce Val Joly · Automatisk station La Ruelle3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.49
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
La Ruelle (1.600 m) · Målt snedybdeAutomatisk målt samlet snedybde ved La Ruelle (1.600 m), som betegnet af operatøren. Det viste måletidspunkt har ingen verificeret tidszone. Det er ikke den separate værdi for nysne på 24 timer.0
Officiel kilde ↗

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

Hauteluce Val Joly · Opført af kilden: sektor4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
TSD du Col · forbindelseskontekst4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

Hauteluce Val Joly · Opført af kilden: sektor3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
TSD du Col · forbindelseskontekst3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Hauteluce Val Joly?

For Hauteluce Val Joly viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.250 m, 0 mm i 1.800 m og 0 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Hauteluce Val Joly?

Snedybde: 0 cm (ved La Ruelle (1.600 m); målestation; Les Contamines / Hauteluce ski area; Hentet 4. nov., 12.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Hauteluce Val Joly?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Hauteluce Val Joly. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Col du Joly markerer afslutningen på kommunen og på departementet Savoie. Tegningen er skematisk, ikke et kort over pisterne, og antallet af pister i Val Joly oplyses ikke her.

Prognosepunkt
Belleville[2]
Landsbyens højde
≈ 1.150 m[5]
Kommunens højdeinterval
780–2.555 m[5]
Turistsenge (2014)
16.072, heraf over 14.000 i Les Saisies[5]

Før din skidag

Er Hauteluce det samme som Les Saisies?

Nej. Les Saisies ligger på passet omkring 1.650 m og hører til Espace Diamant; der findes de fleste af kommunens turistsenge. Denne side gælder Val Joly-siden ved Belleville.[5]

Hvordan kommer jeg på ski fra Hauteluce til Les Contamines?

Ifølge Wikipedia er Hauteluce–Val Joly forbundet med Les Contamines via Col du Joly. Forbindelsen afhænger af liftene imellem, så bekræft status i dagens liftrapport.[5][4]

Hvorfor er prognosepunktet ikke landsbyen Hauteluce?

Fordi skiløbet starter i Belleville og ikke i landsbyen på omkring 1.150 m. Belleville er liftenes base, så dets punkt besvarer spørgsmålet om pisterne bedre.[2][5]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Évasion Mont-Blanc · SkiområdeMegève Tourisme
  2. Hauteluce Val Joly · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Évasion Mont-Blanc · Kort over pisterneMegève Tourisme
  4. Évasion Mont-Blanc · Lift- og pistestatusMegève Tourisme
  5. Hauteluce · Fakta og områdeinformationWikipédia
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo