Alpes-Maritimes · Frankrig
Isola 2000: sneprognose og vejret
For Isola 2000 viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.900 m, 0 mm i 2.250 m og 1,1 mm i 2.600 m i de 24 timer fra 9. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Isola 2000 og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
Isola 2000 er en skiby i Mercantour i de franske sydalper, i departementet Alpes-Maritimes. Byen ligger i 2.000 m højde, og skiområdet når 2.610 m, med 120 km pister fordelt på tre sektorer ifølge skistationsnetværket Nice Côte d’Azur.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Siden gælder skiområdet Isola 2000, som drives af departementet Alpes-Maritimes. Prognosen bruger ét punkt ved liftstationen Mercantour i byen.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Ingen nylige lokale meldinger
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
0 – 5 °C · 2.250 m · 9. nov. – 11. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 19.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Isola 2000 er værdierne i 1.900, 2.250 og 2.600 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet, liftstationen Mercantour, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 9. nov. 2026, 00.00 | 0 | 0 | 97 | 0,6 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | 0,2 | 0 | 98 | 0,8 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | 0,3 | 0 | 98 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | 0,3 | 0 | 99 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 0,2 | 0 | 98 | 2,3 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 0,3 | 0 | 98 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 0,5 | 0 | 98 | 2,6 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 1 | 0 | 97 | 2 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 1 | 0 | 100 | 2 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 1,5 | 0 | 100 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 1,8 | 0,1 | 100 | 3,1 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 2 | 0,2 | 100 | 3,1 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 2,1 | 0 | 100 | 4 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 2,1 | 0 | 100 | 4 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 2,2 | 0,1 | 100 | 3,4 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 2,3 | 0 | 100 | 2,6 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 2,3 | 0 | 100 | 2,5 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 2,3 | 0,2 | 100 | 2,3 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 2,4 | 0,5 | 100 | 3 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 2,4 | 0,8 | 100 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 2,4 | 0,9 | 100 | 3,3 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 2,4 | 0,9 | 100 | 3,1 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 2,1 | 0,5 | 99 | 2,9 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 2,4 | 1 | 100 | 3,8 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 2,7 | 0,7 | 100 | 4 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 3,1 | 0,3 | 100 | 4,2 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 3,2 | 1,2 | 100 | 4,2 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 3,3 | 1,7 | 100 | 4,3 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 3,4 | 0,3 | 100 | 3,8 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 3,4 | 0,2 | 100 | 3,5 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 3,4 | 2,1 | 100 | 3,1 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 3,7 | 0,1 | 100 | 3,3 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 3,9 | 0,8 | 100 | 4,1 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 4,1 | 0,2 | 100 | 3,8 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 4,2 | 0 | 100 | 3,3 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 4,3 | 0 | 100 | 3,4 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 4,4 | 0 | 100 | 2,7 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 4,7 | 0 | 100 | 2,7 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 4,9 | 0 | 99 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 15.00 | 4,9 | 0 | 99 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 16.00 | 4,7 | 0 | 99 | 1,5 |
| 10. nov. 2026, 17.00 | 4,1 | 0 | 100 | 0,3 |
| 10. nov. 2026, 18.00 | 3,1 | 0 | 98 | 2 |
| 10. nov. 2026, 19.00 | 3,1 | 0 | 89 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 20.00 | 3,3 | 0 | 83 | 1,7 |
| 10. nov. 2026, 21.00 | 3,2 | 0 | 80 | 1,5 |
| 10. nov. 2026, 22.00 | 2,9 | 0 | 80 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 23.00 | 2,8 | 0 | 77 | 1,3 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 65 h
8. nov. 2026, 13.00 → 8. nov. 2026, 19.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-1,9°C
Vind: 3,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.000°C
Vind: 0,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.002°C
Vind: 2,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
9. nov., 00.00 → 10. nov., 00.00
1.900 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.250 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.600 m
1,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
0°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 9. nov. 2026 | 0° / 2,4° | 5,2 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 2,7° / 4,9° | 7,6 mm (24 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 19.00 · Hentet: 8. nov., 22.18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode9. nov. 2026, 00.00 — 11. nov. 2026, 17.0065 h · 2.250 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,1 °CTidligere prognose: 2,9 °C
Seneste prognose: 2,8 °C - Samlet nedbørPrognose
- -7,6 mmTidligere prognose: 20,5 mm
Seneste prognose: 12,9 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 2,9 °C | 2,8 °C | -0,1 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 20,5 mm | 12,9 mm | -7,6 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 8. nov. 2026, 13.00
Hentet: 8. nov. 2026, 17.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00
Hentet: 8. nov. 2026, 22.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Isola 2000 · Lumiplan bulletin reported snow depth
Isola 2000 · reported snow depth at 2000 og 2.603 mMelding utilgængelig
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Isola 2000 · Lumiplan bulletin reported snow depth
Isola 2000 · reported snow depth at 2000 og 2.603 m8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Nyheder fra skiområdet
Alle nyheder om skiområdetEndnu ingen nyheder for Isola 2000. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Isola 2000 ?
For Isola 2000 viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.900 m, 0 mm i 2.250 m og 1,1 mm i 2.600 m i de 24 timer fra 9. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Isola 2000 ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Isola 2000. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Isola 2000 ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Isola 2000. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Operatøren beskriver tre sektorer. Pelevos passer til begyndere, konkurrenceløbere og freestylere og har snowparken, Saint-Sauveur har skovpister til sikre skiløbere, og Lombarde vender mod syd ved grænsen til Italien. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvornår starter sæsonen i Isola 2000?
Operatørens websted, kontrolleret den 8. november 2026, meddeler, at byen og skiområdet åbner igen den 5. december 2026. Den officielle livesiden viser, hvad der er åbent på en given dag.[4]
Hvor kommer lift- og pistestatus på siden fra?
Operatørens statusside indlejrer en Lumiplan-bulletin med totaler for lifte og pister. Ved kontrollen den 8. november 2026 var blokken tom, så PisteWindow viser lift- og pistestatus som utilgængelig, indtil der er læsbare data.[4]
Hvor kommer snødybden fra?
Fra to kilder. Lumiplan-bulletinen angiver en snødybde indberettet af operatøren i 2.000 og 2.603 m, men PisteWindow viser den kun, når datoen for seneste snefald er ny; den 8. november 2026 havde den stadig sidste sæsons dato og tal og blev derfor holdt tilbage. Météo-France-stationen Isola 2000 i 1.912 m melder én snødybde på jorden pr. døgn, og siden viser datoen for den seneste validerede måling.[5][6]
Er prognoserne for 1.900, 2.250 og 2.600 m i Isola 2000 observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 1.900, 2.250 og 2.600 m og beregnet i ét repræsentativt punkt, liftstationen Mercantour.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Stations Nice Côte d'Azur · SkiområdeStations Nice Côte d’Azur
- OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Isola 2000 resort site · Kort over pisterneIsola 2000 resort site
- Isola 2000 resort site · Vejr-, lift- og pistemeldingIsola 2000 resort site
- Isola 2000 / Lumiplan · SnemeldingLumiplan
- Météo-France · SnemeldingMétéo-France
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo