Salzburg · Østrig

Pass Thurn: sneprognose og vejret

For Pass Thurn viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.270 m, 0 mm i 1.600 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Pass Thurn og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Pass Thurn er en højtliggende destination i KitzSki; prognosen bruger et punkt i Resterhöhe · parkering.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Det fælles skiområde omfatter flere byer; tallene gælder ikke denne by alene. Se åbne forbindelser i den officielle melding.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Pass Thurn

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-7 – 10 °C · 1.600 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Pass Thurn er værdierne i 1.270, 1.600 og 1.900 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Resterhöhe · parkering, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Vienna · MET Norway

Temperaturprognose time for time2,2 °C
Temperaturprognose time for time-9°0°13°4. nov., 096. nov., 08
Prognoseværdier time for time
Pass Thurn · 1.600 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 09.002,2074,81,7
4. nov. 2026, 10.003,4071,71,4
4. nov. 2026, 11.004,7067,91,5
4. nov. 2026, 12.005,80631,7
4. nov. 2026, 13.006,3059,32
4. nov. 2026, 14.006,3058,52
4. nov. 2026, 15.005,9060,32,1
4. nov. 2026, 16.004,1071,31,4
4. nov. 2026, 17.001,5076,81,4
4. nov. 2026, 18.000,2081,11,5
4. nov. 2026, 19.00-1,1083,11,6
4. nov. 2026, 20.00-2083,81,6
4. nov. 2026, 21.00-2,8084,91,9
4. nov. 2026, 22.00-3,5086,42,3
4. nov. 2026, 23.00-4,1088,72,6
5. nov. 2026, 00.00-4,4089,42,8
5. nov. 2026, 01.00-4,9091,62,8
5. nov. 2026, 02.00-5092,63
5. nov. 2026, 03.00-5,9094,33
5. nov. 2026, 04.00-6,3092,92,8
5. nov. 2026, 05.00-6,30922,8
5. nov. 2026, 06.00-6,3091,42,7
5. nov. 2026, 07.00-6,50912,8
5. nov. 2026, 08.00-4,10812,8
5. nov. 2026, 09.000,9069,62,8
5. nov. 2026, 10.006,2051,82
5. nov. 2026, 11.008,5043,81,4
5. nov. 2026, 12.009,6041,11,4
5. nov. 2026, 13.0010,1040,61,4
5. nov. 2026, 14.009,90421,3
5. nov. 2026, 15.009049,11,2
5. nov. 2026, 16.006,40591,3
5. nov. 2026, 17.003,6064,11,4
5. nov. 2026, 18.001,4067,81,5
5. nov. 2026, 19.00-0,5070,91,5
5. nov. 2026, 20.00-1,8073,31,6
5. nov. 2026, 21.00-2,6073,71,7
5. nov. 2026, 22.00-2,9072,21,8
5. nov. 2026, 23.00-2,9069,71,9
6. nov. 2026, 00.00-2,8066,81,9
6. nov. 2026, 01.00-2,9065,61,9
6. nov. 2026, 02.00-3,1065,82
6. nov. 2026, 03.00-3,3066,51,9
6. nov. 2026, 04.00-3,6067,31,8
6. nov. 2026, 05.00-3,80681,9
6. nov. 2026, 06.00-3,90681,9
6. nov. 2026, 07.00-4066,61,9
6. nov. 2026, 08.00-1,8060,52
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
28/48 h
Længste sammenhængende periode
14 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: 0 °C · 58 h

4. nov. 2026, 02.17 → 4. nov. 2026, 02.17

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Vienna

1.270 m3,8°C1.600 m2,2°C1.900 m0°C0°C · ≈ 1.900 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.900 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00

1.270 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.600 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.900 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.270 m

11 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,1°C
19—Over vurderingens grænse · -1°C
20—Over vurderingens grænse · -1,8°C
21✓Egnet vejr · -2,5°C
22✓Egnet vejr · -3,1°C
23✓Egnet vejr · -3,5°C
00✓Egnet vejr · -3,7°C
01✓Egnet vejr · -4,1°C
02✓Egnet vejr · -4,1°C
03✓Egnet vejr · -4,9°C
04✓Egnet vejr · -5,4°C
05✓Egnet vejr · -5,4°C
06✓Egnet vejr · -5,5°C
07✓Egnet vejr · -5,7°C
1.600 m

13 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,4°C
19✓Egnet vejr · -2,5°C
20✓Egnet vejr · -3,3°C
21✓Egnet vejr · -4°C
22✓Egnet vejr · -4,6°C
23✓Egnet vejr · -5,1°C
00✓Egnet vejr · -5,3°C
01✓Egnet vejr · -5,7°C
02✓Egnet vejr · -5,7°C
03✓Egnet vejr · -6,5°C
04✓Egnet vejr · -7°C
05✓Egnet vejr · -7°C
06✓Egnet vejr · -7°C
07✓Egnet vejr · -7,3°C
1.900 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -3,5°C
19✓Egnet vejr · -4,6°C
20✓Egnet vejr · -5,5°C
21✓Egnet vejr · -6,2°C
22✓Egnet vejr · -6,8°C
23✓Egnet vejr · -7,2°C
00✓Egnet vejr · -7,5°C
01✓Egnet vejr · -7,8°C
02✓Egnet vejr · -7,9°C
03✓Egnet vejr · -8,7°C
04✓Egnet vejr · -9,1°C
05✓Egnet vejr · -9,2°C
06✓Egnet vejr · -9,2°C
07✓Egnet vejr · -9,4°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

2,2°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

28 / 48 h

Længste kuldeperiode: 14 h

Temperaturprognose time for time2,2 °C
Temperaturprognose time for time-9°0°13°4. nov., 096. nov., 08
1.600 m · Europe/Vienna
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-4,1° / 6,3°0 mm (15 h)
5. nov. 2026-6,5° / 10,1°0 mm (24 h)
6. nov. 2026-4° / -1,8°0 mm (9 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 06.18 · Europe/Vienna

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
1.270 m1.600 m1.900 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 19.0058 h · 1.600 m · Europe/Vienna

Timer mellem udbyderens opdateringer0 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0 °CTidligere prognose: 1,3 °C
Seneste prognose: 1,3 °C
Samlet nedbørPrognose
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 28 h
Seneste prognose: 28 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose1,3 °C1,3 °C+0 °C
Samlet nedbørPrognose0 mm0 mm+0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret28 h28 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.270 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
1.600 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
1.900 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

KitzSki · Gennemgået: eksempler fra adgangspunkter og forbindelse

Pass Thurn · Resterhöhe · Udvalg (ufuldstændigt): liftMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.02

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun ét udvalgt eksempel, ikke en lokal oversigt. Kildens opdatering har ingen tidszone. Observationstidspunkt pr. element og offentlig adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • G1 Resterhöhe · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Pass Thurn · Resterhöhe · Udvalg (ufuldstændigt): pisteMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.02

Liftstatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun ét udvalgt eksempel, ikke en lokal oversigt. Kildens opdatering har ingen tidszone. Observationstidspunkt pr. element og offentlig adgang er ikke verificeret.

Pistestatus
  • 76 Pass Thurn Direktabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
3S-Bahn · Forbindelse Pengelstein–WurzhöheMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Forbindelser efter retning

De viste dele er kun delvis information og bekræfter hverken gennemkørsel eller aktuel offentlig adgang.

Pengelstein – Wurzhöhe

  • D9 3S-Bahn · Meldt lukket (Außer Betrieb)
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

KitzSki · Gennemgået: eksempler fra adgangspunkter og forbindelse

Pass Thurn · Resterhöhe · Udvalg (ufuldstændigt): lift4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Pass Thurn · Resterhöhe · Udvalg (ufuldstændigt): piste4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
3S-Bahn · Forbindelse Pengelstein–Wurzhöhe4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

KitzSki · Gennemgået: eksempler fra adgangspunkter og forbindelse

Pass Thurn · Resterhöhe · Udvalg (ufuldstændigt): lift3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Pass Thurn · Resterhöhe · Udvalg (ufuldstændigt): piste3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
3S-Bahn · Forbindelse Pengelstein–Wurzhöhe3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Pass Thurn?

For Pass Thurn viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.270 m, 0 mm i 1.600 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Pass Thurn?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Pass Thurn. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Salzburg · Østrig

Lær bjerget at kende

Landskabet ved Pass Thurn er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Beliggenhed
Pass Thurn[1]
Skiområde
KitzSki[1]
Prognosepunkt
Resterhöhe · parkering[2]

Før din skidag

Er Pass Thurn hele skiområdet KitzSki?

Nej. KitzSki omfatter flere byer, og Pass Thurn er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]

Er forbindelserne omkring Pass Thurn åbne?

Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Pass Thurn. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]

Er prognoserne for 1.270, 1.600 og 1.900 m ved Pass Thurn observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 1.270, 1.600 og 1.900 m ved ét repræsentativt punkt (Resterhöhe · parkering).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. KitzSki · SkiområdeKitzSki
  2. Pass Thurn · Placering og højdeOutdooractive
  3. KitzSki · Kort over pisterneKitzSki
  4. KitzSki · Lift- og pistestatusKitzSki