Haute-Savoie · Frankrig
Megève–Le Jaillet: sneprognose og vejret
For Megève–Le Jaillet viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.100 m, 0 mm i 1.500 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 4. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Megève–Le Jaillet og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
Le Jaillet er en liftstation i kommunen Megève, der åbner en anden vej ind til Portes du Mont-Blanc, adskilt fra landsbycentret og Mont d’Arbois-siden.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Prognosepunktet er selve liftstationen Jaillet, ikke landsbyen Megève og ikke Combloux. Her parkerer og stiger man på; landsbyprognosen på Megève-siden er mildere og lavere.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Megève–Le Jaillet
2 – 10 °C · 1.500 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 13.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Værdierne for 1.100, 1.500 og 1.900 m er modelestimater for liftstationens punkt (koordinater i registret), ikke målinger fra Jaillet-liftene eller fra landsbyen Megève.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 18.00 | 3,1 | 0 | 76 | 0,5 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 2,7 | 0 | 70 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 2,6 | 0 | 68 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 2,7 | 0 | 66 | 3 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 2,8 | 0 | 65 | 2,9 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 3 | 0 | 64 | 2,7 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 3,1 | 0 | 61 | 3,5 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 3,3 | 0 | 61 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 3,7 | 0 | 59 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 3,8 | 0 | 58 | 3,8 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 3,9 | 0 | 59 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 4 | 0 | 59 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 4,1 | 0 | 59 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 4 | 0 | 60 | 3 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 4,3 | 0 | 61 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 6,8 | 0 | 68 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 8 | 0 | 67 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 8,8 | 0 | 65 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 9,4 | 0 | 66 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 9,6 | 0 | 66 | 1 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 9,5 | 0 | 64 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 8,8 | 0 | 63 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 7,6 | 0 | 59 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 6,4 | 0 | 53 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 5,8 | 0 | 56 | 2 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 5,8 | 0 | 58 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 5,1 | 0 | 62 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 4,8 | 0 | 63 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 4,3 | 0 | 64 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 3,8 | 0 | 65 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 3,9 | 0 | 64 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 3,6 | 0 | 66 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 3,7 | 0 | 67 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 3,2 | 0 | 73 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 3,2 | 0 | 76 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 2,8 | 0 | 78 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 1,7 | 0 | 84 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 2,1 | 0 | 88 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 1,7 | 0 | 97 | 3 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 2,4 | 0,4 | 94 | 2 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 3,1 | 1,1 | 94 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 3,2 | 1,3 | 96 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 3,5 | 1 | 95 | 0,1 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 3,6 | 1,2 | 94 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 3,2 | 1,8 | 94 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 3,2 | 1,2 | 94 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | 3,1 | 1,4 | 93 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | 2,7 | 0,5 | 98 | 0,9 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,2 °C · 66 h
4. nov. 2026, 10.00 → 4. nov. 2026, 13.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
0,5°C
Vind: 0,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 13.003,1°C
Vind: 0,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 13.002,6°C
Vind: 0,7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 13.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 18.00 → 5. nov., 18.00
1.100 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.500 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.900 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
9 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
3,1°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 2,6° / 3,1° | 0 mm (6 h) |
| 5. nov. 2026 | 3,1° / 9,6° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 1,7° / 3,9° | 9,9 mm (18 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 13.00 · Hentet: 4. nov., 17.17 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,2°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 18.00 — 7. nov. 2026, 12.0066 h · 1.500 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer3 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,2 °CTidligere prognose: 3,9 °C
Seneste prognose: 3,7 °C - Samlet nedbørPrognose
- -10 mmTidligere prognose: 21,3 mm
Seneste prognose: 11,3 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- -1,1 mmTidligere prognose: 1,1 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 3,9 °C | 3,7 °C | -0,2 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 21,3 mm | 11,3 mm | -10 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 1,1 mm | 0 mm | -1,1 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 10.00
Hentet: 4. nov. 2026, 12.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00
Hentet: 4. nov. 2026, 17.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser
Megève–Le Jaillet · Jaillet liftMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Udvalgte eksempler på lifter og pister opført af kilden, ikke en lokal total. Statustidspunkt og adgang er ikke verificeret. Uden for driftsperioden er ukendt.
Liftstatus
- TC JAILLET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
Pistestatus
- 7 NAINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
LIAISON SKI JAILLET > COMBLOUXMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Separat opført kildeforbindelse. Retning og alle afhængige strækninger skal kontrolleres. Statustidspunkt og adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- LIAISON SKI JAILLET > COMBLOUX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
LIAISON SKI JAILLET > GIETTAZMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Separat opført kildeforbindelse. Retning og alle afhængige strækninger skal kontrolleres. Statustidspunkt og adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- LIAISON SKI JAILLET > GIETTAZ · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser
Megève–Le Jaillet · Jaillet lift4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗LIAISON SKI JAILLET > COMBLOUX4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗LIAISON SKI JAILLET > GIETTAZ4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser
Megève–Le Jaillet · Jaillet lift3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗LIAISON SKI JAILLET > COMBLOUX3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗LIAISON SKI JAILLET > GIETTAZ3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Megève–Le Jaillet?
For Megève–Le Jaillet viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.100 m, 0 mm i 1.500 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 4. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Megève–Le Jaillet?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Megève–Le Jaillet. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Megève–Le Jaillet?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Megève–Le Jaillet. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Det officielle sted angiver Portes du Mont-Blanc til 66 pister (11 grønne, 29 blå, 16 røde, 10 sorte) med 10 lifte og én snowpark. Tegningen er skematisk, ikke et kort over pisterne.
Før din skidag
Hvad adskiller Le Jaillet fra landsbyen Megève?
Begge ligger i kommunen Megève, men landsbyen ligger i dalen, og Le Jaillet er en separat liftstation med eget punkt. Jaillet-siden dækker Portes du Mont-Blanc-siden, landsbysiden dækker Évasion.[1]
Hvor kan jeg komme ind i området Portes du Mont-Blanc?
Ifølge Megèves turistkontor er områderne tilgængelige ved Jaillet og i Combloux. La Giettaz er den tredje indgang, på en egen side, fra Savoie-siden.[1]
Er Jaillet-siden åben, når liftene i landsbyen Megève kører?
Ikke nødvendigvis. Det er separate liftstationer, og det samme kort bekræfter ikke åbning på nogen af dem; tjek liftrapporten for de konkrete Jaillet-lifte, du vil tage.[4]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Portes du Mont-Blanc · SkiområdeMegève Tourisme
- Megève–Le Jaillet · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
- Portes du Mont-Blanc · Kort over pisterneMegève Tourisme
- Portes du Mont-Blanc · Lift- og pistestatusMegève Tourisme
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo