Dalarna · Sverige
Idre Fjäll: sneprognose og vejret
For Idre Fjäll viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 5. nov., 00.00, modelleret snefald på 0 mm i 600 m, 0 mm i 750 m og 0 mm i 850 m i de 24 timer fra 5. nov., 05.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Idre Fjäll og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
Ét fjeld, fire sider at stå på ski på. Sammenlign de øvre pister med det lave område, og brug kortet og den officielle liftmelding til at planlægge dagen.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Åbner 19. dec. · om 44 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 3. nov. 2026
Områdets dækning: Siden dækker kun Idre Fjäll. Idre Himmelfjäll, Fjätervålen og Grövelsjäll er særskilte områder. Et fælles Idre Pass gør ikke deres prognoser eller meldinger udskiftelige.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Ingen nylige lokale meldinger
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-2 – 5 °C · 750 m · 5. nov. – 7. nov.
Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 5. nov., 00.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Prognoserne i 600, 750 og 850 m er højdejusterede modelværdier for ét repræsentativt punkt i Idre Fjäll. De er ikke tre vejrstationer. Fjeldet når cirka 890 m, over den højeste modelværdi.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 5. nov. 2026, 00.00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5. nov. 2026, 05.00 | 5,2 | 0 | 80 | 7,1 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 4,4 | 0 | 80 | 6,9 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 3,3 | 0 | 81 | 6 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 2,3 | 0 | 82 | 5,4 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 1,8 | 0 | 82 | 5,2 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 2,4 | 0 | 79 | 5,3 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 3,1 | 0 | 75 | 5,3 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 3,6 | 0 | 73 | 5,5 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 3,8 | 0 | 72 | 5,7 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 3,8 | 0 | 74 | 5,9 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 3,3 | 0 | 77 | 6,3 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 2,6 | 0 | 82 | 5,9 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 2 | 0 | 85 | 5 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 1,7 | 0 | 87 | 4,2 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 1,3 | 0 | 89 | 4,1 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0,7 | 0 | 92 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 0,2 | 0 | 95 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0 | 0 | 95 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -0,3 | 0 | 96 | 2,3 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -0,6 | 0 | 96 | 2,7 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -0,8 | 0 | 94 | 2,5 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -1,1 | 0 | 93 | 2,2 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -1,6 | 0 | 93 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -1,9 | 0 | 93 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -2,1 | 0 | 92 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -2,1 | 0 | 91 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -2,2 | 0 | 87 | 1 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -2,3 | 0 | 87 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -1,6 | 0 | 85 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 0 | 0 | 80 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 1,7 | 0 | 71 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 2,6 | 0 | 67 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 2,6 | 0 | 70 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 2,3 | 0 | 73 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 1,6 | 0 | 79 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | 0,6 | 0 | 86 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | -0,1 | 0 | 87 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | -0,4 | 0 | 88 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | -0,6 | 0 | 88 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 20.00 | -0,5 | 0 | 90 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 21.00 | -0,3 | 0 | 91 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 22.00 | -0,2 | 0 | 91 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 23.00 | -0,3 | 0 | 91 | 1,8 |
| 7. nov. 2026, 00.00 | -0,4 | 0 | 90 | 1,8 |
| 7. nov. 2026, 01.00 | -0,7 | 0 | 90 | 1,8 |
| 7. nov. 2026, 02.00 | -0,9 | 0 | 90 | 2 |
| 7. nov. 2026, 03.00 | -1,1 | 0 | 90 | 1,9 |
| 7. nov. 2026, 04.00 | -1,5 | 0 | 93 | 1,5 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 9/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 7 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 63 h
4. nov. 2026, 19.00 → 5. nov. 2026, 00.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Stockholm
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
4,5°C
Vind: 7,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 5. nov., 00.005,2°C
Vind: 7,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 5. nov., 00.006°C
Vind: 6,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 5. nov., 00.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
5. nov., 05.00 → 6. nov., 05.00
600 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
750 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
850 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 3/3 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 3/3 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 3/3 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
5,2°Mulighed for sneproduktion
9 / 48 hLængste kuldeperiode: 7 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 5. nov. 2026 | -0,3° / 5,2° | 0 mm (19 h) |
| 6. nov. 2026 | -2,3° / 2,6° | 0 mm (24 h) |
| 7. nov. 2026 | -1,5° / -0,4° | 0 mm (5 h) |
Udbyderens opdatering: 5. nov., 00.00 · Hentet: 5. nov., 01.17 · Europe/Stockholm
Open-Meteo · MET Nordic ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 05.00 — 7. nov. 2026, 20.0063 h · 750 m · Europe/Stockholm
Timer mellem udbyderens opdateringer5 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,1 °CTidligere prognose: 0,4 °C
Seneste prognose: 0,3 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +1 hTidligere prognose: 18 h
Seneste prognose: 19 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 0,4 °C | 0,3 °C | -0,1 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 18 h | 19 h | +1 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 19.00
Hentet: 4. nov. 2026, 20.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 5. nov. 2026, 00.00
Hentet: 5. nov. 2026, 01.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationIngen gemt melding for destinationen.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Idre Fjäll?
For Idre Fjäll viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 5. nov., 00.00, modelleret snefald på 0 mm i 600 m, 0 mm i 750 m og 0 mm i 850 m i de 24 timer fra 5. nov., 05.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Idre Fjäll?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Idre Fjäll. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Idre Fjäll?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Idre Fjäll. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Pisterne ligger på nord-, øst-, syd- og vestsiden. Find dit område på kortet: en prognose for ét repræsentativt punkt kan ikke beskrive vind og sne i hver retning.
Før din skidag
Omfatter prognosen Idre Himmelfjäll eller Fjätervålen?
Nej. Siden er sat op til Idre Fjäll. Det bredere Idre Pass omfatter andre områder, men hvert område behøver sit eget prognosepunkt og sin egen driftsmelding.[4]
Hvor kan jeg tjekke, hvilke lifter jeg kan bruge?
Se operatørens melding sammen med kommentarer og åbningstider for hver lift. Nogle åbninger er forbeholdt trænings- eller konkurrencegrupper. PisteWindow har endnu ikke en verificeret aktuel melding for området.[5][6]
Hvordan sammenligner jeg fjeldets fire sider?
Find din piste på det officielle kort, og sammenlign samme time ved de nærmeste prognosehøjder. Værdierne deler ét punkt; de er ikke særskilte prognoser for hver retning.[2]
Hvad måler de officielle snedybder?
Meldingen skelner mellem snedybde på piste, i terræn og nysne. Det er forskellige mål. Måletidspunkt og snefaldsperiode skal bekræftes, før de sammenlignes med en prognose; PisteWindow viser endnu ikke verificerede aktuelle målinger her.[5]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Idre Fjäll · SkiløbIdre Fjäll
- Idre Fjäll · 2026 · Kort over pisterneIdre Fjäll
- Idre Fjäll · 2025 · VandrekortIdre Fjäll
- Idre Fjäll · Idre Pass · Områdets afgrænsningIdre Fjäll
- Idre Fjäll · Vejr-, lift- og pistemeldingIdre Fjäll
- Idre Fjäll · Åbningstider og adgangIdre Fjäll
- Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo