Tyrol · Østrig

Hopfgarten im Brixental: sneprognose og vejret

For Hopfgarten im Brixental viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 620 m, 0 mm i 1.200 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde

Meldte forhold for Hopfgarten im Brixental: Lifte: 0 af 13 åbne (SkiWelt Hopfgarten - Itter · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 4. nov., 14.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Hopfgarten im Brixental ligger i 622 m højde. Med 166,54 km² er den distriktets største kommune, og på Hohe Salve oven for ligger Østrigs højest beliggende valfartskirke.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 13 åbneSkiWelt Hopfgarten - Itter · Opført af kilden: lifte og markerede pister
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Panoramagondolen fra nabobyen Itter når Kleine Salve på 1.565 m, en skibus forbinder liftene med banegården, og pisterne ved Foisching og Schernthanner omfatter en FIS-godkendt træningspiste. Tallene for SkiWelt gælder hele området, ikke kun Hopfgarten im Brixental; prognosen bruger ét bypunkt.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Hopfgarten im Brixental

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Åbn skiområdets melding

Hopfgarten im Brixental

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

2 – 10 °C · 1.200 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Værdierne i 620, 1.200 og 1.800 m er højdejusterede modelprognoser ved turistkontoret, ikke separate vejrstationer. Byens højde på operatørens kort er ikke en måling ved punktet.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time6,8 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°13°4. nov., 156. nov., 14
Prognoseværdier time for time
Hopfgarten im Brixental · 1.200 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 15.006,80761,7
4. nov. 2026, 16.005,90791,4
4. nov. 2026, 17.004,50860,8
4. nov. 2026, 18.003,70870,2
4. nov. 2026, 19.002,90900,4
4. nov. 2026, 20.002,40910,3
4. nov. 2026, 21.002,30890,3
4. nov. 2026, 22.002,10840,4
4. nov. 2026, 23.002,30750,4
5. nov. 2026, 00.002,30740,5
5. nov. 2026, 01.002,30740,6
5. nov. 2026, 02.0020750,4
5. nov. 2026, 03.002,10720,7
5. nov. 2026, 04.002,20700,5
5. nov. 2026, 05.002,20690,6
5. nov. 2026, 06.002,10690,6
5. nov. 2026, 07.002,20680,6
5. nov. 2026, 08.002,50660,6
5. nov. 2026, 09.004,20660,5
5. nov. 2026, 10.0060630,3
5. nov. 2026, 11.007,40640,5
5. nov. 2026, 12.008,80570,8
5. nov. 2026, 13.009,60580,9
5. nov. 2026, 14.0010,10600,7
5. nov. 2026, 15.00100630,5
5. nov. 2026, 16.009,30730,3
5. nov. 2026, 17.007,90800,5
5. nov. 2026, 18.007,20760,8
5. nov. 2026, 19.007,30620,5
5. nov. 2026, 20.0070630,4
5. nov. 2026, 21.006,90630,5
5. nov. 2026, 22.006,60620,2
5. nov. 2026, 23.006,70570,6
6. nov. 2026, 00.006,70540,7
6. nov. 2026, 01.006,60500,3
6. nov. 2026, 02.006,40490,3
6. nov. 2026, 03.006,40470,2
6. nov. 2026, 04.006,60460,5
6. nov. 2026, 05.006,60450,2
6. nov. 2026, 06.006,60440,5
6. nov. 2026, 07.006,60430,5
6. nov. 2026, 08.006,50430,3
6. nov. 2026, 09.007,10440,2
6. nov. 2026, 10.008,60510,3
6. nov. 2026, 11.009,60580,4
6. nov. 2026, 12.009,90610,6
6. nov. 2026, 13.0010,10660,6
6. nov. 2026, 14.0010,10770,6
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Vienna

620 m10,3°C1.200 m6,8°C1.800 m2,9°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 15.00 → 5. nov., 15.00

620 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.200 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

620 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 5°C
19—Over vurderingens grænse · 4,9°C
20—Over vurderingens grænse · 4,7°C
21—Over vurderingens grænse · 4,5°C
22—Over vurderingens grænse · 4°C
23—Over vurderingens grænse · 3,6°C
00—Over vurderingens grænse · 3,3°C
01—Over vurderingens grænse · 3,3°C
02—Over vurderingens grænse · 3,1°C
03—Over vurderingens grænse · 2,8°C
04—Over vurderingens grænse · 2,2°C
05—Over vurderingens grænse · 2,1°C
06—Over vurderingens grænse · 1,8°C
07—Over vurderingens grænse · 1,8°C
1.200 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,5°C
19—Over vurderingens grænse · 1,9°C
20—Over vurderingens grænse · 1,5°C
21—Over vurderingens grænse · 1,3°C
22—Over vurderingens grænse · 0,7°C
23—Over vurderingens grænse · 0,2°C
00—Over vurderingens grænse · 0,1°C
01—Over vurderingens grænse · 0,1°C
02—Over vurderingens grænse · -0,1°C
03—Over vurderingens grænse · -0,3°C
04—Over vurderingens grænse · -0,3°C
05—Over vurderingens grænse · -0,4°C
06—Over vurderingens grænse · -0,5°C
07—Over vurderingens grænse · -0,4°C
1.800 m

12 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,4°C
19—Over vurderingens grænse · -1,9°C
20✓Egnet vejr · -2,3°C
21✓Egnet vejr · -2,6°C
22✓Egnet vejr · -3,1°C
23✓Egnet vejr · -3,5°C
00✓Egnet vejr · -3,6°C
01✓Egnet vejr · -3,6°C
02✓Egnet vejr · -3,8°C
03✓Egnet vejr · -3,9°C
04✓Egnet vejr · -3,9°C
05✓Egnet vejr · -4°C
06✓Egnet vejr · -4,1°C
07✓Egnet vejr · -4,1°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

6,8°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time6,8 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°13°4. nov., 156. nov., 14
1.200 m · Europe/Vienna
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20262,1° / 6,8°0 mm (9 h)
5. nov. 20262° / 10,1°0 mm (24 h)
6. nov. 20266,4° / 10,1°0 mm (15 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 10.18 · Europe/Vienna

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
620 m1.200 m1.800 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 10.18
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

SkiWelt · Drift, afgrænset til village map

SkiWelt Hopfgarten - Itter · Opført af kilden: lifte og markerede pisterMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun kortelementer opført af kilden. Intet observationstidspunkt pr. element og ingen verificering af adgang for skiløbere.

Liftstatus
  • 20 · 8er Gondelbahn Salvenbahn I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 22 · 8er Gondelbahn Salvenbahn II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 30 · 10er Gondelbahn Salvistabahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 21 · Hohe Salve I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 23 · Rigibahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 24 · Schernthannbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 25 · Foischingbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 27b · Zauberteppich Bodenschmied · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 27a · Zauberteppich Högerfeld · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 31 · Kasbichlbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 33 · Tellerschlepplift Salvista · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 39 · Pfaringlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 36 · Förderband Kelchsau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 20a · Talabfahrt Hopfgarten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 21c · Rigi-Mittelstation Hopfgarten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 21a · Rigi-Mittelstation Hopfgarten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 21b · Rigi-Mittelstation Hopfgarten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 22 · Hohe Salve - Rigi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 24a · Schernthannabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 24b · Schernthannabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 24,25 · Skiweg Schernthann Wildbichl - Foisching · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 25a · Foischingabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 25b · Foischingabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 25c · Foischingabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 27b · Zauberteppich Bodenschmied · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 27a · Zauberteppich Högerfeld · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 30,31 · Rigi-Kraftalm · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 30 · Talabfahrt Itter · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 31a · Kraftalm - Kasbichl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 31b · Kraftalm - Kasbichl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 30,31 · Rigi - Kraftalm Skiweg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 33 · Tellerschlepplift-Salvista Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 30a · Piste Kleine Salve · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 31a · Kraftalm - Kasbichl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

Hydro Tirol · Station Hopfgarten snow

Station Hopfgarten im Brixental · 615 m · snedybde på jordenArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 13.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Hopfgarten im Brixental station (615 m) · Målt snedybde0
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiWelt · Drift, afgrænset til village map

SkiWelt Hopfgarten - Itter · Opført af kilden: lifte og markerede pister4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SkiWelt · Drift, afgrænset til village map

SkiWelt Hopfgarten - Itter · Opført af kilden: lifte og markerede pister3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Hydro Tirol · Station Hopfgarten snow

Station Hopfgarten im Brixental · 615 m · snedybde på jorden4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 13.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Hopfgarten im Brixental station (615 m) · Målt snedybde0
Officiel kilde ↗

Hydro Tirol · Station Hopfgarten snow

Station Hopfgarten im Brixental · 615 m · snedybde på jorden3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Hopfgarten im Brixental station (615 m) · Målt snedybde3
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Hopfgarten im Brixental?

For Hopfgarten im Brixental viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 620 m, 0 mm i 1.200 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Hopfgarten im Brixental?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Hopfgarten im Brixental. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Hopfgarten im Brixental?

Lifte: 0 af 13 åbne (SkiWelt Hopfgarten - Itter · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 4. nov., 14.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Tyrol · Østrig

Lær bjerget at kende

Fra byen kører gondolbanen Salvenbahn op til 1.829 m. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Byens højde
622 m[5]
Lift fra byen
Salvenbahn · 1.829 m[6]
Prognosepunkt
Hopfgarten im Brixental[2]

Før din skidag

Hvilken lift fører fra Hopfgarten im Brixental op til pisterne?

Fra byen kører gondolbanen Salvenbahn op til 1.829 m.[6]

Hvordan hænger Hopfgarten im Brixental sammen med SkiWelt?

Panoramagondolen fra nabobyen Itter når Kleine Salve på 1.565 m, en skibus forbinder liftene med banegården, og pisterne ved Foisching og Schernthanner omfatter en FIS-godkendt træningspiste.[6]

Er prognoserne for 620, 1.200 og 1.800 m ved Hopfgarten im Brixental observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 620, 1.200 og 1.800 m ved ét repræsentativt punkt (Hopfgarten im Brixental).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Hopfgarten · SkiområdeSkiWelt
  2. Hopfgarten · Placering og højdeKitzbüheler Alpen
  3. SkiWelt · Kort over pisterneSkiWelt
  4. SkiWelt · Lift- og pistestatusSkiWelt
  5. Hopfgarten · Fakta og områdeinformationWikipedia
  6. Hopfgarten · SkiområdeSkiWelt
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo