Hautes-Alpes · Frankrig

Le Monêtier-les-Bains: sneprognose og vejret

For Le Monêtier-les-Bains viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 1,1 mm i 1.500 m, 3,6 mm i 2.100 m og 3,6 mm i 2.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for Le Monêtier-les-Bains: Lifte: Antal åbne ukendt · 12 angivet (monetier · Opført af kilden: lokale sektorer; Serre Chevalier / Websenso; Hentet 4. nov., 17.23 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Le Monêtier-les-Bains er en højtliggende destination i Serre Chevalier; prognosen bruger et punkt i P6 · mairie.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Antal åbne ukendt · 12 angivetmonetier · Opført af kilden: lokale sektorer
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Le Monêtier-les-Bains er en by i skiområdet Serre Chevalier; områdets tal gælder ikke kun Le Monêtier-les-Bains. Se åbne forbindelser i den officielle melding.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Le Monêtier-les-Bains

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Åbn skiområdets melding

Le Monêtier-les-Bains

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-2 – 3 °C · 2.100 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 13.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Le Monêtier-les-Bains er værdierne i 1.500, 2.100 og 2.800 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet P6 · mairie, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time-1,8 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°5°4. nov., 186. nov., 17
Prognoseværdier time for time
Le Monêtier-les-Bains · 2.100 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 18.00-1,80,3852,8
4. nov. 2026, 19.00-1,90,1853,2
4. nov. 2026, 20.00-2,40874,7
4. nov. 2026, 21.00-2,40884,7
4. nov. 2026, 22.00-2,10854,4
4. nov. 2026, 23.00-1,80,2832,1
5. nov. 2026, 00.00-1,80,6861,4
5. nov. 2026, 01.00-1,70,4852
5. nov. 2026, 02.00-1,60,3861,9
5. nov. 2026, 03.00-1,60,9852
5. nov. 2026, 04.00-1,50,4852,2
5. nov. 2026, 05.00-1,20,4851,9
5. nov. 2026, 06.00-1,30833,5
5. nov. 2026, 07.00-1,10813,8
5. nov. 2026, 08.00-0,70803,6
5. nov. 2026, 09.00-0,10813,6
5. nov. 2026, 10.000,20824,2
5. nov. 2026, 11.000,90794
5. nov. 2026, 12.001,60793,7
5. nov. 2026, 13.002,10734,9
5. nov. 2026, 14.002,50734,6
5. nov. 2026, 15.002,50734,8
5. nov. 2026, 16.002,50724,2
5. nov. 2026, 17.001,80744,5
5. nov. 2026, 18.001,60773,2
5. nov. 2026, 19.001,50792,8
5. nov. 2026, 20.001,40792,6
5. nov. 2026, 21.001,30792,1
5. nov. 2026, 22.001,10,1841,6
5. nov. 2026, 23.0010,1851
6. nov. 2026, 00.000,90,1861,2
6. nov. 2026, 01.000,70,3891
6. nov. 2026, 02.001,10,1871
6. nov. 2026, 03.0010,1870,9
6. nov. 2026, 04.000,60,4891,4
6. nov. 2026, 05.000,80,1851,6
6. nov. 2026, 06.000,20,1862
6. nov. 2026, 07.0000,7891,2
6. nov. 2026, 08.00-0,11,6900,7
6. nov. 2026, 09.00-0,30,6960,1
6. nov. 2026, 10.00-0,50,3990,5
6. nov. 2026, 11.00-0,51,1990,3
6. nov. 2026, 12.00-0,21,4990,6
6. nov. 2026, 13.00-0,10,5981,3
6. nov. 2026, 14.000,30,1961,5
6. nov. 2026, 15.000,22826,2
6. nov. 2026, 16.000,90,1804,9
6. nov. 2026, 17.000,10,2852,8
Modelleret snefald · næste 24 timer
3,6 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
15/48 h
Længste sammenhængende periode
15 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,4 °C · 65 h

4. nov. 2026, 07.00 → 4. nov. 2026, 13.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.500 m1,5°C2.100 m-1,8°C2.800 m-6,4°C0°C · ≈ 1.773 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.773 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 18.00 → 5. nov., 18.00

1.500 m

1,1 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.100 m

3,6 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.800 m

3,6 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.500 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,5°C
19—Over vurderingens grænse · 0,1°C
20—Over vurderingens grænse · -0,6°C
21—Over vurderingens grænse · -0,9°C
22—Over vurderingens grænse · -0,6°C
23—Over vurderingens grænse · -0,6°C
00—Over vurderingens grænse · -0,2°C
01—Over vurderingens grænse · -0,1°C
02—Over vurderingens grænse · -0,1°C
03—Over vurderingens grænse · -0,1°C
04—Over vurderingens grænse · -0°C
05—Over vurderingens grænse · 0°C
06—Over vurderingens grænse · -0°C
07—Over vurderingens grænse · 0,1°C
2.100 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -3,1°C
19✓Egnet vejr · -3,2°C
20✓Egnet vejr · -3,5°C
21✓Egnet vejr · -3,4°C
22✓Egnet vejr · -3,4°C
23✓Egnet vejr · -3,2°C
00✓Egnet vejr · -3°C
01✓Egnet vejr · -3°C
02✓Egnet vejr · -2,8°C
03✓Egnet vejr · -2,9°C
04✓Egnet vejr · -2,8°C
05✓Egnet vejr · -2,5°C
06✓Egnet vejr · -2,7°C
07✓Egnet vejr · -2,7°C
2.800 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -7,5°C
19✓Egnet vejr · -7,5°C
20✓Egnet vejr · -7,9°C
21✓Egnet vejr · -7,9°C
22✓Egnet vejr · -7,7°C
23✓Egnet vejr · -7,6°C
00✓Egnet vejr · -7,4°C
01✓Egnet vejr · -7,3°C
02✓Egnet vejr · -7,3°C
03✓Egnet vejr · -7,2°C
04✓Egnet vejr · -7,1°C
05✓Egnet vejr · -7°C
06✓Egnet vejr · -7,2°C
07✓Egnet vejr · -7,1°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-1,8°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

15 / 48 h

Længste kuldeperiode: 15 h

Temperaturprognose time for time-1,8 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°5°4. nov., 186. nov., 17
2.100 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-2,4° / -1,8°0,6 mm (6 h)
5. nov. 2026-1,8° / 2,5°3,2 mm (24 h)
6. nov. 2026-0,5° / 1,1°9,8 mm (18 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 13.00 · Hentet: 4. nov., 16.18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.500 m2.100 m2.800 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,4°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 18.00 — 7. nov. 2026, 11.0065 h · 2.100 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,4 °CTidligere prognose: -0,6 °C
Seneste prognose: -0,3 °C
Samlet nedbørPrognose
-7,3 mmTidligere prognose: 22,3 mm
Seneste prognose: 15 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-6,1 mmTidligere prognose: 19,8 mm
Seneste prognose: 13,7 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 29 h
Seneste prognose: 29 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose-0,6 °C-0,3 °C+0,4 °C
Samlet nedbørPrognose22,3 mm15 mm-7,3 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret19,8 mm13,7 mm-6,1 mm
Timer med egnet vejrModelleret29 h29 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.500 mNy prognose4. nov. 2026, 13.00
2.100 mNy prognose4. nov. 2026, 13.00
2.800 mNy prognose4. nov. 2026, 13.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Serre Chevalier · Drift, afgrænset til source

monetier · Opført af kilden: lokale sektorerMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun sektorer opført af kilden. Kilden angiver intet verificeret observationstidsstempel. Uden for driftsperioden er ikke en aktuel åbning eller lukning.

Liftstatus
  • Télésiège BACHAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Télésiège AYA · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Télésiège LAUZIERES · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Téléski CHANTELOUBE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Téléski ECOLE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Téléski ETOILE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Téléski PRE CHABERT · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Tapis CHARMETTES · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Télésiège EYCHAUDA · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Télésiège CIBOUIT · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Télésiège CUCUMELLE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Télésiège YRET · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • ROCHAMOUT · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • ROUTE DES ESPAGNOLS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • AYA · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • BRETELLE CORVARIA · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CHAUME · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CLOT GAILLARD · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CORVARIA · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • JARDIN · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • COMBE RATEAU · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • EYCHAUDA · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • PAS DE L ANE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TETRAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • ROUGE CIBOUIT · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • ROUGE YRET · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • COL DU VENT · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • NOIRE CIBOUIT · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TABUC · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

Météo-France · Serre Chevalier stations

Station SERRE CHE-LE MONETIER_NIVOArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
18. apr. 2026, 10.13
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
SERRE CHE-LE MONETIER_NIVO (2.185 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.60
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Serre Chevalier · Drift, afgrænset til source

monetier · Opført af kilden: lokale sektorer4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Serre Chevalier · Drift, afgrænset til source

monetier · Opført af kilden: lokale sektorer3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Serre Chevalier stations

Station SERRE CHE-LE MONETIER_NIVO4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
18. apr. 2026, 10.13
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
SERRE CHE-LE MONETIER_NIVO (2.185 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.60
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Le Monêtier-les-Bains?

For Le Monêtier-les-Bains viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 1,1 mm i 1.500 m, 3,6 mm i 2.100 m og 3,6 mm i 2.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Le Monêtier-les-Bains?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Le Monêtier-les-Bains. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Le Monêtier-les-Bains?

Lifte: Antal åbne ukendt · 12 angivet (monetier · Opført af kilden: lokale sektorer; Serre Chevalier / Websenso; Hentet 4. nov., 17.23 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Hautes-Alpes · Frankrig

Lær bjerget at kende

Landskabet ved Le Monêtier-les-Bains er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Beliggenhed
Le Monêtier-les-Bains[1]
Skiområde
Serre Chevalier[1]
Prognosepunkt
P6 · mairie[2]

Før din skidag

Er Le Monêtier-les-Bains hele skiområdet Serre Chevalier?

Nej. Serre Chevalier omfatter flere byer, og Le Monêtier-les-Bains er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]

Er forbindelserne omkring Le Monêtier-les-Bains åbne?

Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Le Monêtier-les-Bains. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]

Er prognoserne for 1.500, 2.100 og 2.800 m ved Le Monêtier-les-Bains observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 1.500, 2.100 og 2.800 m ved ét repræsentativt punkt (P6 · mairie).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Serre Chevalier · SkiområdeSerre Chevalier Vallée Briançon
  2. Le Monêtier-les-Bains · Placering og højdeSerre Chevalier Vallée Briançon
  3. Serre Chevalier · Kort over pisterneSerre Chevalier Vallée Briançon
  4. Serre Chevalier · Lift- og pistestatusSerre Chevalier Vallée Briançon
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo