Maurienne · Savoie · Frankrig

Le Corbier: sneprognose og vejret

For Le Corbier viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0,2 mm i 1.550 m, 0,6 mm i 2.000 m og 0,6 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for Le Corbier: Lifte: Antal åbne ukendt · 12 angivet (LE CORBIER · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier); Les Sybelles · Lumiplay; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Le Corbier på 1.550 m er en planlagt station, der åbnede den 30. december 1967 med bygninger ved liftenes fod, vendt mod Aiguilles d’Arves på den anden side af dalen.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Antal åbne ukendt · 12 angivetLE CORBIER · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier)
  • ESPACE DES ETOILES - LE CORBIER Zone débutant · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier) Antal åbne ukendt · 3 angivet
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Prognosepunktet er stationen på 1.549 m i kommunen Villarembert. Sybelles’ tal dækker fem steder, så prognosen for Le Corbier beskriver hverken La Toussuire eller landsbyerne i Arves.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Le Corbier

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-2 – 5 °C · 2.000 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Værdierne for 1.550, 2.000 og 2.400 m er modelestimater for punktet på 1.549 m, ikke målinger fra stolliftene i Le Corbier.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Paris · MET Norway

Temperaturprognose time for time2,4 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°7°4. nov., 116. nov., 10
Prognoseværdier time for time
Le Corbier · 2.000 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 11.002,4064,64,5
4. nov. 2026, 12.002,6062,14,9
4. nov. 2026, 13.003,1059,45,2
4. nov. 2026, 14.002,8059,25,1
4. nov. 2026, 15.002,3061,44,7
4. nov. 2026, 16.001,8063,34,1
4. nov. 2026, 17.000,6070,73,8
4. nov. 2026, 18.00-0,3074,83,5
4. nov. 2026, 19.000,2072,83,4
4. nov. 2026, 20.00-0,5078,13,2
4. nov. 2026, 21.00-1,50833,2
4. nov. 2026, 22.00-1,7083,13,1
4. nov. 2026, 23.00-1,2082,63,3
5. nov. 2026, 00.00-0,20,380,83,4
5. nov. 2026, 01.00-0,50,283,83,1
5. nov. 2026, 02.00-0,50,182,92,9
5. nov. 2026, 03.000,1079,73,1
5. nov. 2026, 04.00-0,8082,42,8
5. nov. 2026, 05.00-1,1082,22,8
5. nov. 2026, 06.00-1,5082,82,8
5. nov. 2026, 07.00-1,3082,82,8
5. nov. 2026, 08.00-0,7081,72,8
5. nov. 2026, 09.001075,53,4
5. nov. 2026, 10.002,5069,73,4
5. nov. 2026, 11.003,5067,33,5
5. nov. 2026, 12.004,3065,23,4
5. nov. 2026, 13.004,9062,83,2
5. nov. 2026, 14.004,6063,63,1
5. nov. 2026, 15.004066,73
5. nov. 2026, 16.0030,173,82,6
5. nov. 2026, 17.0020,281,72,1
5. nov. 2026, 18.001,31,187,12,1
5. nov. 2026, 19.000,80,891,92,2
5. nov. 2026, 20.000,61,592,52,3
5. nov. 2026, 21.000,50,690,52,5
5. nov. 2026, 22.000,61,489,92,7
5. nov. 2026, 23.000,41,693,62,4
6. nov. 2026, 00.000,40,993,82,4
6. nov. 2026, 01.000,40,792,52,4
6. nov. 2026, 02.000,50,791,42,2
6. nov. 2026, 03.000,50,891,61,9
6. nov. 2026, 04.000,41,191,81,8
6. nov. 2026, 05.000,21921,7
6. nov. 2026, 06.0000,392,81,6
6. nov. 2026, 07.000,3088,41,6
6. nov. 2026, 08.00-0,4086,11,4
6. nov. 2026, 09.000,8080,91,5
6. nov. 2026, 10.002,1076,61,7
Modelleret snefald · næste 24 timer
0,6 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
10/48 h
Længste sammenhængende periode
5 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 50 h

4. nov. 2026, 00.17 → 4. nov. 2026, 02.17

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.550 m4,5°C2.000 m2,4°C2.400 m-0,6°C0°C · ≈ 2.320 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 2.320 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00

1.550 m

0,2 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.000 m

0,6 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.400 m

0,6 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.550 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,3°C
19—Over vurderingens grænse · -0°C
20—Over vurderingens grænse · -0,3°C
21—Over vurderingens grænse · -0,9°C
22—Over vurderingens grænse · -1,1°C
23—Over vurderingens grænse · -0,6°C
00—Over vurderingens grænse · 0,2°C
01—Over vurderingens grænse · 0,2°C
02—Over vurderingens grænse · 0,1°C
03—Over vurderingens grænse · 0,4°C
04—Over vurderingens grænse · -0,2°C
05—Over vurderingens grænse · -0,5°C
06—Over vurderingens grænse · -0,9°C
07—Over vurderingens grænse · -0,7°C
2.000 m

9 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -2,3°C
19—Over vurderingens grænse · -2°C
20✓Egnet vejr · -2,3°C
21✓Egnet vejr · -2,9°C
22✓Egnet vejr · -3,1°C
23✓Egnet vejr · -2,6°C
00—Over vurderingens grænse · -1,8°C
01—Over vurderingens grænse · -1,9°C
02—Over vurderingens grænse · -1,9°C
03—Over vurderingens grænse · -1,6°C
04✓Egnet vejr · -2,3°C
05✓Egnet vejr · -2,6°C
06✓Egnet vejr · -2,9°C
07✓Egnet vejr · -2,7°C
2.400 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -5,2°C
19✓Egnet vejr · -4,8°C
20✓Egnet vejr · -5,1°C
21✓Egnet vejr · -5,8°C
22✓Egnet vejr · -6°C
23✓Egnet vejr · -5,5°C
00✓Egnet vejr · -4,7°C
01✓Egnet vejr · -4,8°C
02✓Egnet vejr · -4,9°C
03✓Egnet vejr · -4,5°C
04✓Egnet vejr · -5,2°C
05✓Egnet vejr · -5,5°C
06✓Egnet vejr · -5,8°C
07✓Egnet vejr · -5,6°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

2,4°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

10 / 48 h

Længste kuldeperiode: 5 h

Temperaturprognose time for time2,4 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°7°4. nov., 116. nov., 10
2.000 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-1,7° / 3,1°0 mm (13 h)
5. nov. 2026-1,5° / 4,9°7,9 mm (24 h)
6. nov. 2026-0,4° / 2,1°5,5 mm (11 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 06.17 · Europe/Paris

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
1.550 m2.000 m2.400 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 13.0050 h · 2.000 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer2 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,2 °CTidligere prognose: 0,8 °C
Seneste prognose: 1 °C
Samlet nedbørPrognose
+0,1 mmTidligere prognose: 13,4 mm
Seneste prognose: 13,5 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-0,8 mmTidligere prognose: 9,4 mm
Seneste prognose: 8,6 mm
Timer med egnet vejrModelleret
-2 hTidligere prognose: 12 h
Seneste prognose: 10 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose0,8 °C1 °C+0,2 °C
Samlet nedbørPrognose13,4 mm13,5 mm+0,1 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret9,4 mm8,6 mm-0,8 mm
Timer med egnet vejrModelleret12 h10 h-2 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.550 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
2.000 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
2.400 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Les Sybelles · Drift, afgrænset til local

ESPACE DES ETOILES - LE CORBIER Zone débutant · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier)Meldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 3Uden for driftsperioden: 3

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun elementer i lokale sektorer opført af kilden. Kildestatus har intet observationstidspunkt, og offentlig adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • 6.3-TK DU BERGER · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 6.1-TAPIS DE LA GRANDE OURSE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 6.2-TAPIS DE LA PETITE OURSE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • ESPACE DEBUTANT CORBIER · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
LE CORBIER · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier)Meldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun elementer i lokale sektorer opført af kilden. Kildestatus har intet observationstidspunkt, og offentlig adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • 1-TSD VOIE LACTEE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 8-TSD SYBELLES EXPRESS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 12-TSD MONT CORBIER · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 26-TSD GASTON EXPRESS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 7-TSF OURSON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 11-TSF DES ENVERS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 10-TK BABY BAIKO · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 14-TK VADROUILLE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 25-TK LES NIEBLAIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 25-TK NIEBLAIS I · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 25-TK NIEBLAIS II · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 25-TK NIEBLAIS III · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • BAIKO · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • JARDINS D'ENFANTS ESF · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LES JARDINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • PLAN DE LA GUERRE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • PTIT LOUP · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • GRANDE VADROUILLE BAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • GRANDE VADROUILLE HAUT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LA PETITE VADROUILLE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LA PIROUETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LA TORTUE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LE SAUT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LES 3 LOUVETEAUX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LES FAMILLES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LES MARGUERITES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LES RACOURTS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • OUILLON 2 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • PETIT PRE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • APOLLON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LA CHAMOIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LA COMBE BAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LA COMBE HAUT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LA CULBUTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LA FRITE BAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LA FRITE HAUT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LES ENVERS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • STADE DE SLALOM · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • VA DOUCEMENT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • J-N AUGERT BAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • J-N AUGERT HAUT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LE CHARDON HAUT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LES JONQUILLES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

Météo-France · Station Le Corbier NIVO

Station Le CorbierArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
9. apr. 2026, 10.53
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Le Corbier (1.585 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.52
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Les Sybelles · Drift, afgrænset til local

ESPACE DES ETOILES - LE CORBIER Zone débutant · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier)4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 3Uden for driftsperioden: 3

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
LE CORBIER · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier)4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Les Sybelles · Drift, afgrænset til local

ESPACE DES ETOILES - LE CORBIER Zone débutant · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier)3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 3Uden for driftsperioden: 3

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
LE CORBIER · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier)3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Station Le Corbier NIVO

Station Le Corbier4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
9. apr. 2026, 10.53
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Le Corbier (1.585 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.52
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Le Corbier?

For Le Corbier viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0,2 mm i 1.550 m, 0,6 mm i 2.000 m og 0,6 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Le Corbier?

Lifte: Antal åbne ukendt · 12 angivet (LE CORBIER · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier); Les Sybelles · Lumiplay; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Maurienne · Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Stationen åbnede med 17 km udstyrede pister, og bjerget Corbier bag den når 2.265 m. Tegningen er skematisk, ikke et kort over pisterne.

Prognosepunkt
Le Corbier · 1.549 m[2]
Åbnet
30. dec. 1967[4]
Forbindelse til La Toussuire
To stolelifte siden 1985[4]
Skiområde
Les Sybelles · ≈ 310 km[5]

Før din skidag

Hvordan står jeg på ski fra Le Corbier til La Toussuire?

To stolelifte har forbundet stederne siden 1985 som området Grand Large. Om begge kører en given dag, fremgår af Sybelles’ liftrapport og ikke af denne prognose.[4][3]

Ligger Le Corbier højere end Saint-Jean-d’Arves?

Omtrent det samme ved basen: Le Corbier ligger på 1.550 m, og skibasen i Saint-Jean-d’Arves, La Chal, nær 1.600 m. Forskellen er dalen: Le Corbier ser over Arvan mod Arves.[4][2]

Hvorfor passer prognosen for Le Corbier ikke på hele Sybelles?

Fordi området strækker sig fra omkring 1.300 m ved Les Bottières til 2.620 m ved Perrons og forbinder steder i flere dalpositioner. Ét punkt på 1.549 m kan ikke stå for alt det.[5][2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Le Corbier · Fakta og områdeinformationMaurienne Tourisme
  2. Le Corbier · Placering og højdeMaurienne Tourisme
  3. Les Sybelles · Lift- og pistestatusLes Sybelles
  4. Le Corbier · Fakta og områdeinformationWikipédia
  5. Les Sybelles · Fakta og områdeinformationWikipédia
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo