Salzburg · Østrig
Kitzsteinhorn Kaprun: sneprognose og vejret
For Kitzsteinhorn Kaprun viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 900 m, 0,1 mm i 2.000 m og 0,1 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 9. nov., 01.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde
Meldte forhold for Kitzsteinhorn Kaprun: Snedybde: 75 cm (ved Glacier (3.029 m); skiområdets melding; Gletscherbahnen Kaprun; Hentet 9. nov., 00.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Kaprun ligger i 786 m i Pinzgau, ved foden af Kitzsteinhorn. Seks kabelbaner forbinder byens centrum med topstationen i 3.029 m, 2.261 højdemeter længere oppe.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 11 af 23 åbneKitzsteinhorn og Maiskogel · Pister · operator map lifts and
- Pister
- 7 af 28 åbneKitzsteinhorn og Maiskogel · Pister · operator map lifts and
- Snedybde
- 75 cmved Glacier (3.029 m) · skiområdets melding
- Sæson
- Sæson 10. okt. – 17. majOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 8. nov. 2026
Områdets dækning: Siden dækker gletsjerskiområdet Kitzsteinhorn og Maiskogel over Kaprun, som begge drives af Gletscherbahnen Kaprun AG. Schmittenhöhe over Zell am See er et separat skiområde og indgår ikke. Prognosen bruger ét punkt, dalstationen for Gletscherjet I.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-3 – 4 °C · 2.000 m · 9. nov. – 11. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 19.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Kitzsteinhorn Kaprun er værdierne i 900, 2.000 og 3.000 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet, dalstationen for Gletscherjet I (911 m), ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 9. nov. 2026, 01.00 | -2,7 | 0 | 67 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | -2,8 | 0 | 62 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | -2,5 | 0 | 59 | 2,3 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | -2,5 | 0 | 60 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | -2,5 | 0 | 62 | 2 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | -2,6 | 0 | 64 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | -2,7 | 0 | 65 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | -2,2 | 0 | 65 | 1,5 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 0 | 0 | 63 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 1,7 | 0 | 56 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 1,7 | 0 | 58 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 1,9 | 0 | 59 | 0,8 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 1,6 | 0 | 62 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 2 | 0 | 62 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 2,1 | 0 | 69 | 0,5 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 1,6 | 0 | 64 | 0,2 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 1,1 | 0 | 66 | 0,6 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 0,5 | 0 | 68 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 0,8 | 0 | 63 | 0,5 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 0,3 | 0 | 67 | 0,6 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 0 | 0 | 70 | 0,8 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 0,2 | 0 | 70 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 0,1 | 0,1 | 72 | 1 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 0,2 | 0 | 76 | 0,6 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 0,2 | 0 | 77 | 0,6 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 1 | 0 | 77 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 1,8 | 0 | 76 | 1,9 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 2,6 | 0 | 75 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 3,4 | 0 | 73 | 2,6 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 3,4 | 0 | 74 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 3,5 | 0 | 74 | 2,7 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 3,6 | 0 | 74 | 2,6 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 3,5 | 0 | 77 | 2,9 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 3,6 | 0,1 | 80 | 2,8 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 3,6 | 0,1 | 83 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 3,8 | 0,1 | 83 | 2,8 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 3,8 | 0 | 84 | 2,9 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 3,8 | 0 | 85 | 2,8 |
| 10. nov. 2026, 15.00 | 3,7 | 0,1 | 87 | 3,2 |
| 10. nov. 2026, 16.00 | 3,7 | 0,1 | 87 | 3,6 |
| 10. nov. 2026, 17.00 | 3,7 | 0 | 88 | 3,6 |
| 10. nov. 2026, 18.00 | 3,8 | 0 | 84 | 3,4 |
| 10. nov. 2026, 19.00 | 4 | 0 | 83 | 3,3 |
| 10. nov. 2026, 20.00 | 4,1 | 0 | 78 | 3,3 |
| 10. nov. 2026, 21.00 | 4 | 0 | 76 | 3 |
| 10. nov. 2026, 22.00 | 4 | 0 | 75 | 2,8 |
| 10. nov. 2026, 23.00 | 4 | 0 | 73 | 2,5 |
| 11. nov. 2026, 00.00 | 3,8 | 0 | 72 | 2 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,1 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 15/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 9 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,2 °C · 64 h
8. nov. 2026, 13.00 → 8. nov. 2026, 19.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Vienna
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-9,2°C
Vind: 2,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.00-2,7°C
Vind: 2,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.003°C
Vind: 1,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
9. nov., 01.00 → 10. nov., 01.00
900 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.000 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
3.000 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 7/7 vurderede timer
7 h · Egnet vejr · 7/7 vurderede timer
7 h · Egnet vejr · 7/7 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-2,7°Mulighed for sneproduktion
15 / 48 hLængste kuldeperiode: 9 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 9. nov. 2026 | -2,8° / 2,1° | 0,1 mm (23 h) |
| 10. nov. 2026 | 0,2° / 4,1° | 0,5 mm (24 h) |
| 11. nov. 2026 | 3,8° / 3,8° | 0 mm (1 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 19.00 · Hentet: 8. nov., 22.18 · Europe/Vienna
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,2°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode9. nov. 2026, 01.00 — 11. nov. 2026, 17.0064 h · 2.000 m · Europe/Vienna
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,2 °CTidligere prognose: 2,5 °C
Seneste prognose: 2,4 °C - Samlet nedbørPrognose
- -0,2 mmTidligere prognose: 0,8 mm
Seneste prognose: 0,6 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0,1 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0,1 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +5 hTidligere prognose: 10 h
Seneste prognose: 15 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 2,5 °C | 2,4 °C | -0,2 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0,8 mm | 0,6 mm | -0,2 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0,1 mm | +0,1 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 10 h | 15 h | +5 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 8. nov. 2026, 13.00
Hentet: 8. nov. 2026, 17.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00
Hentet: 8. nov. 2026, 22.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Kitzsteinhorn Kaprun · Pister · operator map lifts and
Kitzsteinhorn og Maiskogel · Pister · operator map lifts andArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 16.01
Åbne ifølge kildens liftliste: 11 / 23
Pistestatus · 7 / 28
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Operator map inventory. 5 ski routes or other non-piste items are listed separately and not counted as pistes. The map update time has no stated timezone; item observation times are not given.
Liftstatus
- Panoramabahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Langwiedbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Gletscherjet 2 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Gletschershuttle · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Sonnenkarbahn 1 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Sonnenkarbahn 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Kristallbahn · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Magnetköpfllift · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Schneehasenlift · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Kitzlift 1 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Kitzlift 2 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Maurerlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Maisilifte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Almbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Lechnerberglifte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Gletscherjet 3 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Gletscherjet 4 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Gletscherjet 1 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Schmiedingerbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- MK Maiskogelbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 3K K-onnection · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Lechnerberglift 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Gipfelbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Pistestatus
- 1 Alpincenterpiste · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 1a Magnetköpflpiste · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 2 Gletscherseepiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 3a Schmiedingerpiste 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 3b Schmiedingerpiste 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 4a Gletscherpiste 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 4b Gletscherpiste 2 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 4c Gletscherpiste 3 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 5a Maurerpiste 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 5b Maurerpiste 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 7 Schmiedingerschwung · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 8a Sonnenkarpiste 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 8b Sonnenkarpiste 2 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 9 Nordkarpiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 10 Rettenwandpiste 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 11 Langwiedpiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 12 Kristallpiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 13 Krefelderpiste · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 6 Easy Run · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 14 Black Mamba · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 30 Schermer Steilhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 31 Familienabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 32 Sauloch - Trainingspiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 33 Schaufelberg Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 34 Übungspiste Maisi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 15 Schneehasenpiste · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 40 Lechnerbergpiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 10a Rettenwandpiste 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Kitzsteinhorn · operatør snow depth
Kitzsteinhorn · operatør snow depth at three named pointsMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 9. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Langwied (1.976 m) · Meldt snedybdeOperator-reported depth for the dated day; measurement method and time of day are not stated. | 0 |
| Alpincenter (2.450 m) · Meldt snedybdeOperator-reported depth for the dated day; measurement method and time of day are not stated. | 50 |
| Glacier (3.029 m) · Meldt snedybdeOperator-reported depth for the dated day; measurement method and time of day are not stated. | 75 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Kitzsteinhorn Kaprun · Pister · operator map lifts and
Kitzsteinhorn og Maiskogel · Pister · operator map lifts and9. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 16.01
Åbne ifølge kildens liftliste: 11 / 23
Pistestatus · 7 / 28
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Kitzsteinhorn Kaprun · Pister · operator map lifts and
Kitzsteinhorn og Maiskogel · Pister · operator map lifts and8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 16.01
Åbne ifølge kildens liftliste: 11 / 23
Pistestatus · 7 / 28
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Kitzsteinhorn · operatør snow depth
Kitzsteinhorn · operatør snow depth at three named points9. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 9. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Langwied (1.976 m) · Meldt snedybdeOperator-reported depth for the dated day; measurement method and time of day are not stated. | 0 |
| Alpincenter (2.450 m) · Meldt snedybdeOperator-reported depth for the dated day; measurement method and time of day are not stated. | 50 |
| Glacier (3.029 m) · Meldt snedybdeOperator-reported depth for the dated day; measurement method and time of day are not stated. | 75 |
Kitzsteinhorn · operatør snow depth
Kitzsteinhorn · operatør snow depth at three named points8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Langwied (1.976 m) · Meldt snedybdeOperator-reported depth for the dated day; measurement method and time of day are not stated. | 0 |
| Alpincenter (2.450 m) · Meldt snedybdeOperator-reported depth for the dated day; measurement method and time of day are not stated. | 50 |
| Glacier (3.029 m) · Meldt snedybdeOperator-reported depth for the dated day; measurement method and time of day are not stated. | 75 |
Nyheder fra skiområdet
Alle nyheder om skiområdetPisteWindow-dataÅbningsdato
Kitzsteinhorn Kaprun: dato for sæsonåbning 10. oktober 2026
- Kitzsteinhorn Kaprun
Kontrolleret 8. nov. 2026
Kilde: Kitzsteinhorn Kaprun
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Kitzsteinhorn Kaprun ?
For Kitzsteinhorn Kaprun viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 900 m, 0,1 mm i 2.000 m og 0,1 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 9. nov., 01.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Kitzsteinhorn Kaprun ?
Snedybde: 75 cm (ved Glacier (3.029 m); skiområdets melding; Gletscherbahnen Kaprun; Hentet 9. nov., 00.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Kitzsteinhorn Kaprun ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Kitzsteinhorn Kaprun. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Funitellen Gletscherjet I kører fra 911 m til 1.978 m; Gipfelbahn ender i 3.029 m, under Kitzsteinhorns top i 3.203 m. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvordan hænger Maiskogel sammen med Kitzsteinhorn?
Gondolbanen MK Maiskogelbahn kører fra Kaprun i 768 m op til 1.570 m. Derfra fortsætter 3K K-onnection, en 3S-kabelbane, til Langwied i 1.975 m på Kitzsteinhorn.[4][1]
Indgår Schmittenhöhe ved Zell am See på denne side?
Nej. Siden dækker Kitzsteinhorn og Maiskogel, som drives af Gletscherbahnen Kaprun AG. Status for lifte og pister kommer fra operatørens officielle Kitzsteinhorn-kort.[5][1]
Hvor kommer snedybderne fra?
Gletscherbahnen Kaprun offentliggør snedybder for Langwied (1.976 m), Alpincenter (2.450 m) og gletsjeren (3.029 m). Det er værdier for de navngivne målesteder, ikke snedybder for hver pist.[6]
Er prognoserne i 900, 2.000 og 3.000 m observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 900, 2.000 og 3.000 m ved ét punkt, dalstationen for Gletscherjet I i 911 m.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Gletscherbahnen Kaprun AG · SkiområdeGletscherbahnen Kaprun AG
- OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Gletscherbahnen Kaprun AG · Kort over pisterneGletscherbahnen Kaprun AG
- Intermaps, linked by Gletscherbahnen Kaprun AG · Lift- og pistestatusIntermaps, linked by Gletscherbahnen Kaprun AG
- Gletscherbahnen Kaprun AG · Lift- og pistestatusGletscherbahnen Kaprun AG
- Gletscherbahnen Kaprun AG · SnemeldingGletscherbahnen Kaprun AG
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo