Tyrol · Østrig
Hintertux Glacier: sneprognose og vejret
For Hintertux Glacier viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.500 m, 0,7 mm i 2.400 m og 0,7 mm i 3.200 m i de 24 timer fra 8. nov., 20.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde
Meldte forhold for Hintertux Glacier: Snedybde: 15,6 cm (ved Tuxerjoch Schneestation (2.380 m); målestation; LWD Tirol; Hentet 8. nov., 19.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Hintertuxer Gletscher ligger for enden af Tuxdalen, en sidedal til Zillertal omkring 20 km syd for Mayrhofen. Liftene går fra 1.500 m ved dalstationen op til 3.250 m.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 14 af 22 åbneHintertux Glacier ski area · Pister · operator map lifts and
- Pister
- 11 af 27 åbneHintertux Glacier ski area · Pister · operator map lifts and
- Snedybde
- 15,6 cmved Tuxerjoch Schneestation (2.380 m) · målestation
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Siden dækker skiområdet Hintertuxer Gletscher, som drives af Zillertaler Gletscherbahn. Liftkortet Ski- & Gletscherwelt Zillertal 3000 omfatter også Mayrhofen, Finkenberg og andre områder, men de er separate skiområder og dækkes ikke her; prognosen bruger ét punkt ved dalstationen for Gletscherbus 1.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-5 – 2 °C · 2.400 m · 8. nov. – 10. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 13.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Hintertuxer Gletscher er værdierne i 1.500, 2.400 og 3.200 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen for Gletscherbus 1, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 13.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8. nov. 2026, 20.00 | -3,9 | 0 | 91 | 3 |
| 8. nov. 2026, 21.00 | -4,1 | 0 | 90 | 3,3 |
| 8. nov. 2026, 22.00 | -4,3 | 0 | 87 | 3,6 |
| 8. nov. 2026, 23.00 | -4,5 | 0 | 84 | 3,9 |
| 9. nov. 2026, 00.00 | -4,5 | 0 | 77 | 4,1 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | -4,5 | 0 | 74 | 4,3 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | -4,6 | 0 | 74 | 4,4 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | -4,6 | 0 | 72 | 4,3 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | -4,6 | 0 | 72 | 4,5 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | -4,6 | 0 | 71 | 4,4 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | -4,4 | 0 | 70 | 4,7 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | -4,2 | 0 | 69 | 5,1 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | -3,3 | 0 | 67 | 5,2 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | -1,4 | 0 | 61 | 4,6 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | -0,7 | 0 | 58 | 4,6 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | -0,2 | 0 | 58 | 4,8 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | -0,1 | 0 | 60 | 5,6 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | -0,2 | 0 | 67 | 5,9 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | -0,3 | 0 | 71 | 6,3 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | -0,7 | 0 | 77 | 6,4 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | -1,2 | 0 | 81 | 7,1 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | -1,5 | 0,1 | 81 | 7,7 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | -1,9 | 0,2 | 84 | 8,1 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | -2 | 0,4 | 87 | 8 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | -1,9 | 0,3 | 89 | 7,4 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | -1,7 | 0,1 | 88 | 7 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | -1,4 | 0 | 87 | 6,4 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | -1,2 | 0 | 87 | 6 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | -1,1 | 0 | 87 | 6,3 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | -0,9 | 0 | 87 | 6,3 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | -0,7 | 0 | 88 | 6,1 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | -0,6 | 0 | 88 | 6,1 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | -0,5 | 0 | 90 | 6 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | -0,4 | 0,1 | 91 | 5,9 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | -0,3 | 0,1 | 92 | 5,9 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | -0,4 | 0,2 | 96 | 5,9 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | -0,1 | 0,3 | 96 | 5,7 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 0,2 | 0,2 | 95 | 5,4 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 0,4 | 0,2 | 95 | 5,1 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 0,7 | 0,1 | 95 | 4,8 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 1 | 0,1 | 94 | 5 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 1,5 | 0 | 91 | 4,9 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 1,4 | 0 | 93 | 4,5 |
| 10. nov. 2026, 15.00 | 1,4 | 0,1 | 93 | 4,2 |
| 10. nov. 2026, 16.00 | 1,4 | 0,1 | 94 | 3,5 |
| 10. nov. 2026, 17.00 | 1,3 | 0,1 | 93 | 3 |
| 10. nov. 2026, 18.00 | 1,3 | 0 | 90 | 2,7 |
| 10. nov. 2026, 19.00 | 1,2 | 0 | 89 | 2,7 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,7 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 30/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 30 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0 °C · 64 h
8. nov. 2026, 10.00 → 8. nov. 2026, 13.00
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Vienna
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-9,1°C
Vind: 3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 13.00-3,9°C
Vind: 3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 13.000,5°C
Vind: 1,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 13.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
8. nov., 20.00 → 9. nov., 20.00
1.500 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.400 m
0,7 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
3.200 m
0,7 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
9 h · Egnet vejr · 12/12 vurderede timer
12 h · Egnet vejr · 12/12 vurderede timer
12 h · Egnet vejr · 12/12 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-3,9°Mulighed for sneproduktion
30 / 48 hLængste kuldeperiode: 30 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 8. nov. 2026 | -4,5° / -3,9° | 0 mm (4 h) |
| 9. nov. 2026 | -4,6° / -0,1° | 1,2 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | -1,1° / 1,5° | 1,6 mm (20 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 13.00 · Hentet: 8. nov., 17.18 · Europe/Vienna
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode8. nov. 2026, 20.00 — 11. nov. 2026, 12.0064 h · 2.400 m · Europe/Vienna
Timer mellem udbyderens opdateringer3 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: -0,7 °C
Seneste prognose: -0,7 °C - Samlet nedbørPrognose
- -0,1 mmTidligere prognose: 2,8 mm
Seneste prognose: 2,8 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 2,2 mm
Seneste prognose: 2,1 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +1 hTidligere prognose: 29 h
Seneste prognose: 30 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | -0,7 °C | -0,7 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 2,8 mm | 2,8 mm | -0,1 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 2,2 mm | 2,1 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 29 h | 30 h | +1 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00
Hentet: 8. nov. 2026, 12.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 8. nov. 2026, 13.00
Hentet: 8. nov. 2026, 17.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Hintertux Glacier · Pister · operator map lifts and
Hintertux Glacier ski area · Pister · operator map lifts andArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 16.55
Åbne ifølge kildens liftliste: 14 / 22
Pistestatus · 11 / 27
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Operator map inventory. 5 ski routes or other non-piste items are listed separately and not counted as pistes. The map update time has no stated timezone; item observation times are not given.
Liftstatus
- 8er Sommerberg · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Gletscherbus 1 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Gletscherbus 2 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 4er Fernerhaus · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Gletscherbus 3 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 2er Gefrorene Wand 3b · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Gefrorene Wand 1 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 3er Schlegeis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Olperer 1 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Kaserer 1 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Kaserer 2 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 6er Sommerberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Ramsmoos · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 4erTuxerjoch · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Flohpark Hintertux (Beginners Area) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 10 EUB Gefrorene Wand · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 6er Lärmstange 2 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Gefrorene Wand 2 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Olperer 2 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 6er Lärmstange 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Babylift Gletscherboden · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Babylift Hintertux · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Pistestatus
- 2 Spannagelabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 2a Moräne · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 3 Tuxer Fernerhaus · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 4 Gefrorene Wand · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 5 Riepensattel · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 8 Slalomhang · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 8a Bugglpiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 9 Olperer 1 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 9a Olperer 2 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 11 Kaserer · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 11a Kaserereck · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 12 Höllscharte · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 15 Ramsmoos · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 16 Mahlgrube · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 17 Tuxerjoch · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 17a Tuxerjoch · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 1 Schwarze Pfanne · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 14 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 13 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 3 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 10 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 2b · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 6 Schlegeis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 9 Olperer innen · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 17b · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 3a · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 6 Schlegeis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Tirol OGD · Sne ved stationerne Tuxerjoch
Station Tuxerjoch Schneestation · 2.380 mMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 18.50
| Målested | cm |
|---|---|
| Tuxerjoch Schneestation (2.380 m) · Målt snedybdeHS-aflæsning ved stationen. Feedets tidsstempel er ikke verificeret som det enkelte observationstidspunkt. | 15,6 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Hintertux Glacier · Pister · operator map lifts and
Hintertux Glacier ski area · Pister · operator map lifts and8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 16.55
Åbne ifølge kildens liftliste: 14 / 22
Pistestatus · 11 / 27
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Tirol OGD · Sne ved stationerne Tuxerjoch
Station Tuxerjoch Schneestation · 2.380 m8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 18.50
| Målested | cm |
|---|---|
| Tuxerjoch Schneestation (2.380 m) · Målt snedybdeHS-aflæsning ved stationen. Feedets tidsstempel er ikke verificeret som det enkelte observationstidspunkt. | 15,6 |
Nyheder fra skiområdet
Alle nyheder om skiområdetEndnu ingen nyheder for Hintertux Glacier. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 4. november 2026, 16.55 UTC+1.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Hintertux Glacier ?
For Hintertux Glacier viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.500 m, 0,7 mm i 2.400 m og 0,7 mm i 3.200 m i de 24 timer fra 8. nov., 20.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Hintertux Glacier ?
Snedybde: 15,6 cm (ved Tuxerjoch Schneestation (2.380 m); målestation; LWD Tirol; Hentet 8. nov., 19.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Hintertux Glacier ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Hintertux Glacier. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Gletscherbus 1 kører fra dalstationen op til Sommerberg, hvor stoleliften Tuxerjoch betjener Funslope; flere sektioner fortsætter til Gefrorene Wand, og indgangen til snowparken ved Olperer-liftene ligger i 3.200 m. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvornår kan man stå på ski på Hintertuxer Gletscher?
Ifølge Wikipedia er skiløb normalt muligt fra tidligt efterår til sent forår. Operatørens side om skiområdet, læst den 8. november 2026, skriver, at flere lifte og pister åbner i løbet af efterårssæsonen, også omkring Sommerberg. Den officielle lift- og pistestatus viser, hvad der er åbent en given dag.[7][1][4]
Dækker siden hele liftkortet Zillertal 3000?
Nej. Ski- & Gletscherwelt Zillertal 3000 omfatter også Eggalm, Rastkogel, Finkenberg, Penken/Mayrhofen og Ahorn, ifølge operatøren op til 206 km pister i alt. Eggalm når du fra Hintertux med skibus. Siden dækker kun Hintertuxer Gletscher.[6]
Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?
Lift- og pistestatus kommer fra operatørens officielle interaktive pistekort. Snedybden kommer fra LWD Tirols station Tuxerjoch Schneestation i 2.380 m i skiområdet, som har målt siden 2012.[4][5]
Er prognoserne for 1.500, 2.400 og 3.200 m på Hintertuxer Gletscher observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 1.500, 2.400 og 3.200 m ved ét repræsentativt punkt (dalstationen for Gletscherbus 1).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Zillertaler Gletscherbahn · SkiområdeZillertaler Gletscherbahn
- OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Zillertaler Gletscherbahn · Kort over pisterneZillertaler Gletscherbahn
- Zillertaler Gletscherbahn / Intermaps · Lift- og pistestatusZillertaler Gletscherbahn / Intermaps
- Lawinenwarndienst Tirol · Meldingsdata og målestederLawinenwarndienst Tirol
- Zillertaler Gletscherbahn · Områdets afgrænsningZillertaler Gletscherbahn
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo