Savoie · Frankrig

Notre-Dame-de-Bellecombe: sneprognose og vejret

For Notre-Dame-de-Bellecombe viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.150 m, 0 mm i 1.550 m og 0 mm i 2.050 m i de 24 timer fra 9. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for Notre-Dame-de-Bellecombe: Lifte: Antal åbne ukendt · 18 angivet (Notre-Dame-de-Bellecombe · source-listed map lifts og downhill pistes (ND de Bellecombe); Espace Diamant · Lumiplay; Hentet 8. nov., 23.24 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 33 angivet (Notre-Dame-de-Bellecombe · source-listed map lifts og downhill pistes (ND de Bellecombe); Espace Diamant · Lumiplay; Hentet 8. nov., 23.24 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Notre-Dame-de-Bellecombe village (1.150 m); skiområdets melding; Espace Diamant · Lumiplan; Hentet 8. nov., 23.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Notre-Dame-de-Bellecombe er en del af Espace Diamant, et skiområde i de franske Alper. Ifølge Wikipedia ligger pisterne i Espace Diamant i 910 m til 2.069 m.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Antal åbne ukendt · 18 angivetNotre-Dame-de-Bellecombe · source-listed map lifts og downhill pistes (ND de Bellecombe)
Pister
Antal åbne ukendt · 33 angivetNotre-Dame-de-Bellecombe · source-listed map lifts og downhill pistes (ND de Bellecombe)
Snedybde
0 cmved Notre-Dame-de-Bellecombe village (1.150 m) · skiområdets melding
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Denne side dækker kun Notre-Dame-de-Bellecombe og bruger sektoren ND de Bellecombe på operatørens kort. Espace Diamant omfatter også Les Saisies, Crest-Voland, Cohennoz, Praz-sur-Arly, Flumet; det er selvstændige byer, som ikke dækkes her. Prognosen bruger ét punkt ved Skilift Terret (station).

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Notre-Dame-de-Bellecombe

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

4 – 10 °C · 1.550 m · 9. nov. – 11. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 19.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Notre-Dame-de-Bellecombe er værdierne i 1.150, 1.550 og 2.050 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Skilift Terret (station), ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time4 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°12°9. nov., 0010. nov., 23
Prognoseværdier time for time
Notre-Dame-de-Bellecombe · 1.550 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
9. nov. 2026, 00.0040822,2
9. nov. 2026, 01.004,20811,9
9. nov. 2026, 02.004,20822
9. nov. 2026, 03.004,10812,3
9. nov. 2026, 04.004,20802,4
9. nov. 2026, 05.004,30802,5
9. nov. 2026, 06.004,50782,5
9. nov. 2026, 07.004,70762,6
9. nov. 2026, 08.005,20752,5
9. nov. 2026, 09.006,30731,7
9. nov. 2026, 10.007,60741,1
9. nov. 2026, 11.008,30711,3
9. nov. 2026, 12.008,90691,8
9. nov. 2026, 13.009,40701,9
9. nov. 2026, 14.009,40692,2
9. nov. 2026, 15.0090682,4
9. nov. 2026, 16.008,30741,6
9. nov. 2026, 17.007,50841,4
9. nov. 2026, 18.006,80,2901,9
9. nov. 2026, 19.006,50,3902,1
9. nov. 2026, 20.006,60,2872,4
9. nov. 2026, 21.006,70,3872,2
9. nov. 2026, 22.006,80,1872,2
9. nov. 2026, 23.006,70,5882,2
10. nov. 2026, 00.006,50,9911,6
10. nov. 2026, 01.006,41,3921,5
10. nov. 2026, 02.006,82,4901,7
10. nov. 2026, 03.007,11,5882,2
10. nov. 2026, 04.007,60,2852,2
10. nov. 2026, 05.0080,1852,2
10. nov. 2026, 06.007,90,1892,6
10. nov. 2026, 07.0080,1932,5
10. nov. 2026, 08.007,81,5942,1
10. nov. 2026, 09.008,30,2952
10. nov. 2026, 10.008,80,2941,5
10. nov. 2026, 11.008,60,4951,6
10. nov. 2026, 12.008,70,3941,6
10. nov. 2026, 13.009,30,4901,3
10. nov. 2026, 14.009,40900,9
10. nov. 2026, 15.009,60901,1
10. nov. 2026, 16.009,20921,1
10. nov. 2026, 17.008,50,2921,8
10. nov. 2026, 18.007,90922,1
10. nov. 2026, 19.007,60912,1
10. nov. 2026, 20.007,60892,4
10. nov. 2026, 21.007,60882,4
10. nov. 2026, 22.007,50862,7
10. nov. 2026, 23.007,40852,6
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 66 h

8. nov. 2026, 16.00 → 8. nov. 2026, 19.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.150 m6,2°C1.550 m4°C2.050 m0,7°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

9. nov., 00.00 → 10. nov., 00.00

1.150 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.550 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.050 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.150 m

0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer

00—Over vurderingens grænse · 4,5°C
01—Over vurderingens grænse · 4,6°C
02—Over vurderingens grænse · 4,6°C
03—Over vurderingens grænse · 4,4°C
04—Over vurderingens grænse · 4,4°C
05—Over vurderingens grænse · 4,4°C
06—Over vurderingens grænse · 4,4°C
07—Over vurderingens grænse · 4,5°C
1.550 m

0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer

00—Over vurderingens grænse · 2,3°C
01—Over vurderingens grænse · 2,4°C
02—Over vurderingens grænse · 2,5°C
03—Over vurderingens grænse · 2,3°C
04—Over vurderingens grænse · 2,4°C
05—Over vurderingens grænse · 2,5°C
06—Over vurderingens grænse · 2,5°C
07—Over vurderingens grænse · 2,5°C
2.050 m

0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer

00—Over vurderingens grænse · -0,9°C
01—Over vurderingens grænse · -0,6°C
02—Over vurderingens grænse · -0,7°C
03—Over vurderingens grænse · -0,7°C
04—Over vurderingens grænse · -0,8°C
05—Over vurderingens grænse · -0,6°C
06—Over vurderingens grænse · -0,7°C
07—Over vurderingens grænse · -0,5°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

4°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time4 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°12°9. nov., 0010. nov., 23
1.550 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
9. nov. 20264° / 9,4°1,6 mm (24 h)
10. nov. 20266,4° / 9,6°9,8 mm (24 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 19.00 · Hentet: 8. nov., 23.17 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.150 m1.550 m2.050 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode9. nov. 2026, 00.00 — 11. nov. 2026, 18.0066 h · 1.550 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer3 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,2 °CTidligere prognose: 7,3 °C
Seneste prognose: 7,5 °C
Samlet nedbørPrognose
-33,4 mmTidligere prognose: 46,2 mm
Seneste prognose: 12,8 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose7,3 °C7,5 °C+0,2 °C
Samlet nedbørPrognose46,2 mm12,8 mm-33,4 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.150 mNy prognose8. nov. 2026, 19.00
1.550 mNy prognose8. nov. 2026, 19.00
2.050 mNy prognose8. nov. 2026, 19.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Espace Diamant · Pister · Lumiplay map lifts og downhill

Notre-Dame-de-Bellecombe · lifter på kildekortet og downhill pistes (ND de Bellecombe)Meldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 18Uden for driftsperioden: 18

Pistestatus · — / 33

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun sektorelementer opført af kilden. Kildestatus har intet observationstidspunkt, og offentlig adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • TSD Mont Rond · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TS des Gueux · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TS du Lac · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TS Plan des Fours · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TS Planay · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK Biolles 1 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK Biolles 2 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK Boulangère · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK Combe 1 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK Combe 2 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK Plan 1 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK Plan 2 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK Quarts · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK Reguet · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK Terret · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK Teux · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK Vores · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Telecorde Cretes · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • Biolles 1 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Biolles 2 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Combe 1 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Combe 2 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Opoualand Mont-Rond · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Terret · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Arête · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Bleue des Gueux · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Bleue du Lac · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Bleue du Plan · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Bleue du Vores · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Jonction Mont Rond · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Jonction Praz · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • La Thuile · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Les Crozats · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Les Lapins · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Quarts · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Reguet · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Retour Station · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Teux · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Cascade Bas · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Cascade Haut · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Corbel · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Grande Roche · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • L'Alpage · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • La Boulangère · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Rouge du Plan · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Rouge du Vores · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Rouge Mont Rond · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Rouvier · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Verdette · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Ebranchet · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Noire des Gueux · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

Espace Diamant · Lumiplan reported snow depth (Crest-Voland, Notre-Dame-de-Bellecombe)

Notre-Dame-de-Bellecombe · Notre-Dame-de-Bellecombe village 1.150 m reported snow depthMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 23.23
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Notre-Dame-de-Bellecombe village (1.150 m) · Meldt snedybdeOperator bulletin depth; measurement method unverified.0
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Espace Diamant · Pister · Lumiplay map lifts og downhill

Notre-Dame-de-Bellecombe · lifter på kildekortet og downhill pistes (ND de Bellecombe)8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 18Uden for driftsperioden: 18

Pistestatus · — / 33

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Espace Diamant · Lumiplan reported snow depth (Crest-Voland, Notre-Dame-de-Bellecombe)

Notre-Dame-de-Bellecombe · Notre-Dame-de-Bellecombe village 1.150 m reported snow depth8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 23.23
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Notre-Dame-de-Bellecombe village (1.150 m) · Meldt snedybdeOperator bulletin depth; measurement method unverified.0
Officiel kilde ↗

Nyheder fra skiområdet

Alle nyheder om skiområdet

Endnu ingen nyheder for Notre-Dame-de-Bellecombe. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 23.24 UTC+1.

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Notre-Dame-de-Bellecombe ?

For Notre-Dame-de-Bellecombe viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.150 m, 0 mm i 1.550 m og 0 mm i 2.050 m i de 24 timer fra 9. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Notre-Dame-de-Bellecombe ?

Snedybde: 0 cm (ved Notre-Dame-de-Bellecombe village (1.150 m); skiområdets melding; Espace Diamant · Lumiplan; Hentet 8. nov., 23.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Notre-Dame-de-Bellecombe ?

Lifte: Antal åbne ukendt · 18 angivet (Notre-Dame-de-Bellecombe · source-listed map lifts og downhill pistes (ND de Bellecombe); Espace Diamant · Lumiplay; Hentet 8. nov., 23.24 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 33 angivet (Notre-Dame-de-Bellecombe · source-listed map lifts og downhill pistes (ND de Bellecombe); Espace Diamant · Lumiplay; Hentet 8. nov., 23.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Lifte og pister i Notre-Dame-de-Bellecombe vises, som operatøren opfører dem på sit interaktive kort. Prognosehøjderne er 1.150, 1.550 og 2.050 m. Skematisk illustration, ikke et kort eller aktuelle forhold.

Højder
910–2.069 m[6]
Byer i området
Les Saisies, Crest-Voland, Cohennoz, Notre-Dame-de-Bellecombe, Praz-sur-Arly, Flumet[6]
Prognosepunkt
Skilift Terret (station)[2]

Før din skidag

Hvilke byer dækker siden om Notre-Dame-de-Bellecombe?

Kun Notre-Dame-de-Bellecombe. Espace Diamant omfatter også Les Saisies, Crest-Voland, Cohennoz, Praz-sur-Arly, Flumet; det er selvstændige byer, og de lifte, pister og den sne, der vises her, hører til Notre-Dame-de-Bellecombe.[1][4]

Hvor kommer liftstatus og snedybde fra?

Lift- og pistestatus kommer fra operatørens interaktive kort, som opfører lifte og nedfarter pr. sektor. Snedybden er den dybde, operatørens snørapport angiver for Notre-Dame-de-Bellecombe 1.150 m; målemetoden oplyses ikke.[4][5]

Er prognoserne for 1.150, 1.550 og 2.050 m i Notre-Dame-de-Bellecombe observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til tre højder ved ét repræsentativt punkt (Skilift Terret (station)).[2]

Er området åbent endnu?

Siden viser lift- og pistestatus, som operatøren udgiver den. Før sæsonen opfører kortet anlæg som uden for driftsperioden. Det er ikke en lukkemeddelelse og har intet observationstidspunkt. Åbningsdatoer står på det officielle kort.[4][3]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Val d’Arly Mont-Blanc tourist office · SkiområdeVal d’Arly Mont-Blanc turistkontor
  2. OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. Espace Diamant · Kort over pisterneEspace Diamant
  4. Espace Diamant / Lumiplay · Lift- og pistestatusEspace Diamant / Lumiplay
  5. Espace Diamant / Lumiplan · SnemeldingEspace Diamant / Lumiplan
  6. Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo