Pyrenæerne · Andorra

Ordino Arcalís: sneprognose og vejret

For Ordino Arcalís viser prognosen fra Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE, udsendt 8. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.940 m, 0 mm i 2.280 m og 0 mm i 2.625 m i de 24 timer fra 8. nov., 23.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Andorra). Prognosekilde

Meldte forhold for Ordino Arcalís: Lifte: 0 af 16 åbne (Ordino Arcalís · operatør status board lifts og slopes; Grandvalira Resorts; Hentet 8. nov., 22.10 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 27 åbne (Ordino Arcalís · operatør status board lifts og slopes; Grandvalira Resorts; Hentet 8. nov., 22.10 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Ordino Arcalís ligger for enden af Ordino-dalen i Andorra og vender mod nord. Operatøren angiver 30,5 km pister og 16 lifte mellem 1.940 og 2.625 m, og området er kendt for freeride, blandt andet med stop på Freeride World Tour.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 16 åbneOrdino Arcalís · operatør status board lifts og slopes
Pister
0 af 27 åbneOrdino Arcalís · operatør status board lifts og slopes
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Siden dækker skiområdet Ordino Arcalís. Grandvalira og Pal Arinsal drives af samme operatør, Grandvalira Resorts, men er egne skiområder med egne sider og er ikke dækket her. Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen for gondolbanen Tristaina, tæt på skiområdets bund.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Ordino Arcalís

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

1 – 8 °C · 2.280 m · 8. nov. – 10. nov.

Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Udstedt 8. nov., 13.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Ordino Arcalís er værdierne i 1.940, 2.280 og 2.625 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen for gondolbanen Tristaina, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 13.00 · Europe/Andorra · Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE

Temperaturprognose time for time1,2 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°10°8. nov., 2310. nov., 22
Prognoseværdier time for time
Ordino Arcalís · 2.280 m · Europe/Andorra
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
8. nov. 2026, 23.001,20870,4
9. nov. 2026, 00.001,20860,4
9. nov. 2026, 01.001,60780,8
9. nov. 2026, 02.001,30800,3
9. nov. 2026, 03.002,60730,6
9. nov. 2026, 04.002,50741
9. nov. 2026, 05.002,40751,5
9. nov. 2026, 06.002,30751,5
9. nov. 2026, 07.002,70781,6
9. nov. 2026, 08.003,10781,8
9. nov. 2026, 09.003,80792
9. nov. 2026, 10.004,90782,3
9. nov. 2026, 11.005,50762,2
9. nov. 2026, 12.005,80762,5
9. nov. 2026, 13.0060783,1
9. nov. 2026, 14.005,90803,5
9. nov. 2026, 15.005,30853,3
9. nov. 2026, 16.004,30,1981,8
9. nov. 2026, 17.004,401001,3
9. nov. 2026, 18.004,201002,4
9. nov. 2026, 19.004,10991,9
9. nov. 2026, 20.003,70981,8
9. nov. 2026, 21.003,30990,4
9. nov. 2026, 22.003,50,11001,8
9. nov. 2026, 23.003,70991,7
10. nov. 2026, 00.003,70,2971,8
10. nov. 2026, 01.003,20,11001
10. nov. 2026, 02.003,201001,8
10. nov. 2026, 03.002,901000,4
10. nov. 2026, 04.002,50,1980,7
10. nov. 2026, 05.002,301000,6
10. nov. 2026, 06.002,10930,5
10. nov. 2026, 07.001,90920,2
10. nov. 2026, 08.001,70881,4
10. nov. 2026, 09.002,60841,3
10. nov. 2026, 10.004,20840,9
10. nov. 2026, 11.005,60791
10. nov. 2026, 12.006,40790,9
10. nov. 2026, 13.0070791,3
10. nov. 2026, 14.007,60741,6
10. nov. 2026, 15.007,60721,7
10. nov. 2026, 16.007,10701,5
10. nov. 2026, 17.006,10731,6
10. nov. 2026, 18.004,20761,1
10. nov. 2026, 19.003,10810,9
10. nov. 2026, 20.002,20880,8
10. nov. 2026, 21.001,60911,3
10. nov. 2026, 22.001,20961,4
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,1 °C · 62 h

8. nov. 2026, 07.00 → 8. nov. 2026, 13.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Andorra

1.940 m2,7°C2.280 m1,2°C2.625 m-0,7°C0°C · ≈ 2.498 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 2.498 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

8. nov., 23.00 → 9. nov., 23.00

1.940 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.280 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.625 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.940 m

0 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer

23—Over vurderingens grænse · 1,4°C
00—Over vurderingens grænse · 1°C
01—Over vurderingens grænse · 0,8°C
02—Over vurderingens grænse · 0,7°C
03—Over vurderingens grænse · 1,1°C
04—Over vurderingens grænse · 1,1°C
05—Over vurderingens grænse · 1,2°C
06—Over vurderingens grænse · 1,2°C
07—Over vurderingens grænse · 1,4°C
2.280 m

0 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer

23—Over vurderingens grænse · 0°C
00—Over vurderingens grænse · -0,1°C
01—Over vurderingens grænse · -0,3°C
02—Over vurderingens grænse · -0,4°C
03—Over vurderingens grænse · 0,3°C
04—Over vurderingens grænse · 0,3°C
05—Over vurderingens grænse · 0,3°C
06—Over vurderingens grænse · 0,2°C
07—Over vurderingens grænse · 0,8°C
2.625 m

4 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer

23✓Egnet vejr · -2,5°C
00✓Egnet vejr · -2,8°C
01✓Egnet vejr · -2,6°C
02✓Egnet vejr · -2,5°C
03—Over vurderingens grænse · -1,8°C
04—Over vurderingens grænse · -1,7°C
05—Over vurderingens grænse · -1,6°C
06—Over vurderingens grænse · -1,6°C
07—Over vurderingens grænse · -1°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

1,2°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time1,2 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°10°8. nov., 2310. nov., 22
2.280 m · Europe/Andorra
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
8. nov. 20261,2° / 1,2°0 mm (1 h)
9. nov. 20261,2° / 6°0,2 mm (24 h)
10. nov. 20261,2° / 7,6°0,4 mm (23 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 13.00 · Hentet: 8. nov., 18.17 · Europe/Andorra

Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE ↗
Orientering på bjerget
1.940 m2.280 m2.625 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode8. nov. 2026, 23.00 — 11. nov. 2026, 13.0062 h · 2.280 m · Europe/Andorra

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,1 °CTidligere prognose: 3,6 °C
Seneste prognose: 3,7 °C
Samlet nedbørPrognose
+0,7 mmTidligere prognose: 4,2 mm
Seneste prognose: 4,9 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose3,6 °C3,7 °C+0,1 °C
Samlet nedbørPrognose4,2 mm4,9 mm+0,7 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.940 mNy prognose8. nov. 2026, 13.00
2.280 mNy prognose8. nov. 2026, 13.00
2.625 mNy prognose8. nov. 2026, 13.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Ordino Arcalís · operatør status board lifts og slopes

Ordino Arcalís · operatør status board lifts og slopesMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 10.32

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 16

Pistestatus · 0 / 27

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Operator status board inventory. The update stamp has no stated timezone; item observation times are not given.

Liftstatus
  • Abarsetar (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Creussans (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Els Feixans (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Els Marrecs (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Els Vailets (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Jardí de Neu (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • L'Abarsetar (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Basera (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Coma (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Les Marmotes (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Orris (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Pla de la coma 1 (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Pla de la coma 2 (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Pla de la coma 3 (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Planells (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Tristaina (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
Pistestatus
  • El Pont (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • El Tunel (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Els Orris (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Jardí de Neu (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • L'Escola (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Basera (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Pleta (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Megaverda (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • ECOA (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Els Terragalls (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Bassa (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Coma (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Font (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Les Canals (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • El Bosc (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • El Clot (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • El Mur (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • L'Avetar (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • L'Estadi (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • L'Hortell (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Balma (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Canaleta (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Portella del Mig (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Les Congestes (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Mur - Orris (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Canal Gran (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Portella d'Arcalís (Ordino Arcalís) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
Officiel kilde ↗

Ordino Arcalís · operatør weather page snow depth

Ordino Arcalís · Sektor operator weather page snow depth byMelding utilgængelig

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Ordino Arcalís · operatør status board lifts og slopes

Ordino Arcalís · operatør status board lifts og slopes8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 10.32

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 16

Pistestatus · 0 / 27

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Ordino Arcalís · operatør weather page snow depth

Ordino Arcalís · Sektor operator weather page snow depth by8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Nyheder fra skiområdet

Alle nyheder om skiområdet

Endnu ingen nyheder for Ordino Arcalís. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 22.10 UTC+1.

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Ordino Arcalís ?

For Ordino Arcalís viser prognosen fra Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE, udsendt 8. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.940 m, 0 mm i 2.280 m og 0 mm i 2.625 m i de 24 timer fra 8. nov., 23.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Andorra). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Ordino Arcalís ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Ordino Arcalís. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Ordino Arcalís ?

Lifte: 0 af 16 åbne (Ordino Arcalís · operatør status board lifts og slopes; Grandvalira Resorts; Hentet 8. nov., 22.10 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 27 åbne (Ordino Arcalís · operatør status board lifts og slopes; Grandvalira Resorts; Hentet 8. nov., 22.10 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Pyrenæerne · Andorra

Lær bjerget at kende

Operatøren beskriver 21 freerideområder med 120 ruter i tre sværhedsgrader og oplister fire freeridezoner på sin statustavle ved siden af de præparerede pister. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Pister
30,5 km[1]
Planlagt sæson
4. dec. 2026 – 4. apr. 2027[6]
Prognosepunkt
Dalstationen for gondolbanen Tristaina[2]

Før din skidag

Hvornår starter skisæsonen i Ordino Arcalís?

Operatørens åbningsside, tjekket den 8. november 2026, planlægger vintersæsonen 2026/27 fra 4. december 2026 til 4. april 2027 med åbningstid fra kl. 9.00 til 17.00, og oplyser, at begge datoer afhænger af vejr og sneforhold. Den dag viste operatørens statustavle stadig lifte og pister som lukkede. Statustavlen viser, hvad der er åbent på en given dag.[6][4]

Dækker siden hele Andorra Pass?

Nej. Operatørens Andorra Pass giver adgang til Ordino Arcalís, Pal Arinsal og Grandvalira, i alt 308 km pister ifølge operatøren. Siden dækker kun Ordino Arcalís; de to andre områder har egne sider.[7]

Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?

Lift- og pistestatus kommer fra operatørens officielle statustavle. Tallene er de lister, tavlen viser, ikke en verificeret live-åbning. Snedybden kommer fra operatørens vejrside, som angiver et dybdeinterval pr. sektor uden målested eller tidsstempel. Hvor der står en bindestreg, viser PisteWindow snedybden som ikke tilgængelig, ikke som nul.[4][5]

Viser siden lavinesituationen for off-piste-skiløb?

Nej. Lavineinformation kommer fra Servei Meteorològic Nacional i Andorra, som udgiver lavinebulletinen. Den 8. november 2026 stod der, at de regelmæssige bulletiner med farekort vender tilbage omkring begyndelsen af december, afhængigt af snesituationen. Tjek den, før du forlader de præparerede pister.[8]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Grandvalira Resorts · SkiområdeGrandvalira Resorts
  2. OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. Grandvalira Resorts · Kort over pisterneGrandvalira Resorts
  4. Grandvalira Resorts · Lift- og pistestatusGrandvalira Resorts
  5. Grandvalira Resorts · SnemeldingGrandvalira Resorts
  6. Grandvalira Resorts · Åbningstider og adgangGrandvalira Resorts
  7. Grandvalira Resorts · Områdets afgrænsningGrandvalira Resorts
  8. Servei Meteorològic Nacional d’Andorra · Praktisk informationServei Meteorològic Nacional d’Andorra
  9. Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGEOpen-Meteo