Tyrol · Østrig

Jochberg: sneprognose og vejret

For Jochberg viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 900 m, 0 mm i 1.500 m og 0 mm i 2.100 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Jochberg og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Jochberg er en højtliggende destination i KitzSki; prognosen bruger et punkt i Wagstättbahn · dalstart.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Jochberg er en by i skiområdet KitzSki; områdets tal gælder ikke kun Jochberg. Se åbne forbindelser i den officielle melding.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Jochberg

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-5 – 10 °C · 1.500 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Jochberg er værdierne i 900, 1.500 og 2.100 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Wagstättbahn · dalstart, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Vienna · MET Norway

Temperaturprognose time for time1,1 °C
Temperaturprognose time for time-8°0°12°4. nov., 096. nov., 08
Prognoseværdier time for time
Jochberg · 1.500 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 09.001,1079,71,3
4. nov. 2026, 10.002,7073,51,3
4. nov. 2026, 11.004,3068,21,5
4. nov. 2026, 12.005,9062,71,5
4. nov. 2026, 13.006,9059,71,6
4. nov. 2026, 14.007,3058,11,7
4. nov. 2026, 15.007058,12,1
4. nov. 2026, 16.005,3072,21,3
4. nov. 2026, 17.002,3076,60,9
4. nov. 2026, 18.000,8081,21
4. nov. 2026, 19.00-0,6083,71,2
4. nov. 2026, 20.00-1,6084,31,3
4. nov. 2026, 21.00-2,2085,41,4
4. nov. 2026, 22.00-3088,91,5
4. nov. 2026, 23.00-3,6091,91,9
5. nov. 2026, 00.00-3,7092,42,1
5. nov. 2026, 01.00-4,1091,92,4
5. nov. 2026, 02.00-4,3090,12,4
5. nov. 2026, 03.00-4,9090,82,3
5. nov. 2026, 04.00-5,1089,72,2
5. nov. 2026, 05.00-5,2088,32,3
5. nov. 2026, 06.00-5,1086,72,3
5. nov. 2026, 07.00-5,2086,12,2
5. nov. 2026, 08.00-2,8074,42,4
5. nov. 2026, 09.001,5065,32,2
5. nov. 2026, 10.005,7055,41,6
5. nov. 2026, 11.0080501,3
5. nov. 2026, 12.009,3046,71
5. nov. 2026, 13.009,8046,21,1
5. nov. 2026, 14.009,9046,71,1
5. nov. 2026, 15.009,4050,51,1
5. nov. 2026, 16.007,2065,50,7
5. nov. 2026, 17.004,3068,50,5
5. nov. 2026, 18.002,7072,20,9
5. nov. 2026, 19.000,9075,61,1
5. nov. 2026, 20.00-0,7078,91,2
5. nov. 2026, 21.00-2,3081,21,3
5. nov. 2026, 22.00-3,1080,51,5
5. nov. 2026, 23.00-3,60791,7
6. nov. 2026, 00.00-3,7077,11,7
6. nov. 2026, 01.00-3,7075,11,7
6. nov. 2026, 02.00-3,9074,51,6
6. nov. 2026, 03.00-4,1074,31,7
6. nov. 2026, 04.00-4,4075,11,7
6. nov. 2026, 05.00-4,6075,71,7
6. nov. 2026, 06.00-4,8075,81,7
6. nov. 2026, 07.00-4,9075,21,7
6. nov. 2026, 08.00-2,7070,12
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
26/48 h
Længste sammenhængende periode
13 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0 °C · 52 h

4. nov. 2026, 00.17 → 4. nov. 2026, 02.17

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Vienna

900 m4,7°C1.500 m1,1°C2.100 m-2,5°C0°C · ≈ 1.683 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.683 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00

900 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.500 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.100 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

900 m

5 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,7°C
19—Over vurderingens grænse · 1,5°C
20—Over vurderingens grænse · 0,6°C
21—Over vurderingens grænse · 0,1°C
22—Over vurderingens grænse · -0,4°C
23—Over vurderingens grænse · -0,8°C
00—Over vurderingens grænse · -0,8°C
01—Over vurderingens grænse · -1,3°C
02—Over vurderingens grænse · -1,6°C
03✓Egnet vejr · -2,2°C
04✓Egnet vejr · -2,4°C
05✓Egnet vejr · -2,6°C
06✓Egnet vejr · -2,6°C
07✓Egnet vejr · -2,8°C
1.500 m

12 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,8°C
19—Over vurderingens grænse · -2°C
20✓Egnet vejr · -2,9°C
21✓Egnet vejr · -3,4°C
22✓Egnet vejr · -4°C
23✓Egnet vejr · -4,3°C
00✓Egnet vejr · -4,4°C
01✓Egnet vejr · -4,8°C
02✓Egnet vejr · -5,2°C
03✓Egnet vejr · -5,7°C
04✓Egnet vejr · -6°C
05✓Egnet vejr · -6,2°C
06✓Egnet vejr · -6,2°C
07✓Egnet vejr · -6,3°C
2.100 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -4,3°C
19✓Egnet vejr · -5,5°C
20✓Egnet vejr · -6,4°C
21✓Egnet vejr · -6,9°C
22✓Egnet vejr · -7,5°C
23✓Egnet vejr · -7,9°C
00✓Egnet vejr · -8°C
01✓Egnet vejr · -8,4°C
02✓Egnet vejr · -8,7°C
03✓Egnet vejr · -9,3°C
04✓Egnet vejr · -9,5°C
05✓Egnet vejr · -9,7°C
06✓Egnet vejr · -9,7°C
07✓Egnet vejr · -9,8°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

1,1°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

26 / 48 h

Længste kuldeperiode: 13 h

Temperaturprognose time for time1,1 °C
Temperaturprognose time for time-8°0°12°4. nov., 096. nov., 08
1.500 m · Europe/Vienna
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-3,6° / 7,3°0 mm (15 h)
5. nov. 2026-5,2° / 9,9°0 mm (24 h)
6. nov. 2026-4,9° / -2,7°0 mm (9 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 05.18 · Europe/Vienna

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
900 m1.500 m2.100 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 13.0052 h · 1.500 m · Europe/Vienna

Timer mellem udbyderens opdateringer2 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0 °CTidligere prognose: 0,9 °C
Seneste prognose: 0,9 °C
Samlet nedbørPrognose
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 26 h
Seneste prognose: 26 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose0,9 °C0,9 °C+0 °C
Samlet nedbørPrognose0 mm0 mm+0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret26 h26 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

900 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
1.500 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
2.100 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

KitzSki · Gennemgået: eksempler fra adgangspunkter og forbindelse

Jochberg · Wagstätt · Udvalg (ufuldstændigt): liftMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.02

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun ét udvalgt eksempel, ikke en lokal oversigt. Kildens opdatering har ingen tidszone. Observationstidspunkt pr. element og offentlig adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • F1 Wagstättbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Jochberg · Wagstätt · Udvalg (ufuldstændigt): pisteMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.02

Liftstatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun ét udvalgt eksempel, ikke en lokal oversigt. Kildens opdatering har ingen tidszone. Observationstidspunkt pr. element og offentlig adgang er ikke verificeret.

Pistestatus
  • 60 Wagstätt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
3S-Bahn · Forbindelse Pengelstein–WurzhöheMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Forbindelser efter retning

De viste dele er kun delvis information og bekræfter hverken gennemkørsel eller aktuel offentlig adgang.

Pengelstein – Wurzhöhe

  • D9 3S-Bahn · Meldt lukket (Außer Betrieb)
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

KitzSki · Gennemgået: eksempler fra adgangspunkter og forbindelse

Jochberg · Wagstätt · Udvalg (ufuldstændigt): lift4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Jochberg · Wagstätt · Udvalg (ufuldstændigt): piste4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
3S-Bahn · Forbindelse Pengelstein–Wurzhöhe4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

KitzSki · Gennemgået: eksempler fra adgangspunkter og forbindelse

Jochberg · Wagstätt · Udvalg (ufuldstændigt): lift3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Jochberg · Wagstätt · Udvalg (ufuldstændigt): piste3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
3S-Bahn · Forbindelse Pengelstein–Wurzhöhe3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Jochberg?

For Jochberg viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 900 m, 0 mm i 1.500 m og 0 mm i 2.100 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Tyrol · Østrig

Lær bjerget at kende

Landskabet ved Jochberg er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Beliggenhed
Jochberg[1]
Skiområde
KitzSki[1]
Prognosepunkt
Wagstättbahn · dalstart[2]

Før din skidag

Er Jochberg hele skiområdet KitzSki?

Nej. KitzSki omfatter flere byer, og Jochberg er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]

Er forbindelserne omkring Jochberg åbne?

Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Jochberg. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]

Er prognoserne for 900, 1.500 og 2.100 m ved Jochberg observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 900, 1.500 og 2.100 m ved ét repræsentativt punkt (Wagstättbahn · dalstart).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. KitzSki · SkiområdeKitzSki
  2. Jochberg · Placering og højdeOutdooractive
  3. KitzSki · Kort over pisterneKitzSki
  4. KitzSki · Lift- og pistestatusKitzSki