Haute-Savoie · Frankrig
Les Contamines-Montjoie: sneprognose og vejret
For Les Contamines-Montjoie viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.200 m, 0 mm i 1.800 m og 0 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Les Contamines-Montjoie og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
Les Contamines-Montjoie ligger i en lang blind dal under Aiguille Croche, med pister fra omkring 1.200 m ved landsbyen op til 2.500 m og et nordisk center med skydebane til skiskytteri.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Prognosepunktet er landsbyen. Sektornavnene (Village, Montjoie, Roselette, Tierces) hører til liftrapporten; siden Hauteluce–Val Joly hinsides Col du Joly har sit eget punkt og sin egen side.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Les Contamines-Montjoie
1 – 8 °C · 1.800 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Værdierne for 1.200, 1.800 og 2.400 m er modelestimater for landsbypunktet; kommunen begynder ifølge oplysningerne ved 990 m, og ingen værdi er en måling ved Le Signal.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 13.00 | 4,6 | 0 | 57 | 1,1 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 4,9 | 0 | 49 | 0,5 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 5,8 | 0 | 50 | 1,1 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 5 | 0 | 49 | 1,2 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 3,4 | 0 | 46 | 2 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 2,4 | 0 | 50 | 2,1 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 3 | 0 | 47 | 2,2 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 2,4 | 0 | 51 | 2 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 2,3 | 0 | 47 | 2,3 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 2,6 | 0 | 47 | 2,2 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 2,5 | 0 | 56 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 2,4 | 0 | 53 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 2,6 | 0 | 52 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 2,9 | 0 | 50 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 5,4 | 0 | 38 | 3,5 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 2,8 | 0 | 54 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 2,7 | 0 | 54 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 2,4 | 0 | 61 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 1,7 | 0 | 63 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 1,8 | 0 | 62 | 1 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 3,2 | 0 | 54 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 3,7 | 0 | 55 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 5,2 | 0 | 51 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 7,1 | 0 | 51 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 7,8 | 0 | 51 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 8 | 0 | 51 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 7,9 | 0 | 52 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 7,3 | 0 | 51 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 5,1 | 0 | 59 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 3,3 | 0 | 53 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 2,6 | 0 | 55 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 2,4 | 0 | 55 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 2,7 | 0 | 51 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 2,9 | 0 | 54 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 3 | 0 | 52 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 2,8 | 0 | 59 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 2,1 | 0,1 | 78 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 2,3 | 0 | 79 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 1,9 | 0,1 | 84 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 1,6 | 0,1 | 90 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 1,2 | 0 | 94 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 1 | 0 | 96 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 1 | 0,3 | 96 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 1,1 | 0,3 | 96 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 0,9 | 0,9 | 95 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 1,3 | 1,3 | 97 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 2,5 | 0,6 | 92 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 3,1 | 0,8 | 92 | 0,5 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
0,7°C
Vind: 1,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.004,6°C
Vind: 1,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.006,4°C
Vind: 0,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 13.00 → 5. nov., 13.00
1.200 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.400 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
4,6°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 2,3° / 5,8° | 0 mm (11 h) |
| 5. nov. 2026 | 1,7° / 8° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 0,9° / 3,1° | 4,5 mm (13 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 11.18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 11.18
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser
Les Contamines · Opført af kilden: sektorerMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Gennemgåede sektorer opført af kilden, uden ikke-alpine stier og separat opført forbindelse. Fuldstændighed, statustidspunkt og offentlig adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- TELEBABY · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TK DES LOYERS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TC DE LA GORGE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TC DE MONTJOIE LAY · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TC DU SIGNAL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TSD DE MONTJOIE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TK DES FOYERES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TSD OLYMPIQUE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TSD BUCHE CROISEE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TK DE ROSELETTE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TK DU SIGNAL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TK PIERRE BLANCHE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TSD DE NANT ROUGE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TSD DES TIERCES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TS AIGUILLE CROCHE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TS DE JONCTION · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TK DE LA GREVETTAZ · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TK DU MONUMENT · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TK DU VELERAY · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TLC DES FEUX · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
Pistestatus
- DAHU · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LES MORGIERS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- VERDASSES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- ECUREUILS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LES FOYERES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- JONCTION · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LA MONTJOIE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LA VARIANTE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- VILLAGE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- CHON GORGE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- CHON LAY · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LA JOUX · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- SIGNAL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- BOULEVARD · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LA COMBE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- COL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- FREDZE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- GENTIANES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LA BRETELLE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LA BUCHE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LES CHAMOIS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- OLYMPIQUE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- TOBOGAN · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LES COINS BAS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LES COINS HAUT · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- MONUMENT · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- AIGUILLE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- BARTAVELLE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LES BESOENS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LES RHODOS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LES TIERCES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- NANT ROUGE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LA CROCHE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LA GREVETTAZ · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- LIAISON · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- REBANS BAS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
- REBANS HAUT · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
TSD du Col · forbindelseskontekstMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Separat forbindelseskontekst. Denne lift alene fastslår hverken gennemkørsel eller hele ruten i retningen.
Liftstatus
- TSD DU COL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus uden verificeret observationstidspunkt eller adgang.
Météo-France · Station Les Contamines
Les Contamines-Montjoie · Station LES CONTAMINES MONTJOIEArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 12. apr. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Les Contamines-Montjoie (1.780 m) · Målt snedybde | 108 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser
Les Contamines · Opført af kilden: sektorer4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗TSD du Col · forbindelseskontekst4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser
Les Contamines · Opført af kilden: sektorer3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗TSD du Col · forbindelseskontekst3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Météo-France · Station Les Contamines
Les Contamines-Montjoie · Station LES CONTAMINES MONTJOIE4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 12. apr. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Les Contamines-Montjoie (1.780 m) · Målt snedybde | 108 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Les Contamines-Montjoie?
For Les Contamines-Montjoie viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.200 m, 0 mm i 1.800 m og 0 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Les Contamines-Montjoie?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Les Contamines-Montjoie. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Les Contamines-Montjoie?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Les Contamines-Montjoie. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Wikipedia tæller her 48 pister med passager ved l’Étape, Le Signal, Jonction og La Ruelle. Tegningen er skematisk, ikke et kort over pisterne.
Før din skidag
Hvilke sektorer har Les Contamines?
Wikipedia nævner Village, Montjoie, Roselette, Tierces og sektoren Hauteluce–Val Joly, som nås over Col du Joly. Liftrapporten viser, hvilken der er åben den pågældende dag.[5][4]
Kan jeg tage bus til liftene i Les Contamines?
Wikipedia nævner gratis shuttlebusser fra december til april og vejen D902 fra Arve-dalen, med Saint-Gervais mod nord. Køreplaner og vejstatus dækkes ikke her.[5]
Er der langrend i Les Contamines?
Ja, ifølge Wikipedia har det nordiske område langrendsspor, en skydebane til skiskydning og skihopbakker. Sporpræparering og snedække vises ikke på denne side.[5]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Évasion Mont-Blanc · SkiområdeMegève Tourisme
- Les Contamines-Montjoie · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
- Évasion Mont-Blanc · Kort over pisterneMegève Tourisme
- Évasion Mont-Blanc · Lift- og pistestatusMegève Tourisme
- Les Contamines-Montjoie · Fakta og områdeinformationWikipédia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo