Maurienne · Savoie · Frankrig
La Toussuire: sneprognose og vejret
For La Toussuire viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0,2 mm i 1.750 m, 0,2 mm i 2.100 m og 0,2 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for La Toussuire: Lifte: Antal åbne ukendt · 12 angivet (LA TOUSSUIRE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire); Les Sybelles · Lumiplay; Hentet 4. nov., 10.24 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved La Toussuire (1.750 m); skiområdets melding; Les Sybelles · Lumiplan; Hentet 4. nov., 10.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
La Toussuire er en landsby blevet til station i kommunen Fontcouverte-la-Toussuire, nået ad D78 fra Arvan-dalen, på omkring 1.750 m med Tête de Bellard og Pierre du Turc ovenover.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Antal åbne ukendt · 12 angivetLA TOUSSUIRE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire)
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- 0 cmved La Toussuire (1.750 m) · skiområdets melding
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Prognosepunktet er stationen på 1.750 m. Ifølge Wikipedia har La Toussuires eget område 33 pister over 55 km, en brøkdel af de omkring 300 km, som deles i Sybelles.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
La Toussuire
-3 – 5 °C · 2.100 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Ifølge Wikipedia går stationen fra 1.680 til 2.431 m. Værdierne for 1.750, 2.100 og 2.400 m er modelestimater for ét punkt, ikke målinger fra de lifte.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Paris · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | 2 | 0 | 59,3 | 3,1 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 2,5 | 0 | 55,1 | 3,1 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 3,3 | 0 | 51,4 | 3,7 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 2,7 | 0 | 51,9 | 3,3 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 2,5 | 0 | 53,2 | 3 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 1,6 | 0 | 56,7 | 2,7 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | -0,6 | 0 | 66,2 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | -1,6 | 0 | 71,3 | 2,2 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | -1,5 | 0 | 71,7 | 2,3 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -2,1 | 0 | 74,8 | 2,1 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -3 | 0 | 77,9 | 1,9 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -3,3 | 0 | 79,6 | 1,9 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -3,3 | 0 | 80,5 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -2,1 | 0,1 | 79 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -2 | 0,1 | 81 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -1,8 | 0 | 81,2 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -1,4 | 0 | 79,6 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -1,9 | 0 | 80,3 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -2,4 | 0 | 79,8 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -2,8 | 0 | 80 | 2 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -2,9 | 0 | 80,7 | 2 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -2,2 | 0 | 81,1 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 0,4 | 0 | 71,4 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 2,3 | 0 | 63,3 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 3,6 | 0 | 57,4 | 2,7 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 4,5 | 0 | 54,8 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 5 | 0 | 53,3 | 2,7 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 4,5 | 0 | 54,8 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 4,2 | 0 | 56,6 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 2,9 | 0 | 64,6 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 1,4 | 0 | 73,9 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 0,7 | 0,7 | 79,7 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | -0,1 | 0,6 | 88,7 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | -0,6 | 0,6 | 92 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | -0,8 | 0,8 | 90,1 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | -0,9 | 0,9 | 89,3 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -1,2 | 1,1 | 92 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -1,5 | 1,1 | 94,8 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -1,6 | 0,7 | 95,2 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -1,6 | 0,7 | 95 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -1,6 | 0,6 | 94,7 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -1,6 | 0,6 | 93,7 | 1 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -1,5 | 0,9 | 93,1 | 1 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -1,8 | 0,6 | 94,9 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -1,8 | 0,2 | 93,2 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -2,2 | 0 | 91,6 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -0,4 | 0,2 | 89,1 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 1 | 0,1 | 84,9 | 0,7 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,2 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 25/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 16 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,1 °C · 50 h
4. nov. 2026, 00.17 → 4. nov. 2026, 02.17
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
0,2°C
Vind: 3,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.172°C
Vind: 3,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.174,6°C
Vind: 3,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.17Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
1.750 m
0,2 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.100 m
0,2 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.400 m
0,2 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
3 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
2°Mulighed for sneproduktion
25 / 48 hLængste kuldeperiode: 16 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -3,3° / 3,3° | 0 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | -2,9° / 5° | 4,9 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -2,2° / 1° | 5,7 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 06.17 · Europe/Paris
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,1°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 13.0050 h · 2.100 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer2 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,1 °CTidligere prognose: -0,2 °C
Seneste prognose: -0,1 °C - Samlet nedbørPrognose
- +1,5 mmTidligere prognose: 9,3 mm
Seneste prognose: 10,8 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +2 mmTidligere prognose: 8,6 mm
Seneste prognose: 10,7 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +5 hTidligere prognose: 20 h
Seneste prognose: 25 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | -0,2 °C | -0,1 °C | +0,1 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 9,3 mm | 10,8 mm | +1,5 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 8,6 mm | 10,7 mm | +2 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 20 h | 25 h | +5 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 00.17
Hentet: 4. nov. 2026, 01.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 06.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Les Sybelles · Drift, afgrænset til local
LA TOUSSUIRE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire)Meldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun elementer i lokale sektorer opført af kilden. Kildestatus har intet observationstidspunkt, og offentlig adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- 4-TC COTE DU BOIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 7-TSD MEDAILLE OR · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 8-TSD LES RAVIERES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 9-TSD TETE BELLARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 14-TS LE CHAPUT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 15-TS GRAND TRUC · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 19-TS LIAISON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 20-TS LE SOLEIL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 5-TK LA MUSIQUE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 6-TK PTE VERDETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 1-LES GRAND LUTINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 2-LES PETITS LUTINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- GRANDS LUTINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA MUSIQUE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA PETITE VERDETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PETITS LUTINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COMBORCIERE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ESCARGOT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LAC · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE MAROLAY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE PETIT COIN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE SOLEIL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES CRETES DU FOEHN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES RAVIERES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES RETENUES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MARMOTTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MARMOTTE BAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BELLARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- GRAND TRUC · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA COTE DU BOIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA FLECHE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA GRANDE VERDETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE CHAPUT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE COQ · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES GORGES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LOUIS BUISSON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MUR DU FOEHN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PISTE A PAT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- RENARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- STADE DU COQ · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- STADE J-P AUGERT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- STEPHANE LAURENCE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- VILLARINE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COULOIR · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES TRIOS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- VALLEE PERDUE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Les Sybelles · Meldt sne · La Toussuire
La Toussuire · Meldt snedybde på 1.750 mMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
| Målested | cm |
|---|---|
| La Toussuire (1.750 m) · Meldt snedybdeSnedybde ifølge operatørens bulletin. Målemetode og observationstidspunkt er ikke verificeret. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Les Sybelles · Drift, afgrænset til local
LA TOUSSUIRE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire)4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Les Sybelles · Drift, afgrænset til local
LA TOUSSUIRE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire)3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Les Sybelles · Meldt sne · La Toussuire
La Toussuire · Meldt snedybde på 1.750 m4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
| Målested | cm |
|---|---|
| La Toussuire (1.750 m) · Meldt snedybdeSnedybde ifølge operatørens bulletin. Målemetode og observationstidspunkt er ikke verificeret. | 0 |
Les Sybelles · Meldt sne · La Toussuire
La Toussuire · Meldt snedybde på 1.750 m3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
| Målested | cm |
|---|---|
| La Toussuire (1.750 m) · Meldt snedybdeSnedybde ifølge operatørens bulletin. Målemetode og observationstidspunkt er ikke verificeret. | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i La Toussuire?
For La Toussuire viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0,2 mm i 1.750 m, 0,2 mm i 2.100 m og 0,2 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i La Toussuire?
Snedybde: 0 cm (ved La Toussuire (1.750 m); skiområdets melding; Les Sybelles · Lumiplan; Hentet 4. nov., 10.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i La Toussuire?
Lifte: Antal åbne ukendt · 12 angivet (LA TOUSSUIRE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire); Les Sybelles · Lumiplay; Hentet 4. nov., 10.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Af de 33 pister er én sort, 17 røde, 11 blå og 4 grønne, betjent af 20 anlæg inklusive en gondol og ni stolelifte, plus 25 km langrend. Tegningen er skematisk, ikke et kort over pisterne.
Før din skidag
Hvordan kører jeg til La Toussuire?
Ad D78 fra landsbyen Fontcouverte i Arvan-dalen, ifølge Wikipedia. Vinterens vejstatus og kædekrav er ikke en del af denne side.[4]
Er La Toussuire kun et lille skiområde?
Det eget område er beskedent med 33 pister over 55 km, men det er en del af Sybelles og forbundet med Le Corbier med to stolelifte siden 1985. Det fælles net er langt større end stedet alene.[4]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- La Toussuire · Fakta og områdeinformationMaurienne Tourisme
- La Toussuire · Placering og højdeMaurienne Tourisme
- Les Sybelles · Lift- og pistestatusLes Sybelles
- La Toussuire · Fakta og områdeinformationWikipédia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo