Tyrol · Østrig
Kirchberg in Tirol: sneprognose og vejret
For Kirchberg in Tirol viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.400 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Kirchberg in Tirol og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
Kirchberg in Tirol ligger i 837 m højde. Byen ligger cirka 6 km vest for Kitzbühel, og befolkningen voksede fra 1.655 i 1869 til 5.153 i 2011.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Prognosepunktet ligger ved Fleckalmbahn ved siden af skiskolen i Kirchberg; KitzSki-kortet viser, hvordan liftene når Kitzbühel. Tallene for KitzSki gælder hele området, ikke kun Kirchberg in Tirol; prognosen bruger ét bypunkt.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Kirchberg in Tirol
-5 – 10 °C · 1.400 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Kirchberg in Tirol er værdierne i 800, 1.400 og 1.900 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Fleckalmbahn · skiskole, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Vienna · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | 3 | 0 | 72,7 | 1,2 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 4,9 | 0 | 66,8 | 1,3 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 5,9 | 0 | 64,3 | 1,6 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 6,3 | 0 | 63,9 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 5,9 | 0 | 66,4 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 4,5 | 0 | 75,1 | 1,5 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 1,2 | 0 | 86,9 | 1,1 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 0,2 | 0 | 89,2 | 0,8 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | -0,6 | 0 | 91 | 0,8 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -1,3 | 0 | 91,8 | 1 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -1,7 | 0 | 90,5 | 1,3 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -2 | 0 | 90,3 | 1,5 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -2,7 | 0 | 91,2 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -2,7 | 0 | 89,3 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -3 | 0 | 88,6 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -3,8 | 0 | 90,2 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -4 | 0 | 88,9 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -4,3 | 0 | 88,2 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -4,3 | 0 | 87 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -4,2 | 0 | 85,2 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -4,2 | 0 | 84,3 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -2,4 | 0 | 78,1 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 0,5 | 0 | 70,9 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 3,9 | 0 | 63,7 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 6,6 | 0 | 55,5 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 8,4 | 0 | 49,9 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 9,6 | 0 | 45 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 10,1 | 0 | 44,3 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 9,7 | 0 | 49,1 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 7,2 | 0 | 67,5 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 4,3 | 0 | 73,7 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 2,9 | 0 | 78,8 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 1,7 | 0 | 79,6 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0,4 | 0 | 80,1 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | -1,1 | 0 | 83,3 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | -2,1 | 0 | 86,4 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -3 | 0 | 88,2 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -3,4 | 0 | 87,3 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -3,4 | 0 | 84,6 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -3,9 | 0 | 83,4 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -4,3 | 0 | 82 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -4,7 | 0 | 81,4 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -5 | 0 | 81,4 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -5,2 | 0 | 81,7 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -5,3 | 0 | 81,7 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -3,1 | 0 | 76,9 | 2 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 1,8 | 0 | 70,7 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 5,6 | 0 | 59,4 | 0,8 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 25/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 13 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,2 °C · 50 h
4. nov. 2026, 00.17 → 4. nov. 2026, 02.17
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Vienna
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
0°C
Vind: 1,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.173°C
Vind: 1,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.176,6°C
Vind: 1,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.17Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.400 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.900 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
12 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
3°Mulighed for sneproduktion
25 / 48 hLængste kuldeperiode: 13 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -2,7° / 6,3° | 0 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | -4,3° / 10,1° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -5,3° / 5,6° | 0 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 05.18 · Europe/Vienna
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,2°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 13.0050 h · 1.400 m · Europe/Vienna
Timer mellem udbyderens opdateringer2 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,2 °CTidligere prognose: 0,9 °C
Seneste prognose: 0,7 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +2 hTidligere prognose: 23 h
Seneste prognose: 25 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 0,9 °C | 0,7 °C | -0,2 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 23 h | 25 h | +2 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 00.17
Hentet: 4. nov. 2026, 00.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 05.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
KitzSki · Gennemgået: eksempler fra adgangspunkter og forbindelse
Kirchberg · Fleckalm · Udvalg (ufuldstændigt): liftMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 10.01
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun ét udvalgt eksempel, ikke en lokal oversigt. Kildens opdatering har ingen tidszone. Observationstidspunkt pr. element og offentlig adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- B1 Fleckalmbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Kirchberg · Fleckalm · Udvalg (ufuldstændigt): pisteMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 10.01
Liftstatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun ét udvalgt eksempel, ikke en lokal oversigt. Kildens opdatering har ingen tidszone. Observationstidspunkt pr. element og offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- 25 Fleck · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
3S-Bahn · Forbindelse Pengelstein–WurzhöheMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 10.01
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Forbindelser efter retning
De viste dele er kun delvis information og bekræfter hverken gennemkørsel eller aktuel offentlig adgang.
Pengelstein – Wurzhöhe
- D9 3S-Bahn · Meldt lukket (Außer Betrieb)
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
KitzSki · Gennemgået: eksempler fra adgangspunkter og forbindelse
Kirchberg · Fleckalm · Udvalg (ufuldstændigt): lift4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 10.01
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Kirchberg · Fleckalm · Udvalg (ufuldstændigt): piste4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 10.01
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗3S-Bahn · Forbindelse Pengelstein–Wurzhöhe4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 10.01
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗KitzSki · Gennemgået: eksempler fra adgangspunkter og forbindelse
Kirchberg · Fleckalm · Udvalg (ufuldstændigt): lift3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.02
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Kirchberg · Fleckalm · Udvalg (ufuldstændigt): piste3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.02
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗3S-Bahn · Forbindelse Pengelstein–Wurzhöhe3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.02
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Kirchberg in Tirol?
For Kirchberg in Tirol viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.400 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Kirchberg in Tirol?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Kirchberg in Tirol. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Kirchberg in Tirol?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Kirchberg in Tirol. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Prognosepunktet ligger ved Fleckalmbahn, den liftbase som denne side følger. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvilken lift fører fra Kirchberg in Tirol op til pisterne?
Prognosepunktet ligger ved Fleckalmbahn, den liftbase som denne side følger.[2]
Hvordan hænger Kirchberg in Tirol sammen med KitzSki?
Prognosepunktet ligger ved Fleckalmbahn ved siden af skiskolen i Kirchberg; KitzSki-kortet viser, hvordan liftene når Kitzbühel.[2][3]
Er prognoserne for 800, 1.400 og 1.900 m ved Kirchberg in Tirol observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 800, 1.400 og 1.900 m ved ét repræsentativt punkt (Fleckalmbahn · skiskole).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- KitzSki · SkiområdeKitzSki
- Kirchberg in Tirol · Placering og højdeKitzbüheler Alpen turisme
- KitzSki · Kort over pisterneKitzSki
- KitzSki · Lift- og pistestatusKitzSki
- Kirchberg in Tirol · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo