Savoie · Frankrig
Les Saisies: sneprognose og vejret
For Les Saisies viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.650 m, 0 mm i 1.850 m og 0 mm i 2.040 m i de 24 timer fra 8. nov., 23.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Les Saisies: Lifte: Antal åbne ukendt · 29 angivet (Les Saisies · source-listed map lifts og downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin); Espace Diamant · Lumiplay; Hentet 8. nov., 22.09 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 88 angivet (Les Saisies · source-listed map lifts og downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin); Espace Diamant · Lumiplay; Hentet 8. nov., 22.09 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Brichou summit (1.900 m); skiområdets melding; Les Saisies · Lumiplan; Hentet 8. nov., 22.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Les Saisies er en del af Espace Diamant, et skiområde i de franske Alper. Ifølge Wikipedia ligger pisterne i Espace Diamant i 910 m til 2.069 m.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Antal åbne ukendt · 29 angivetLes Saisies · source-listed map lifts og downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin)
- Pister
- Antal åbne ukendt · 88 angivetLes Saisies · source-listed map lifts og downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin)
- Snedybde
- 0 cmved Brichou summit (1.900 m) · skiområdets melding
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Denne side dækker kun Les Saisies og bruger sektorerne Remontées Mécaniques, Domaine Alpin på operatørens kort. Espace Diamant omfatter også Crest-Voland, Cohennoz, Notre-Dame-de-Bellecombe, Praz-sur-Arly, Flumet; det er selvstændige byer, som ikke dækkes her. Les Saisies ligger i kommunen Hauteluce. Det er ikke samme destination som Hauteluce Val Joly, som hører til liftene i Évasion Mont-Blanc og har sin egen side. Prognosen bruger ét punkt ved Stolelift Chard du Beurre (station).
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
2 – 8 °C · 1.850 m · 8. nov. – 10. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 16.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Les Saisies er værdierne i 1.650, 1.850 og 2.040 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Stolelift Chard du Beurre (station), ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 16.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8. nov. 2026, 23.00 | 2,3 | 0 | 86 | 1,8 |
| 9. nov. 2026, 00.00 | 2,4 | 0 | 85 | 1,9 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | 2,4 | 0 | 85 | 2,4 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | 2,5 | 0 | 86 | 2,6 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | 2,6 | 0 | 86 | 2,3 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 2,7 | 0 | 85 | 2,2 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 2,8 | 0 | 84 | 2,2 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 3 | 0 | 83 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 3,2 | 0 | 81 | 2,2 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 3,4 | 0 | 78 | 2,3 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 4 | 0 | 76 | 2 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 4,9 | 0 | 75 | 2,4 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 6 | 0 | 70 | 2,7 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 6,8 | 0 | 69 | 3,1 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 7,2 | 0 | 67 | 3,2 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 6,9 | 0 | 70 | 3,3 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 6,6 | 0 | 72 | 2,9 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 6,1 | 0 | 77 | 2,6 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 5,5 | 0,1 | 82 | 2,4 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 5,3 | 0,3 | 84 | 2,5 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 5,2 | 0,4 | 84 | 2,7 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 5,4 | 0,3 | 85 | 2,5 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 5,4 | 0,2 | 86 | 2,7 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 5,5 | 0,1 | 86 | 2,4 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 5,8 | 0 | 83 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 5,7 | 0,2 | 85 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 5,4 | 1,5 | 89 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 5,4 | 1,8 | 89 | 1,5 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 5,2 | 2,4 | 93 | 2 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 5,2 | 3 | 96 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 5,6 | 1,6 | 96 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 5,9 | 1 | 94 | 1,6 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 5,9 | 0,7 | 96 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 5,8 | 0,2 | 98 | 1,1 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 5,9 | 1,5 | 98 | 1,1 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 6,3 | 0,2 | 98 | 0,7 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 5,9 | 2,5 | 100 | 1,2 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 6,2 | 1,4 | 100 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 7 | 0 | 97 | 1,1 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 7,4 | 0 | 94 | 1,5 |
| 10. nov. 2026, 15.00 | 7,8 | 0 | 93 | 1 |
| 10. nov. 2026, 16.00 | 7,5 | 0 | 94 | 1 |
| 10. nov. 2026, 17.00 | 6,7 | 0 | 96 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 18.00 | 6 | 0 | 93 | 1,9 |
| 10. nov. 2026, 19.00 | 5,7 | 0 | 93 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 20.00 | 5,5 | 0 | 88 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 21.00 | 5,4 | 0 | 84 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 22.00 | 5,3 | 0 | 82 | 2,4 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,1 °C · 62 h
8. nov. 2026, 10.00 → 8. nov. 2026, 16.00
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
1,1°C
Vind: 1,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 16.002,3°C
Vind: 1,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 16.003,6°C
Vind: 2,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 16.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
8. nov., 23.00 → 9. nov., 23.00
1.650 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.850 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.040 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
2,3°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 8. nov. 2026 | 2,3° / 2,3° | 0 mm (1 h) |
| 9. nov. 2026 | 2,4° / 7,2° | 1,4 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 5,2° / 7,8° | 17,9 mm (23 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 16.00 · Hentet: 8. nov., 18.17 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,1°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode8. nov. 2026, 23.00 — 11. nov. 2026, 13.0062 h · 1.850 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,1 °CTidligere prognose: 5,2 °C
Seneste prognose: 5,4 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0,9 mmTidligere prognose: 19,7 mm
Seneste prognose: 20,6 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 5,2 °C | 5,4 °C | +0,1 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 19,7 mm | 20,6 mm | +0,9 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00
Hentet: 8. nov. 2026, 13.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 8. nov. 2026, 16.00
Hentet: 8. nov. 2026, 18.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Espace Diamant · Pister · Lumiplay map lifts og downhill
Les Saisies · lifter på kildekortet og downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin)Meldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 29Uden for driftsperioden: 26
Pistestatus · — / 88
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun sektorelementer opført af kilden. Kildestatus har intet observationstidspunkt, og offentlig adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- TC ROSIERES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSD BELLASTA · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSD BISANNE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSD CHARD DU BEURRE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSD COVETAN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSD DOUCE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSD LEGETTE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSF BRICHOU · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSF CARRETS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSF CHALLIERS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSF CHAMOIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSF CHOZAL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSF GRATTARY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSF JORETS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSF MANANT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSF ROCHE BLANCHE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK AIGLON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK COQS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK FEES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK FORET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK GENTIANES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK PALETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK PERIOTS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK TROLLIERS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK VERDETS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TAPIS BOETET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TAPIS CHARDONS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TELECORDE LUCIOLES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TELECORDE LUTINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- AIGLON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BLANCHOTS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BOETET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CARRETS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHALLIERS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- DAGUET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ESPACE DEBUTANT AIGLON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ESPACE INITIATION BOETET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ESPACE INITIATION PIERRE A L'ANE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES FEES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LIAISON BAS GENTIANES-BAS BISANNE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LIAISON CARRETS-FORET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LIAISON FORET-CARRETS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LIAISON TROLLIERS-COQS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LUTINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PLAN CORBET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ACCES CHENAVELLE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ACCES GRATTARY-BRICHOU · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ACCES MARMOTTES-TK GENTIANES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ACCES SIGNAL-TK GENTIANES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BEAUFORTAINE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BELLEVUE · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BERGERIE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BICHETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BOLCHU · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BORLAT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CAMPANULES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CANCALAISE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHAPELLE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHENAVELLE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHEVREUILS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHOUCAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COQS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COUDRAY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COUDRAY VARIANTE FACILE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- DROSERA · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ECUREUILS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ESPACE INITIATION MANANT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- FORET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- FRETES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- GRANDE COMBE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- GRATTARY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES ESSERTS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LEZETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LIAISON CHARDONS-LEGETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LIAISON CREST VOLAND LE CERNIX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LIAISON ECUREUILS-BERGERIE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LIAISON PERIOTS-COVETAN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LIAISON RUAN-DROSERA · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LIAISON TROLLIERS-LEZETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MANANT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MARIE BOCHET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PLANAY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- RENARDS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ROSIERES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- RUINE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- SAPIN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- SAPINETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TETRAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TRAVERSEE DES HALLES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TROLLIERS - ACCES BRICHOU · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TROLLIERS PARTIE HAUTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- VARDACHE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ALPAGES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ARCOSSES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BARME · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CAVE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHAMOIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHEVECHETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- DAOUST · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ETERLOU · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- FRANCK PICCARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- GYPAETE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- HIRONDELLES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LANCHES BAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LANCHES HAUT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LIAISON BELLEVUE-CAVE · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LIAISON CHEVREUILS-ETERLOU · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PECHETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- RUAN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- SANGLIERS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- STADE CHAMOIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- STADE HIRONDELLES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BELIER · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BOUQUETINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- KAMIKAZE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PERDRIX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PLAN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Les Saisies · Lumiplan reported snow depth
Les Saisies · Brichou summit 1.900 m, Col des Saisies 1.650 m reported snow depthMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 22.08
| Målested | cm |
|---|---|
| Brichou summit (1.900 m) · Meldt snedybdeOperator bulletin depth; measurement method unverified. | 0 |
| Col des Saisies (1.650 m) · Meldt snedybdeOperator bulletin depth; measurement method unverified. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Espace Diamant · Pister · Lumiplay map lifts og downhill
Les Saisies · lifter på kildekortet og downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin)8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 29Uden for driftsperioden: 26
Pistestatus · — / 88
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Les Saisies · Lumiplan reported snow depth
Les Saisies · Brichou summit 1.900 m, Col des Saisies 1.650 m reported snow depth8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 22.08
| Målested | cm |
|---|---|
| Brichou summit (1.900 m) · Meldt snedybdeOperator bulletin depth; measurement method unverified. | 0 |
| Col des Saisies (1.650 m) · Meldt snedybdeOperator bulletin depth; measurement method unverified. | 0 |
Nyheder fra skiområdet
Alle nyheder om skiområdetEndnu ingen nyheder for Les Saisies. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 22.09 UTC+1.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Les Saisies ?
For Les Saisies viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.650 m, 0 mm i 1.850 m og 0 mm i 2.040 m i de 24 timer fra 8. nov., 23.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Les Saisies ?
Snedybde: 0 cm (ved Brichou summit (1.900 m); skiområdets melding; Les Saisies · Lumiplan; Hentet 8. nov., 22.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Les Saisies ?
Lifte: Antal åbne ukendt · 29 angivet (Les Saisies · source-listed map lifts og downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin); Espace Diamant · Lumiplay; Hentet 8. nov., 22.09 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 88 angivet (Les Saisies · source-listed map lifts og downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin); Espace Diamant · Lumiplay; Hentet 8. nov., 22.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Lifte og pister i Les Saisies vises, som operatøren opfører dem på sit interaktive kort. Prognosehøjderne er 1.650, 1.850 og 2.040 m. Skematisk illustration, ikke et kort eller aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvilke byer dækker siden om Les Saisies?
Kun Les Saisies. Espace Diamant omfatter også Crest-Voland, Cohennoz, Notre-Dame-de-Bellecombe, Praz-sur-Arly, Flumet; det er selvstændige byer, og de lifte, pister og den sne, der vises her, hører til Les Saisies.[1][4]
Hvor kommer liftstatus og snedybde fra?
Lift- og pistestatus kommer fra operatørens interaktive kort, som opfører lifte og nedfarter pr. sektor. Snedybden er den dybde, operatørens snørapport angiver for Brichou 1.900 m · Col des Saisies 1.650 m; målemetoden oplyses ikke.[4][5]
Er prognoserne for 1.650, 1.850 og 2.040 m i Les Saisies observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til tre højder ved ét repræsentativt punkt (Stolelift Chard du Beurre (station)).[2]
Er området åbent endnu?
Siden viser lift- og pistestatus, som operatøren udgiver den. Før sæsonen opfører kortet anlæg som uden for driftsperioden. Det er ikke en lukkemeddelelse og har intet observationstidspunkt. Åbningsdatoer står på det officielle kort.[4][3]
Hvornår begynder sæsonen i Les Saisies?
Ifølge operatørens snørapport, hentet den 8. november 2026, åbner langrendsområdet den 11. november 2026 og alpinområdet i weekenden den 5. og 6. december 2026, derefter dagligt fra den 12. december 2026. Det er planlagte datoer, som kan ændres.[5]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Les Saisies tourist office · SkiområdeLes Saisies turistkontor
- OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Les Saisies tourist office · Kort over pisterneLes Saisies turistkontor
- Espace Diamant / Lumiplay · Lift- og pistestatusEspace Diamant / Lumiplay
- Les Saisies / Lumiplan · SnemeldingLes Saisies / Lumiplan
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo