Maurienne · Savoie · Frankrig
Les Bottières: sneprognose og vejret
For Les Bottières viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.300 m, 0 mm i 1.800 m og 0 mm i 2.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Les Bottières: Lifte: Antal åbne ukendt · 3 angivet (LES BOTTIERES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire); Les Sybelles · Lumiplay; Hentet 4. nov., 12.10 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Les Bottières (1.160 m); skiområdets melding; Les Sybelles · Lumiplan; Hentet 4. nov., 12.10 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Les Bottières er en lille bjerglandsby og adgang til Les Sybelles.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Antal åbne ukendt · 3 angivetLES BOTTIERES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire)
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- 0 cmved Les Bottières (1.160 m) · skiområdets melding
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Les Bottières er en by i skiområdet Les Sybelles; områdets tal gælder ikke kun Les Bottières. Se åbne forbindelser i den officielle melding.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Les Bottières
1 – 7 °C · 1.800 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Det er højdejusterede modelværdier ved ét repræsentativt punkt, ikke separate målinger (1.300, 1.800 og 2.200 m). Kilden angiver 1.275 m i data og 1.350 m i teksten for denne pistebase; forskellen er uafklaret.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 13.00 | 4,4 | 0 | 57 | 7,7 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 4,4 | 0 | 60 | 7,4 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 3,9 | 0 | 59 | 6,7 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 3,1 | 0 | 62 | 4,8 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 2,1 | 0 | 66 | 4,7 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 1,4 | 0 | 68 | 3,8 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 1,2 | 0 | 69 | 3,6 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 0,9 | 0 | 71 | 3,5 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 0,7 | 0 | 73 | 3,3 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 0,9 | 0 | 72 | 4,1 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 1 | 0 | 71 | 3,4 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 1,4 | 0 | 68 | 4,7 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 1,6 | 0 | 69 | 4,4 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 1,4 | 0 | 71 | 4,7 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 1,5 | 0 | 71 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 1,5 | 0 | 71 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 1,4 | 0 | 70 | 4,1 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 1,3 | 0 | 72 | 3,6 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 1,1 | 0 | 74 | 3,4 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 1,9 | 0 | 71 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 3,7 | 0 | 63 | 4 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 4,9 | 0 | 59 | 5 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 5,9 | 0 | 56 | 5,1 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 6,6 | 0 | 53 | 5,2 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 6,9 | 0 | 52 | 5,3 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 7,2 | 0 | 51 | 4,4 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 7,1 | 0 | 52 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 6,8 | 0 | 53 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 6,3 | 0 | 56 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 5,4 | 0 | 59 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 4,9 | 0 | 62 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 4,9 | 0 | 62 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 5,1 | 0 | 64 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 5 | 0,1 | 68 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 4,3 | 0,1 | 77 | 2 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 3,9 | 0,1 | 78 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 3,9 | 0 | 77 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 3,7 | 0 | 77 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 3,6 | 0,1 | 80 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 3,2 | 0 | 83 | 1 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 3 | 0,1 | 85 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 2,4 | 0,4 | 88 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 1,7 | 1,8 | 93 | 1 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 1,4 | 1,5 | 96 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 1,8 | 0,3 | 97 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 2,6 | 0 | 96 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 3,2 | 0,2 | 95 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 3,5 | 0,7 | 94 | 0,5 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
1,8°C
Vind: 7,7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.004,4°C
Vind: 7,7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.008,7°C
Vind: 4,7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 13.00 → 5. nov., 13.00
1.300 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.200 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
4,4°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 0,7° / 4,4° | 0 mm (11 h) |
| 5. nov. 2026 | 1,1° / 7,2° | 0,2 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 1,4° / 3,9° | 5,2 mm (13 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 11.18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 11.18
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Les Sybelles · Drift, afgrænset til local
LES BOTTIERES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire)Meldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 3Uden for driftsperioden: 3
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun elementer i lokale sektorer opført af kilden. Kildestatus har intet observationstidspunkt, og offentlig adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- 16-TK LAUZE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 17-TK MARMOTTES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 18-TK LES CABRIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- CABRIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES MARMOTTES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA CHAVONNERIE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LAUZE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- SAPINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Les Sybelles · Meldt sne · Les Bottières
Les Bottières · Meldt snedybde på 1.160 mMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
| Målested | cm |
|---|---|
| Les Bottières (1.160 m) · Meldt snedybdeSnedybde ifølge operatørens bulletin. Målemetode og observationstidspunkt er ikke verificeret. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Les Sybelles · Drift, afgrænset til local
LES BOTTIERES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire)4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 3Uden for driftsperioden: 3
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Les Sybelles · Drift, afgrænset til local
LES BOTTIERES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire)3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 3Uden for driftsperioden: 3
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Les Sybelles · Meldt sne · Les Bottières
Les Bottières · Meldt snedybde på 1.160 m4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
| Målested | cm |
|---|---|
| Les Bottières (1.160 m) · Meldt snedybdeSnedybde ifølge operatørens bulletin. Målemetode og observationstidspunkt er ikke verificeret. | 0 |
Les Sybelles · Meldt sne · Les Bottières
Les Bottières · Meldt snedybde på 1.160 m3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
| Målested | cm |
|---|---|
| Les Bottières (1.160 m) · Meldt snedybdeSnedybde ifølge operatørens bulletin. Målemetode og observationstidspunkt er ikke verificeret. | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Les Bottières?
For Les Bottières viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.300 m, 0 mm i 1.800 m og 0 mm i 2.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Les Bottières?
Snedybde: 0 cm (ved Les Bottières (1.160 m); skiområdets melding; Les Sybelles · Lumiplan; Hentet 4. nov., 12.10 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Les Bottières?
Lifte: Antal åbne ukendt · 3 angivet (LES BOTTIERES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire); Les Sybelles · Lumiplay; Hentet 4. nov., 12.10 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Landskabet ved Les Bottières er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.
Før din skidag
Er Les Bottières hele skiområdet Les Sybelles?
Nej. Les Sybelles omfatter flere byer, og Les Bottières er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[4]
Er forbindelserne omkring Les Bottières åbne?
Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Les Bottières. Et kort bekræfter ikke åbning.[3]
Er prognoserne for 1.300, 1.800 og 2.200 m ved Les Bottières observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 1.300, 1.800 og 2.200 m ved ét repræsentativt punkt (Front de neige · 1.275 m).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Les Bottières · Fakta og områdeinformationMaurienne Tourisme
- Les Bottières · Placering og højdeMaurienne Tourisme
- Les Sybelles · Lift- og pistestatusLes Sybelles
- Les Sybelles · SkiområdeMaurienne Tourisme
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo