Piemonte · Italien

Mondolè Ski: sneprognose og vejret

For Mondolè Ski viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 900 m, 0 mm i 1.500 m og 0 mm i 2.100 m i de 24 timer fra 8. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde

Meldte forhold for Mondolè Ski: Lifte: 0 af 13 åbne (Prato Nevoso og Frabosa Soprana lifts og pistes (Artesina not covered); Prato Nevoso / Feratel; Hentet 8. nov., 14.27 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 27 åbne (Prato Nevoso og Frabosa Soprana lifts og pistes (Artesina not covered); Prato Nevoso / Feratel; Hentet 8. nov., 14.27 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Mondolè Ski forbinder Prato Nevoso, Artesina og Frabosa Soprana i de liguriske Alper i provinsen Cuneo. Ifølge operatøren ligger de tre stationer i 1.500 m (Prato Nevoso), 1.400 m (Artesina) og 891 m (Frabosa Soprana).

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 13 åbnePrato Nevoso og Frabosa Soprana lifts og pistes (Artesina not covered)
Pister
0 af 27 åbnePrato Nevoso og Frabosa Soprana lifts og pistes (Artesina not covered)
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Denne side behandler Mondolè Ski som ét rejsemål. Operatørens lift- og pistebulletin dækker Prato Nevoso og Frabosa Soprana, men ikke Artesina, så tallene her udelader Artesina. Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen for gondolen La Rossa Panoramica i Prato Nevoso.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Mondolè Ski

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

1 – 7 °C · 1.500 m · 8. nov. – 10. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 10.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Mondolè Ski er værdierne i 900, 1.500 og 2.100 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen La Rossa Panoramica, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time2,9 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°10°8. nov., 1510. nov., 14
Prognoseværdier time for time
Mondolè Ski · 1.500 m · Europe/Rome
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
8. nov. 2026, 15.002,901000,3
8. nov. 2026, 16.002,901000,3
8. nov. 2026, 17.002,701000,6
8. nov. 2026, 18.002,401001,2
8. nov. 2026, 19.002,101001,1
8. nov. 2026, 20.002,10991,1
8. nov. 2026, 21.001,90941,1
8. nov. 2026, 22.0020950,7
8. nov. 2026, 23.001,30990,6
9. nov. 2026, 00.00101000,6
9. nov. 2026, 01.00101000,4
9. nov. 2026, 02.001,101000,4
9. nov. 2026, 03.001,40980,7
9. nov. 2026, 04.001,201000,6
9. nov. 2026, 05.001,50960,9
9. nov. 2026, 06.0010990,8
9. nov. 2026, 07.001,60940,5
9. nov. 2026, 08.001,30980,8
9. nov. 2026, 09.001,601000,5
9. nov. 2026, 10.002,301000,3
9. nov. 2026, 11.002,901000,1
9. nov. 2026, 12.003,501000,6
9. nov. 2026, 13.003,701000,9
9. nov. 2026, 14.003,801000,9
9. nov. 2026, 15.003,401000,4
9. nov. 2026, 16.003,201000,3
9. nov. 2026, 17.002,701000,5
9. nov. 2026, 18.002,301000,6
9. nov. 2026, 19.002,101000,7
9. nov. 2026, 20.002,201000,8
9. nov. 2026, 21.002,501000,7
9. nov. 2026, 22.002,201000,9
9. nov. 2026, 23.002,201001
10. nov. 2026, 00.001,901001,6
10. nov. 2026, 01.002,20931
10. nov. 2026, 02.001,90,1941,2
10. nov. 2026, 03.004,10880,8
10. nov. 2026, 04.004,40870,8
10. nov. 2026, 05.006,30841,2
10. nov. 2026, 06.006,90840,8
10. nov. 2026, 07.007,10870,3
10. nov. 2026, 08.006,40900,5
10. nov. 2026, 09.0060920,3
10. nov. 2026, 10.0050991
10. nov. 2026, 11.006,501000,1
10. nov. 2026, 12.005,201001
10. nov. 2026, 13.005,301001,4
10. nov. 2026, 14.00501001,5
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Rome

900 m7°C1.500 m2,9°C2.100 m-0,2°C0°C · ≈ 2.061 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 2.061 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

8. nov., 15.00 → 9. nov., 15.00

900 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.500 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.100 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

900 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 6,2°C
19—Over vurderingens grænse · 6°C
20—Over vurderingens grænse · 5,8°C
21—Over vurderingens grænse · 5,3°C
22—Over vurderingens grænse · 5°C
23—Over vurderingens grænse · 4,9°C
00—Over vurderingens grænse · 4,8°C
01—Over vurderingens grænse · 5°C
02—Over vurderingens grænse · 5,1°C
03—Over vurderingens grænse · 5,1°C
04—Over vurderingens grænse · 5,1°C
05—Over vurderingens grænse · 4,9°C
06—Over vurderingens grænse · 4,9°C
07—Over vurderingens grænse · 4,7°C
1.500 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,4°C
19—Over vurderingens grænse · 2,1°C
20—Over vurderingens grænse · 1,9°C
21—Over vurderingens grænse · 1,3°C
22—Over vurderingens grænse · 1,5°C
23—Over vurderingens grænse · 1,1°C
00—Over vurderingens grænse · 1°C
01—Over vurderingens grænse · 1°C
02—Over vurderingens grænse · 1,1°C
03—Over vurderingens grænse · 1,1°C
04—Over vurderingens grænse · 1,2°C
05—Over vurderingens grænse · 1°C
06—Over vurderingens grænse · 0,8°C
07—Over vurderingens grænse · 1°C
2.100 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,8°C
19—Over vurderingens grænse · -1,8°C
20—Over vurderingens grænse · -1,7°C
21—Over vurderingens grænse · -1,7°C
22—Over vurderingens grænse · -1,7°C
23—Over vurderingens grænse · -1,5°C
00—Over vurderingens grænse · -1,4°C
01—Over vurderingens grænse · -1,3°C
02—Over vurderingens grænse · -1,1°C
03—Over vurderingens grænse · -1,1°C
04—Over vurderingens grænse · -1,1°C
05—Over vurderingens grænse · -1°C
06—Over vurderingens grænse · -0,6°C
07—Over vurderingens grænse · -0,4°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

2,9°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time2,9 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°10°8. nov., 1510. nov., 14
1.500 m · Europe/Rome
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
8. nov. 20261,3° / 2,9°0 mm (9 h)
9. nov. 20261° / 3,8°0 mm (24 h)
10. nov. 20261,9° / 7,1°0,1 mm (15 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 10.00 · Hentet: 8. nov., 13.17 · Europe/Rome

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
900 m1.500 m2.100 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Ingen tidligere prognose til denne sammenligning.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 13.17
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Bulletin Prato Nevoso Feratel · Pister · Prato Nevoso og Frabosa Soprana lifts and

Prato Nevoso og Frabosa Soprana lifts og pistes (Artesina not covered)Meldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
12.04.2026 16:07

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13

Pistestatus · 0 / 27

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Source-listed items of two of the three Mondolé Ski sectors. The update time has no time zone.

Liftstatus
  • P1 Traski 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • P2 Traski 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • P3 Blu · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • P4 Caudano · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • P5 La Rossa Panoramica · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • F1 Mongrosso Baby · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • F2 Mongrosso Burrino · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • F3 Burrino Malanotte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • F4 Prel Malanotte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • F5 Moro · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • F6 Paskireaux Doppia · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • F7 Campetto Baby · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • F8 Lusera · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
Pistestatus
  • 1 Prel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • 1b Plateau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • 2 Arfel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • 3 Caudano · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • 3b Tre bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • 3t Training · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • 4 Genzianella · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • 5 Azzurra · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • 6 Easy · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • 6b Balma · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • 6t Ontano · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • 7 Seirasso · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • 7bis Variante Seirasso · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • 11 Alpet bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • f1 Mongrosso Baby · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • f2 Muro Bauzano · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • f3 Monte Malanotte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • f4 Muro di Malanotte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • f5 Pian d le Pre · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • f6 Mongrosso Burrino · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • f7 Chiotti · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • f8 Monte Moro · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • f9 Lanza Villa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • f10 Muro di Dino · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • f11 Paskireaux direttissima · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • f12 Campetto · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
  • f13 Pian Brun · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Bulletin Prato Nevoso Feratel · Pister · Prato Nevoso og Frabosa Soprana lifts and

Prato Nevoso og Frabosa Soprana lifts og pistes (Artesina not covered)8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
12.04.2026 16:07

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13

Pistestatus · 0 / 27

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Nyheder fra skiområdet

Alle nyheder om skiområdet

Endnu ingen nyheder for Mondolè Ski. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 14.27 UTC+1.

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Mondolè Ski ?

For Mondolè Ski viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 900 m, 0 mm i 1.500 m og 0 mm i 2.100 m i de 24 timer fra 8. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Mondolè Ski ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Mondolè Ski. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Mondolè Ski ?

Lifte: 0 af 13 åbne (Prato Nevoso og Frabosa Soprana lifts og pistes (Artesina not covered); Prato Nevoso / Feratel; Hentet 8. nov., 14.27 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 27 åbne (Prato Nevoso og Frabosa Soprana lifts og pistes (Artesina not covered); Prato Nevoso / Feratel; Hentet 8. nov., 14.27 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Piemonte · Italien

Lær bjerget at kende

Fra Prato Nevoso stiger pisterne mod Cima Bianca (1.850 m) og Punta Alpet (1.928 m). Artesinas lifte går mod Cima Durand (2.092 m), Frabosa Soprana mod Monte Moro (1.740 m) og Monte Malanotte (1.743 m). Forbindelseslifte binder de tre stationer sammen. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Stationernes højde
891, 1.400 og 1.500 m[1]
Officielt kort fra oktober 2023
48 pister, 25 lifte[3][1]
Prognosepunkt
Dalstationen La Rossa Panoramica[2]

Før din skidag

Dækker lift- og pistetallene hele Mondolè Ski?

Nej. Operatørens bulletin angiver de 13 lifte og 27 pister i Prato Nevoso og Frabosa Soprana og henviser til en særskilt bulletin for Artesina. Da vi tjekkede den 8. november 2026, var den sidst opdateret den 12. april 2026 og viser derfor ikke den aktuelle drift.[4][1]

Hvor kommer snedybden på siden fra?

Fra ARPA Piemontes station Rifugio Mondovì i 1.760 m i Roccaforte Mondovì, cirka 7 km fra Prato Nevoso og uden for liftsystemet. Den offentliggør én kontrolleret værdi om dagen kl. 08:00 og måler ikke på pisterne.[5][2]

Hvor stort er Mondolè Ski?

Operatøren angiver mere end 130 km nedfarter, mens kortet fra oktober 2023 viser 48 pister og 25 lifte. Tallene varierer mellem kilder, og et antal pister er ikke en afstand.[1][3]

Er prognoserne for tre højder observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til de tre højder og beregnet i ét repræsentativt punkt, dalstationen La Rossa Panoramica i Prato Nevoso.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Prato Nevoso · SkiområdePrato Nevoso
  2. OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. Prato Nevoso · Kort over pisternePrato Nevoso
  4. Prato Nevoso / Feratel · Lift- og pistestatusPrato Nevoso / Feratel
  5. ARPA Piemonte · Meldingsdata og målestederARPA Piemonte
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo