Haute-Savoie · Frankrig

Les Carroz: sneprognose og vejret

For Les Carroz viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.150 m, 0 mm i 1.600 m og 0 mm i 2.100 m i de 24 timer fra 4. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Les Carroz og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Les Carroz er en landsbyindgang til Grand Massif; prognosepunktet ligger i centrum.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Les Carroz er en by i skiområdet Grand Massif; områdets tal gælder ikke kun Les Carroz. Se åbne forbindelser i den officielle melding.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Ingen nylige lokale meldinger

Skematisk bjerglandskab · Les Carroz

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

1 – 10 °C · 1.600 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 13.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Les Carroz er værdierne i 1.150, 1.600 og 2.100 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Place de l’Ambiance, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time2 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°12°4. nov., 186. nov., 17
Prognoseværdier time for time
Les Carroz · 1.600 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 18.0020800,7
4. nov. 2026, 19.001,20840,5
4. nov. 2026, 20.001,30800,8
4. nov. 2026, 21.001,50680,4
4. nov. 2026, 22.001,70620,8
4. nov. 2026, 23.001,30591,5
5. nov. 2026, 00.001,30602
5. nov. 2026, 01.0020562,1
5. nov. 2026, 02.002,90511,9
5. nov. 2026, 03.003,10541,4
5. nov. 2026, 04.002,20571,9
5. nov. 2026, 05.003,10531,9
5. nov. 2026, 06.003,20540,6
5. nov. 2026, 07.002,90530,7
5. nov. 2026, 08.002,80540,9
5. nov. 2026, 09.003,50541,6
5. nov. 2026, 10.005,50561,3
5. nov. 2026, 11.0080470,1
5. nov. 2026, 12.008,60550,4
5. nov. 2026, 13.009,40570,5
5. nov. 2026, 14.009,70400,6
5. nov. 2026, 15.009,30400,5
5. nov. 2026, 16.008,60460,2
5. nov. 2026, 17.007,30450,5
5. nov. 2026, 18.005,10560,8
5. nov. 2026, 19.004,40641,5
5. nov. 2026, 20.004,40631,4
5. nov. 2026, 21.004,10641,4
5. nov. 2026, 22.0040641
5. nov. 2026, 23.003,70620,3
6. nov. 2026, 00.003,60640,3
6. nov. 2026, 01.003,20660,1
6. nov. 2026, 02.002,80750,1
6. nov. 2026, 03.002,60820,6
6. nov. 2026, 04.002,30890,4
6. nov. 2026, 05.002,40860,6
6. nov. 2026, 06.001,80900,5
6. nov. 2026, 07.001,40880,7
6. nov. 2026, 08.0010890,9
6. nov. 2026, 09.001,80850,7
6. nov. 2026, 10.002,40,4930,2
6. nov. 2026, 11.002,61,6940,3
6. nov. 2026, 12.002,41,31000,5
6. nov. 2026, 13.002,71980,4
6. nov. 2026, 14.002,51970,8
6. nov. 2026, 15.0020,6980,9
6. nov. 2026, 16.001,70,9990,5
6. nov. 2026, 17.001,90,8970,6
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,2 °C · 65 h

4. nov. 2026, 07.00 → 4. nov. 2026, 13.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.150 m3°C1.600 m2°C2.100 m-1,3°C0°C · ≈ 1.903 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.903 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 18.00 → 5. nov., 18.00

1.150 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.600 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.100 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.150 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,3°C
19—Over vurderingens grænse · 2,1°C
20—Over vurderingens grænse · 1,3°C
21—Over vurderingens grænse · 0,5°C
22—Over vurderingens grænse · 0,2°C
23—Over vurderingens grænse · 0,6°C
00—Over vurderingens grænse · 0,9°C
01—Over vurderingens grænse · 1°C
02—Over vurderingens grænse · 1°C
03—Over vurderingens grænse · 1,1°C
04—Over vurderingens grænse · 1,2°C
05—Over vurderingens grænse · 1,3°C
06—Over vurderingens grænse · 1,2°C
07—Over vurderingens grænse · 1,3°C
1.600 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,2°C
19—Over vurderingens grænse · -0,2°C
20—Over vurderingens grænse · -0,4°C
21—Over vurderingens grænse · -1,1°C
22—Over vurderingens grænse · -1,3°C
23—Over vurderingens grænse · -1,9°C
00—Over vurderingens grænse · -1,8°C
01—Over vurderingens grænse · -1,4°C
02—Over vurderingens grænse · -0,9°C
03—Over vurderingens grænse · -0,6°C
04—Over vurderingens grænse · -1,2°C
05—Over vurderingens grænse · -0,6°C
06—Over vurderingens grænse · -0,5°C
07—Over vurderingens grænse · -0,8°C
2.100 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -2,9°C
19✓Egnet vejr · -3,3°C
20✓Egnet vejr · -3,6°C
21✓Egnet vejr · -4,1°C
22✓Egnet vejr · -4,3°C
23✓Egnet vejr · -4,7°C
00✓Egnet vejr · -4,8°C
01✓Egnet vejr · -4,2°C
02✓Egnet vejr · -3,7°C
03✓Egnet vejr · -3,5°C
04✓Egnet vejr · -4°C
05✓Egnet vejr · -3,4°C
06✓Egnet vejr · -3,4°C
07✓Egnet vejr · -3,6°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

2°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time2 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°12°4. nov., 186. nov., 17
1.600 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20261,2° / 2°0 mm (6 h)
5. nov. 20261,3° / 9,7°0 mm (24 h)
6. nov. 20261° / 3,6°7,6 mm (18 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 13.00 · Hentet: 4. nov., 16.18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.150 m1.600 m2.100 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,2°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 18.00 — 7. nov. 2026, 11.0065 h · 1.600 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,2 °CTidligere prognose: 3,2 °C
Seneste prognose: 2,9 °C
Samlet nedbørPrognose
-8,8 mmTidligere prognose: 17,6 mm
Seneste prognose: 8,8 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0,2 mm
Seneste prognose: 0,2 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose3,2 °C2,9 °C-0,2 °C
Samlet nedbørPrognose17,6 mm8,8 mm-8,8 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0,2 mm0,2 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.150 mNy prognose4. nov. 2026, 13.00
1.600 mNy prognose4. nov. 2026, 13.00
2.100 mNy prognose4. nov. 2026, 13.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Météo-France · Grand Massif NIVO stations

Station LES CARROZ KEDEUSAZArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
12. apr. 2026, 13.48
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
LES CARROZ KEDEUSAZ (1.760 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.52
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Météo-France · Grand Massif NIVO stations

Station LES CARROZ KEDEUSAZ4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
12. apr. 2026, 13.48
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
LES CARROZ KEDEUSAZ (1.760 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.52
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Les Carroz?

For Les Carroz viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.150 m, 0 mm i 1.600 m og 0 mm i 2.100 m i de 24 timer fra 4. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Les Carroz?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Les Carroz. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Haute-Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Landskabet ved Les Carroz er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Beliggenhed
Les Carroz[1]
Skiområde
Grand Massif[1]
Prognosepunkt
Place de l’Ambiance[2]

Før din skidag

Er Les Carroz hele skiområdet Grand Massif?

Nej. Grand Massif omfatter flere byer, og Les Carroz er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]

Er forbindelserne omkring Les Carroz åbne?

Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Les Carroz. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]

Er prognoserne for 1.150, 1.600 og 2.100 m ved Les Carroz observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 1.150, 1.600 og 2.100 m ved ét repræsentativt punkt (Place de l’Ambiance).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Grand Massif · SkiområdeGrand Massif
  2. Les Carroz · Placering og højdeOffice de tourisme des Carroz
  3. Grand Massif · Kort over pisterneGrand Massif
  4. Grand Massif · Lift- og pistestatusGrand Massif
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo