Haute-Savoie · Frankrig

Megève: sneprognose og vejret

For Megève viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.100 m, 0,2 mm i 1.500 m og 0,2 mm i 2.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Megève og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Megève er knudepunktet i Évasion Mont-Blanc, med sektorerne Mont d’Arbois, Rochebrune og La Côte 2000 spredt rundt om Arly-dalen frem for over én enkelt base.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Prognosepunktet ligger i landsbyen på omkring 1.100 m. Det beskriver hverken Le Jaillet, der hører til Portes du Mont-Blanc-siden og har sin egen side, eller de øvre sektorer over 1.500 m.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Megève

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-1 – 12 °C · 1.500 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Værdierne for 1.100, 1.500 og 2.000 m er modelestimater for landsbypunktet, ikke målinger fra Mont d’Arbois eller Rochebrune; selve kommunen strækker sig fra 1.027 til 2.485 m.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Paris · MET Norway

Temperaturprognose time for time3,1 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°14°4. nov., 096. nov., 08
Prognoseværdier time for time
Megève · 1.500 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 09.003,1074,52
4. nov. 2026, 10.006,4057,42,2
4. nov. 2026, 11.007,6049,32,4
4. nov. 2026, 12.008,3047,62,6
4. nov. 2026, 13.008,5047,52,4
4. nov. 2026, 14.008,6048,72,5
4. nov. 2026, 15.008,1051,52,5
4. nov. 2026, 16.007,1059,82,3
4. nov. 2026, 17.004,5068,31,7
4. nov. 2026, 18.003071,81,7
4. nov. 2026, 19.001,50751,8
4. nov. 2026, 20.000,6077,22
4. nov. 2026, 21.00-0,1079,52
4. nov. 2026, 22.00-0,50822,2
4. nov. 2026, 23.00-0,8082,12,3
5. nov. 2026, 00.00-1082,22,4
5. nov. 2026, 01.00-0,6081,72,3
5. nov. 2026, 02.000,40,279,92,2
5. nov. 2026, 03.000,3082,22
5. nov. 2026, 04.00-0,4082,72,1
5. nov. 2026, 05.00-0,3082,92,2
5. nov. 2026, 06.00-0,6081,62,3
5. nov. 2026, 07.00-0,6081,42,3
5. nov. 2026, 08.000,3081,32,4
5. nov. 2026, 09.004,2071,92,6
5. nov. 2026, 10.007,9055,92,5
5. nov. 2026, 11.009,8048,42,5
5. nov. 2026, 12.0011,1044,22,2
5. nov. 2026, 13.0011,60431,9
5. nov. 2026, 14.0011,7043,61,8
5. nov. 2026, 15.0011047,61,9
5. nov. 2026, 16.009,50632,1
5. nov. 2026, 17.007,2064,61,4
5. nov. 2026, 18.005,60,171,51,2
5. nov. 2026, 19.004,70,376,31,3
5. nov. 2026, 20.004,10,5821,1
5. nov. 2026, 21.003,50,985,31,1
5. nov. 2026, 22.0031,386,51
5. nov. 2026, 23.002,60,886,30,8
6. nov. 2026, 00.002,30,686,20,8
6. nov. 2026, 01.002,20,485,70,8
6. nov. 2026, 02.001,80,785,90,9
6. nov. 2026, 03.002,10,8890,7
6. nov. 2026, 04.002,10,789,90,7
6. nov. 2026, 05.002,2190,50,7
6. nov. 2026, 06.002,11920,9
6. nov. 2026, 07.002,10,7931
6. nov. 2026, 08.002,20,293,71,1
Modelleret snefald · næste 24 timer
0,2 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
6/48 h
Længste sammenhængende periode
4 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0 °C · 52 h

4. nov. 2026, 00.17 → 4. nov. 2026, 02.17

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.100 m5,3°C1.500 m3,1°C2.000 m-0,1°C0°C · ≈ 1.984 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.984 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00

1.100 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.500 m

0,2 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.000 m

0,2 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.100 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,6°C
19—Over vurderingens grænse · 1,5°C
20—Over vurderingens grænse · 0,8°C
21—Over vurderingens grænse · 0,3°C
22—Over vurderingens grænse · 0,1°C
23—Over vurderingens grænse · -0,2°C
00—Over vurderingens grænse · -0,4°C
01—Over vurderingens grænse · -0°C
02—Over vurderingens grænse · 0,8°C
03—Over vurderingens grænse · 0,9°C
04—Over vurderingens grænse · 0,3°C
05—Over vurderingens grænse · 0,4°C
06—Over vurderingens grænse · -0°C
07—Over vurderingens grænse · -0°C
1.500 m

6 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,6°C
19—Over vurderingens grænse · -0,6°C
20—Over vurderingens grænse · -1,3°C
21—Over vurderingens grænse · -1,8°C
22✓Egnet vejr · -2°C
23✓Egnet vejr · -2,3°C
00✓Egnet vejr · -2,5°C
01✓Egnet vejr · -2,1°C
02—Over vurderingens grænse · -1,3°C
03—Over vurderingens grænse · -1,2°C
04—Over vurderingens grænse · -1,9°C
05—Over vurderingens grænse · -1,8°C
06✓Egnet vejr · -2,1°C
07✓Egnet vejr · -2,2°C
2.000 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -2,4°C
19✓Egnet vejr · -3,6°C
20✓Egnet vejr · -4,3°C
21✓Egnet vejr · -4,9°C
22✓Egnet vejr · -5,1°C
23✓Egnet vejr · -5,4°C
00✓Egnet vejr · -5,6°C
01✓Egnet vejr · -5,2°C
02✓Egnet vejr · -4,4°C
03✓Egnet vejr · -4,3°C
04✓Egnet vejr · -5°C
05✓Egnet vejr · -4,9°C
06✓Egnet vejr · -5,2°C
07✓Egnet vejr · -5,2°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

3,1°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

6 / 48 h

Længste kuldeperiode: 4 h

Temperaturprognose time for time3,1 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°14°4. nov., 096. nov., 08
1.500 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-0,8° / 8,6°0 mm (15 h)
5. nov. 2026-1° / 11,7°4,1 mm (24 h)
6. nov. 20261,8° / 2,3°6,1 mm (9 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 06.18 · Europe/Paris

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
1.100 m1.500 m2.000 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 13.0052 h · 1.500 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer2 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0 °CTidligere prognose: 4,1 °C
Seneste prognose: 4,1 °C
Samlet nedbørPrognose
+6 mmTidligere prognose: 4,3 mm
Seneste prognose: 10,3 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0,4 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0,4 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+3 hTidligere prognose: 3 h
Seneste prognose: 6 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose4,1 °C4,1 °C+0 °C
Samlet nedbørPrognose4,3 mm10,3 mm+6 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0,4 mm+0,4 mm
Timer med egnet vejrModelleret3 h6 h+3 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.100 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
1.500 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
2.000 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Évasion Mont-Blanc · gennemgåede lokale eksempler og forbindelser

Megève · Rochebrune · Udvalg: eksemplerMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun udvalgte eksempler fra Rochebrune, ikke en lokal oversigt. Manglende kildeelementer udledes ikke. Statustidspunkt og adgang er ikke verificeret. Le Jaillet er adskilt.

Liftstatus
  • TPH ROCHEBRUNE · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildens statusikon; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • CHAMOIS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildens statusikon; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
LIAISON SKI SAINT GERVAIS – MEGEVEMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kildens forbindelsesmarkering er adskilt fra lokale oversigter. Uden for driftsperioden er ukendt, ikke bevis for lukning eller åbning. Observationstidspunkt og adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • LIAISON SKI SAINT GERVAIS – MEGEVE · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Évasion Mont-Blanc · gennemgåede lokale eksempler og forbindelser

Megève · Rochebrune · Udvalg: eksempler4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
LIAISON SKI SAINT GERVAIS – MEGEVE4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Évasion Mont-Blanc · gennemgåede lokale eksempler og forbindelser

Megève · Rochebrune · Udvalg: eksempler3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
LIAISON SKI SAINT GERVAIS – MEGEVE3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Megève?

For Megève viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.100 m, 0,2 mm i 1.500 m og 0,2 mm i 2.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Haute-Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Gondolen på Mont d’Arbois forbinder Megève med Saint-Gervais-siden, og det officielle sted taler om over 400 km forbundne pister i hele Évasion-nettet. Tegningen er skematisk, ikke et kort over pisterne.

Prognosepunkt
Megève (landsby)[2]
Kommunens højdeinterval
1.027–2.485 m[5]
Skiområde
Évasion Mont-Blanc · 400+ km[1]
Adgang ad vej
D1212 · Albertville 31 km · Sallanches 13 km[5]

Før din skidag

Hvilke sektorer kan jeg stå på ski i fra Megève?

Wikipedia nævner Mont d’Arbois, La Princesse, Le Jaillet, Rochebrune og La Côte 2000 for kommunen. Hvad der er åbent i dag, fremgår af den officielle liftrapport, ikke af denne prognose.[5][4]

Hvordan kommer jeg til Megève fra dalen?

Ad D1212: omkring 31 km fra Albertville og 13 km fra Sallanches. Stationen Sallanches–Megève ligger 12 km væk og Genève lufthavn 70 km. Vinterens vejforhold står ikke på denne side.[5]

Dækker Megève-prognosen også Le Jaillet?

Nej. Le Jaillet er en separat tilgået liftstation på Portes du Mont-Blanc-siden med eget prognosepunkt og egen side. Brug landsbyens værdier kun for landsbyen.[1]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Évasion Mont-Blanc · SkiområdeMegève Tourisme
  2. Megève · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Évasion Mont-Blanc · Kort over pisterneMegève Tourisme
  4. Évasion Mont-Blanc · Lift- og pistestatusMegève Tourisme
  5. Megève · Fakta og områdeinformationWikipédia