Hemsedal · Norge
Hemsedal: sneprognose og vejret
For Hemsedal viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 04.30, modelleret snefald på 0 mm i 650 m, 0 mm i 1.000 m og 0 mm i 1.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Oslo). Prognosekilde
Meldte forhold for Hemsedal: Lifte: 0 af 22 åbne (Hemsedal · Hemsedal; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Hemsedal; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Tre fjeldområder, én skiferie. Sammenlign det høje fjeld med de lavere skråninger, og se operatørens melding for de lifter og pister, du vil bruge.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 22 åbneHemsedal · Hemsedal
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- 0 cmved Hemsedal · skiområdets melding
- Sæson
- Åbner 11. dec. · om 37 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 3. nov. 2026
Områdets dækning: Siden omfatter SkiStar Hemsedal. Solheisen i Grøndalen er et særskilt skicenter; dets lift- og snemeldinger er ikke med.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-1 – 6 °C · 1.000 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 04.30
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Prognoserne i 650, 1.000 og 1.400 m er højdejusterede værdier for ét repræsentativt sted i Hemsedal. De er ikke tre vejrstationer eller en prognose for hver fjeldside.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 04.30 · Europe/Oslo · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 09.00 | 4,3 | 0 | 76 | 5,5 |
| 4. nov. 2026, 10.00 | 4,8 | 0 | 74,5 | 5,1 |
| 4. nov. 2026, 11.00 | 5,2 | 0 | 74,3 | 4,9 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 5,8 | 0 | 74,6 | 5,2 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 6,2 | 0 | 75,7 | 5,5 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 6,3 | 0 | 77,5 | 5,4 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 5,8 | 0 | 81,4 | 5,6 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 4,9 | 0 | 86,2 | 5,4 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 4,2 | 0 | 88,2 | 5,2 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 3,9 | 0 | 89 | 5,6 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 3,6 | 0 | 90,5 | 6 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 3,4 | 0 | 91,1 | 5,7 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 2,9 | 0 | 90,5 | 4,6 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 2,6 | 0 | 90,1 | 4,2 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 2,3 | 0 | 90,2 | 4,3 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 2,4 | 0 | 89,5 | 4,3 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 2,3 | 0 | 87,5 | 4,3 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 2,3 | 0 | 85,9 | 4,9 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 2,2 | 0 | 84 | 5 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 2,1 | 0 | 82,5 | 5 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 1,9 | 0 | 82,7 | 5,1 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 1,7 | 0 | 83,5 | 5,1 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 1,5 | 0 | 83,7 | 4,8 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 1,4 | 0 | 83,8 | 4,6 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 1,7 | 0 | 81,8 | 4,6 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 2,6 | 0 | 78 | 4,5 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 3,6 | 0 | 74 | 4,5 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 4,5 | 0 | 69,7 | 4,5 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 5,1 | 0 | 67,4 | 4,3 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 5,4 | 0 | 67,8 | 4,1 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 4,9 | 0 | 70 | 4,1 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 3,9 | 0 | 74,5 | 4 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 3,3 | 0 | 76,5 | 4 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 2,9 | 0 | 75,7 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 2,4 | 0 | 77,1 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 1,9 | 0 | 78,9 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 1,2 | 0 | 80,2 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0,6 | 0 | 81,1 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 0,1 | 0 | 79,1 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -0,1 | 0 | 78,8 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -0,2 | 0 | 80,5 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 0 | 0 | 81,5 | 2,3 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 0,1 | 0 | 79,7 | 2,9 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 0,4 | 0 | 78,1 | 2,9 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 0,3 | 0 | 77,6 | 2,3 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -0,1 | 0 | 78 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -0,7 | 0 | 76,9 | 1 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -0,9 | 0 | 73,1 | 1,6 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 2/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 2 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,1 °C · 46 h
3. nov. 2026, 23.30 → 4. nov. 2026, 04.30
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Oslo
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
2,2°C
Vind: 5,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 04.304,3°C
Vind: 5,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 04.306,7°C
Vind: 5,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 04.30Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00
650 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.000 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.400 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.
Lufttemperatur
4,3°Mulighed for sneproduktion
2 / 48 hLængste kuldeperiode: 2 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 2,3° / 6,3° | 0 mm (15 h) |
| 5. nov. 2026 | 0,1° / 5,4° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -0,9° / 0,4° | 0 mm (9 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 04.30 · Hentet: 4. nov., 05.17 · Europe/Oslo
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,1°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 07.0046 h · 1.000 m · Europe/Oslo
Timer mellem udbyderens opdateringer5 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,1 °CTidligere prognose: 2,7 °C
Seneste prognose: 2,8 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 2,7 °C | 2,8 °C | +0,1 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 3. nov. 2026, 23.30
Hentet: 4. nov. 2026, 00.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 04.30
Hentet: 4. nov. 2026, 05.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
SkiStar · Hemsedal
Hemsedal · HemsedalMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 22
| Målested | cm |
|---|---|
| Hemsedal · Snedybde · uberørt terrænOpreparerad terräng | 0 |
| Hemsedal · Snedybde · præpareret pistePrepareras med snökanoner | 0 |
| Hemsedal · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Hemsedal · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift.
Liftstatus
- Hollvin Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Lodge Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Roniheisen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Tindenheisen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Skarsnuten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Hamarheisen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Totten 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Valle 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Valle 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Fjellreven · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Fjellugla · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Olaheisen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Fjellheisen 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Fjellheisen 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Ulven · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Elgen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Totteskogheisen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Jerven · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Gaupa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Lille-Olav · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Fjellnest 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Fjellnest 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
- Trolløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Valleløypa 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Panoramaløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Turistløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Veslestølløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Fjellsvingen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Fjelløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Solløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Fjellvegen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Transporten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Valleløypa 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Hagaløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Holdeløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Omveien · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Bekkeløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Tjernløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Hjemveien · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Rådyrstien · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Totteskogen Inn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Valles Snarvei · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Fyriløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Hemsedalløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Midtløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Veslebreidalen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Lialøypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Dortheløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Hallinghovdløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Superbreidalen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Alpinstien · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Sentrumsløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Sentrumsvingen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Kamelpukkelen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Roniløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Røggeløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Skarløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Tindenløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- SkiStar Snow Park Red · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Bergaløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Hamarløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Utsikten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Hjallerløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Tottenløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Såhaugløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Kuleløypa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- SkiStar Fun Ride · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- SkiStar Snow Park Blue · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Ski Cross Arena · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiStar · Hemsedal
Hemsedal · Hemsedal4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 22
| Målested | cm |
|---|---|
| Hemsedal · Snedybde · uberørt terrænOpreparerad terräng | 0 |
| Hemsedal · Snedybde · præpareret pistePrepareras med snökanoner | 0 |
| Hemsedal · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Hemsedal · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
SkiStar · Hemsedal
Hemsedal · Hemsedal3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 22
| Målested | cm |
|---|---|
| Hemsedal · Snedybde · uberørt terrænOpreparerad terräng | 0 |
| Hemsedal · Snedybde · præpareret pistePrepareras med snökanoner | 0 |
| Hemsedal · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Hemsedal · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Hemsedal?
For Hemsedal viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 04.30, modelleret snefald på 0 mm i 650 m, 0 mm i 1.000 m og 0 mm i 1.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Oslo). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Hemsedal?
Snedybde: 0 cm (ved Hemsedal; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Hemsedal?
Lifte: 0 af 22 åbne (Hemsedal · Hemsedal; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Pistenettet strækker sig over flere fjeldsider med en lang nedfart til feriecentret. Find hver skråning på operatørens kort, før du sammenligner højden med prognosen.
Før din skidag
Gælder prognosen Solheisen?
Nej. Den er sat op til SkiStar Hemsedal. Solheisen er et særskilt skicenter i Grøndalen; siden kombinerer ikke deres meldinger.[5]
Hvor tjekker jeg, hvilke lifter der kører?
Se SkiStars Hemsedal-melding. Oversigten over aktuelle åbninger og listen over lifter, der er åbne for sæsonen, betyder forskellige ting. PisteWindow holder den gemte sæsonmelding adskilt fra verificeret aktuel drift.[2]
Kan jeg sammenligne pistesne med natursne?
Læs først målingens betegnelse. SkiStar skelner mellem snedybde i upræpareret terræn og på præpareret piste. De gemte værdier kræver et bekræftet måletidspunkt for at beskrive aktuelt snedække.[2]
Hvordan bruger jeg de tre prognosehøjder?
Find din piste på det officielle kort, og sammenlign samme time ved de nærmeste prognosehøjder. Ét modelpunkt kan ikke beskrive hver fjeldside i Hemsedal.[3]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Hemsedal · SkiområderSkiStar
- Hemsedal · Vejr-, lift- og pistemeldingSkiStar
- Hemsedal · Kort over pisterneSkiStar
- SkiStar Hemsedal · SkiområdeHemsedal turistkontor
- Hemsedal · Fakta og områdeinformationHemsedal turistkontor